اقتصاد
کد مطلب: 80073
03:00
02 اسفند 1397

تاثیر بسزای تحریم‌ها در رونق صنعت تجدیدپذیرها

طی دو سال گذشته بیشتر از ۱۱ خط تولید تجهیزات انرژی تجدیدپذیرها اعم از توربین‌های بادی، صفحات خورشیدی و تمام تجهیزاتی که برای نیروگاه‌ها لازم است ایجاد شده و به نظر می‌رسد که تامین مواد اولیه و قطعات در کشور ما به سادگی از محل منابع داخلی امکان‌پذیر باشد، چرا که نه تنها دانش فنی و علم تولید این تجهیزات در ایران وجود دارد بلکه مواد اولیه تولید این تجهیزات نیز در کشور ما مهیا است و صراحتا باید اعلام کنیم که تحریم‌ها تاثیر بسزایی را در صنعت تجدیدپذیرها گذاشته است.

به گزارش زیست آنلاین، «سید محمد صادق زاه» امروز (پنجشنبه) در حاشیه افتتاح یازدهمین نمایشگاه بین المللی انرژی های تجدیدپذیر، بهره وری و صرفه جویی در محل نمایشگاه بین المللی در جمع خبرنگاران، درباره تامین ۲۵ و ۳۰ درصد تجهیزات از طریق واردات، گفت: ۳۰ درصد ضریب تشویقی است که برای ساخت داخل می پردازیم.
وی افزود: یعنی برای اینکه سازندگان داخلی تشویق شوند که تجهیزات انرژی تجدیدپذیر را تامین کنند و وابسته به خارج از کشور نباشیم و حتی صادر کنیم، دولت تصویب کرد که اگر برق در نیروگاه ها از تجهیزات داخلی تولید شود تا ۳۰ درصد تعرفه خرید برق را افزایش دهد.
معاون وزیر نیرو تاکید کرد: این ضریب تاثیر مثبتی داشته و صنعتگران شروع به تولید کردند و هم اکنون تقریبا همه تجهیزات انرژی تجدیدپذیر در داخل تولید می شود.

صورتحساب انرژی های تجدید پذیر پرداخت می شود

رئیس ساتبا درخصوص بدهی وزارت نیرو به بخش خصوصی در زمینه انرژی تجدیدپذیر، گفت: طی چهار سال گذشته همه صورتحساب ها پرداخت شده است و در ۲ و سه ماه اخیر بی نظمی در تخصیص منابع ایجاد شده است.
وی افزود: اعتبارات لازم و منابع پرداخت این صورتحساب ها از پرداخت عوارض برقی است که مردم در قبوض برق مصرفی پرداخت می کنند و هشت درصد قبوض مصرفی به عنوان این عوارض پرداخت می شود.
اصغرزاده اظهارداشت: امسال مصرف کنندگان ۱۲۰۰ میلیارد تومان برای تامین برق نیروگاه های تجدیدپذیر و پاک پرداخته اند و تنها ۳۰۰ میلیارد از این میزان توسط سازمان برنامه و بودجه تخصیص داده شده است.
وی افزود: براین اساس صورتحساب های برق تولیدکنندگان انرژی تجدیدپذیر تا مردادماه پرداخت شده است و منابع کافی برای سایر صورتحساب ها (از مردادماه تا پایان سال) مهیا است و این بی نظمی در پرداخت با همکاری سازمان برنامه و بودجه برطرف می شود.

افزایش قیمت برق نیروگاه های تجدیدپذیر مستلزم منابع لازم است

این مقام مسئول در ادامه درباره افزایش نرخ برق نیروگاه های تجدیدپذیر گفت: وزیر نیرو نیز موافق افزایش قیمت برق از نیروگاه های تجدیدپذیر است اما این امر مستلزم پیش نیازهایی همچون پیش بینی منابع مالی لازم برای پرداخت صورتحساب هاست.
وی افزود: با سازمان برنامه و بودجه در حال مذاکره هستیم تا منابع تامین شود و پیشنهادی تهیه شده که براساس آن بیع متقابل سوخت صرفه جویی شده ناشی از تولید برق از منابع تجدید پذیر به تولیدکنندگان پرداخت شود که در صورت تصویب افزایش نرخ محقق می شود و منابع نیز تامین می شود.
اصغرزاده اظهارداشت: کاهش نرخ هزینه سرمایه گذاری در نیروگاه های خورشیدی در دنیا و کشور ما اتفاق افتاد و این موضوع تا حدی افزایش نرخ ارز را تا حدی جبران کرد و اگر این افزایش نرخ خرید اتفاق نیافتد ممکن است رشد کند شود اما متوقف نمی شود.

معاون وزیر نیرو گفت: براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر افزایش عوارض برق از هشت به ۱۰ درصد، میزان سرمایه تجدیدپذیرها از محل عوارض برق به ۱۸۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت.

به گزارش ایسنا، سید محمد صادق‌زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر اثرات افزایش عوارض برق و تاثیر آن در توسعه تجدیدپذیرها اظهار کرد: عوارضی که هر ماه در قبوض برق از مشترکان دریافت می‌شود، برای دو منظور پیش‌بینی شده و براساس قانون می‌بایست این منابع برای توسعه برق روستایی و برق تجدیدپذیر هزینه شود. سهم توسعه روستایی باید به شرکت توزیع و منابع مربوط به تجدیدپذیرها به شرکت ساتبا پرداخت شود.

وی با اشاره به وضعیت انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران گفت: نرخ رشد انرژی‌های تجدیدپذیر در سال‌های اخیر افزایش یافته است، چرا که در ایران استعداد بالایی در حوزه منابع خورشیدی، بادی و سایر منابع تولیدی انرژی وجود دارد. علاوه بر این با توجه به این‌که انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور ما بسیار ارزان تمام می‌شود، رقابت بالایی برای سرمایه‌ گذاری در این عرصه نیز وجود دارد.

رییس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق با بیان این‌که هر کیلووات ساعت برق تجدیدپذیر در ایران با کمتر از ۳۰۰ تومان تولید می‌شود، ابراز کرد: این مبلغ بسیار جذاب و رقابتی است و از آنجایی که در تولید این انرژی، آب و سوخت مصرف نمی‌شود، پتانسیل بسیار بالایی نیز برای صادرات این انرژی‌ به کشورهای همسایه و دوردست وجود دارد.

صادق‌زاده با اشاره به فراهم شدن بسترهای قانونی صادرات انرژی تجدیدپذیر در ایران ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود که از سال آینده بتوانیم همان طور که برق فسیلی را صادر می‌کنیم، برق تجدیدپذیر را در سبد صادراتی کشور داشته باشیم.

نیروگاه خورشیدی

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته از طریق شرکت ساتبا برای رفع مشکلات بخش خصوصی حاضر در این صنعت، اظهار کرد: طی دو سال گذشته بیشتر از ۱۱ خط تولید تجهیزات انرژی تجدیدپذیرها اعم از توربین‌های بادی، صفحات خورشیدی و تمام تجهیزاتی که برای نیروگاه‌ها لازم است ایجاد شده و به نظر می‌رسد که تامین مواد اولیه و قطعات در کشور ما به سادگی از محل منابع داخلی امکان‌پذیر باشد، چرا که نه تنها دانش فنی و علم تولید این تجهیزات در ایران وجود دارد بلکه مواد اولیه تولید این تجهیزات نیز در کشور ما مهیا است و صراحتا باید اعلام کنیم که تحریم‌ها تاثیر بسزایی را در صنعت تجدیدپذیرها گذاشته است.

رییس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق با اشاره به وضعیت پرداخت بدهی‌های این صنعت، اظهار کرد: در زمینه‌ی انرژی‌های تجدیدپذیرها طی چهار سال گذشته تمام صورت‌حساب‌های تولید برق پرداخت شد، اما در دو سه ماه گذشته با بی‌نظمی در تخصیص منابع مواجه شدیم و این مساله نیز به دلیل نبود منابع نبوده است، چرا که با توجه به این که منابع از طریق عوارض برق تامین می‌شود، مشکلی در این حوزه وجود نداشت.

وی با تاکید بر این که از محل عوارض برق سال گذشته ۱۲۰۰ میلیارد تومان درآمد حاصل شد، تصریح کرد: علاوه بر این نیز ۳۰۰ میلیارد تومان توسط سازمان برنامه و بودجه برای این امر تخصیص داده شد و  پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال نیز با همکاری سازمان برنامه و بودجه مابقی مبالغ نیز پرداخت شود.

ظرفیت نیروگاه زباله‌سوز چقدر است؟

صادق‌زاده با بیان این‌که پتانسیل و استعداد ایران در توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر با این الگو تبیین شده که ۹۰ درصد تولید انرژی متعلق به نیروگاه‌های بادی و خورشیدی و مابقی مربوط به نیروگاه‌های زیست توده و زمین گرمایی شود، افزود: این در شرایطی است که نیروگاه‌های بادی پتانسیل بیشتری نسبت به نیروگاه‌های خورشیدی داشته‌اند.

وی با تاکید بر این مساله که در ماه گذشته برای اولین‌بار میزان تولید برق نیروگاه‌های خورشیدی از بادی فراتر رفت؛ به گونه‌ای که سهم نیروگاه‌های خورشیدی ۴۲ درصد و سهم نیروگاه‌های بادی ۴۱ درصد بود، گفت: ظرفیت نیروگاه‌های زیست توده و زباله‌سوز حدود ۵۰۰ تا ۸۰۰ مگاوات است که می‌تواند آلودگی‌های محیط زیستی ناشی از تولید زباله را برطرف کند.

رییس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق ادامه داد: برای نیروگاه‌های بادی و خورشیدی ماجرا متفاوت است، چرا که بیش از ۱۰۰ هزار مگاوات استعداد اقتصادی برای تولید انرژی از این طریق وجود دارد و باید گفت با توجه به این‌که میزان تابش در کشور ما سه برابر تابش در کشورهای اروپایی است، پتانسیل‌های بالایی در این عرصه برای توسعه تجدیدپذیرها فراهم است.

صادق‌زاده با تاکید بر این مساله که خرید تضمینی برق موجب شده تا بخش خصوصی در این حوزه سرمایه‌گذاری کند، اظهار کرد: علاوه بر ۷۰۰ مگاوات نیروگاه فعلی ۴۰۰ مگاوات نیروگاه در حال ساخت در کشور وجود دارد و قراردادهای متعددی نیز برای این مساله مبادله شده و بخش خصوصی از این مساله استقبال خوبی کرده است.

معاون وزیر نیرو تصریح کرد: حرکت نه چندان شتاب‌زده ولی نسبتا سریعی در توسعه تجدیدپذیرها آغاز شده و پیش‌بینی می‌کنیم که با این شرایط آینده روشنی در انتظار انرژی‌های تجدیدپذیر باشد.

به گفته وی براساس مصوبه دولت اگر نیروگاه‌های تولید انرژی تجدیدپذیر از تجهیزات ساخت داخل استفاده کند، تا سقف ۳۰ درصد تعرفه تولید برق از این نیروگاه‌ها افزایش می‌یابد که این مساله نیز انگیزه زیادی را برای تولید کنندگان ایجاد کرده است، ولی باید گفت که هدف ما ایجاد انحصار در این حوزه نیست، چرا که قصد داریم یک بازار رقابتی وجود داشته باشد به همین دلیل نیز برخی تولید کنندگان از محصولات داخلی و برخی دیگر از محصولات خارجی استفاده می‌کنند.

همرسانی
لینک کوتاه:برچسب ها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.