•  
  •  13 دیدگاه
  •  خبر
  • کد خبر : ۷۹۵۴۸

قرار سبز حامیان طبیعت در هفته دوم دی ماه 1397


اشتیاق علاقمندان به طبیعت و گردشگری در روزهای ابتدای زمستان همچنان ادامه دارد و این اشتیاق به صورت نشاط و سبزینگی در وجود شهروندان و دوستداران طبیعت و در قالب برنامه های مردمی نمود پیدا می کند. آموزش در مدارس و جوامع محلی تا کاشت بذر و نهال و برنامه های پاکسازی، فعالیتهایی شایسته در جنگل، طبیعت، کوی و برزن ها نمونه هایی از برنامه هایی است که در هفته دوم دی ماه ۱۳۹۷ انجام شده است.

اشتیاق علاقمندان به طبیعت و گردشگری در روزهای ابتدای زمستان همچنان ادامه دارد و این اشتیاق به صورت نشاط و سبزینگی در وجود شهروندان و دوستداران طبیعت و در قالب برنامه های مردمی نمود پیدا می کند. آموزش در مدارس و جوامع محلی تا کاشت بذر و نهال و برنامه های پاکسازی، فعالیتهایی شایسته در جنگل، طبیعت، کوی و برزن ها نمونه هایی از برنامه هایی است که در هفته دوم دی ماه ۱۳۹۷ انجام شده است. ما نیز مانند هر هفته کوشیده ایم در قرار سبز رسانه ای برای تمام حامیان طبیعت این سرزمین باشیم.

1-احیاء جنگل در پاسارگاد به روش کپه کاری با گونه های بومی انجام گرفت

احیاء جنگل در پاسارگاد به روش کپه کاری با گونه های بومی انجام گرفت

قرارسبز در شهر پاسارگاد استان فارس

برنامه ۱۸۳ پاکسازان طبیعت فارس با همراهی و حمایت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس، منابع طبیعی شهرستان پاسارگاد و مشارکت آموزشیاران نهضت سواد آموزی شهرستان پاسارگاد انجام گرفت. این برنامه با هدف غنی سازی و احیاء جنگل به روش کپه کاری با گونه های بومی بادام کوهی و ارژن در نهالستان علی آباد کمین شهرستان پاسارگاد صورت پذیرفت.

 

2-فرهنگ بازیافت در میان دانش آموزان جوانرود نهادینه می شود

فرهنگ بازیافت در میان دانش آموزان جوانرود نهادینه می شود

قرارسبز در شهر جوانرود استان کرمانشاه

دانش آموزان پایهٔ پنجم ابتدایی دبستان فردوس شهر جوانرود در استان کرمانشاه از کاغذهای باطله به شکلی بهینه استفاده می کنند. این دانش آموزان به همت آموزگار خود ضمن جمع آوری کاغذهای باطله و فروش آن ها علاوه بر ترویج فرهنگ بازیافت در مدارس، برای مدرسه خود نوشت افزار مورد نیاز را خریداری می کنند.

3-طرح ملی جنگلانه در شاندیز مشهد با کاشت بذر برگزار شد

طرح ملی جنگلانه در شاندیز مشهد با کاشت بذر برگزار شد

قرارسبز در شهر مشهد استان خراسان رضوی

طرح ملی جنگلانه با مشارکت دبیرخانه تخصصی سمن های منابع طبیعی خراسان رضوی، انجمن همیاران محیط زیست و حیوانات، جمعی از مسئولین و جوامع محلی در ارتفاعات دهبار منطقه طرقبه شاندیز برگزار شد. در این برنامه ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص بذور مورد استفاده، کاشت آن ها در وسعتی حدود ۱۰ هکتار انجام گردید.

4-درخواست فعالان محیط زیست زنجان به دادستان استان رسید

درخواست فعالان محیط زیست زنجان به دادستان استان رسید

قرارسبز در شهر زنجان استان زنجان

جمعی از سمن ها و فعالان محیط زیست استان زنجان طی نامه ای که رونوشت آن به مراجع اجرایی و قضایی کشور و چندین استان و نیز برخی رسانه ها ارسال شده، از دادستان زنجان تقاضا نمودند تا بررسی موارد نقض قانون در اجرای سه طرح سدسازی غیرمجاز این استان در دستور کار وی قرار گیرد. سدهای مشمپا، مراش و ایالو طرح هایی هستند که از آن ها در این درخواست نام برده شد.

5-اهالی روستای سیابیل در تالش با مفاهیم محیط زیست آشنا شدند

اهالی روستای سیابیل در تالش با مفاهیم محیط زیست آشنا شدند

قرارسبز در شهر تالش استان گیلان

کارگاه آموزشی مبانی و اصول محیط زیست در تالش استان گیلان برگزار شد. در این کارگاه آموزشی که توسط موسسه شقایقهای وحشی هیرکانی در روستای سیابیل بخش اسالم شهرستان تالش برگزار می شد، شرکت کنندگان با اصول و مفاهیم محیط زیست آشنا شدند.

6-کاشت گلدان های دو بذری توسط دانش آموزان مهابادی صورت گرفت

کاشت گلدان های دو بذری توسط دانش آموزان مهابادی صورت گرفت

قرار سبز در شهر مهاباد استان آذربایجان غربی

دانش آموزان مهابادی در کنار فعالان محیط زیست به کاشت بذر پرداختند. مرحلە پنجم زاگرسانە با هدف احیاء جنگل های زاگرس با حضور ۵۰ دانش آموز و کاشت ۲۲۰ گلدان دو بذری توسط انجمن سبزاندیشان جوان مهاباد انجام شد.

7-طرح تسهیلگری و پایش پسماند در رودسر همچنان ادامه دارد

طرح تسهیلگری و پایش پسماند در رودسر همچنان ادامه دارد

قرارسبز در شهر رودسر استان گیلان

پنجمین مرحله از طرح تسهیلگری و پایش پسماند روستایی بخش کلاچای در شهر رودسر به همت انجمن رفتگران طبیعت استان گیلان، به میزبانی دهیاری روستای رضامحله و با حضور مسئولان این روستا برگزار شد.

8-کارگاه آموزشی به مناسبت روز جهانی کشاورزی در لاهیجان برگزار شد

کارگاه آموزشی به مناسبت روز جهانی کشاورزی در لاهیجان برگزار شد

قرارسبز در شهر لاهیجان استان گیلان

کارگاه آموزشی کارگروه کودک و نوجوان انجمن بوم بانان به مناسبت روز جهانی کشاورزی در مدرسه ابتدایی دخترانه یاس شهرستان لاهیجان برگزار شد. در این کارگاه علاوه بر ارائه توضیحاتی در خصوص محصولات کشاورزی منطقه و طریقه کشت آن ها، مفاهیمی از قبیل صرفه جویی در مصرف آب با نمایش انیمیشن مرتبط کودکانه، بازیافت زباله های تجدید پذیر و برنامه ریزی جهت برگزاری نمایشگاهی شامل کاردستی دانش آموزان با مواد بازیافتی، جمع آوری در بطری و برنامه ریزی برای اجرای برنامه ی تفکیک رنگ های در بطری توسط دانش آموزان، اعلام طرح کاغذ زباله نیست و تهیه سطل هایی مخصوص جمع آوری کاغذ، ارائه طرح نمایشگاه نقاشی کودکان با موضوع صرفه جویی در مصرف آب، ارائه شد.

9-دانش آموزان لاهیجانی با ویژگی پرندگان شکاری آشنا شدند

دانش آموزان لاهیجانی با ویژگی پرندگان شکاری آشنا شدند

قرارسبز در شهر لاهیجان استان گیلان

مدرسه سبز سما لاهیجان در استان گیلان در راستای آموزش های محیط زیستی و با هدف حفاظت از حیات وحش، با برگزاری کارگاه آموزشی پرنده شناسی، دانش آموزان را از نزدیک با ویژگی های برخی از پرندگان شکاری و آسیب دیده که نجات یافته بودند، آشنا کرد.

10-اولین کارگاه توانمندسازی جوامع محلی در کوهدشت برگزار شد

اولین کارگاه توانمندسازی جوامع محلی در کوهدشت برگزار شد

قرارسبز در شهر کوهدشت استان لرستان

اولین کارگاه توانمندسازی جوامع محلی در روستای ویارگه ضرون در شهرستان کوهدشت استان لرستان برگزار شد.

11-دانش آموزان بانه آموزشهای محیط زیست را فرا گرفتند

دانش آموزان بانه آموزشهای محیط زیست را فرا گرفتند

قرارسبز در شهر بانه استان کردستان

به همت انجمن پاژین بانه استان کردستان در مدرسه یادگار امام، طرح آموزش محیط زیستی برای دانش آموزان این مدرسه انجام شد. در این برنامه حدود ۴۰۰ تن از دانش آموزان مدرسه مفاهیم و مبانی محیط زیستی را فرا گرفتند.

12-کاشت بذر و نهال در مراتع اقلید ادامه یافت

کاشت بذر و نهال در مراتع اقلید ادامه یافت

قرارسبز در شهر اقلید استان فارس

نقاط مختلف شهرستان اقلید استان فارس میزبان برنامه های کاشت بذر بودند. در این برنامه ها اعضای انجمن همیاران طبیعت در روستاهای شهرآشوب، خنجشت، نظام آباد و آب باریک به کاشت بذر درختان جنگلی بومی منطقه از قبیل بادام کوهی، ارژن و گیاهان مرتعی کُما ، آنغوزه و باریجه در ۴۰ هکتار از مراتع روستاهای خود اقدام نمودند.

13-بهبهانی ها در زیر باران نیز دوستدار محیط زیست باقی ماندند

بهبهانی ها در زیر باران نیز دوستدار محیط زیست باقی ماندند

قرارسبز در شهر بهبهان استان خوزستان

بارش باران هم مانع از رسیدن بهبهانی ها به شهر بدون زباله نشد. پنجاه نفر از اعضای گروه رفتگران طبیعت بهبهان استان خوزستان، در صد و چهلمین برنامه محیط زیستی این گروه و در هوایی بارانی، منطقه تفریحی خارستان را با شعار بهبهان شهر بدون زباله پاکسازی کردند.

14-خیابان امام خمینی در شیروان از زباله پاکسازی شد

خیابان امام خمینی در شیروان از زباله پاکسازی شد

قرارسبز استان در شهر شیروان استان خراسان شمالی

در همایش ۷۳ گروه طنین پاکبانان شیروان، خیابان امام خمینی این شهرستان پاکسازی شد. این برنامه با همکاری همیاران و شهروندان دوستدار محیط زیست برگزار شد.

15-تور گردشگری در منطقه حفاظت شده کُرایی برگزار شد

تور گردشگری در منطقه حفاظت شده کُرایی برگزار شد

قرارسبز در شهر شوشتر استان خوزستان

تور گردشگری زمستانه در منطقه حفاظت شده کُرایی برگزار شد. در این تور یک روزه که با مشارکت اداره حفاظت محیط زیست شوشتر، انجمن هواداران کارون زلال شوشتر و انجمن های مردم نهاد مسجدسلیمان برگزار می شد، شرکت کنندگان ضمن بازدید از روستاهای تاریخی راهدار و کُرایی با جزئیات بیشتر از جمله گونه های مختلف گیاهی و جانوری آن آشنا شدند. کوهپیمایی و بازدید از جاذبه های توریستی منطقه، دوربین کشی، مشاهده گونه های جانوری و مشاهده حیات وحش منطقه از قبیل قوچ و میش ها و همچنین کاشت ۳۰ اصله نهال درخت کُنار از دیگر بخش های متنوع این تور گردشگری بود.

 

16-پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر از زباله پاکسازی شد

پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر از زباله پاکسازی شد

قرارسبز در شهر ماهشهر استان خوزستان

اعضای انجمن دیده بان انرژی پاک ماهشهر استان خوزستان در اقدامی نمادین، حاشیه خور زنگی واقع در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی را از زباله پاکسازی کردند.​ این برنامه با هدف الگو سازی، جلب توجه مردم و مسئولین به حفاظت محیط زیست و مدیریت بهتر پسماندهای خانگی و صنعتی و با مشارکت اعضای انجمن دیده بان انرژی پاک و مدیران، کارکنان و کارگران پتروشیمی فجر و پتروشیمی بوعلی انجام گرفت.

17-دانش آموزان اندیمشکی آموزش دیدند و نهال کاشتند

دانش آموزان اندیمشکی آموزش دیدند و نهال کاشتند

قرارسبز در شهر اندیمشک استان خوزستان

کارگاه آموزشی مبانی محیط زیست توسط اعضای انجمن حامیان طبیعت زاگرس در دبستان شهید دانش اندیمشک استان خوزستان برگزار شد. در این کارگاه دانش آموزان مفاهیم محیط زیستی را فرا گرفتند و ضمن آموزش نحوه کاشت نهال، چندین نهال مثمر نیز در فضای سبز دبستان کاشته شد.

18-کارگاه مهارت آموزی اعضای انجمن ها در گناوه برگزار شد

کارگاه مهارت آموزی اعضای انجمن ها در گناوه برگزار شد

قرارسبز در شهر گناوه استان بوشهر

کارگاه آموزشی گردشگری، تجهیز مقصد در گناوه به همت انجمن مردم نهاد یاوران سبزاندیش طبیعت برگزارشد. هدف از برگزاری این کارگاه، توانمندسازی اعضای سازمان های مردم نهاد بوده که  با فراگیری کسب دانش و مهارت های متناسب، میزبانی شایسته ورود شمار زیاد گردشگران و مسافران نوروزی باشند. این کارگاه با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر برگزار و به شرکت کنندگان گواهی دوره اعطا خواهد شد.

19-نهال های گونه های بومی منطقه در لالی کاشته شد

نهال های گونه های بومی منطقه در لالی کاشته شد

قرارسبز در شهر لالی استان خوزستان

کاشت نهال مورت حنا و بذرکُنار، کاج و خرما توسط اعضای انجمن دوستداران محیط زیست لالی و تنی چند از حامیان محیط زیست اهواز برگزار شد. نهال های این برنامه که درتپه های آب شور شهرستان لالی در استان خوزستان و با هدف ترویج درختکاری کاشته شد، توسط یکی از بانوان دوستدار طبیعت با نیت فرج امام زمان (ع) اهداء شده بود.

20-کاشت بذر در شهر فسا انجام گرفت

کاشت بذر در شهر فسا انجام گرفت

قرارسبز در شهر فسا استان فارس

به همت انجمن حافظان سبز اندیش فسا چهارمین برنامه کاشت بذر الوک در منطقه فاز ۵ فسا در استان فارس انجام گرفت. این برنامه با هدف ترویج فرهنگ درختکاری و توسعه فضای سبز برگزار گردید.

21-کارگاه آموزشی امداد و نجات در سعدآباد بوشهر برگزار شد

کارگاه آموزشی امداد و نجات در سعدآباد بوشهر برگزار شد

قرارسبز در شهر سعدآباد استان بوشهر

کارگاه آموزشی کمک های اولیه و امداد نجات توسط انجمن دوستداران طبیعت سعدآباد در شهر سعدآباد استان بوشهر برگزار شد. این کارگاه با هدف آگاهی بخشی به شهروندان در خصوص موارد کمک های اولیه و امدادی صورت گرفت.

ششصد اصله نهال در حواشی زمین های کشاورزی دزفول کاشته شد

ششصد اصله نهال در حواشی زمین های کشاورزی دزفول کاشته شد

قرار سبز در شهر دزفول استان خوزستان

به همت انجمن حامیان طبیعت پاک شهرک انقلاب دزفول، برنامه کاشت نهال در بیشه عباس آباد دزفول استان خوزستان انجام شد. در این برنامه با تاکید بر کاشت درختان بومی درحاشیه زمینهای کشاورزی شهرستان دزفول، ۶۰۰ اصله نهال اکالیپتوس، کُنار و پَده در مساحتی حدود دو هکتار کاشته شد.

 22-ششصد اصله نهال در حواشی زمین های کشاورزی دزفول کاشته شد

محیط زیست در نقاشی دانش آموزان پلدختر به تصویر کشیده شد

قرار سبز در شهر پلدختر استان لرستان

دانش آموزان مدرسه عشایری سعدی بادامک در شهر پلدختر در استان لرستان ایده های خود را با موضوع حفاظت از محیط زیست به تصویر کشیدند. در این برنامه دانش آموزان با توجه به مسائل و مشکلات زیست محیطی موجود، نقاشی های خود را در این زمینه بر روی کاغذ پیاده نمودند. اداره حفاطت محیط زیست پلدختر، ضمن تقدیر از این دانش آموزان ادامه روند آشنایی با محیط زیست و کارهای محیط زیستی در این مدرسه را مدنظر دارد.

24-دوچرخه سواران همزمان با سالگرد زلزله در بم رکاب زدند

دوچرخه سواران همزمان با سالگرد زلزله در بم رکاب زدند

قرارسبز در شهر بم استان کرمان 

بمناسبت پانزدهمین سالگرد زلزله بم و با هدف آگاه سازی زلزله، ۲۰ دوچرخه سوار از سراسر کشور میهمان شهر بم بودند. دوچرخه سواران از تهران و دیگر شهرها تا بم را به مدت دو هفته رکاب زدند. این برنامه به همت موسسه مردم نهاد یاوران ندای زمین استان کرمان با همکاری فرمانداری بم انجام شد.

25-طرح جنگلانه برای سومین بار در خوانسار برگزار شد

قرارسبز در شهر خوانسار استان اصفهان

برنامه جنگلانه امسال در منطقه کنار گذر شرقی شهر با شرکت حدود ۴۰۰ نفر از مردم و اعضای جمعیت همیاران محیط زیست خوانسار در منطقه ای به وسعت حدود ۴ هکتار، جهت حفظ منابع طبیعی و مراتع شهر با تاکید بر شعار حفظ باغات و مراتع خوانسار برگزار گردید و حدود ۶ کیلوگرم بذر بادام (اسکوپاریا) کاشته شد.


 اخبار مرتبط:  

ارسال نظر:

capcha

 نظرات  

محمدرضا توفیقی
  جمعه ۱۴ دی ۱۳۹۷ - ۹:۰۵
سلام و درود به شما خوبان که کاری بزرگ و فرهنگساز را پیش گرفتید و بسیار خوشنودم بابت آنکه شما نیز در کنار فعالان محیط زیستی هستید.
امین سلامی
  چهار شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۸
ضمن درود و وقت بخیر خدمت یکایک اعضای پایگاه خبری زیست آنلاین، تقدیر و تشکر می کنم از شما بابت پوشش فعالیت گروه های محیط زیستی سراسر کشور خدا قوت
ایمان کاهکش
  چهار شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۲
درود بر دستهای مهربان و قلبهای پاکی که برای سرسبزی میهن پهناور از هیچ کوششی دریغ نمی کنند
غلامرضا نورزاد
  چهار شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۹
سپاس فراوان از حمایت رسانه ای از فعالین و فعالیتهای محیط زیستی
پوریا فرهش
  چهار شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۹:۴۹
کمک بزرگی در فرهنگ سازی به ما می کنید
فریا رش احمدی
  چهار شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۹:۲۹
با جان و دل یک صدا و یک رنگ برای سرزمینمان 💚💚
Mahan
  چهار شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۹:۲۸
از حمایت های شما در راستای انعکاس اخبار فعالیت تشکل ها سپاسگزاریم
شهلا ایادی
  چهار شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۸:۵۴
درود و سپاس بیکران از حمایت و انعکاس فعالیتهای تشکلهای زیستی کشور
مهناز دیواندری
  چهار شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۸:۴۳
باسلام، سپاس از حمایت شما از فعالان و انجمن های زیست محیطی.😊 اندیشه هایتان سبز🌲🌳🍀🍃🌷
اسماعیل رابط
  چهار شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۴:۴۳
ممنون از زیست آنلاین که اخبار فعالین محیط زیست را پوشش می دهد. درود بر شما
امین سلامی
  چهار شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۱:۵۴
ضمن عرض سلام و وقت بخیر، خسته نباشید میگم خدمت یکایک شما عزیزان در پایگاه خبری زیست آنلاین، تشکر ویژه ای می کنم بابت پوشش فعالیت گروه های محیط زیستی در سراسر کشور. بهبهان - خوزستان
فرهاد فخری
  چهار شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۷
این حجم فعالیتهای انجمن های مردم نهاد عالیه, از شما هم ممنونم بابت بازتاب فعالیتهاشون
شهلا ایادی
  چهار شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۳
درود و سپاس بیکران از حمایت و بازنشر فعالیتهای تشکلهای زیستی کشور
jyane construction