•  
  •  0 دیدگاه
  •  خبر
  • کد خبر : ۷۳۹۸۳

حمایت مالی اتحادیه اروپا از کشاورزی ایران


مدیرعامل تعاونی های کشاورزی ایران گفت: سه پروژه کمک به ارتقای محصولات کشاورزی از ماه می ۲۰۱۸ با حمایت منابع مالی اروپا در کشورمان عملیاتی می شود.

به گزارش زیست آنلاین، به نقل از روابط عمومی تعاونی های کشاورزی ایران، جواد کلاهان، مدیرعامل این تعاونی امروز اظهار کرد: به دنبال تفاهم نامه ای که اواخر سال میلادی گذشته با حضور فیل هوگان کمیسیونر کشاورزی و توسعه روستایی اتحادیه اروپا و حجتی وزیر جهاد کشاورزی در محل وزارت جهاد کشاورزی ایران، فیمابین شرکت بازرگانی تعاونی های کشاورزی ایران (بتــکا) و فدراسیون ملی تولیدکنندگان بذر ذرت و سورگوم فرانسه(FNPSMS)  منعقد گردید.

وی افزود: پس از زمینه سازی های لازم "فدراسیون ملی تولیدکنندگان بذر ذرت و سورگوم فرانسه"(FNPSMS)   و"سازمان توسعه جهانی سورگوم"  (SORGHUM ID)پروژه های جدیدی به منظور ارتقای کمی و کیفی ذرت، سورگوم و هیبریدهای ژنتیکی اروپایی با نظارت معاونت وزارت جهاد کشاورزی ایران از ماه می ۲۰۱۸ میلادی عملیاتی گردید.

 کلاهان با اعلام اینکه پس از دو سال پیگیری های طرفین، پروژه های مذکور سه ساله با حمایت منابع مالی اتحادیه اروپا برای کمک به ارتقای محصولات کشاورزی اجرایی شده اند، یادآوری کرد: پروژه های ارائه شده این دو سازمان به کمیسیون اروپا، طی دو سال متوالی با به دست آوردن تأمین مالی کمیسیون، مورد تقدیر نیز قرار گرفته اند.

  "فدراسیون ملی تولیدکنندگان بذر ذرت و سورگوم فرانسه" (FNPSMS)  و "سازمان توسعه جهانی سورگوم" (SORGHUM ID) در سال ۲۰۱۷ میلادی نیز از حمایت کمیسیون اتحادیه اروپا برای پیشبرد سورگوم و هیبریدهای ژنتیکی اروپایی در پنج کشور عضو اتحادیه اروپا و دو کشور غیرعضو اتحادیه اروپا برخوردار شدند.

شایان ذکر است که این نتایج مثبت منجر به تنظیم اسناد جدیدی با هدف توسعه سورگوم و ذرت و هیبریدهای ژنتیکی اروپایی گردیده است. نخستین قدم موفقیت آمیز، تأیید سه پروژه ارائه شده در اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی در بروکسل بلژیک است که در این میان یکی از مهم‌ترین پروژه ها "توسعه کشت ذرت و سورگوم و ژنتیک آن در ایران" است.

  مدیرعامل شرکت بازرگانی تعاونی های کشاورزی ایران (بتــکا) با اشاره به جزییات توافقات انجام شده خاطر نشان کرد: پروژه های فوق الذکر شامل:

توسعه کشت سورگوم و ارتقای ژنتیکی آن در ایران و ترکیه و ذرت (دانه ای و علوفه ای) و ژنتیک آن در ایران
توسعه کشت ذرت علوفه ای و ارتقای ژنتیکی آن در روسیه و قزاقستان
 توسعه کشت سورگوم و ارتقای ژنتیکی آن در مجارستان و اتریش؛ است که پروژه های مذکور در بازه زمانی سه ساله از می ۲۰۱۸ تا آوریل ۲۰۲۱ با نظارت (FNPSMS)  و (SORGHUM ID) اجرایی می شود.
  وی این پروژه ها را ترکیبی از دانش تکنیکی، اقتصاد و ارتباطات برشمرد که از طریق مجموعه عملیاتی وسیعی مانند مزارع آزمایشی ارقام، راهنماهای فنی و مقالات روزنامه ها، نمایشگاه های کشاورزی و کنفرانس ها، وب سایت و فیلم های آموزشی ویدیویی، تورهای‌ رسانه ای، راهنمایی های تخصصی و برنامه های ترویجی انجام می‌شوند. انجام این اقدامات از طریق منابع انسانی متعهد و با حمایت یک آژانس ارتباطی صورت می گیرد.

بدین ترتیب " فدراسیون ملی تولید کنندگان بذر ذرت و سورگوم فرانسه " (FNPSMS) و "سازمان توسعه جهانی سورگوم"(SORGHUM ID)، با اطمینان از نقش توسعه ذرت و سورگوم به تقویت بلندمدت این بخش ممتاز، متعهد به پیشبرد دانش فنی اروپایی در زمینه محصولات کشاورزی می‌شوند.

همچنین انتقال دانش فنی اروپایی در این زمینه که با حمایت اتحادیه اروپا صورت می گیرد منجر به رشد، توسعه و افزایش بهره وری در بخش کشاورزی کشورمان خواهد شد. ضمن آنکه دستاوردهایی نظیر کاهش وابستگی کشور به واردات ذرت دانه ای، رسیدن به خودکفایی و سازگاری با شرایط کمبود آب در ایران را نیز به دنبال خواهد داشت./ منبع: تسنیم


 اخبار مرتبط:  

 برچسب ها:  

ارسال نظر:

capcha

 نظرات  

jyane construction