تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۴۴
کد مطلب : 85255
روز گذشته خبری مبنی بر ضرورت حل مشکل تصفیه خانه شهر کرمان منتشر شد که بازتاب داشت.
ماجرای خط و نشان محیط زیست برای آبفای کرمان چه بود؟
به گزارش زیست آنلاین، به دنبال آن خبرنگار ایرنا موضوع را در دستور کار قرار داد و با مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان مصاحبه کرد که مرجان شاکری در این زمینه توضیح داد: چندی است بوی نامطبوع پساب تصفیه خانه فاضلاب شهری کرمان بخشی از ساکنان شهر را آزار می دهد و اگر مسئولان این تصفیه خانه نسبت به رفع مشکل اقدام نکنند، موضوع را از طریق مراجع قضایی پیگیری خواهند کرد.

وی صبح سه شنبه با بیان اینکه حفظ سلامت مردم اولویت نخست است توضیح داد: انتشار بوی نامطبوع بخصوص در ساعات اولیه شب در مناطقی چون هوانیروز و اختیارآباد زیاد بود به همین دلیل موضوع در دستور کار کارشناسان و بازرسان حفاظت محیط زیست قرار گرفت.

شاکری با بیان اینکه بعد از پیگیری موضوع مشخص شد این بو از سمت تصفیه‌خانه فاضلاب کرمان است تصریح کرد: چون جهت باد غالب نیز از سمت این تصفیه خانه به سمت شهر است، بوی نامطبوع بیشتر در اوایل شب و در مناطق هوانیروز و اختیارآباد استشمام می شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان گفت: شب گذشته مسئول بازرسی و رئیس اداره محیط زیست شهرستان کرمان در ماموریتی مشترک در بازدید از سیستم تصفیه خانه فاضلاب شهر کرمان بر فرضیه انتشار بو از این تصفیه خانه عینیت بخشیدند.

اورهال سامانه ها

وی با بیان اینکه سیستم شماره ۲ فاضلاب حوضچه های ترسیب(ته نشین) و هوادهی در حالت اورهال (تعمیرات) قرار داشت که این حالت منجر به عدم کارکرد درست سیستم تصفیه فاضلاب شده بود اظهارداشت: در خروجی سیستم، فاضلاب تصفیه شده دیده نمی شد و کدورت پساب بسیار بالا و نزدیک به فاضلاب خام بود.

چرایی بی توجهی

شاکری تصریح کرد: این پساب برای استفاده در کارخانه فولاد بوتیا فرستاده و در آنجا نیز تصفیه ثانویه می شود؛ به همین علت شاید حساسیت لازم در تصفیه وجود ندارد و با این تصور که کار مربوط به پیمانکار است، به فولاد بوتیا واگذار شده، بهره بردار نیز آنها هستند و باید هزینه کرد با خود فولاد بوتیا باشد، نظارت دقیقی بر این مهم ندارند.

وی گفت: متاسفانه در فصول سرد سال بیشتر جهت وزش باد به سمت شهر کرمان است لذا استشمام بوی نامطبوع در زمستان بیشتر خود را نشان می دهد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان افزود: تذکرهای لازم به مسئولان آب و فاضلاب شهر کرمان داده شده که حتما نظارت را افزایش دهند و مشکلات را برطرف کنند؛ در غیر این صورت این مهم از طریق مراجع قضایی پیگیری خواهد شد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) آمادگی دارد درصورتی که شرکت آب و فاضلاب استان یا شهر کرمان در این زمینه صحبت یا خبری تکمیلی دارند منتشر کند./ایرنا

https://zistonline.com/vdcenw8v.jh8nni9bbj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین