تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۰۸
کد مطلب : 85459
رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه به‌زودی سامانه پایش مخاطرات منابع طبیعی در سازمان رونمایی می‌شود، گفت: در زمینه شدت بخشیدن به امر حفاظت به بیش از ۴۰۰ دوربین برای نصب و پایش منابع طبیعی در سراسر کشور نیازمند هستیم که تا کنون بخشی از آن تامین و در مناطق بحرانی نصب و راه اندازی شده است.
راه‌اندازی سامانه پایش مخاطرات منابع طبیعی؛ به‌زودی
به گزارش زیست آنلاین،مسعود منصور امروز (۲۸ مهر) در جلسه بررسی طرح جامع حفاظت که به‌صورت وبینار با حضور مدیران و معاونان حفاظت ادارات کل منابع طبیعی استان‌های کشور برگزار می شد، خاطرنشان کرد: رویکرد ما در صیانت از منابع‌ طبیعی «مدیریت حفاظت» است و عرصه‌های منابع طبیعی باید دارای طرح و طرح نیز دارای مجری باشد و سازمان در این میان وظایفش نظارت بر انجام حفاظت است.

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه گفت: شعار حفاظت از منابع‌ طبیعی باید در عمل تجلی پیدا کند و اینکه سند جامع حفاظت تهیه شود اما در عمل روی کاغذ بماند به هیچ وجه از سوی سازمان پذیرفتنی نیست و معاونت حفاظت و امور اراضی ادارات کل استان‌ها باید این سند را عملیاتی کنند.

منصور همچنین ضمن تاکید بر انجام و تکمیل کاداستر اراضی ملی و دولتی گفت: انجام تخلف و وقوع جرم در منابع‌ طبیعی اجتناب‌ناپذیر است و بخشی دیگر از وظیفه سازمان در کنار مدیریت، انجام حفاظت فیزیکی است.  

وی افزود: در اقدامات فیزیکی استفاده و بهره‌گیری از فناوری‌های نوین نظیر سامانه‌های پایش، نصب دوربین در مناطق بحرانی، استفاده از پهپاد و تصاویر ماهواره‌ای همچنین استفاده از سیستم رادیویی بی‌سیم مورد نظر و هدف سازمان است.

رییس سازمان جنگل‌ها اضافه کرد: نیروی انسانی در بخش حفاظت باید کارآزموده و آموزش دیده باشد تا بتواند به عنوان یک ضابط قضایی عمل کند.

به گفته منصور حفاظت یک دانش و تخصص است و افرادی که در این بخش خدمت می‌کنند باید کارآمدی لازم را با فراگیری آموزش در زمینه تشکیل  پرونده و تهیه صورتمجلس داشته باشند.

رییس سازمان جنگل‌ها با تأکید بر بهره‌برداری هرچه بهتر از سامانه‌های حوزه معاونت حفاظت اظهارکرد: یگان حفاظت از طریق سامانه حمل چوب توانست عامل قاچاق چوب در یک استان را شناسایی و او را به مراجع  قضایی معرفی کند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها، منصور در ‌پایان جلسه بررسی طرح جامع حفاظت یک بار دیگر توجه مدیران را به امر مهم حفاظت و اولویت پیشگیری معطوف کرد و گفت: حفاظت به این معنا است که اجازه ندهیم در جایی پوشش گیاهی از بین برود و یا درختی قطع شود.
https://zistonline.com/vdcaoyna.49nmm15kk4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما