تاریخ انتشار :شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۰
کد مطلب : ۷۹۵۰۴
زیست آنلاین: احداث نیروگاه های خورشیدی روی زمین های کشاورزی بدون آب، علاوه بر آنکه مزایای زیست محیطی فراوانی برای کشور دارد، بلکه به مدت ۲۰ سال برای کشاورزان معیشت جایگزین و درامد پایدار فراهم می کند، دغدغه دولت را از مصرف آب کشاورزان رهایی می بخشد و سفره های زیرزمینی نیز برای ۲۰ سال فرصت دارند که تا حدی احیا شوند که این مساله از لحاظ استراتژیک نیز برای کشور بسیار مهم است.
انرژی های تجدید پذیر فرصت 20 ساله احیای سفره های آب زیرزمینی
به گزارش زیست آنلاین، کیوان پورکیان عضو هیات مدیره کارگروه بودجه و مجلس انجمن انرژی های تجدیدپذیر (اتاق بازرگانی) در نشست تخصصی زیست آنلاین با موضوع نقش و پتانسیل انرژی های تجدید پذیر در توسعه مناطق محروم و روستایی کشور، گفت: امروزه موضوع توسعه تجدید پذیرها در تمامی دنیا یکی از موضوعات مطرح روز به شمار می رود، برای مثال در آلمان اشتغال از طریق تجدید پذیر ۴۰۰ هزار نفر را به خود جلب کرده است در حالی که صنعت خودرو سازی در آن کشور جذب ۷۰۰ هزار نفری داشته است. همینطور در کشور هلند موضوع تجدید پذیرها از اهمیت ویژه ای برخوردار است و نکته قابل توجه این است که مساحت این کشور معادل با نیمی از مساحت استان اصفهان است.
پورکیان به تشریح بیشتر شرایط در استان اصفهان پرداخت و افزود: مساحت استان اصفهان برابر صد هزار کیلومتر مربع می باشد که دو برابر مساحت کشور هلند است. این استان با برخورداری از سه هزار ساعت افتابی در سال دارای پتانسیل فراوان خورشیدی است، ولی تاکنون فقط یک نیروگاه ۱۰ مگاواتی در منطفه جرقویه، یک نیروگاه ۱ مگاواتی در کاشان و چند نیروگاه کیلوواتی در این استان نصب شده است.
وی با اشاره به زمین های کشاورزی منطقه شرقی استان اصفهان افزود: وضعیت کشاورزی در این زمین ها سال به سال وخیم تر می شود و دیگر کشاورزی بدلیل کمبود آب امکان پذیر نیست؛ عمق آب های زیر زمینی در گاوخونی از دو متر به چند صد متر رسیده است و این نشان از بحران جدی آب در این استان و در کشور دارد و ادامه کشاورزی با این روند شرایط کشور را بیش از پیش تهدید خواهد نمود.

بیشتر بخوانید: توسعه تجدیدپذیرها جایگزین کشاورزی در مناطق کم آب انرژی های تجدید پذیر در ایران


پورکیان اظهار کرد: راهکار دولت برای حل معضل کشاورزان این منطقه اعطای یارانه یا همان حق نکاشت بوده است، اما سوال اینجاست که آیا این کار جوابگوی زندگی کشاورزان خواهد بود؟ دولت تا چند سال می خواهد به کشاورزان حق نکاشت بدهد؟ و آیا بودجه اش کفاف این راهکار را می دهد؟
عضو هیات مدیره کارگروه بودجه و مجلس انجمن انرژی های تجدیدپذیر در ادامه بیان کرد: یکی از راه حل ها برای بحران کشاورزان استان اصفهان، احداث مزارع خورشیدی در زمین های کشاورزی است؛ اگر دولت بتواند وام مناسب در اختیار کشاورزان قرار دهد، این مزارع خورشیدی روی همان زمین هایی که کشاورزی دیگر امکان پذیر نیست، احداث شده و برای ۲۰ سال برق تولید می کنند و برای کشاورزان نیز درآمد زایی به ارمغان دارد. دولت نیز می تواند از برق تولید شده استفاده کند.
پورکیان افزود:  این راهکار علاوه بر آنکه مزایای زیست محیطی فراوانی دارد، به مدت ۲۰ سال دغدغه دولت را از مصرف آب کشاورزان از بین می برد، سفره های زیرزمینی برای ۲۰ سال فرصت دارند که تا حدی احیا شوند، که این مساله از لحاظ استراتژیک نیز برای کشور بسیار مهم است.
عضو هیات مدیره کارگروه بودجه و مجلس انجمن انرژی های تجدیدپذیر در انتها یادآور شد: دولت می تواند با اختصاص درآمدهای مرتبط با توسعه روستایی، به صورت کمک بلاعوض و یا پیش خرید ۲ ساله برق تجدیدپذیر در این مناطق به تحقق این امر بپردازد، به بیان شفاف تر، بجای اعطای یارانه و حق نکاشت، وام های با بهره کم و بدون آورده برای احداث مزارع خورشیدی و بادی برای کشاورزان در نظر بگیرد و نیز منابع جدید برای خرید برق تجدیدپذیر تامین نماید.
 

https://zistonline.com/vdceen8f.jh8o7i9bbj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما