اجتماعی
کد مطلب: 79823
04:16
07 بهمن 1397

سفر یک روزه عیسی کلانتری به چهارمحال و بختیاری

قیمت پایین بنزین آلودگی هوا را افزایش می دهد

عیسی کلانتری، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در سفر به استان چهارمحال و بختیاری، گفت: قیمت پایین بنزین موجب افزایش استفاده از خودروهای شخصی در کشور شده است که این امر نقش مهمی در افزایش آلودگی هوا دارد.

به گزارش زیست آنلاین، عیسی کلانتری پیش از ظهر امروز، یکشنبه در سفر به چهارمحال و بختیاری در دیدار با نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد با اشاره به اینکه قیمت پایین بنزین موجب افزایش استفاده از خودروهای شخصی در کشور شده است که این امر نقش مهمی در افزایش آلودگی هوا دارد، اظهار داشت: قیمت پایین بنزین موجب شده است که برخی افراد برای طی مسافت ۵۰۰ متری نیز از خودرو استفاده کنند. در هیچ کجای دنیا قیمت بنزین به ارزانی کشور ایران نیست.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه قیمت بنزین در تمام کشورهای جهان بالاتر از قیمت بنزین در ایران است، بیان کرد: قیمت بنزین در کشوری مانند عربستان پنج برابر ایران است.

وی با اشاره به اینکه فرهنگ استفاده مناسب از خودرو در کشور نهادینه شود، بیان کرد: در کشورهای مختلف جهان مردم خودرو را تنها برای تعطیلات آخر هفته و کارهای ضروری از خانه بیرون می آورند.

ارزان بودن نرخ بنزین عامل آلودگی هوا

استفاده انرژی برای تهیه برخی کالا ها در کشور بسیار بالا است

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با اشاره به اینکه استفاده بالای انرژی موجب تخریب محیط زیست می شود، بیان کرد: استفاده انرژی برای تهیه برخی کالا ها در کشور بسیار بالا است.

وی بیان کرد:  انرژی برای تولید کالا در کشور هشت برابر یک تولید کننده آلمانی مصرف می شود.

وی با اشاره به اینکه بهره گیری مناسب از انرژی در تولید ضروری است، تصریح کرد: کاهش مصرف انرژی برای تولید کالا نقش مهمی در حفظ محیط زیست دارد.

حفظ محیط زیست موجب کاهش هزینه های بهداشتی و درمانی در کشور می شود

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه از تمام ظرفیت ها  باید برای ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست بهره گیری شود، بیان کرد: ائمه جماعت نقش مهمی می توانند در مسیر ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست ایفا کنند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ائمه جمعه در برخی از شهرها در مسیر  ترویج حفظ محیط زیست پیشگام شده اند، بیان کرد: ائمه جماعت در شهرهای تبریز و زنجان در راستای ترویج فرهنگ حفظ محیط زیست پیشگام شده اند.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه محیط زیست با سلامتی انسان ها در ارتباط است، عنوان کرد: حفظ محیط زیست موجب کاهش هزینه های بهداشتی و درمانی در کشور می شود.

وی با اشاره به وقوع خشکسالی در استان های کشور، بیان کرد: استان چهارمحال و بختیاری یکی از استان های کشور است که دچار خشکسالی شده است.

وی تصریح کرد: رعایت نکردن الزامات محیط زیستی موجب شده است که جنگل های این استان در معرض آسیب قرار گیرند.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: حدود ۸۰ هزار هکتار از جنگل های چهارمحال و بختیاری در مقابل بیماری هایی که ۳۰ سال با آنها همزیستی داشته اند ضعیف شده اند.

می‌توان مصرف آب بخش کشاورزی را کاهش داد

کلانتری، در شورای اداری چهارمحال و بختیاری افزود: همگان باید بپذیرند که منابع آب کشور بسیار محدود است و باید برای مقابله با این بحران، آب کمتری مصرف کنیم.

وی ادامه داد: در مقامی نیستیم که به هر منطقه هرچقدر آب نیاز دارد تخصیص دهیم، بلکه وزارت نیرو که متولی توزیع آب در کشور است با توجه به محدودیت منابع و براساس قانون توزیع عادلانه آب، تکلیف استانها را مشخص می کند.

بهبود سیستم آبیاری عامل صرفه جویی در آب کشاورزی

کلانتری با بیان اینکه در شرایط کنونی همه استانهای کشور با مشکل کم آبی روبه رو هستند، تصریح کرد: لازم است با درک شرایط موجود از دامن زدن به اختلافات و منازعات این حوزه خودداری کرده و قانون را مرجع رسیدگی به این موضوع قرار دهیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین با تاکید بر کم کردن سهمیه آب کشاورزی در سال های آینده خاطرنشان کرد: هم اینک ۸۵ درصد منابع آب کشور در اختیار بخش کشاورزی قرار داده شده که نمی توان چنین سهمی را در آینده برای این حوزه قائل شد.

کلانتری افزود: با بهره گیری از تکنولوژی، علوم پیشرفته و راهکارهای کارشناسی می توان مصرف آب بخش کشاورزی را کاهش داد تا بتوان حقابه زیست محیطی را لحاظ کرد.

وی، بسیاری از مشکلات زیست محیطی امروز کشور را ناشی از تصمیم گیری نادرست سالهای گذشته دانست و گفت: مشکل آلودگی هوا، خشکیدگی جنگلها و مشکلات زیست محیطی ناشی از کم آبی به مصرف بی رویه آب در سالهای گذشته و تصمیمات نادرست اقتصادی باز می گردد.

کلانتری تصریح کرد: خسارت های حاصل از تخریب محیط زیست در جنوب کشور بیشتر از تولیدات کشاورزی این بخش است.

معاون رئیس جمهوری، سرانه مصرف آب در کشور را یک هزار مترمکعب برای هر نفر اعلام کرد و گفت: طبق استانداردهای این جهانی این میزان مصرف یک بحران به شمار می رود.

کلانتری خاطرنشان کرد: با مدیریت صحیح، صبر، خویشتنداری و بهره گیری از علم می توان از بسیاری از این مشکلات گذر کرد.

وی با اشاره به خدمات و دستاوردهای انقلاب اسلامی اظهار داشت: در چهل سالگی انقلاب اسلامی در بخش های بسیاری دستاوردهای خوبی کسب کرده ایم که قابل مقایسه با کشورهای دیگر نیست.

کلانتری افزود: برخی کاستی هایی نیز وجود دارد و در عین حال هم نباید تقصیر را به گردن دیگران انداخت بلکه با اصلاح این مشکلات زمینه را برای توسعه پایدار در کشور فراهم کنیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در سفر یکروزه به چهارمحال و بختیاری با نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد دیدار کرد، وی همچنین برای بررسی وضعیت مناطق حفاظت شده و تالاب ها از شهرستان بروجن دیدن می کند.

همرسانی
لینک کوتاه:برچسب ها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.