انرژی
کد مطلب: 84052
08:47
17 فروردین 1400

خرید برق مشترکان پرمصرف از بورس انرژی

به گفته‌ی مدیر عامل بورس انرژی، طبق یک مصوبه در آبان ماه ۹۹ از سوی هیئت وزیران، شرکت‌هایی که مصرفشان بالای پنج مگاوات است باید از طریق بورس انرژی برق مورد نیاز خود را خریداری کنند.

به گزارش زیست آنلاین، علی نقوی در رابطه با عرضه برق در بورس انرژی اظهار کرد: عرضه برق در بورس انرژی یک شرایط نسبتا با ثباتی را دارد، اما چندان مطلوب نیست، علت با ثباتی بدین خاطر است که طی سال‌های گذشته حجم و ارزش معاملاتی به طور تقریبی یکسان بوده و با رشد کمی روند افزایش را در پیش گرفته است.

او افزود: از دلایلی که سبب شده تا برق به طور آهسته روند افزایشی را در برگیرد در مرحله نخست می‌توان به تعرفه‌ای بودن قیمت برق و در گام بعد به عدم تامین بودجه کافی بخشی از ارگان‌های وزارت نیرو برای خرید برق از بورس انرژی اشاره کرد.

نقوی گفت: در آبان ماه ۹۹ یک مصوبه‌ای را در هیئت وزیران داشتیم که این مصوبه از این قرار بود که شرکت‌هایی که مصرفشان بالای پنج مگاوات است باید از طریق بورس انرژی برق مورد نیاز خود را خریداری کنند که این توسط وزارت نیرو تصویب شد.

او تاکید کرد: اکنون این ابلاغیه توسط شرکت توانیر به شرکت‌ها و ارگان‌های زیر مجموعه خود ارسال کرده است به گونه‌ای که در سال ۱۴۰۰ امیدواریم که بتوانیم این مسئله را اجرایی کنیم. ناگفته نماند که چنین تصمیمی به نفع شرکت‌های خصوصی و دولتی خواهد به سبب آنکه آن‌ها می‌توانند برق خود را به شکل رقابتی خریداری کنند.

او بیان کرد: در بهمن ماه سال ۹۸ گواهی ظرفیت را به عنوان یک ابزار جدید به سایر ابزار‌های حاضر در بورس انرژی راه اندازی کردیم، استفاده از این ابزار بدین گونه است شرکت‌های تولیدی که می‌خواهند در آینده امتیاز برقی را بخرند، میزان ظرفیت آن برق را از طریق یکسری ابزار‌های مالی از وزارت نیرو خریداری می‌کنند وزارت نیرو نیز موظف می‌شود تا علاوه بر آن برق مصرفی شرکت‌ها را تامین کند.

مدیر عامل بورس انرژی گفت: این مسئله سبب می‌شود تا میزان برق مصرف برقی هر شرکت به طور شفاف مشخص شود.

او تصریح کرد: در رابطه با اینکه چرا برق از طریق بورس انرژی صادر نمی‌شود باید گفت که مجوز آن باید از جانب وزارت نیرو مشخص شود.  سال ۹۹ همکاری وزارت نیرو نسبت به سال‌های قبل افزایش پیدا کرد به طوری که توانست تامین مالی زیادی را از این طریق بورس انرژی انجام دهد، که آخرین آن نیز مربوط به ۲۴ اسفند ۹۹ (عرضه ۱۴۰۰ سلف صادراتی برق) می‌شود./باشگاه خبرنگاران جوان


اخبار مرتبط
همرسانی
لینک کوتاه:برچسب ها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.