کد خبر: 79877 / 13 بهمن 1397 - 12:30

توسعه مسیر تجدیدپذیرها را در کشور فراهم خواهیم کرد

اردکانیان گفت: ظرفیت فعلی نیروگاه‌های تجدیدپذیرحدود ۷۰۰ مگاوات است و این رقم تا پایان برنامه ششم توسعه به پنج هزار مگاوات خواهد رسید. با وجود نوسانات اخیر بازار ارز، سازوکارهای جدیدی پیش‌بینی شده است تا مسیر توسعه تجدیدپذیرها را در کشور با سرعت و قدرت بیشتری ادامه بدهیم.

به گزارش زیست آنلاین، "رضا اردکانیان" پیش از ظهر امروز در نشستی خبری با اصحاب رسانه به تشریح دستاوردهای صنعت آب و برق در طی چهار دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و افزود: با وجود اینکه جمعیت کشور نسبت به ابتدای انقلاب حدود ۲.۳ برابر افزایش پیدا کرده است، ولی با این وجود ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور از هفت هزار مگاوات سال ۵۷ هم‌اکنون با رشد ۱۱.۴ برابری به بیش از ۸۰ هزار مگاوات رسیده است. این مهم حاکی از آن است که نسبت به گذشته کمیت خدمات‌رسانی افزایش پیدا کرده و زمینه‌های توسعه در کشور نیز فراهم شده است، چرا که انرژی الکتریکی مهم‌ترین زیربنای توسعه هر کشوری است.
وی افزود: اوج بار شبکه در اوایل انقلاب حدود سه هزار و ۴۸۰ مگاوات بوده است که این رقم هم اکنون با رشد ۱۶.۴ برابری نسبت به چهار دهه پیش به حدود ۵۷ هزار و ۹۰ مگاوات در تابستان امسال رسیده است.
اردکانیان ادامه داد: بر اساس برآورد صورت گرفته تعداد چهار هزار و ۳۶۷ روستای برق‌دار ابتدای انقلاب هم اکنون با رشد ۱۳.۱ برابری به ۵۷ هزار و ۹۵ مگاوات روستای برق‌دار رسیده است. تعداد مشترکین برق کشور نیز از حدود ۳.۴ میلیون نفر ابتدای انقلاب به بیش از ۳۵.۷ میلیون نفر رسیده است.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های انرژی اتمی کشور به هزار مگاوات رسیده است، ادامه داد: افزایش ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های اتمی جزو سیاست‌های ماست و به بسته به امکانات کشور این مسئله دنبال خواهد شد.

بیشتر بخوانید: معرفی انواع انرژی تجدیدپذیر

ظرفیت فعلی نیروگاه‌های تجدیدپذیر را حدود 700 مگاوات است

ظرفیت فعلی نیروگاه‌های تجدیدپذیر را حدود ۷۰۰ مگاوات است 

وی ظرفیت فعلی نیروگاه‌های تجدیدپذیر را حدود ۷۰۰ مگاوات دانست و افزود: این رقم تا پایان برنامه ششم توسعه به پنج هزار مگاوات خواهد رسید. با وجود نوسانات اخیر بازار ارز سازوکارهای جدیدی پیش‌بینی شده است تا مسیر توسعه تجدیدپذیرها را در کشور با سرعت و قدرت بیشتری ادامه بدهیم.
وزیر نیرو تصریح کرد: ما برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی این امکان را فراهم خواهیم کرد تا با استفاده از شبکه اتصال انرژی کشورمان بتوانند علاوه بر فروش انرژی تولیدی خود به داخل کشور قادر باشند نسبت به صادرات برق نیروگاه‌های خود به کشورهای همسایه نیز اقدام کنند.
اردکانیان تاکید کرد: به طور کلی کشور ما از حیث تولید برق رتبه ۳۸ اوایل انقلاب را به رتبه چهاردهم در دنیا ارتقا داده است و هم‌اکنون با تمامی همسایگان خود از جمله پاکستان، ترکمنستان، افغانستان، آذربایجان، ارمنستان، ترکیه و عراق امکان تبادل انرژی دارد.
وی با اشاره به سفر امروز وزیر برق عراق به کشورمان گفت: در جریان این سفر برنامه‌ سه ساله‌ اصلاح سیستم برق عراق توسط کشور ایران نهایی خواهد شد که این مهم شامل ساخت و بازسازی نیروگاه، بازسازی شبکه داخلی، کاهش تلفات شبکه برق و... خواهد بود.

رشد ۱۳ برابری شرکت‌های سازنده تجهیزات برقی کشور

وزیر نیرو ادامه داد: ما بنا داریم در تمامی این عرصه‌ها همکاری مشترکی با کشور عراق داشته باشیم که این مسئله فرصت مناسبی برای شرکت‌های فعال بخش خصوصی صنعت برق ما نیز خواهد بود. در حال حاضر شرکت‌های سازنده تجهیزات برقی کشور با رشد ۱۳ برابری نسبت به ابتدای انقلاب به حدود ۸۷۵ شرکت رسیده است و شرکت‌های پیمانکار و مهندسین مشاور صنعت برق و انرژی نیز با افزایش ۱۳۸ برابری نسبت به سال ۵۷ به حدود سه هزار و ۴۵۰ شرکت رسیده است؛ بنابراین همکاری ایران و عراق در حوزه برق بازار وسیعی را برای نیروهای با تجربه و تحصیل‌کرده کشورمان فراهم خواهد کرد.

اردکانیان خاطرنشان کرد: مسلما رفاه، آسایش و امنیت خاطر مردم کشورمان به امنیت خاطر همسایگان ما مربوط است بنابراین سعی خواهیم کرد تا همسایگان ما در عرصه برق و انرژی روی پای خود بایستند و عرصه‌های جدیدی را برای همکاری بین طرفین تعریف کنیم که در این بین می‌توان به اتصال شبکه برق ایران و سوریه از طریق کشور عراق اشاره کرد.
وی با تاکید بر اینکه درصدد تبدیل شدن به هاب انرژی منطقه هستیم، گفت: در همین زمینه مذاکرات فشرده با فدراسیون روسیه نیز برای سنکرون سازی سیستم برق ایران و روسیه در حال انجام است. در طی دو هفته اخیر نیز مجلس با یک فوریت لایحه حضور ایران در اتحادیه اوراسیا موافقت کرده است که اتصالات برق کشورمان با روسیه به عنوان یکی از اعضای اصلی اتحادیه اوراسیا و همچنین عضویت ما در این اتحادیه مسیر روشنی را در اختیار ظرفیت‌های اقتصادی کشور قرار خواهد داد.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه بیش از ۶۵ درصد برق ایران توسط شرکت‌های خصوصی تولید می‌شود، ادامه داد: در این زمینه در آستانه یک تحول بزرگ هستیم و آن هم به این معنا که ظرفیت‌های بزرگتری به کار گرفته خواهد شد تا بازار وسیع‌تری در اختیار دست‌اندرکاران این بخش قرار بگیرد.
اردکانیان خاطرنشان کرد: از سال ۹۲ و با شروع دولت تدبیر و امید تاکنون ارزش سرمایه‌گذاری انجام شده در صنعت برق از محل منابع دولتی و بخش خصوصی معادل ۱۵۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

بیشتر بخوانید: اقتصاد صنعت برق بیمار است

ظرفیت فعلی نیروگاه‌های تجدیدپذیر را حدود 700 مگاوات است

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح عملکرد ۴۰ ساله بخش آب و فاضلاب کشور پرداخت و افزود: در بخش تامین آب ۱۹ سد ملی بهره‌برداری شده کشور در ابتدای انقلاب هم‌اکنون با رشد ۹ برابری به ۱۷۲ سد رسیده است و حجم ۱۳ میلیارد و ۳۰۴ مترمکعب مخازن سدهای ملی بهره‌برداری شده در سال ۵۷ نیز با رشد ۳.۹ برابری هم اکنون به ۵۱ میلیارد و ۷۶۵ میلیون مترمکعب رسیده است.
پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، اردکانیان با اشاره به اینکه ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های برق‌آبی کشور نسبت به ابتدای انقلاب رشدی ۶.۷ برابری داشته است، ادامه داد: هزار و ۸۰۴ مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های برق‌آبی در ابتدای انقلاب هم اکنون به بیش از ۱۲ هزار مگاوات رسیده است و ۵۵۲ هزار هکتار شبکه اصلی آبیاری و زهکشی کشور (احداث شده) در سال ۵۷ هم اکنون با رشد ۴.۳ برابری به دو میلیون و ۳۵۲ هزار هکتار رسیده است.
وزیر نیرو به تشریح دستاوردهای کشور در بخش آب و فاضلاب پرداخت و افزود: در حال حاضر تعداد تصفیه‌خانه‌‌های آب شهری کشور با رشد ۵.۱ برابری به ۱۳۹ واحد افزایش پیدا کرده و جمعیت تحت پوشش آب شهری کشور از ۷۴.۶ درصد ابتدای انقلاب هم اکنون به ۹۹.۴۸ درصد رسیده است.
اردکانیان ادامه داد: تعداد تصفیه‌خانه‌‌های فاضلاب شهری با رشد ۵۴ برابری به ۲۱۷ واحد رسیده و جمعیت تحت پوشش سامانه فاضلاب شهری نیز در حال حاضر با افزایش ۵.۸ برابری به ۴۹.۳ میلیون نفر رسیده  همچنین دو میلیون نفر جمعیت روستایی تحت پوشش آب بهداشتی در ابتدای انقلاب نیز هم اکنون با رشد ۸.۴ برابری به ۱۶.۸ میلیون نفر رسیده است.


منبع خبر:
https://zistonline.com/news/79877/توسعه-مسیر-تجدیدپذیرها-را-در-کشور-فراهم-خواهیم-کرد/do