•  
  •  0 دیدگاه
  •  خبر
  • کد خبر : ۷۹۱۵۸

لزوم تصمیم گیری هیئت دولت برای مشترکین پرمصرف برق


با توجه به پیشنهاد وزارت نیرو مبنی بر افزایش تعرفه برق مشترکین پرمصرف و اجماع کارشناسی بر آن، این مسئله باید هر چه سریعتر توسط هیئت دولت و شخص رئیس جمهور تعیین تکلیف شود.

به گزارش زیست آنلاین، آمار‌های وزارت نیرو نشان می‌دهد که بیشترین سهم تقاضای مصرف برق در زمان اوج بار، مربوط به بخش خانگی با ۵۰.۸ درصد است.

از طرف دیگر ۲۰ درصد از مشترکین خانگی بیش از ۴۲ درصد از کل برق بخش خانگی را مصرف می‌کنند. اگر این دو آمار را در کنار کمبود ۵۰۰۰ مگاواتی برق در تابستان امسال که سبب بروز خاموشی‌های متعدد در کشور گردید قرار دهیم، به راحتی می‌توان نتیجه گرفت که مشترکین پرمصرف یکی از عوامل اصلی خاموشی‌های تابستان امسال بوده اند.

وزارت نیرو به دنبال اخذ مجوز برای اصلاح تعرفه مشترکین پرمصرف

بر اساس پیشی بینی‌های صورت گرفته توسط وزارت نیرو، با توجه به ظرفیت فعلی تولید برق و آنچه تا تابستان سال آینده به این ظرفیت اضافه می‌شود، برای عبور بدون خاموشی از تابستان ۹۸ همچنان به ۳۰۰۰ مگاوات صرفه جویی در مصرف برق نیاز است.

بیشتر بخوانید: اصلاح تعرفه برق سه پله پرمصرف مدل IBT، راهکار کاهش فوری برق مصرفی

نمودار مصرف برق

بر اساس برنامه وزارت نیرو نیمی از این صرفه جویی معادل ۱۵۰۰ مگاوات مصرف، بایستی از طریق اصلاح تعرفه مشترکین پرمصرف و در نتیجه اصلاح رفتار مصرفی آن‌ها محقق شود.

اما برای اجرایی شدن این طرح وزارت نیرو نیازمند مجوز هیئت دولت و یا شورای اقتصاد است. مجوزی که اخذ آن به سادگی امکان ندارد.

خطر برخورد غیرکارشناسی با مشترکین پرمصرف

امروز با گذشت بیش از دو ماه از ارائه این طرح در هیات دولت، همچنان دولت در این خصوص تصمیمی اتخاذ نکرده است. حقیقت این است که علی رغم اینکه مشترکین پرمصرف تنها ۲۰ درصد از کل مشترکین برق در بخش خانگی را تشکیل می‌دهند، اما گویا این مشترکین که غالبا از طبقات مرفه و برخوردار جامعه هستند، نفوذ بیشتری در دستگاه‌های تصمیم گیری و تصمیم سازی کشور و همینطور رسانه‌ها دارند.

بیشتر بخوانید: بی عدالتی محض در توزیع یارانه پنهان برق

به گزارش برق نیوز، شنیده‌ها حاکی از آن است که اکنون این طرح در کمیسیون زیربنایی دولت در حال بررسی است. با توجه به اجماع قاطبه کارشناسان بر ضرورت اجرای این طرح، بدیهی است که کمیسیون‌های تخصصی دولت همچون مجلس با این طرح موافقت خواهند کرد. مگر اینکه باز هم در خصوص این مسئله سلیقه‌ای تصمیم گرفته شده و استدلال‌های کارشناسی نادیده گرفته شود.

برق پرمصرف ها

رئیس جمهور چه تصمیمی برای مشترکین پرمصرف می‌گیرد؟

مثال بارز این مدل تصمیم گیری را می‌توان در ماجرای باطل شدن قبوض برق صادره توسط وزارت نیرو در فروردین سال ۹۳ با دستور شخص رئیس جمهور، به خوبی مشاهده کرد.

جایی که وزیر وقت نیرو با اعمال تعرفه‌های پلکانی افزایشی (مدل IBT) اندکی این مشترکین را با هزینه‌های واقعی مصرف برق خود روبه رو کرد؛ اما در نهایت این تصمیم توسط رئیس جمهور وتو شد و از دستور کار خارج شد.

بیشتر بخوانید: طرح استفاده از توزیع کارت انرژی راهکار جلوگیری از بدمصرفی

هرچند تبعات این تصمیم سلیقه ای، چند سال بعد و در جریان خاموشی‌های تابستان امسال کشور را با مشکل مواجه کرد، اما این بار مسئله بسیار متفاوت است. در شرایط فعلی رییس جمهور باید توجه داشته باشد که میان طرفداری از مشترکین پرمصرف و نفع عموم مردم در آینده نزدیک (عدم خاموشی در تابستان ۹۸) بایستی یکی را انتخاب کند و گزینه دیگری وجود ندارد و در صورت بروز بحران خاموشی در تابستان ۹۸، باید پاسخگوی عموم مردم باشد.


 اخبار مرتبط:  

 برچسب ها:  

ارسال نظر:

capcha

 نظرات  

صدور گواهینامه ایزو
jyane construction