انرژی
کد مطلب: 84112
15:13
22 فروردین 1400

مصطفی رجبی مشهدی:

چهار روش پیش روی مراکز ماینینگ برای تامین برق

سخنگوی صنعت برق از بروزرسانی مقررات تامین برق مراکز ماینینگ و ۴ روش تامین برق پیش روی ماینر‌ها گفت.

به گزارش زیست آنلاین، مصطفی رجبی مشهدی گفت: در دستورالعمل جدید که با اصلاحاتی ابلاغ شده، اوقات سال به سه دسته نوع یک (اوج بحرانی)، نوع دو (محدودیت بار) و نوع ۳ (عادی) تقسیم بندی شده است که هر کدام نیز تعرفه خاص خود را دارد. در خصوص اوقات نوع یک یا اوج بحرانی اظهار کرد: این دوره به زمان‌هایی اطلاق می‌شود که به دلیل عدم کفایت ظرفیت تولید در مقایسه با اوج بار درخواستی، احتمال بروز خاموشی وجود دارد. حداقل میزان اوقات بحرانی برابر با ۳۰۰ ساعت است و مطابق با تبصره «۲» ماده «۴» مصوبه شماره ۵۸۱۴۴ مورخ ۱۳۹۸.۰۵.۱۳ هیئت وزیران فروش برق از طریق شبکه در این ایام به مشترکان استخراج رمز ارز‌ها ممنوع است.

وی در خصوص شرایط نوع دو یا محدودیت بار نیز گفت: این اوقات خارج از اوقات نوع یک (اوج بحرانی) بوده و حداکثر ۲۷۰۰ ساعت است که توسط شرکت توانیر و بر اساس محدودیت‌های تامین سوخت نیروگاه‌ها، عرضه برق و سایر قوانین و مقررات در کشور تعیین و اعلام می‌شود.

رجبی مشهدی درباره زمان‌های نوع ۳ یا عادی نیز گفت: این زمان‌ها، شامل کلیه اوقات سال به جز اوقات نوع یک (اوج بحرانی) و دو (محدودیت دار) است.

سخنگوی صنعت برق در زمینه تعرفه برق مراکز استخراج رمز ارز نیز خاطرنشان کرد: بر اساس ابلاغیه جدید، بهای هر کیلووات ساعت برق مصرفی مراکز استخراج رمزارز‌ها برابر با ۱۶ هزار و ۵۷۴ ریال تعیین شده که این میزان در زمان‌های نوع ۳ (عادی) با ضریب نیم و در زمان‌های نوع ۲ (محدودیت‌دار) با ضریب ۲ محاسبه خواهد شد.
وی همچنین افزود: تعرفه تعیین شده بر اساس متوسط بهای صادراتی برق و نرخ تسعیر سامانه نیما، هر سه ماه یک بار توسط شرکت توانیر اصلاح و به‌روزرسانی شده و گزارش آن برای وزارت نیرو ارسال می‌شود.

سخنگوی صنعت برق در عین حال درباره برخی از تخفیفات در نظر گرفته شده برای این مراکز گفت: بهای برق دریافتی از سطوح ولتاژ ۴۰۰ و ۲۳۰ کیلوولت با تخفیف ۲۰ درصدی و از سطوح ولتاژی ۱۳۲، ۶۶ و ۶۳ با تخفیف ۱۲ درصدی محاسبه خواهد شد. همچنین برق مصرفی مراکز استخراج رمز ارز‌ها که بر اساس تائید مراجع ذی‌صلاح به استخر‌های استخراج داخل کشور متصل می‌شوند علاوه بر تخفیف‌های ولتاژ اتصال مذکور، مشمول ۱۵ درصد تخفیف دیگر نیز خواهند شد.

رجبی مشهدی افزود: تمامی واحد‌های استخراج رمز ارز‌ها که دوره ساخت آن‌ها به پایان رسیده و اقدام به راه‌اندازی واحد خود کرده و فعالیتشان را آغاز کرده‌اند، موظف به تبدیل جواز تاسیس به پروانه بهره‌برداری با درخواست از وزارت صمت هستند، در غیر این صورت قدرت مجاز آن‌ها برابر با توان مصرفی دوره ساخت (کارگاهی) در نظر گرفته شده و هزینه تجاوز از قدرت برق دوره احداث از مشترک اخذ خواهد شد.

این گزارش می‌افزاید، وزیر نیرو آخرین ویرایش مقررات تامین برق مراکز استخراج رمز ارز را طی همین هفته ابلاغ کرد. بر اساس این ابلاغیه، تامین برق مرکز استخراج رمز ارز‌ها به چهار روش امکان پذیر است که انتخاب آن به عهده متقاضی است.

بر این اساس، طی این ابلاغیه تامین برق از طریق روش "الف" سرمایه‌گذاری در طرح‌های بهینه سازی مصرف برق، روش "ب" تامین برق از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر (اعم از موجود و جدید)، روش "ج" اتصال به شبکه و خرید انرژی از شرکت برق، روش "د" با نصب و بهره‌برداری از مولد‌های حرارتی، چهار روش تعریف شده‌ای است که متقاضیان می‌توانند برای تامین برق مراکز خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنند./پاون


اخبار مرتبط
همرسانی
لینک کوتاه:برچسب ها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.