انرژی
کد مطلب: 79856
03:00
10 بهمن 1397

یارانه پنهان انرژی نزدیک به بودجه کل کشور است

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه گفت: حدود ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان وجود دارد که از این میزان یارانه مربوط به انرژی از جمله، آب، برق، نفت و بنزین و مانند آن تقریباً نزدیک به بودجه کل کشور است.

به گزارش زیست آنلاین، غلامرضا تاجگردون با اشاره به اینکه بودجه شامل دو بخش شرکت‌ها و موسسات و بودجه عمومی دولت است، گفت: بر اساس لایحه بودجه سال ۹۸، بودجه عمومی دولت در سناریوی نخست با فروش روزانه یک و نیم میلیون بشکه نفت به قیمت هر بشکه ۵۴ دلار و درآمد ۴۰۷ هزار میلیارد تومان و سناریوی دوم با فرض فروش نفت به قیمت بالاتر و درآمد ۴۴۷ هزار میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: از این مبلغ حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان پول نفت و حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان مالیات و گمرک و ۵۰ هزار میلیارد تومان سایر درآمدهای دولت و حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان هم از طریق فروش اوراق مشارکت است.

تاجگردون افزود: در صورت افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارکنان دولت، از این ۴۰۷ هزار میلیارد تومان، ۳۱۰ هزار میلیارد تومان فقط برای پرداخت حقوق و مزایاست. ۶۰ هزار میلیارد تومان هم برای فعالیت‌های عمرانی و بقیه برای حقوق جاری دستگاه هاست.
وی درباره افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارکنان دولت گفت: این را مانند سال ۹۷ به صورت پلکانی تصویب کردیم تا همه با هم برابر نباشند، اما امسال دولت برای همه، ۲۰ درصد افزایش حقوق را لحاظ کرده است.
رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به اینکه نرخ تورم امسال بالاست سعی می‌کنیم کف معافیت مالیاتی را بالاتر ببریم و حقوق حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار یا ۳ میلیون تومان را از پرداخت مالیات، معاف کنیم که این موضوع چهارشنبه ۱۰ بهمن تعیین تکلیف می‌شود.
تاجگردون درباره نرخ حامل‌های انرژی هم گفت: حدود ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان وجود دارد که از این میزان یارانه مربوط به انرژی از جمله، آب، برق، نفت و بنزین و مانند آن تقریباً نزدیک به بودجه کل کشور است که این موضوع منطقی نیست، اما نماینده‌ها و دولت ملاحظه مردم را می‌کنند.

بیش از ۹۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم

بیش از ۹۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم، گفت: تکالیفی برای دولت برای وصول این مالیات‌ها قرار دادیم.
تاجگردون در ادامه سخنان خود با بیان اینکه دولت و مجلس در پی افزایش نرخ مالیات نیستند، افزود: پایه‌های مالیاتی را باید گسترش دهیم.
وی با اشاره به اینکه فرار مالیاتی در کشورمان بسیار بالاست، ادامه داد: گروه گسترده معافیت‌های مالیاتی داریم که باید پالایش شود. لیستی را در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ مورد در این زمینه تهیه کردیم تا دولت، آن‌ها را پالایش کند. این کار برای اصلاح ساختاری بودجه لازم است.
تاجگردون با بیان اینکه در سال آینده ۲۱ میلیارد دلار درآمد نفتی داریم، افزود: دولت می‌خواهد ۱۴ میلیارد دلار آن را با نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی اختصاص دهد و از این میزان حدود ۶ میلیارد دلار فقط برای دارو و روغن اختصاص می‌یابد، اما با این حال تورم و افزایش قیمت این کالاها تا ۵۰ درصد است و این به معنای آن است کسانی که این ارز را دریافت کرده اند نفع آن را برده اند، اما مردم فشار آن را تحمل کرده اند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بدهی‌های دولت حدود ۲۸۲ هزار میلیارد تومان است و مطالبات او هم حدود ۱۳۹ هزار میلیارد تومان است بنابراین خالص بدهی‌های دولت حدود ۱۴۲ هزار میلیارد تومان است.
تاجگردون ادامه داد: دولت ۷۹ هزار میلیارد تومان به اشخاص از جمله پیمانکاران و نیروگاه‌ها بدهکار است و ۷۲ هزار میلیارد تومان به نهادهای عمومی غیر دولتی و ۱۳۰ هزار میلیارد تومان به بانک‌ها بدهکار است.

بیش از ۹۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم

مجلس سعی می‌کند بودجه را مردمی‌تر و به اقشار ضعیف توجه کند

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سهم قابل توجهی از این بدهی را باید تهاتر کرد، اضافه کرد: دولت ۷۹ هزار میلیارد تومان از اشخاص و ۲۴ هزار میلیارد تومان از نهادهای عمومی و ۳۴ هزار میلیارد تومان از بانک‌ها طلب دارد، این ترکیب مجموعه بدهی‌های حسابرسی شده است.
وی افزود: دولت در قالب طرحی در بودجه پیشنهاد داد که استانداران، سه دهک درآمدی را از دریافت یارانه حذف کنند، اما کمیسیون تلفیق مجلس، آن را حذف کرد، زیرا ممکن بود چالش‌ها و مشکلاتی ایجاد شود.
تاجگردون اضافه کرد: به علت محدودیت‌های تحریمی و نفتی تلاش شد بودجه سال ۹۸ انقباضی‌تر شود و اینکه اصلاح ساختاری انجام شود، اما دولت نتوانست این اصلاح ساختار را انجام دهد.
وی افزود: مجلس سعی می‌کند بودجه را مردمی‌تر و به اقشار ضعیف توجه کند.

همرسانی
لینک کوتاه:برچسب ها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.