تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۳۱
کد مطلب : 85440
زیست آنلاین: رئیس کمیسیون اصل نود از مجلس خواست ردیف هایی از بودجه 1400 مربوط به پروژه های فاقد مجوز محیط زیستی از قانون بودجه حذف کرده و همچنین روندهای متخلفانه ایی که منجر به جلوگیری کمیسیون تلفیق از خارج کردن پروژه های فاقد مجوز محیط زیستی در ردیف های بودجه شد را در دستور بررسی قرار دهد.
پروژه های فاقد مجوز محیط زیستی از قانون بودجه 1400 حذف می شود
پروژه های فاقد مجوز محیط زیستی از قانون بودجه 1400 حذف می شود
به گزارش زیست آنلاین، کمسیون اصل ۹۰ مجلس با تکمیل یک پرونده و سپس با ارسال نامه ای به کمسیون برنامه و بودجه مجلس خواهان روشن شدن دلایل عدم خروج پروژه های فاقد مجوز محیط زیستی در ردیف های بودجه ۱۴۰۰ شد.

 به دنبال اعتراض کمپین های محیط زیستی و اطلاع رسانی های پیگیرانه زیست آنلاین در خصوص قرار گرفتن پروژه های فاقد مجوز محیط زیستی در ردیف های بودجه سال های گذشته، عضو فراکسیون محیط زیست مجلس پیشنهادی ارائه داد مبنی براینکه بودجه به پروژه های فاقد مجوز محیط زیستی تخصیص داده نشود اما وزارت نیرو از طریق انجام لابی هایی در کمیسیون تلفیق موفق شد تا این پیشنهادها و اعتراض ها را بی اثر کند. اما بعد از این با پیگیری جلیل مختار نماینده آبادان؛ پرونده پروژه های فاقد مجوز محیط زیستی در ردیف بودجه سال ۱۴۰۰ به  کمسیون اصل ۹۰ مجلس ارجاع شد تا از طریق این کمیسیون زمینه تحقیق و پیگیری درباره این موضوع فراهم شود.

نتایج تلاش های کمیسیون اصل 90

 کمسیون اصل ۹۰ مجلس بعد از تشکیل پرونده، طی نامه هایی به کمیسیون های برنامه و بودجه، و تلفیق مجلس و همچنین سازمان محیط زیست، وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه، خواهان روشن شدن دلایل عدم خروج پروژه های فاقد مجوز محیط زیستی در ردیف های بودجه ۱۴۰۰ شد.

 متن کامل نامه جلیل مختار خطاب به کمسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی که منجر به تشکیل این پرونده شد به این شرح است:

طی این نامه که خطاب به، شجاعی رئیس کمسیون اصل ۹۰ مجلس و با موضوع «لیست پروژه های فاقد مجوز در بودجه سال 1400» نوشته شده از مجلس خواسته شده است: ضمن حذف این ردیف ها در بودجه 1400 بررسی روندهای متخلفانه ایی که منجر به جلوگیری کمیسیون تلفیق از خارج کردن پروژه های فاقد مجوز محیط زیستی در ردیف های بودجه شد را در دستور کار قرار دهید.
 
متن نامه به شرح زیر است: پیرو نامه شماره 2042 مورخ 1/5/1400 در مورد در دستور کار قرار گرفتن فرامین مقام معظم رهبری برای اصلاح ساختار بودجه و همچنین درخواست حذف لیست پروژه های فاقد مجوز محیط زیستی در ردیف های بودجه سال 1400 خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی جناب آقای قالیباف و هامش ذیل نامه مبتنی بر بررسی و ارایه لیست پروژه های فاقد مجوز در بودجه که در تاریخ 9/5/1400 به شماره 36970/10/د در دبیرخانه حوزه ریاست مجلس ثبت شده است به استحضار می رساند دستگاه های اجرایی موظف اند مطابق برنامه های سوم، چهارم، پنجم و ششم توسعه مطالعات ارزیابی اثرات محیط زیستی پروژهای مشمول ارزیابی زیست محیطی خود را قبل از عملیات اجرایی و امکان سنجی به منظور دریافت مجوز محیط زیستی به سازمان محیط زیست تقدیم کند. حال آنکه بررسی های به عمل آمده حاکی از آن است که بیش از 80 درصد پروژه های وزارت نیرو فاقد مجوز محیط زیستی هستند که به نظر می رسد در صورت اضافه کرده پروژه های "پویش الف ب ایران" این میزان فاجعه بار تر گردد. اما نکته تاسف بار تر آن است که مجلس شورای اسلامی نیز بدون توجه به قانون از حذف این پروژه ها از ردیف های بودجه سنوات گذشته خود داری کرده است تا جایی که طبق آمار برخی از این پروژه ها به اتمام نیز رسیده است. لذا به منظور جلوگیری از امتداد روند غیر قانونی فوق به پیوست لیست پروژه های فاقد مجوز محیط زیستی در ردیف های بودجه 1400 حضورتان تقدیم می گردد.در پایان خواهشمند است ضمن حذف این ردیف ها در بودجه 1400 بررسی روندهای متخلفانه ایی که منجر به جلوگیری کمسیون تلفیق از خارج کردن پروژه های فاقد مجوز محیط زیستی در ردیف های بودجه شد را در دستور کار قرار دهید.

با تشکر
دکتر جلیل مختار
نامه جلیل مختار در جهت حذف پروژه های فاقد مجوز محیط زیستی از قانون بودجه 1400

https://zistonline.com/vdcawyna.49nmy15kk4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین