انرژی
کد مطلب: 84063
21:15
17 فروردین 1400

هات اسپات Hot Spot پنل های خورشیدی

داغ شدن موضعی سلول خورشیدی یا (Hot- spot Heating) زمانی رخ می دهد که تعداد زیادی سلول خورشیدی با هم سری شده باشند و یک سلول به دلایلی مانند تفاوت های ناشی از ساخت سلول در کارخانه، افت کیفیت، سایه افتادن و درجه حرارت بالاتر جریان کمتری داشته باشد.

به گزارش زیست آنلاین، در پنل‌های سری جریان پنل‌ها برابر است، هنگامی‌که یک سلول از یک پنل سایه شود جریان آن سلول کاهش می‌یابد و جریان کل مدار محدود به جریان سلول سایه شده می‌شود، جریان تولیدشده توسط سلول‌های سالم بیشتر بوده و سلول‌های سری با سلول معیوب به‌صورت بایاس مستقیم عمل می‌کنند،  چون در حال مدارباز ولتاژ دو سر مدار صفر است، سلول معیوب بایاس معکوس می‌شود. بایاس معکوس شدن یک سلول به این معناست که که انرژی مصرفی آن تبدیل به حرارت می‌شود و منجر به وقوع پدیده‌ی داغ شدن موضعی می‌شود که باعث ذوب شدن لحیم‌کاری و اتصالات سلول، ایجاد میکرو ترک‌ها بر روی شیشه و سلول خورشیدی می‌شود و در بدترین حالت آتشسوزی ایجاد می‌کند.

ترکیب کردن پنل‌های خورشیدی به صورت سری و موازی کردن رشته‌های پنل خورشیدی ممکن است باعث بروز مشکلاتی در آرایه شود که باعث به هم خوردن مقدار جریان حاصل از جمع رشته‌ها در یک بخش از آرایه از جریان دیگر بخش‌ها در آرایه می‌شود؛ بنابراین حتی اگر سلولی سایه نشود و مشخصات تمام سلول‌ها یکسان باشد بازهم احتمال بروز عدم تطابق و وقوع پدیده هات اسپات در آرایه‌های خورشیدی وجود دارد. تنها راه تشخیص وجود هات اسپات در پنل‌های خورشیدی موجود در نیروگاه استفاده از دوربین‌های حرارتی است.

عوامل ایجاد هات اسپات

ایجاد سایه بر روی سلول خورشیدی که این سایه می‌تواند ناشی از سایه ناشی از درختان و اجسام، فضولات پرندگان و یا کثیفی باشد

تفاوت‌های ناشی از ساخت سلول‌ها در کارخانه سازنده

افت بازدهی سلول براثر میکرو ترک‌ها

دما بالاتر سلول

تأثیر Hot Spot بر حفاظت الکتریکی پنل
عواقب ناشی از Hot Spot می‌تواند منجر به آتش‌سوزی‌های شدید و یا در اغلب موارد منجر به افزایش دمای پراکنده که منجر به کهنگی سریع مواد شود. همچنین پدیده Hot Spot می‌تواند منجر به یک اتصال کوتاه بین جلو و عقب سلول شده و تبدیل به حرارت بسیار شدید متمرکز شود. این نوع Hot Spot ممکن است باعث ذوب شدن صفحه پشتی و منجر به آتش سوزی شود.

دیود Bypass برای مقابله با Hot Spot

دیود‌های Bypass برای برش یک سلسله‌ی کم کارایی از سلول‌ها طراحی شده‌اند تا تولید برق را از بقیه پنل‌ها تضمین کنند. تجربه نشان داده که در بعضی از موارد دیود‌های بایپس به درستی عمل نمی‌کنند.

شرایط Hot Spot در یک نیروگاه خورشیدی بسیار نامطلوب بوده و معمولاً با اتلاف انرژی هزینه بالاتری به سرمایه‌گذار تحمیل می‌کند.

برخی از Hot Spot‌ها قابل تعمیر می‌باشند، اما در اکثر موارد بعنوان آسیب برگشت ناپذیر به پنل است.

وجود Hot Spot بر کیفیت ماژول تأثیر نامطلوب گذاشته و در نهایت می‌توانند تا اندازه‌ای آن‌ها را تخریب کنند که نه تنها توان پنل را کاهش می‌دهد، بلکه مهمتر از همه، ایمنی پنل به خطر می‌افتد.

موقعیت‌های Hot Spot باید شناسایی شود و با از بین بردن شرایط سایه‌اندازی و یا اجرای چرخه‌ی تمیز کردن، احتمال پدیده Hot Spot را کاهش دهید.

مواد با بالاترین ثبات حرارتی را انتخاب کنید تا موقعیت‌های Hot Spot خفیف ناشی از سایه اندازی و یا کثیفی جزئی موجب آسیب فوری به پنل نشود./برق نیوز

 


اخبار مرتبط
همرسانی
لینک کوتاه:برچسب ها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.