تاریخ انتشار :دوشنبه ۱ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۵۳
کد مطلب : 85674
محققان دانشگاه یل می گویند برای جلوگیری از تاثیرات فاجعه بار تغییرات اقلیم باید جنگلهای قدیمی، پوده‌ زار (peatlands) یا لوش‌ ها (Mire)، و مانگروها (حرا) را بیشتر از مناطق دیگر حفاظت کرد.
برای مقابله با اثرات فاجعه بار تغییرات اقلیم از چه مناطقی باید محافظت کرد؟
برای مقابله با اثرات فاجعه بار تغییرات اقلیم از چه مناطقی باید محافظت کرد؟
به گزارش زیست آنلاین، از نشریه یل اینوایرونمنت 360، هرچند این مناطقی که نام برده شد تنها 3 درصد از زمین را پوشش می دهند اما این مناطق قادر هستند کربن بسیار زیادی جذب کنند اما اگر این مناطق از بین رفتند دیگر قابل بازیابی نیستند.

جان راکستروم، از دانشمندان این تحقیق، می گوید: پیامدهای انتشار کربن ذخیره شده در این مناطق نسل‌ها ادامه خواهد داشت، زحمات همه را برای به ثبات رساندن تغییرات اقلیم به طور بسیار خطرناکی برای طبیعت و بشر از بین خواهد برد.

در این تحقیق که از سال 2020 انجام شده است مفهوم «کربن جبران ناپذیر» تشریح شده و اشاره شده که سال ها و قرن ها طول کشیده تا باتلاق ها، پوده زارها، مانگروها و جنگل های قدیمی به وجود بیایند. اگر این اکوسیستم ها نابود شوند کربنی که از آنها منتشر خواهد شد حتی طی دهه هایی که بشر برای مقابله با گرمایش زمین برنامه ریزی کرده است بازیافت نخواهد شد.

دانشمندان می گویند کربن ذخیره شده در این اکوسیستم ها 15 برابر بیشتر از کل کربنی است که از سوخت های فسیلی در سال 2020 منتشر شده است.

بیش از نیمی از کربن غیرقابل جبران دنیا مدیریت نشده و از آن حفاظت نمی شود، درحالی که مقامات کشورها متعهد شده اند تا از 30 درصد زمین های تحت مالکیت کشورها تا سال 2030 محافظت کنند.

بر اساس این تحقیق بهترین مناطقی که باید توجه ویژه ای به آنها شود و از آنها محافظت شود شامل جنگل های بارانی آمازون، کنگو و اندونزی، و نیز جنگل های معتدل روسیه، شمال کانادا و شمال غرب پسفیک هستند.

بالاترین میزان کربن غیرقابل جبران دنیا هم در مانگروها، باتلاق ها و پوده زارها از جمله در جزایر بریتانیا ذخیره شده است. در یک دهه گذشته بسیاری از این مناطق رو به نابودی رفته اند و بسیاری از آنها برای ساخت خانه های روستایی و چراگاه ها نابود شده اند.

نتایج این تحقیق در ژورنال Nature Sustainability چاپ شده است./انرژی امروز
https://zistonline.com/vdcjxmeo.uqeiazsffu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین