انرژی
کد مطلب: 81852
16:30
29 آبان 1398

تبدیل انرژی خورشیدی به گرما توسط هوش مصنوعی

یک استارتاپ آمریکایی تحت حمایت بیل گیتس با استفاده از هوش مصنوعی ردیفی از آینه‌ها را به گونه‌ای تنظیم کرده است که انرژی خورشیدی را به گرمای شدید ۱ هزار درجه فارنهایتی تبدیل می‌کنند، با استفاده از این دمای بالا می‌توان شیوه ساخت فولاد و شیشه را متحول کرد.

به گزارش زیست آنلاین، به گزارش پایگاه اینترنتی دیلی میل، این شرکت که هلیوژن (Heliogen) نام دارد، از هوش مصنوعی برای به کار انداختن ردیفی از آینه‌ها با قابلیت بازتاب و متمرکز کردن نور خورشید و ایجاد نوعی از اجاق خورشیدی استفاده کرده است.  

گزارش ها حاکی از آن است که این سیستم می‌تواند حرارتی برابر با هزار درجه فارنهایت - معادل ربع دمای سطح خورشید- را ایجاد کند.

این فناوری با استفاده از بینایی کامپیوتری و الگوریتم آشکارسازی لبه‌ها به طور خودکار چندین آینه را به گونه‌ای تنظیم می‌کند تا برروی یک نقطه متمرکز شوند. نتیجه این کار دستیابی به حرارتی است که به گفته شرکت سازنده آنقدر بالاست که می‌توان از آن برای تولید سوخت پاک هیدروژن برای استفاده به عنوان منبع انرژی در هواپیماها و کامیون‌ها استفاده کرد.

این نخستین بار است که گرمایی با این شدت توسط یک سیستم خورشیدی تولید می‌شود و آن طور که هلیوژن می‌گوید، می‌توان از آن به عنوان روشی سازگار با محیط زیست برای ساخت مصالحی چون سیمان، شیشه و فولاد استفاده کرد. این روش جدید نه تنها با محیط زیست سازگار است بلکه به سوخت‌های فسیلی نیازی ندارد و مقرون به صرفه نیز هست.

به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، تقریبا ۷ درصد از دی اکسید کربنی که به جو زمین آزاد می‌شود حاصل از تولید سیمان است، بنابراین، این سیستم جدید بر میزان انتشار این گاز در سطح جهان تاثیر قابل ملاحظه‌ای خواهد گذاشت.

به گزارش ایرنا، هلیوژن با اتکا به سرمایه‌گذاری مهره‌های شناخته شده‌ای چون بیل گیتس، تقریبا برای ارائه فناوری خود و معرفی نخستین مشتری‌های آن آماده است.

به گفته بیل گراس بنیانگذار و مدیرعامل این استارتاپ، «اگر به یک کمپانی سیمان بگوییم به شما گرمای پاکی می‌دهیم که هیچ کربن دی اکسیدی در فرآیند ایجاد آن آزاد نمی‌شود و همزمان هزینه‌هایتان را هم کاهش می‌دهیم، دیگر جایی برای فکر کردن باقی نمی‌ماند.»


اخبار مرتبط
همرسانی
لینک کوتاه:برچسب ها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.