تاریخ انتشار :سه شنبه ۲ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۰۷
کد مطلب : 87109
 محققان پیش‌بینی کردند که از هر سه نفر یک نفر تا سال ۲۰۸۰ در مناطق بسیار گرم و خطرناک زندگی خواهد کرد.
یک پیش‌بینی علمی ترسناک برای آینده
به گزارش زیست آنلاین، نتایج تحقیق جدید بیانگر این است که تا سال ۲۰۸۰ یک‌سوم جمعیت جهان در شرایط گرمای خطرناک زندگی خواهند کرد. اگر جهان به مسیر فعلی خود ادامه دهد، کل کشورهای غرب آفریقا و حاشیه خلیج فارس در منطقه گرمای شدید قرار می‌گیرند.

به گفته محققان موسسه سیستم‌های جهانی دانشگاه اکستر انگلستان، میانگین دمای جهانی در مسیر افزایش ۲.۷ درجه سانتیگرادی در ۲ دهه آخر قرن قرار دارد. آن‌ها مناطق بسیار داغ یا مناطقی را که خارج از فضای به اصطلاح انسانی قرار دارند را به‌ عنوان مناطق دارای میانگین دمای سالانه بالای ۲۹ درجه سانتیگراد تعریف کردند.

محققان در مطالعه کمیت هزینه انسانی گرمایش جهانی اظهار کردند که انتشار گازهای گلخانه‌ای توسط هر ۳.۵ شهروند براساس متوسط جهانی امروز (یا ۱.۲ شهروند ایالات‌ متحده) یک فرد در آینده را تا پایان قرن در معرض گرمای بی‌سابقه‌ای قرار می‌دهد.

دماهای بالاتر منجر به مرگ و میر بیشتر ناشی از گرما، کاهش بهره‌وری و در نتیجه کاهش عملکرد محصول، افزایش مهاجرت و گسترش بیماری‌های عفونی می‌شود.

این مطالعه نشان داد که توده‌های خشکی بورکینافاسو، مالی، قطر و امارات متحده عربی تقریبا به‌ طور کامل خارج از سکنه انسانی قرار خواهد گرفت.

از نظر تعداد مطلق افراد آسیب‌دیده، هند، نیجریه و اندونزی بدترین تاثیر را متحمل خواهند شد که به ترتیب ۶۰۰ میلیون، ۳۰۰ میلیون و ۱۰۰ میلیون نفر را در اواخر این قرن تحت تاثیر قرار خواهد داد.

توانایی کشورها و شهروندان آن‌ها در تحمل گرمای شدید تا حد زیادی به ثروت آن‌ها بستگی دارد.

تیموتی لنتون، مدیر موسسه سیستم‌های جهانی، در مصاحبه‌ای گفت: این به منابع شما بستگی دارد که از شما در آب و هوای غالب محافظت کند.

امارات و قطر از ثروتمندترین کشورهای جهان به‌شمار می‌روند؛ در حالی که بورکینافاسو و مالی از فقیرترین کشورهای جهان هستند.

اگر جهان انتشار گازهای گلخانه‌ای را به اندازه‌ای کاهش دهد که افزایش گرمایش زمین را به ۱.۵ درجه سانتیگراد محدود کند، تعداد افراد آسیب‌دیده از گرمای خطرناک را به ۹۰ میلیون در هند، ۴۰ میلیون در نیجریه و پنج میلیون در اندونزی کاهش می‌دهد./ایسنا
https://zistonline.com/vdceoz8v.jh8f7i9bbj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما