تاریخ انتشار :يکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۰۷:۰۰
کد مطلب : 87118
رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر تهران، گفت: موضوع اقتصاد آب موضوع مهمی است که اگر مباحث محیط زیستی در آن دیده نشود، صرف فروش پساب یا بازاری که پساب را در آن عرضه کنند؛ یک خطای استراتژیک است.
فروش پساب بدون توجه به مباحث محیط زیستی خطای استراتژیک است
به گزارش زیست آنلاین،  مهدی پیرهادی در آیین «افتتاح تصفیه‌خانه خلیج‌فارس و افتتاح طرح‌های مدیریت منابع آب منطقه ۱۹» در قالب پویش شنبه‌های امید و افتخار اظهار کرد: درست است که شرکت های تأمین، انتقال و تصفیه آب باید در بخش‌های شرب، صنعت و کشاورزی خصوصی باشند، اما نبود سازمان حسابرسی آب به طور مستقل و مدیریت بهم پیوسته منابع برای نیل به اقتصاد آب محور، تهدید محسوب می‌شود. 

وی با تاکید بر اینکه موضوع اقتصاد آب موضوع مهمی است، توضیح داد: اینکه مباحث محیط زیستی در آن دیده نشود، به صرف فروش پساب یا بازاری که پساب را در آن عرضه کنند؛ یک خطای استراتژیک است و ما در بحث های راهبردی حتما دچار مشکل خواهیم شد. شهرداری تهران ۹۳ میلیون متر مکعب از آب‌های زیر زمینی برای فضای سبز برداشت و استفاده می‌کند و موضوع هزینه پساب از موضوعات جدی است که در آینده وضعیت مبهمی را در این خصوص ایجاد می‌کند و بسیاری از مدیران نگران این هستند که فروش پساب چه اتفاقی برای تهران ایجاد می‌کند؟.

رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر تهران، تذکر داد: موضوع قانون گذاری توسط مجموعه آب و فاضلاب و وزارت نیرو را متذکر می‌شوم‌. باید یک تعامل چند وجهی با مجموعه‌ها و ذی نفعان انجام شود. شاید بیشترین آب کشور در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود چراکه بیش از ۸۷ درصد از مصرف آب کشور در حوزه کشاورزی است که شاید بیش از ۵۰ درصد از این مقدار آب درست استفاده نمی‌شود و هدر می‌رود.

پیرهادی در بخش دیگر سخنان خود افزود: موضوع آب از دیرباز مورد توجه ایرانیان بوده است چراکه کشور ما گرم و خشک است و موضوع آب به عنوان پایه توسعه پایدار مورد توجه ایرانیان قرار داشته است.

وی با بیان اینکه از وزارت نیرو تا وزارتخانه‌های  صنعت، کشاورزی، مجموعه شهرداری، سازمان محیط زیست و... همگی باید به موضوع آب توجه داشته باشند، تصریح کرد: پیوستگی باید وجود داشته باشد و در یک نقشه جامع و کامل مورد برسی قرار گیرند. اگرچه هنوز این زیرساخت فکری در پیکره شهرداری و دولت ایجاد نشده اما جرقه هایی از این تفکر انجام شده است. ایسنا
https://zistonline.com/vdcevz8v.jh8fzi9bbj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما