انرژی
کد مطلب: 78585
07:47
28 مرداد 1397

عدم تخصیص بودجه تهدیدی جدی برای  تجدید پذیرها

زیست آنلاین: از اتفاق های فوق العاده لطمه زننده در خصوص انرژی تجدید پذیر که به خصوص سرمایه گذاران خارجی را تحت تاثیر قرار داد، موضوع عدم تخصیص بودجه و نوسانات نرخ ارز می باشد، و این درحالی که است حوزه تجدید پذیر با تولید برق، خود به عنوان یک منبع درآمد مهم محسوب می شود.

به گزارش زیست آنلاین، محمد پور امیری، مدیرعامل انرژی نوین مهر آباد (نیروگاه کرمان در نشستی در پنجمین کنفرانس و نمایشگاه انرژی خورشیدی ایران با موضوع " بررسی چالشهای فضای کسب و کار انرژی های تجدیدپذیر" در سال ۹۷ اظهار داشت: صنعت انرژی های تجدید پذیر، در عین حال که کوچک و محدود است، صنعتی پویا به شمار می رود، و افزود از آنجا که سابقه فعالیت ۱۵ ساله در این حوزه دارم، بارها شاهد این اتفاق بوده ام که موجی از حمایت ها صورت گرفته است اما به دلیل عدم مدیریت صحیح، موجبات ورشکستگی عده کثیری از شرکت های سرمایه گذار را فراهم آورده است. در حال حاضر نیز به نظر می رسد که با موج سنگین تری مواجه خواهیم بود و عمده دلیل آن نیز این امر بود که معادلات جدید ارزی از پیش تعین نشده بود.
وی افزود: با وجود آنکه احداث نیروگاه ۱.۲ مگاواتی ظرف یک ماه صورت گرفت، فاز توسعه نیروگاه که ۵۰ مگاوات است و مجوزهای آن اخذ شده بود، بدلیل معادلات جدید ارزی هنوز به مرحله احداث نرسیده است.

 

 

اتفاقات پیش روی تجدید پذیر ها در جریان نوسانات ارزی

یکی از چالش های توسعه انرژی های تجدیدپذیر، اخذ مجوزها بود، که خوشبختانه این موضوع به مرور در حال حل شدن می باشد.
پور امیری ادامه داد: از اتفاق های فوق العاده لطمه زننده ای که به خصوص سرمایه گذاران خارجی را تحت تاثیر قرار داد، موضوع عدم تخصیص عوارض برق توسط سازمان برنامه در سال ۱۳۹۶ بود، که بودجه خرید برق تجدیدپذیر را تحت تاثیر بسیار قرار داد.

این موضوع موجب شد تا در اواخر سال گذشته نیروگاه ها نتوانند مطالبات خود را دریافت کنند. و این موضوع به تدریج در حال انتقال به نیروگاه های کوچک ۱۰۰ کیلو واتی و پنج کیلو واتی و  سرمایه گذاران کوچک بود که رفع گردید.
وی افزود: در حال حاضر واردات تجهیزات و مواد اولیه تجدیدپذیر و موضوع نرخ ارز از مهم ترین مشکلات ما به شمار می رود. این درحالی است که تجهیزات و موارد اولیه نیروگاه های تجدید پذیر در حقیقت کالای مصرفی نیستند بلکه برای احداث نیروگاه بکار می روند، نیروگاهی که برق تولید می کند و برق کالای استراتژیک کشور است؛ بنابراین واضح است که تجهیزات و موارد اولیه نیروگاه های تجدیدپذیر می باید جزو کالای اساسی قرار گیرند که متاسفانه این امر در وزارت صنایع هنوز اتفاق نیفتاده است.

عدم هماهنگی ساتبا و توانیر یکی از چالش های توسعه سیستم های خورشیدی کیلوواتی

وی در ادامه خاطر نشان کرد، یکی دیگر از چالش های موجود بر سر راه ما  عدم هماهنگی ساتبا و توانیر است. این ناهماهنگی در اثر موضوعات و مسائل کوچکی نظیر مدیریت بودجه و مسائلی از این دست، موجب شد تا بخشی از سرمایه گذاران سیستم های خورشیدی کیلوواتی چندین ماه در ابتدای امسال معطل بمانند که در نتیجه آن، فرصت تهیه تجهیزات با قیمت مناسب از دست رفت و همچنین فرصت تولید برق در فصول بهار و تابستان را که شبکه بشدت محتاج برق بود را نیز از دست دادیم.

وی افزود: افزایش نرخ ارز، وابسته به قیمت نهایی انرژی در ایران است و موضوع واردات کالا و تولید داخل را تحت تاثیر قرار می دهد.
پور امیری  یادآور شد: تمام کسانی که در راستای احداث نیروگاه های تجدید پذیر فعالیت دارند برای مثال در مرحله ساخت نیروگاه، الزاما نباید افراد متخصص باشند و لذا رونق این حوزه موجب اشتغال عده قابل توجهی کارگر ساده نیز در اقصی نقاط کشور خواهد شد.
حتی کشاورزان منطقه نیز در فصولی که کسب درآمدی ندارند می توانند با آموزش اولیه ساده به کسب درآمد در حوزه تجدید پذیر بپردازند.

دولت با دریافت مالیات از تجدید پذیر ها نفع می برد

پور امیری در پایان تاکید کرد: یکی از موضوعات مهم حوزه تجدید پذیر ها پرداخت مالیات است. این پرداخت ها به نحوی است که کسانی در حوزه تجدید پذیرها اشتغال دارند، پیمانکاران و صاحبان نیروگاه ها، همگی موظف به پرداخت مالیات بر حقوق هستند. همچنین مالیات عملکرد به میزان ۲۵ درصد را نیز باید پرداخت به نحوی که برای نیروگاه های تجدیدپذیر که هزینه نگهداری و تعمیرات چندانی ندارند، برابر ۲۵% درآمد فروش برق است علاوه بر موارد فوق، در واردات تجهیزات تجدیدپذیر نیز، ۲۰ درصد عوارض گمرکی به دولت تعلق می گیرد.


وی درباره حوزه نیروگاه های حرارتی در کشور و قیمت برق و یارانه های انرژی که به برق تعلق می گیرد خاطر نشان کرد: هنوز هم نمایندگان مجلسی داریم که فکر می کنند، قیمت برق گران است، در صورتی که در مناطق جنوبی کشور قیمت برق برابر ده تومان بر کیلو وات ساعت است و حتی در تهران قیمت برق معادل ۱۰۰ تومان بر کیلووات ساعت پرداخت می شود که این قیمت ها تنها با سوبسید و یارانه دولت به مردم قابل دستیابی است.
در حالی که تنها حمایتی که در خصوص انرژی های تجدید پذیر صورت می پذیرد در قالب خرید به قیمت های تضمینی است، که آنهم با پول مردم و از عوارض برق مردم است.

 

خلاصه ای از نشست

 

فیلم کامل نشست

 

پنجمین کنفرانس انرژی های خورشیدی

نشست برق تجدید پذیر

نشست انرژی های تجددید پذیر

حضار در نشست انرژی تجدید پذیر

همرسانی
لینک کوتاه:برچسب ها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.