•  
  •  0 دیدگاه
  •  خبر
  • کد خبر : ۷۸۸۹۲

خرید و فروش دام آلوده علت شیوع طاعون دامی در طالقان


مدیرکل دفتر حیات‌وحش گفت: باید بیش‌ازپیش اقدامات پیشگیرانه به‌ویژه رعایت قرنطینه دامی، بیماریابی و واکسیناسیون به‌موقع دام‌های اهلی تداوم پیدا کند.

به گزارش زیست آنلاین، مدیرکل دفتر حیات‌وحش و آبزیان آب‌های داخلی سازمان حفاظت محیط ‌زیست با اشاره به دریافت گزارشی مبنی بر تلف شدن تعدادی کل و بز وحشی در منطقه طالقان و البرز گفت: پیرو گزارش‌های دریافتی درباره شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در حیات‌وحش استان البرز و گزارش‌هایی مبنی بر وقوع تلفات در بین کل و بزهای وحشی در منطقه لمبران واقع در شهرستان طالقان در استان البرز و برای بررسی اقدامات به‌عمل‌آمده و وضعیت بیماری، به همراه مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان البرز، همکاران و محیط بانان از منطقه مذکور بازدید داشتیم.

مجید خرازیان مقدم با اشاره به این بازدید افزود: تاکنون لاشه ۱۶ کل و بز وحشی از نقاط صعب‌العبور در منطقه شکارممنوع لمبران جمع‌آوری و امحاء بهداشتی شده است. طی بررسی‌های به‌عمل‌آمده توسط اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان مشخص شد که خریدوفروش و انتقال دام آلوده به منطقه، بدون رعایت اصول بهداشتی و قرنطینه دامپزشکی علت شیوع بیماری در حوزه طالقان بوده است. در این رابطه با توجه به لزوم همکاری سایر دستگاه‌ها، جلسه مدیریت بحران استان برای تصمیم‌گیری مهمی مانند باهدف اقدامات پیشگیرانه و بازدارنده انجام شد. همچنین پیگیری واکسیناسیون دام‌های اهلی، افزایش پایش و بازدیدها، امحاء بهداشتی لاشه‌ها، ضدعفونی آبشخورها و خارج کردند گله‌های دام اهلی از منطقه توسط نیروهای اجرایی حفاظت محیط‌زیست استان در حال انجام است. تاکنون بازدیدهای مستمری انجام‌شده و اثری از تلفات بیشتری مشاهده نشد.

مدیرکل دفتر حیات‌وحش و آبزیان آب‌های داخلی ادامه داد: یکی از دغدغه‌های بسیار مهم سازمان حفاظت محیط‌زیست موضوع واکسیناسیون به‌موقع و فراگیر دام اهلی در داخل و خارج مناطق تحت حفاظت و رعایت اصول بهداشتی و قرنطینه‌ای در زمان جابجایی گله دام‌های اهلی در کشور است. این موضوع همیشه با توجه به تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک و طی مکاتبات متعدد از همکاران سازمان دامپزشکی درخواست شده تا مناطق تحت مدیریت و به‌طورکلی مناطقی که بیشترین جمعیت علفخواران وحشی رادارند، در اولویت برنامه‌های واکسیناسیون سازمان دامپزشکی قرار گیرند. خوشبختانه تاکنون اقدامات بسیار خوبی توسط ادارات کل دامپزشکی استان‌ها صورت گرفته است. همچنین مقررشده با توجه به تعهد بین‌المللی سازمان دامپزشکی مبنی برریشه‌کنی بیماری PPR تا سال ۲۰۳۰، نظرات و پیشنهادها سازمان حفاظت محیط‌زیست دریافت و در برنامه ملی ریشه‌کنی PPR لحاظ شود.

وی تصریح کرد: باوجود انجام تمام اقدامات پیشگیرانه‌ای مانند افزایش پایش و بازدید از مناطق، ضدعفونی آبشخورها، جداسازی آبشخورهای دام اهلی از حیات‌وحش، پیگیری واکسیناسیون دام‌های کوچ رو استان‌ها که بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغی از معاونت محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی و دفتر حیات‌وحش انجام می‌شود، متأسفانه به علت قاچاق دام اهلی و تردد دام‌های غیر واکسینه بخصوص در مجاور و یا داخل مناطق تحت حفاظت که احتمال آلوده بودن آن‌ها به بیماری‌هایی نظیر تب برفکی و طاعون نشخوارکنندگان کوچک و سایر بیماری‌های واگیر دامی وجود دارد، هنوز شاهد وقوع بیماری PPR در حیات‌وحش هستیم. این نشان می‌دهد که باید باوجود همه کمبودها و امکانات، با تعامل و همکاری بین دستگاه‌های مسئول بیش‌ازپیش اقدامات پیشگیرانه به‌ویژه رعایت قرنطینه دامی، بیماریابی و واکسیناسیون به‌موقع دام‌های اهلی تداوم پیدا کند.

بیماری طاعون در دام ها

کنترل ویروس طاعون دامی منطقه صیدوا با واکسیناسیون دامپزشکان

سیامک مسعودی رئیس گروه بیماری‌های دفتر سازمان حفاظت محیط زیست در گفتگو با حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به شیوع طاعون(ppr) در پارک ملی صیدوا و نابودی ۱۰۰ قوچ و میش وحشی، اظهار داشت: بیماری طاعون( PPR) یک بیماری ویروسی واگیردار است که از دام اهلی به حیات وحش منتقل می‌شود.

وی ادامه داد: با مشورت دامپزشکان و بر اساس دستورالعمل‌های بهداشتی از آبشخورهای دامی بازدیدهایی انجام و از مواد ضد عفونی کننده ویژه این مکان‌ها استفاده شد.

مسعودی با اشاره به کشف تعدادی لاشه قوچ و میش در منطقه صیدوا و امحای بهداشتی آن‌ها، گفت: پس از کشف لاشه‌های قوچ و میش در منطقه صیدوا، دامپزشکی منطقه نسبت به واکسیناسیون دام‌ها اقدام کرد، اما به علت اینکه اولویت‌های کنترل بیماری طاعون(ppr) را به سازمان دامپزشکی اعلام کردیم، در این راستا اقداماتی انجام شد و طبق آخرین گزارش‌ها دام‌های اهلی منطقه واکسینه شدند.

رئیس گروه بیماری‌های دفتر سازمان محیط زیست در ادامه تصریح کرد: زمانی که بیماری واگیرداری وارد منطقه‌ای می‌شود، گونه‌های حساس به این بیماری‌ها مانند کله بز به این بیماری‌ها مبتلا  می‌شوند و سریعا بیماری را به سایر دام‌های منطقه منتقل می‌کنند.

وی افزود: در بحث پایش، ضدعفونی و حفاظت فیزیکی در منطقه سعی شده تا ارتباط بین دام و حیات وحش به حداقل برسد و باید دامداران خود نیز برای واکسیناسیون دام‌هایشان حساسیت نشان دهند و اقدام کنند.

مسعودی در بحث جا به جایی دام نیز اظهار کرد: سعی می‌کنیم تا دام‌ها بدون نظارت دامپزشکی جا به جا نشوند و دامداران پیگیر واکسیناسیون دام‌های خود باشند تا بیماری‌های واگیردار بر حیات وحش و انسان‌ اثر نگذارد.

وی در رابطه با انتقال این بیماری‌ واگیر در میان دام و حیات وحش به صورت مشترک، افزود: این بیماری به سرعت به دام و حیات وحش سرایت می‌کند، با واکسیناسیون دام‌ها می‌توان به سرعت از گسترش این بیمارس خودداری و آن را کنترل کرد، اما در این میان کنترل این بیماری در حیات وحش بسیار مشکل است، به این دلیل که نه امکان واکسیناسیون و نه امکان درمان آنها وجود دارد و تنها راه حل این مشکل پیشگیری است.

رئیس گروه بیماری‌های دفتر سازمان محیط زیست گفت: مسئولان محیط زیست در منطقه در حال ضدعفونی کردن آبشخورهای مشترک این پارک و هدایت آن به مسیر دیگری هستند.

وی در ادامه افزود: تاکنون تلفات جدیدی از این بیماری در منطقه اعلام نشده است و این بیماری در منطقه کنترل شده، اما ممکن است این بیماری در منطقه و یا مناطق دیگر نیز مشاهده شود.

مسعودی گفت: منطقه صیدوا تاکنون تنها منطقه‌ای بود که شیوع بیماری طاعون در آن به ما گزارش شده است و در این راستا توصیه های لازم به تمام مناطق و ادارات کل حفاظت محیط زیست داده شده تا در مناطق حفاظت شده پایش های لازم  انجام شود.

بیشتر بخوانید: ورود و خروج دام در مناطق محیط زیست با هماهنگی کامل ادارات کل استانی باشد.

 


 اخبار مرتبط:  

ارسال نظر:

capcha

 نظرات  

jyane construction