کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

کشت برنج در خوزستان ممنوع است/ کاهش 1.6 میلیارد متر مکعبی ذخیره سد کرخه نسبت به سال گذشته

25 فروردين 1401 ساعت 21:00

معاون مطالعات جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به محدودیت‌های شدید منابع آبی در سال جاری، از ممنوعیت کشت برنج در کل استان خوزستان خبر داد.


به گزارش زیست آنلاین، از وزارت نیرو، علی شهبازی با اشاره به محدودیت منابع آبی در خوزستان و حوضه آبریز کرخه، اظهار داشت: تراز فعلی سد کرخه 180 متر از سطح دریا است، در حالی که سال گذشته در همین زمان 199 متر بوده است.

وی با بیان این که تراز کنونی سد کرخه به معنای کاهش 19متری سطح آب سد نسبت به سال گذشته است، تصریح کرد: بر این اساس ما در سد کرخه با کاهش یک میلیارد و 600 میلیون مترمکعبی حجم منابع آبی نسبت به زمان مشابه در سال گذشته رو به رو هستیم.

وی درباره تأمین آب کشاورزی و مباحثی که در خصوص کشت محصولات آب بر مانند برنج در استان خوزستان مطرح است، گفت: با توجه به محدودیت ذخایر سدها، امکان تأمین آب برای کشت شلتوک و به طور کلی محصولات پرمصرف وجود ندارد و کشت این محصولات می‌تواند سبب بر هم خوردن تعادل شکننده منابع و مصارف آبی در حوضه‌های آبریز شده و در تأمین نیازهای آبی حیاتی استان از جمله شرب، محیط زیست، نخیلات آبادان و خرمشهر و دام‌های سنگین در حوضه‌های آبریز مختلف استان اختلال ایجاد می‌کند.

شهبازی با بیان اینکه ممنوعیت کشت این محصولات از بهمن‌ سال گذشته در سراسر استان اطلاع‌رسانی شده است، تأکید کرد: در این رابطه مصوبات ملی و استانی اخذ و به تمامی دستگاه‌های ذی‌ربط ابلاغ شده است./ایلنا


کد مطلب: 86232

آدرس مطلب :
https://www.zistonline.com/news/86232/کشت-برنج-خوزستان-ممنوع-کاهش-1-6-میلیارد-متر-مکعبی-ذخیره-سد-کرخه-نسبت-سال-گذشته

زیست آنلاین
  https://www.zistonline.com