تاریخ انتشار :شنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۲۴
کد مطلب : 86388
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تجارت انرژی کشور هم‌اکنون مبتنی بر نفت خام است و نه گاز. گاز به دلایل مختلف از جمله دور زدن تحریم بسیار مهم است، بنابراین باید جهت‌گیری تغییر کند و گاز مبنای تجارت قرار گیرد.
گاز باید به جای نفت مبنای جهت‌گیری تجارت ایران شود
به گزارش زیست آنلاین، محمدباقر قالیباف امروز در آیین گشایش بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی با افتخار به‌عنوان تسهیل‌گر و تنظیم‌گر برای تحول در صنعت نفت اقدام و خدمت خواهد کرد و از هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد.

وی با بیان اینکه انتقال مستقیم پول به چرخه اقتصاد کشور در هر کجای دنیا تورم‌زاست، اظهار کرد: این کار نعمت منابع را به نغمت بدل می‌کند که امروز شاهد این امر هستیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باور داریم منابع زیرزمینی متعلق به دولت‌ها نیست و به نسل امروز و آینده تعلق دارد، گفت: از این رو باید بدانیم که خام‌فروشی و مصرف کردن در هزینه جاری، مناسب نیست.
قالیباف با بیان اینکه همه اعداد و ارقام نشان می‌دهد که تقاضای نفت رو به افول بوده و تقاضا برای استفاده از سوخت گاز رشد کرده است که ضرورت دارد برای توسعه این صنعت تلاش کنیم، تأکید کرد:  در بحث انرژی کشور، موضوع خام‌فروشی است و حکمرانی نداریم و نیاز است سران قوا آن را اصلاح کنند.
وی با بیان اینکه صنعت نفت ما یکی از پیشران‌های برنامه هفتم توسعه است و می‌تواند ما را در کمترین زمان ممکن به یک تحول بزرگ برساند، اظهارکرد: فروش نفت ایران شامل تحریم شد، اما گاز دارای چنین محدودیتی نشد و گاز ایران در زمان تحریم به ترکیه و عراق رفت.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اعداد و ارقام این‌گونه نشان می‌دهد که ما در مجموع دارای بزرگ‌ترین ذخائر نفت و گاز جهان هستیم و هم‌اکنون فرصت جهاد تصمیم‌گیری است.

وی با بیان اینکه همواره خام‌فروشی را نقد می‌کنیم و می‌گوییم هزینه‌کرد ۷۰ تا ۸۰ درصدی آن در هزینه‌های کشور بد است، اظهار کرد: بدتر از خام‌فروشی، خام‌اندیشی و  حکمرانی نامناسب بر بخش انرژی است. در حقیقت باید به جای اینکه از خود نفت خام صیانت شود، از ثروت حاصل از نفت صیانت کنیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت و مجلس وظیفه دارند به اقتصاد مردمی ایمان داشته باشند، گفت: مردم را از اقتصاد حذف کرده‌ایم، در صورتی که مردمی کردن اقتصاد در حوزه انرژی باید شکل گیرد. البته باید راه فرصت‌طلبی‌های زشت اقتصاد بیمار کشور را بسته و نقدینگی را به سمت تولید سوق دهیم.
قالیباف با بیان اینکه در آستانه تنظیم برنامه هفتم توسعه قرار داریم و نیاز به نوشتن و تدوین چند کتاب نیست، گفت: باید ۲ تا ۳ پیشران کشور را تعیین کرد و در این مسیر گام برداشت. برای دور زدن تحریم‌ها، ثبات در درآمدها و افزایش ارزش افزوده باید جهت‌گیری‌ها را اصلاح کنیم و همسو با این موضوع لازم است گاز را مبنای صادرات قرار دهیم که با ثبات‌تر از حوزه نفت است.
وی با تاکید بر اینکه امروز به نیروهای جوان باانگیزه و دانش‌بنیان و با غیرات ایرانی و اسلامی که در کنار نیروهای باتجربه و شرکت‌های با قدمت زیاد برای استقلال کشور و برای عزت ایران اسلامی تلاش می‌کنند، خداقوت می‌گویم، اظهار کرد: حفظ معادن، نفت، گاز و انفال سرمایه‌ها و ثروت‌های بین‌نسلی از اولویت‌هاست، اما برای انجام آن با چالش‌هایی روبه‌رو هستیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این موضوع را باور داریم و البته تجربه کردیم که چه پیش از انقلاب که سفیر یکی از ابرقدرت‌ها برای نفت و ثروت این کشور تصمیم می‌گرفت و استقلالی در این زمینه نداشتیم و چه امروز پس از انقلاب که وقتی درآمد مستقیم انفال وارد بودجه می‌شود این موضوع بی‌شک نعمت نخواهد بود.
قالیباف با بیان اینکه در حقیقت باید از ثروت حاصل از نفت صیانت کنیم نه از خود نفت‌خام، گفت: باید این ثروت را خوب نگهداری کنیم و توسعه دهیم. تجربه تلخ گذشته حساب ارزی مقابل چشمان ماست که چگونه پول را به آنجا بردیم، هزینه کردیم و نتوانستیم این ثروت بین‌نسلی را حفظ کنیم و افزایش دهیم.
به گفته وی باید این سرمایه را به سمت ثروت‌های ماندگار، بخش سرمایه‌گذاری‌های مولد و سرمایه گذاری‌های فزاینده اقتصادی در داخل و خارج از کشور ببریم، اما واقعیت این است که در این مسیر حکمرانی دقیقی نداریم. این اشکال را پیش از هر کسی به شخص خودم و مسئولیت و جایگاهم در مجلس می‌دانم و این موضوع وظیفه ما در سران قواست چون یکی از وظایف ما اصلاح حکمرانی انرژی در بخش‌های مختلف است.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به موضوع بهینه‌سازی مصرف انرژی، بهبود تراز تولید و مصرف در حامل‌های انرژی و هدفمندکردن یارانه‌های انرژی، اشاره کرد و افزود: چالش‌های بزرگ امروز که مردم را هم به زحمت انداخته، ناترازی در بخش‌های مختلف بودجه، بانک‌ها، انرژی چه در تولید و چه در مصرف است.
قالیباف با بیان اینکه امروز مجموع مصرف انرژی فسیلی کشور معادل بیش از ۵ میلیون بشکه در روز است که نشان از میلیاردها دلار هزینه دارد، گفت: برخی در کشور ۲۰ برابر بقیه انرژی‌ مصرف می‌کنند در حالی که این سرمایه همه نسل‌ها در آینده است و عدالت در استفاده انرژی باید مورد توجه قرار گیرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: ما نمی‌توانیم هر رویکردی را برای حوزه انرژی بگذاریم و هر شخصی نگاهش به محدود به یک حوزه جغرافیای سیاسی باشد، این نوعی ظلم به دیپلماسی انرژی است، باید از همه ظرفیت‌ها برای تحقق دیپلماسی انرژی استفاده کرد.
قالیباف تصریح کرد: در گسترش دیپلماسی انرژی با کشورهای همسو فرصت بزرگی داریم، ما امروز از فرصت‌ها باید بهره گیریم، فرصت با ریسک و بدون ریسک، که باید فرصت با ریسک را انتخاب کنیم تا به موفقت‌های لازم در این حوزه برسیم./ایسنا
https://zistonline.com/vdcc41q4.2bqe48laa2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما