•  سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰ ق.ظ
  •  0 دیدگاه
  •  خبر
  • کد خبر : ۶۹۶۱۹

بعد از عمر مفید پنل های خورشیدی چه اتفاقی برای آنها خواهد افتاد


زیست آنلابن: عمر مفید پنل های خورشیدی، حدود ۲۵ تا ۳۰ سال است و بدین معنی است که برخی از پنل های نصب شده در پایان رونق فعلی به پایان عمر خود نزدیک می شوند.

به گزارش زیست آنلاین، از اوایل دهه ۲۰۰۰، تعداد پنل های خورشیدی که در سراسر جهان نصب شده اند، در حال افزایش است و انتظار می رود که این افزایش برای چندین دهه ادامه پیدا کند. 
در اواخر سال ۲۰۱۵، حدود ۲۲۲ گیگاوات انرژی خورشیدی در سراسر جهان نصب شده است. براساس گزارش اخیر از آژانس بین المللی انرژی تجدید پذیر، این تعداد تا سال ۲۰۵۰ می تواند به ۴۵۰۰ گیگاوات برسد. اما پنل های خورشیدی که این قدرت را تولید می کنند برای همیشه باقی نمی مانند.
در واقع عمر مفید آن ها حدود ۲۵ تا ۳۰ سال است و بدین معنی است که برخی از پنل های نصب شده در پایان رونق فعلی به پایان عمر خود نزدیک می شوند.

 هر سال، بیشتر از ماژول های فتوولتائیک شیشه ای و فلزی استفاده می شود که به زودی تعداد آن ها به سرعت افزایش خواهد یافت و پس از آن، ده ها میلیون تن مواد بازنشسته خواهند شد.
Garvin Heath، یک دانشمند ارشد در آزمایشگاه ملی انرژی تجدید پذیر و یک متخصص انرژی خورشیدی، گفت: "این  مساله  خیلی دور نیست  و ما باید هرچه سریعتر به سمت مسئله مدیریت زباله حرکت کنیم."
 بسیاری از راه حل ها به دنبال بازیافت است. اما توانایی اداره ساخت ماژول های PV هنوز کافی نیست.
او افزود: " خوشبختانه برخی زیرساخت ها در این خصوص  وجود دارد اما بخشی از مشکل این است که پنل های خورشیدی برای بازیافت پیچیده است. آنها از مواد خطرناک، سنگین و با چسب و مهر و موم  بسیار سخت ساخته شده اند که این مساله  جدا کردن آن ها را چالش برانگیز کرده است.
Mark Robards ، مدیر پروژه های ویژه ECS Refining،) یکی از بزرگترین شرکتهای تولیدی در اروپا (، گفت: "طول عمر این پنل ها، نحوه قرار دادن آنها و چگونگی ساخت آنها به طور ذاتی دشوار است.
پنلها به وسیله ابزار مکانیکی پاره می شوند و از اسید برای جدا کردن سیلیکون بلورین، مواد نیمه هادی که توسط اکثر تولید کنندگان فتوولتائیک به کار می برند، استفاده می شود. سیستم های گرمایشی نیز برای سوزاندن چسب ها که آنها را به آرماتورهای خود متصل می کنند، استفاده می شود و سیستم های هیدروالکتریک اسیدی برای جداسازی فلزات گرانبها استفاده می شود.
بنابراین ارزش مبنای کالای اولیه کاهش می یابد. » Mark Robards همچنین اظهار دارد: ارزش بسیار پایینی که بازیافت کننده می تواند استخراج کند، انگیزه را برای بازیافت بسیار کمتر خواهد کرد.
اما با وجود تمام این چالش ها، ECS ظرفیت بازیافت فتوولتائیک را افزایش داده است./ منبع: greenbiz


 اخبار مرتبط:  

ارسال نظر:

capcha

 نظرات  

نظرسنجی


به نظر شما سرمایه گذاری جهت ارتقا بهره وری انرژی در کدامیک از بخش های زیر تاثیر بیشتری بر کاهش مصرف انرژی در آینده دارد؟
jyane construction