کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

رییس سازمان حفاظت محیط زیست:

صندوق ملی محیط‌زیست پشتوانه صنایع برای ارتقای فناوری است

25 ارديبهشت 1401 ساعت 8:14

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: صندوق ملی محیط زیست پشتوانه مناسبی برای صنایع به منظور ارتقای فناوری است و در این راستا سازمان محیط زیست به تمامی صنایع و معادن کشور توصیه می‌کند از فناوری‌های روز دنیا استفاده کنند.


به گزارش زیست آنلاین، از سازمان حفاظت محیط زیست، علی سلاجقه در حاشیه اولین گردهمایی سراسری مدیران کل حفاظت محیط زیست استان ها، با اشاره به فرمان سال مقام معظم رهبری مبنی بر تولید دانش بنیان  و اشتغال آفرین، اظهار داشت: وقتی تفکر و اندیشه حاکم می شود جهالت زدوده می شود، وقتی جهالت زدوده می شود در حقیقت محیط زیست کشور حفظ می شود بنابراین یکی از دستاوردهای دانش بنیان ارتقای شاخص های محیط زیست کشور است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: ما ارتباط مناسبی با معاون علمی و فناوری زیاست جمهوری داشته ایم و حتی قرار شد پارک پردیسان به عنوان الگوی مناسب در موضوعات مختلف در مصرف انرژی، آب و پوشش گیاهی و حیوانی قرار بگیرد.

وی از برگزاری نشستی با شرکت های دانش بنیان محیط زیست در هفته آینده خبر داد و گفت: همه شرکت های دانش بنیان نسبت به محیط زیست وابستگی هایی دارند و ما با هر شرکتی که رویکرد محیط زیستی دارد، ارتباط می گیریم.

سلاجقه ادامه داد: صندوق ملی محیط زیست پشتوانه مناسبی برای صنایعی است که می خواهند فناوری خود را ارتقا دهند. این صندوق به منظور کاهش آلاینده ها حتما در کنار صنایع است و از ظرفیت های دانش بنیان ها حمایت خواهد کرد.

محیط زیست عامل وحدت و همگرایی در کشور است

رییس سامان حفاظت محیط زیست گفت: پروژه تکثیر در اسارت یوز آسیایی نشان داد چطور مساله محیط زیست می تواند باعث همگرایی و وحدت در کشور شود.

وی با اشاره به شرایط محیط زیستی کشور، اظهار داشت: وضعیت محیط زیست کشور هنوز برای مسوولان دستگاه های اجرایی و نمایندگان مجلس به طور کامل تبیین نشده است هرچند این موضوع در دولت دارد اتفاق می افتد.

سلاجقه، خاطرنشان کرد: ریاست جمهوری نسبت به مساله محیط زیست دیدگاه فوق العاده ای در دولت مطرح کرد مبنی بر اینکه کلنگ هیچ پروژه ای در کشور بدون مجوز زیست محیطی بر زمین نخواهد خورد و ما باید این موضوع را مدنظر قرار دهیم.

وی با تاکید بر لزوم تغییر شیوه نامه های محیط زیستی، تصریح کرد: کارگروهی در سازمان حفاظت محیط زیست برای این کار تشکیل شده است و این کارگروه نظرات مدیران کل استان ها و حتی بدنه کارشناسی آنها را گرفته است. همه ما باید کمک کنیم تا این اقدام در یک بازه زمانی مشخص به انجام برسد و مملکت تکلیف خود را در بحث محیط زیست بداند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: درحال حاضر محیط زیست کشور در آستانه های تحمل قرار دارد بنابراین صنعتی که می خواهد در جایی مستقر شود نمی تواند با فناوری چند دهه قبل فعالیت کند،   از سوی دیگر معادن هم در حال تخریب خیلی از مناطق کشور هستند و ما می بایست قبل از اینکه این اتفاق بیفتد، ورود پیدا کنیم.

معاون رییس جمهوری تصریح کرد: ظرفیت های HSE (ایمنی، بهداشت، محیط زیست) باید در تمام بخش های مختلف احصا شود و طبق قانون، فارغ التحصیلان محیط زیست در کارخانه ها و صنایع و بخش های مختلف مستقر و مشغول کار شوند.

سلاجقه تاکید کرد: من اعتقاد زیادی به اختیارات مدیران کل استان ها دارم و مدیران باید بتوانند در مورد موضوعات مختلف تصمیمات مقتضی بگیرند.

وی با تقدیر از عملکرد اداره کل محیط زیست استان سمنان در اجرای پروژه تکثیر در اسارت یوز آسیایی، گفت: این اقدام یک دستاورد علمی بزرگ برای کشور بود و امیدوارم استان سمنان به یک پایگاه ملی برای گونه های در حال اسارت کشور تبدیل شود.

دیپلماسی محیط زیست در خدمت دیپلماسی سیاسی کشور

رییس سازمان حفاظت محیط زیست، خاطرنشان کرد: پروژه تکثیر در اسارت یوز آسیایی نشان داد چطور مساله محیط زیست می تواند باعث همگرایی و وحدت در کشور شود. من همواره گفته ام که دیپلماسی محیط زیست می تواند ظرفیت های فوق العاده ای برای دیپلماسی سیاسی کشور به وجود آورد.

به گفته سلاجقه، کشور ما نیاز به توسعه دارد و هنر و توانمندی ما در این است که این توسعه را به نحوی سامان دهیم که برای محیط زیست کشور مشکلی به وجود نیاید.

وی با تاکید بر اهمیت استفاده از ظرفیت سمن های زیست محیطی، گفت: حتما باید از ظرفیت سمن هایی که در راستای حفظ محیط زیست کشور گام بر می دارند و دلسوز کشور هستند، به نحو مطلوب استفاده شود.

معاون رییس جمهوری با اشاره به شعار سال سازمان حفاظت محیط زیست، متذکر شد: محیط زیست حتما باید مردم پایه، هوشمند و فناورانه باشد بنابراین می بایست مردم را همه جا در کنار خود داشته باشیم و از توانمندی های آنها استفاده کنیم.

وی با اشاره به ضعف حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست، خواستار استفاده از ظرفیت های متخصصان و ارتقای جایگاه حقوقی این سازمان شد.

سلاجقه از برگزاری نشست وزرای محیط زیست ۱۵ کشور منطقه در تیر ماه خبر داد و افزود: همه باید کمک کنند که این نشست در فضایی صمیمی برای رفع چالش های زیست محیطی منطقه برگزار شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه حقوق کارکنان این سازمان در تراز ملی وضعیت مناسبی ندارد، گفت: تاکنون یک نشست با کمیسیون حقوق و دستمزد دولت داشتیم و یک نشست دیگر هم در دستور کار است. علاوه بر این، از چند طریق دیگر هم پیگیر هستیم تا وضعیت حقوق همکاران سازمان یک جهش مناسب داشته باشد.

وی در پایان از مدیران کل استان های سازمان حفاظت محیط زیست خواست تا نقدها و پیشنهادات خود در موضوعات مختلف را به ریاست و مجموعه مدیران ستادی سازمان انتقال دهند و کمک کنند تا مشکلات محیط زیستی کشور مرتفع شود.


کد مطلب: 86391

آدرس مطلب :
https://www.zistonline.com/news/86391/صندوق-ملی-محیط-زیست-پشتوانه-صنایع-ارتقای-فناوری

زیست آنلاین
  https://www.zistonline.com