برق تجدیدپذیر

برق تجدیدپذیر چیست

برق تجدیدپذیر به برقی گفته می شود که از منابع تجدیدپذیر تولید می شود. در ادامه این به این منابع اشاره شده است.

انرژی خورشیدی

این نوع انرژی بر قدرت سوخت هسته ای هسته خورشید متکی است. این انرژی را می توان با روش های مختلف جمع آوری و تبدیل کرد. محدوده، از آب گرم کن خورشیدی یا خنک کردن اتاق زیر شیروانی با استفاده از فن های خورشیدی برای استفاده خانگی تا تکنولوژی های پیچیده تبدیل مستقیم نور خورشید به انرژی الکتریکی با استفاده از آینه ها و دیگهای بخار و یا سلول های فتوولتائیک انجام می شود. متأسفانه این ها در حال حاضر به اندازه کافی برای تامین کل انرژی جامعه مدرن ما کارآمد نیستند.

انرژی بادی

حرکت جو بواسطه تفاوت دما در سطح زمین به علت دمای متغیر سطح زمین زمانی که توسط نور خورشید روشن می شود. انرژی باد می تواند برای پمپاژ آب یا تولید برق استفاده شود، اما نیاز به پوشش گسترده ای برای تولید مقدار قابل توجه انرژی دارد.

انرژی هیدرو الکتریکی

این فرم از پتانسیل گرانشی آب هایی که ارتفاع زیادی دارند استفاده می کند. در این زمان، بسیاری از مکان های موجود برای سدهای هیدرولیک در حال حاضر در کشورهای توسعه یافته استفاده می شود.

زیست توده

اصطلاح انرژی از گیاهان است. انرژی در این شکل معمولا در سراسر جهان استفاده می شود. متاسفانه محبوب ترین نوع آن سوزاندن درختان برای پخت و پز و گرما است. این فرآیند حجم زیادی از گازهای دی اکسید کربن را در جو منتشر می کند و یکی از مهمترین عوامل ناسالم هوا در بسیاری از مناطق است. برخی از اشکال مدرن انرژی زیست توده، تولید متان و تولید الکل برای سوخت خودرو و سوخت گیری نیروگاه های برق است.

انرژی زمین گرمایی

انرژي باقی مانده از عمق اصلی اين سياره و افزايش گرمايی از انفجار راديواکتيو به آرامی در همه جا می گذرد. در مناطق خاص، گراديان زمين گرمايی (افزايش دما و عمق) به اندازه ای کافی است که برای بهره برداری برای توليد برق مورد استفاده قرار گيرد. این امکان به چند مکان بر روی زمین محدود شده است و بسیاری از مشکلات فنی وجود دارد که کاربردهای آن را محدود می کند.

بیشتر بخوانید: معرفی انواع انرژی تجدیدپذیر

اخبار، مطالب و اطلاعات مربوط به برق تجدیدپذیر را در زیست آنلاین دنبال کنید.

 

 

 آمادگی کامل  نیروگاه‌های برق‌آبی در پیک تابستان سال آینده

آمادگی کامل نیروگاه‌های برق‌آبی در پیک تابستان سال آینده

مدیر مرکز مدیریت نیروگاه‌های برق‌آبی گفت: با تزریق بهنگام نقدینگی، واحدهای برق‌آبی خواهند توانست با آمادگی کامل در پیک تابستان سال آینده، کمک قابل توجهی به شبکه برق کشور کنند.

پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
 رشد انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران به کمک یونیدو/  ساخت اینورتر متصل به شبکه پل ارتباطی مولدهای برق تجدیدپذیر و شبکه برق سراسری

رشد انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران به کمک یونیدو/ ساخت اینورتر متصل به شبکه پل ارتباطی مولدهای برق تجدیدپذیر و شبکه برق سراسری

طی نشستی مشترک میان ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و یونیدو تصمیماتی برای همکاری این سازمان در راستای رشد انرژی‌های تجدید پذیر در ایران اتخاذ شد./ اینورتر متصل به شبکه، پل ارتباطی مولدهای برق تجدیدپذیر و شبکه برق سراسری توسط عضو هیات علمی پژوهشکده انرژی پژوهشگاه مواد و انرژی طراحی و ساخته شد.

یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
نیروگاه‌های برقابی ۱۰ درصد برق مصرفی کشور را تامین می کنند

نیروگاه‌های برقابی ۱۰ درصد برق مصرفی کشور را تامین می کنند

مجری طرح نیروگاه‌های آبی متوسط، کوچک و مشارکت‌های بخش غیر دولتی  توسعه منابع برق‌آبی را یکی از دستاورد‌های بزرگ در کشور عنوان کرد و گفت: توسعه منابع برق‌آبی باعث شده سهم تولید انرژی را در کل کشور ارتقا دهیم به طوریکه در حال حاضر ۱۵ درصد از ظرفیت انرژی‌های کشور برقآبی بوده و بیش از ۱۰ درصد از برق مصرفی در این نیروگاه‌ها تولید می‌شود.

شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
استان اصفهان قطب صادراتی برق تجدید پذیر

استان اصفهان قطب صادراتی برق تجدید پذیر

با توجه به تصمیم حاکمیت در زمینه صادرات برق، اگر حمایت اصولی و درست از تولید و توسعه انرژی های پاک صورت گیرد می توان بر مشکلات به وجود آمده فائق آمد و استان اصفهان توانایی این را دارد که به قطب صادراتی برق تجدیدپذیر تبدیل شود.

شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۵
نگاهی بر نقاط ضعف صنعت برق در برنامه ششم توسعه در سال ۹۶

نگاهی بر نقاط ضعف صنعت برق در برنامه ششم توسعه در سال ۹۶

اگر چه وجود شبکه سراسری برق در کشور و اتصال آن به شبکه کشور‌های همسایه و قابلیت استفاده از آن برای مبادلات بین‌المللی برق از نقاط قوت بخش برق است، اما پایین بودن بهره‌وری، ضعف نگاه اقتصادی در نظام تصمیم‌گیری صنعت برق ، فقدان نظام آماری کامل و مناسب در صنعت برق و نرخ بالای تلفات از نقاط ضعف برق است.

چهار شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
انرژی های تجدید پذیر فرصت 20 ساله احیای سفره های آب زیرزمینی

انرژی های تجدید پذیر فرصت 20 ساله احیای سفره های آب زیرزمینی

زیست آنلاین: احداث نیروگاه های خورشیدی روی زمین های کشاورزی بدون آب، علاوه بر آنکه مزایای زیست محیطی فراوانی برای کشور دارد، بلکه به مدت 20 سال برای کشاورزان معیشت جایگزین و درامد پایدار فراهم می کند، دغدغه دولت را از مصرف آب کشاورزان رهایی می بخشد و سفره های زیرزمینی نیز برای ۲۰ سال فرصت دارند که تا حدی احیا شوند که این مساله از لحاظ استراتژیک نیز برای کشور بسیار مهم است.

شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
منابع حاصل از صرفه جویی سوخت به تجدیدپذیرها پرداخت شود

منابع حاصل از صرفه جویی سوخت به تجدیدپذیرها پرداخت شود

زیست آنلاین: با توجه به اینکه تولید برق تجدید پذیر باعث صرفه جویی در مصرف سوخت می گردد، اختصاص منابع حاصل از صرفه جویی سوخت نیز می تواند بعنوان بخشی از منابع مکمل قرار گیرد.

سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۲۰
توسعه تجدیدپذیرها جایگزین کشاورزی در مناطق کم آب

توسعه تجدیدپذیرها جایگزین کشاورزی در مناطق کم آب

توسعه تجدید پذیرها در مناطق محروم، نه تنها موجب محرومیت زدایی و ایجاد پدافند غیر عامل می شود، بلکه جایگزین مناسبی برای اشتغال کشاورزان در مناطق روستایی می باشد، موجب التیام بخشی به بحران آبی موجود در کشور شده و حتی به بهبود مسائل امنیتی کشور کمک می کند، چرا که ایجاد اشتغال در این مناطق می تواند از تخلیه روستاهای مرزی جلوگیری به عمل آورد.

سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۱۰
فاصله ۱۰ برابری قیمت خرید و فروش برق تجدیدپذیرها

فاصله ۱۰ برابری قیمت خرید و فروش برق تجدیدپذیرها

سخنگوی سازمان ساتبا با تاکید بر اینکه نوسانات بازار ارز موجب افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی هزینه سرمایه‌گذاری برای نیروگاه‌های خورشیدی شده است، گفت: در حال حاضر وزارت نیرو به طور میانگین برق را به قیمت ۸۰ تومان به ازای هرکیلوات ساعت به مشترکین می‌فروشد و در مقابل برق تولیدی واحدهای تجدیدپذیر را به قیمت ۸۰۰ تومان به ازای هرکیلوات ساعت از مردم خریداری می‌کند.

پنج شنبه ۲۹ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
چرا  افزایش تعرفه برق ضرورت دارد

چرا افزایش تعرفه برق ضرورت دارد

زیست آنلاین: اگر خواستار بهره‌وری و مدیریت بهتر مصرف برق هستیم، می بایست به اقتصاد برق توجه ویژه‌ای داشته باشیم، چراکه، قیمت برق به‌طور متوسط کمتر از نیم سنت یورو است و این در حالی است که هزینه تمام شده برق حتی بدون احتساب قیمت سوخت کمتر از سه سنت نیست.

یکشنبه ۱۸ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
قرارداد صادرات 30 مگاوات برق تجدیدپذیر به عراق بسته شد

قرارداد صادرات 30 مگاوات برق تجدیدپذیر به عراق بسته شد

رئیس انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران گفت: صادرات برق تجدیدپذیر سیاست جدید وزارت نیرو است و اولین قرارداد صادرات برق تجدیدپذیر به میزان 30 مگاوات با عراق بسته شده است.

جمعه ۱۶ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
سهم تجدیدپذیرها از بودجه سال ۹۸

سهم تجدیدپذیرها از بودجه سال ۹۸

بخش خصوصی در رابطه با انرژی‌های تجدیدپذیر پیشنهاداتی را برای درج در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ به سازمان برنامه و بودجه ارائه کرده است.

پنج شنبه ۱۵ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۳۰
دعوت شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ از مردم برای نصب پنل

دعوت شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ از مردم برای نصب پنل

 مردم برای نصب پنل در بام منازل خود شتاب کنند

دولت برق را از تولیدکنندگان خانگی به 10 برابر نرخ فعلی خریداری می کند بنابراین از مردم و بخش خصوصی می خواهیم فرصت را مغتنم شمرده و به نصب صفحات خورشیدی در منازل و واحدهای خود برای تولید برق مبادرت کنند.

چهار شنبه ۷ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
چالش اصلی خرید تضمینی برق نیروگاه های تجدیدپذیر

چالش اصلی خرید تضمینی برق نیروگاه های تجدیدپذیر

خریدتضمینی برق انرژی‌های تجدیدپذیر راحت‌ترین روش برای جذب سرمایه گذاری است، اما لزوما بهترین و اقتصادی‌ترین روش نیست. در صورت ادامه فرایند فعلی برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر مبتنی بر خرید تضمینی برق، فعالان این حوزه و سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری ایران (ساتبا) باید فکری اساسی برای تامین منابع مالی آن برای سال‌های آتی داشته باشند.

دوشنبه ۵ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
 انرژی خورشیدی و بادی، ارزان‌ترین منابع تولید برق

انرژی خورشیدی و بادی، ارزان‌ترین منابع تولید برق

طبق گزارش بلومبرگ NEF، به مدد کاهش هزینه‌ها، انرژی خورشیدی و بادی به ارزان‌ترین منابع تولید برق در همه اقتصاد‌های بزرگ جهان از جمله هند و چین تبدیل شده‌اند.

شنبه ۳ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
تجدیدپذیر شدن ۱۰۰ درصدی اسپانیا تا ۲۰۵۰

تجدیدپذیر شدن ۱۰۰ درصدی اسپانیا تا ۲۰۵۰

اسپانیا قصد دارد تا سال ۲۰۵۰ انرژی برق این کشور را از منابع انرژی تجدیدپذیر تامین کند.

سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
کاربردهای سیستم‌ های تولید برق فتوولتائیک

کاربردهای سیستم‌ های تولید برق فتوولتائیک

پژوهشگر: مهندس محسن فرزان – کارشناس ارشد مهندسی انرژی‌های تجدیدپذیر

زیست آنلاین: سامانه‌های تولید برق فتوولتائیک ؛ علاوه بر کمک به رفع خاموشی تابستان‌ها به تامین برق مناطق دور افتاده کشور نیز می پردازند.

سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
 افزایش ۳۰ درصدی نرخ خرید تضمینی برق تجدیدپذیر کافی نیست

افزایش ۳۰ درصدی نرخ خرید تضمینی برق تجدیدپذیر کافی نیست

رئیس انجمن انرژی‌های بادی با تاکید بر اینکه تمام پروژه‌های در حال احداث در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر تعطیل است، گفت:‌افزایش ۳۰ درصدی نرخ خرید تضمینی برق مشکل انرژی‌های تجدیدپذیر را حل نمی‌کند.

سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
به صرفه بودن تولید برق از منابع تجدیدپذیر

به صرفه بودن تولید برق از منابع تجدیدپذیر

آمار‌های مالی اطلاعات انرژی آمریکا نشان می‌دهد هم اکنون هزینه استفاده از توربین‌های بادی و پنل‌های خورشیدی در تولید برق به شدت نسبت به قبل کاهش پیدا کرده است به گونه‌ای که در حال حاضر استفاده از نیروگاه‌های ذغال‌سنگ برای تولید برق بسیار پرهزینه‌تر از ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی است.

دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
 ابلاغ نرخ‌ های جدید خرید برق تجدیدپذیر تا پایان آبان‌ ماه

ابلاغ نرخ‌ های جدید خرید برق تجدیدپذیر تا پایان آبان‌ ماه

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق تاکید کرد: بر این اساس مقرر شد که ساتبا با همکاری و کمک انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر میزان افزایش نرخ‌های خرید برق را تعیین کنند و نرخ‌ها تا پایان آبان‌ماه توسط وزیر نیرو ابلاغ شود همچنین درخواستی مبنی بر اصلاح فرمول ضریب تعدیل مطرح شده بود که این درخواست در کمیسیون زیربنایی دولت در دو مرحله مورد تایید قرار گرفته و امیدواریم پس از برطرف شدن این وقفه زمانی نهایتا این مسئله در هیئت وزیران به تصویب نهایی رسیده و این موضوع اصلاح شود.

سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
ظرفیت تولید برق تجدیدپذیر به ۶۵۰ مگاوات رسیده است

ظرفیت تولید برق تجدیدپذیر به ۶۵۰ مگاوات رسیده است

معاون وزیر نیرو گفت: در حال حاضر ظرفیت برق تولیدی از نیروگاه ها و پنل های بادی و خورشیدی کشور۶۵۰ مگاوات ساعت است.

یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
وضعیت انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران

وضعیت انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران

پژوهشگر: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر

زیست آنلاین: درکنار ذخایر انبوه انرژی‌های تجدیدناپذیر گاز و نفت، کشور ایران سرشار از انواع انرژی‌های تجدیدپذیر از جمله انرژی خورشیدی، انرژی بادی و غیره است که می‌تواند جهت رفع چالش‌های موجود در راستای توسعه پایدار کشور بکارگرفته شوند.

یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی نرخ خرید تضمینی برق تجدیدپذیرها

افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی نرخ خرید تضمینی برق تجدیدپذیرها

معاون وزیر نیرو با بیان این که افرادی که نقدینگی سرگردان داشتند اکنون در بخش نیروگاه‌های تجدید پذیر سرمایه‌گذاری می‌کنند، ادامه داد: با توجه به افزایش نرخ ارز باید تعرفه‌های ما افزایش پیدا کند و در این خصوص در حال بررسی و رایزنی با بخش خصوصی هستیم. براساس رایزنی اولیه با بخش خصوصی نظر بر این است که رقمی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته باشیم. در این راستا نیز دولتی‌ها موظف هستند ۲۰ درصد از برق خود را با تجدیدپذیر‌ها تامین کنند یا تعرفه را براساس نرخ آن‌ها بپردازند.

سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
 نرخ های جدید خرید تضمینی برق تجدیدپذیر‌

نرخ های جدید خرید تضمینی برق تجدیدپذیر‌

معاون وزیر نیرو گفت: به محض اینکه علائم ثبات در بازار ارز دیده شود نرخ‌های جدید خرید تضمینی برق تجدیدپذیر نیز اعلام و افزایش خواهد یافت. من فکر می کنم تا دو سه هفته آینده نرخ های جدید خرید تضمینی برق اعلام شود.

شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۴۰
درخواست انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران (اتاق بازرگانی) از نمایندگان مجلس

درخواست انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران (اتاق بازرگانی) از نمایندگان مجلس

زیست آنلاین: متاسفانه در بررسی قانون بودجه سال 97، کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، به اختصاصی شدن عوارض رای نداد و در سال 97 نیز شاهد تاخیر در تخصیص و پرداخت عوارض برق هستیم. در صورت کوتاه شدن پروسه، ساتبا می‌تواند به محض واریز وجوه و بدون دخالت و انجام پروسه‌های طولانی مدت، بهای برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر را بپردازد، از این رو از نمایندگان مجلس خواهانیم با کوتاه کردن پروسه تخصیص عوارض، از تاخیر در پرداخت بهای برق به نیروگاه‌های تجدیدپذیر جلوگیری نمایند.

یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۱۲
عدم تخصیص بودجه تهدیدی جدی برای  تجدید پذیرها

عدم تخصیص بودجه تهدیدی جدی برای  تجدید پذیرها

زیست آنلاین: از اتفاق های فوق العاده لطمه زننده در خصوص انرژی تجدید پذیر که به خصوص سرمایه گذاران خارجی را تحت تاثیر قرار داد، موضوع عدم تخصیص بودجه و نوسانات نرخ ارز می باشد، و این درحالی که است حوزه تجدید پذیر با تولید برق، خود به عنوان یک منبع درآمد مهم محسوب می شود.

یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۰۷:۴۷
برق تجدید پذیر گران نیست، برق فسیلی یارانه می گیرد

برق تجدید پذیر گران نیست، برق فسیلی یارانه می گیرد

زیست آنلاین: نکته مهم تر از حفظ وضع موجود، چشم انداز تاریک توسعه انرژی های تجدید پذیر در ایران است، به بیانی دیگر قیمت ها با توجه به اینکه نرخ ارز تغییر کرده است و سرمایه گذاری عمده نیروگاه های تجدید پذیر بر اساس بودجه ارزی می باشد و عمده سرمایه گذاران نیز خارجی می باشند، موجب شده است تا  به سبب پرداخت های ریالی، ونوسانات ارزی سرمایه گذاری در این بخش جهت توسعه به مشکل اساسی برخورد کند.

یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۰۷:۲۴
لزوم تخصیص ارز با اولویت یک برای تجهیزات برق تجدید پذیر به عنوان یک کالای اساسی

لزوم تخصیص ارز با اولویت یک برای تجهیزات برق تجدید پذیر به عنوان یک کالای اساسی

زیست آنلاین: در حال حاضر صنعت تجدید پذیر ایران با تصمیمات اخیر ارزی با چالشی جدی رو به رو شده و کلیه فعالیت های مربوط به آن مختل شده است، با توجه به آنکه این صنعت وظیفه خطیر تامین کسری برق مورد نیاز کشور را بر عهده دارد و برق به عنوان یک کالای اساسی در کشور شناخته شده است، تخصیص ارز با اولویت یک برای تجهیز نیروگاه های خورشیدی راه حل جدی برای مقابله با این بحران به شمار می رود.

سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
 قراردادهای خرید برق مولدهای مقیاس کوچک همچنان ادامه دارد

قراردادهای خرید برق مولدهای مقیاس کوچک همچنان ادامه دارد

زیست آنلاین: کلیه ابهامات حقوقی در خرید قرار دادهای تضمینی شرکت توانیر رفع شده و تمامی مشترکان می توانند کماف سابق به شرکت های توزیع برق شهرستان و استان خود مراجعه کرده و قرارداد مبادله کنند و نیروگاه خود را احداث کنند.

یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
تامین 1500 مگاوات برق در تابستان 98
موسوی (عضو هیات مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر اتاق بازرگانی ایران) :

تامین 1500 مگاوات برق در تابستان 98

زیست آنلاین: انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران با توجه به شناختی که از پتانسیل شرکت های زیرمجموعه خود دارد، می تواند تعهد بدهد که در صورت حمایت دولت و مجلس می تواند تولید 1500 مگاوات از پیک مصرف برق را در تابستان 98 بر عهده گیرد.

سه شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۰۷:۰۷
jyane construction