برق تجدیدپذیر

برق تجدیدپذیر چیست

برق تجدیدپذیر به برقی گفته می شود که از منابع تجدیدپذیر تولید می شود. در ادامه این به این منابع اشاره شده است.

انرژی خورشیدی

این نوع انرژی بر قدرت سوخت هسته ای هسته خورشید متکی است. این انرژی را می توان با روش های مختلف جمع آوری و تبدیل کرد. محدوده، از آب گرم کن خورشیدی یا خنک کردن اتاق زیر شیروانی با استفاده از فن های خورشیدی برای استفاده خانگی تا تکنولوژی های پیچیده تبدیل مستقیم نور خورشید به انرژی الکتریکی با استفاده از آینه ها و دیگهای بخار و یا سلول های فتوولتائیک انجام می شود. متأسفانه این ها در حال حاضر به اندازه کافی برای تامین کل انرژی جامعه مدرن ما کارآمد نیستند.

انرژی بادی

حرکت جو بواسطه تفاوت دما در سطح زمین به علت دمای متغیر سطح زمین زمانی که توسط نور خورشید روشن می شود. انرژی باد می تواند برای پمپاژ آب یا تولید برق استفاده شود، اما نیاز به پوشش گسترده ای برای تولید مقدار قابل توجه انرژی دارد.

انرژی هیدرو الکتریکی

این فرم از پتانسیل گرانشی آب هایی که ارتفاع زیادی دارند استفاده می کند. در این زمان، بسیاری از مکان های موجود برای سدهای هیدرولیک در حال حاضر در کشورهای توسعه یافته استفاده می شود.

زیست توده

اصطلاح انرژی از گیاهان است. انرژی در این شکل معمولا در سراسر جهان استفاده می شود. متاسفانه محبوب ترین نوع آن سوزاندن درختان برای پخت و پز و گرما است. این فرآیند حجم زیادی از گازهای دی اکسید کربن را در جو منتشر می کند و یکی از مهمترین عوامل ناسالم هوا در بسیاری از مناطق است. برخی از اشکال مدرن انرژی زیست توده، تولید متان و تولید الکل برای سوخت خودرو و سوخت گیری نیروگاه های برق است.

انرژی زمین گرمایی

انرژي باقی مانده از عمق اصلی اين سياره و افزايش گرمايی از انفجار راديواکتيو به آرامی در همه جا می گذرد. در مناطق خاص، گراديان زمين گرمايی (افزايش دما و عمق) به اندازه ای کافی است که برای بهره برداری برای توليد برق مورد استفاده قرار گيرد. این امکان به چند مکان بر روی زمین محدود شده است و بسیاری از مشکلات فنی وجود دارد که کاربردهای آن را محدود می کند.

بیشتر بخوانید: معرفی انواع انرژی تجدیدپذیر

اخبار، مطالب و اطلاعات مربوط به برق تجدیدپذیر را در زیست آنلاین دنبال کنید.

 

 

رایگان شدن هزینه برق و آب و گاز  انگیزه صرفه جویی را از بین می برد

رایگان شدن هزینه برق و آب و گاز انگیزه صرفه جویی را از بین می برد

شواهد نشان می دهد که دقیقا از سالی که هزینه برق مدارس و مساجد رایگان شد، مصرف برق آنها افزایش قابل توجه یافت.

چهار شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
دولت به توسعه پایدار در کشور پایبند است؟/ افزایش۴۰ درصدی خرید برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر با ضرایب جدید

دولت به توسعه پایدار در کشور پایبند است؟/ افزایش۴۰ درصدی خرید برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر با ضرایب جدید

دولت چند سالی است که حمایت تولید برق تجدید پذیر را افرایش داده، تا ضمن اینکه تأمین نیاز داخلی برق کشور در واحد‌های کوچک مقیاس تسهیل شود، زمینه صادرات برق در مناطق مرزی نیز فراهم شود، اما آیا روند اجرایی طبق مصوبات پیش رفته است؟

دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
دو پیشنهاد برای مشترکین پرمصرف برق

دو پیشنهاد برای مشترکین پرمصرف برق

رئیس انجمن جامعه ایمن دو پیشنهاد برای مشترکین پرمصرف برق ارائه داد و اظهار داشت: پیشنهاد اول اینکه این مشترکین اقدام به نصب پنل خورشیدی کنند تا با تولید برق تجدیدپذیر در فصل تابستان و اوج بحران برق به کمک شبکه برق آمده و بحران برق را به حداقل برسانند. در این حالت آنها می­توانند حتی برق مازاد بر مصرف خود را هم به شبکه بفروشند و در نتیجه، مبلغ قبض خود را کاهش هم بدهند.

پنج شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران در تولید برق با استفاده از انرژی‌های ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تجدیدپذیر

بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران در تولید برق با استفاده از انرژی‌های ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تجدیدپذیر

سه کشور از ده کشور پیشگام در تولید برق با استفاده از منابع احیاشدنی در آسیا واقع شده‌اند که عبارت‌اند از چین و هند و ژاپن. چین و هند با برخورداری از حمایت‌های کلان دولتی در این زمینه گام برداشتند ولی کشور ژاپن بعد از حادثه‌های ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ سال‌های اخیر - سونامی و زلزله‌هایی که به نیروگاه‌های ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هسته‌ای آسیب وارد کرد- تصمیم گرفت تا برای کمتر شدن وابستگی به انرژی هسته‌ای در تولید برق روی دیگر منابع پاک سرمایه گذاری کند.

چهار شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
 تدابیر وزارت نیرو برای مدیریت پیک بار سال آینده

تدابیر وزارت نیرو برای مدیریت پیک بار سال آینده

براساس پیش‌بینی‌ها برای تابستان سال آینده، ۸۰۰۰ مگاوات کمبود عملی برق خواهیم داشت که ۵۲۲۳ مگاوات آن توسط نیروگاه‌های حرارتی و مابقی توسط نیروگاه‌های برق آبی تجدیدپذیر و هم‌چنین مدیریت مصرف تأمین می‌شود که برای این مهم نیز گویا وزارت نیرو تدابیری را درنظر گرفته است.

شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
بررسی مشکلات سرمایه گذاران خارجی در بخش تجدیدپذیرها در ایران

بررسی مشکلات سرمایه گذاران خارجی در بخش تجدیدپذیرها در ایران

زیست آنلاین: در جلسه نشست همکاری اتاق بازرگانی ایران، آلمان و اتریش، که روز جمعه در محل برگزاری یازدهمین نمایشگاه بین المللی انرژی های تجدیدپذیر، بهره وری و صرفه جویی انرژی ایران برگزار گردید، سرمایه گذاران این بخش از مشکلات خود صحبت کردند.

شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۲۰
انرژی های تجدیدپذیر رکورد دار جذب سرمایه گذار خارجی

انرژی های تجدیدپذیر رکورد دار جذب سرمایه گذار خارجی

زیست آنلاین: معاون توسعه بخش غیردولتی سازمان ساتبا در یازدهمین نمایشگاه بین المللی انرژی های تجدید پذیر اعلام کرد: بیش از 300 شرکت و سرمایه گذار در بخش انرژی های تجدید پذیر به وجود آمده است.

پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۰۰
تغییر رویکرد دولت در حوزه تجدیدپذیر آینده روشنی برای این صنعت ترسیم می کند

تغییر رویکرد دولت در حوزه تجدیدپذیر آینده روشنی برای این صنعت ترسیم می کند

مدیرعامل سابق سازمان انرژی‌های نو ایران معتقد است: با توجه به تغییر رویکرد دولت در حوزه تجدیدپذیر، به نظر می‌رسد که این صنعت آینده روشنی را در ایران داشته باشد، اما برای رسیدن به این مساله باید اقداماتی صورت گیرد که در حال حاضر نیز دولت به آن‌ها توجه دارد.

سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
 قیمت‌های خرید تضمینی برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر افزایش می‌یابد؟

قیمت‌های خرید تضمینی برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر افزایش می‌یابد؟

جواب این سوال را وزیر نیرو اینگونه داد: تغییر نرخ ارز باعث شد قیمت تمام شده کاهش یابد و از ۱۳۰۰ یورو در هر کیلووات به ۷۰۰ یورو برسد و موجب شد تا سودآوری و جذابیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر کماکان باقی بماند. 

جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۲۳
 انعقاد ۳۲۰ قرارداد خرید تضمینی برق  با سرمایه گذاران نیروگاه‌های تجدیدپذیر

انعقاد ۳۲۰ قرارداد خرید تضمینی برق با سرمایه گذاران نیروگاه‌های تجدیدپذیر

وزیر نیرو با اشاره به انعقاد ۳۲۰ قرارداد خرید تضمینی برق با سرمایه گذاران نیروگاه‌های تجدیدپذیر گفت: تغییر نرخ ارز موجب شد قیمت تمام شده کاهش یابد و هم چنان سودآوری و جذابیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر باقی بماند و مجلس هم به درخواست دولت پاسخ مثبت داده و رقم‌های بیشتر ریالی را برای ما در سال ۹۸ پیش بینی کرد که بر اساس آن می‌توانیم خرید تضمینی انجام دهیم.

دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
بهره وری از آسمان و زمین و دریا در موریتانی

بهره وری از آسمان و زمین و دریا در موریتانی

موریتانی کشوری با چهار میلیون نفر جمعیت در غرب آفریقا و محصور ، میان کویر و دریا است. این موقعیت جغرافیایی، موریتانی را از ثروتی طبیعی برخوردار کرده است که همسنگ طلا برای آن کشور ارزش دارد.

یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۳۰
فناوری خورشیدی به کمک خاموشی های تابستان می آید

فناوری خورشیدی به کمک خاموشی های تابستان می آید

اعضای انجمن انرژیهای تجدیدپذیر معتقدند که ایران ۵ برابر آلمان پتانسیل استفاده از انرژی خورشیدی دارد و این فناوری می تواند به کمک خاموشی بیاید اما چالشهایی مانند خودتحریمی وجود دارد.

چهار شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
 کوتاهی توانیر و سازمان برنامه در تخصیص بخشی از بودجه توسعه تجدیدپذیرها
رئیس انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر:

کوتاهی توانیر و سازمان برنامه در تخصیص بخشی از بودجه توسعه تجدیدپذیرها

طبق قانون باید ۸ درصد از مبالغ دریافتی در قالب قبوض برق، به حساب وزارت نیرو واریز شود و به توسعه برق روستایی و انرژی‌های تجدیدپذیر اختصاص یابد اما توانیر و سازمان برنامه‌وبودجه عملاً در تخصیص نیمی از این مبالغ کوتاهی کرده‌اند و مطالبات تولیدکنندگان برق تجدیدپذیر همچنان معوق مانده است.

چهار شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
قیمت برق در ایران وجهان چگونه تعیین می شود
غیراقتصادی شدن طرح‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی و استفاده از انرژی تجدیدپذیر

قیمت برق در ایران وجهان چگونه تعیین می شود

آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد قیمت فروش برق خرده‌فروشی به مشترکان با استفاده از رویه‌ای انجام می‌شود که اولا شفاف نیست، ثانیا بنابر ادعای متولیان وزارت نیرو، به‌صورت تکلیفی و دستوری است و کمتر از قیمت تمام‌شده آن است. این مساله باعث شده جریان مالی برق دچار عدم توازن و وزارت نیرو با کسری بودجه سیستماتیک مواجه شود. در نتیجه سالانه بر بدهی‌های دولت به بخش تولیدکنندگان برق افزوده می‌شود.

یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
چالش‌های صنعت برق در صورت عدم تزریق بودجه کافی  افزایش  خواهد یافت

چالش‌های صنعت برق در صورت عدم تزریق بودجه کافی افزایش خواهد یافت

عضو کمیسیون انرژی مجلس می‌گوید: اگرچه وزارت نیرو توانست خاموشی‌های سال جاری را مدیریت کند اما اگر برای سال آینده بودجه کافی به این وزارتخانه تزریق نشود صنعت برق با چالش‌های بسیاری رو به رو خواهد شد.

یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
 آمادگی کامل  نیروگاه‌های برق‌آبی در پیک تابستان سال آینده

آمادگی کامل نیروگاه‌های برق‌آبی در پیک تابستان سال آینده

مدیر مرکز مدیریت نیروگاه‌های برق‌آبی گفت: با تزریق بهنگام نقدینگی، واحدهای برق‌آبی خواهند توانست با آمادگی کامل در پیک تابستان سال آینده، کمک قابل توجهی به شبکه برق کشور کنند.

پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
 رشد انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران به کمک یونیدو/  ساخت اینورتر متصل به شبکه پل ارتباطی مولدهای برق تجدیدپذیر و شبکه برق سراسری

رشد انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران به کمک یونیدو/ ساخت اینورتر متصل به شبکه پل ارتباطی مولدهای برق تجدیدپذیر و شبکه برق سراسری

طی نشستی مشترک میان ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و یونیدو تصمیماتی برای همکاری این سازمان در راستای رشد انرژی‌های تجدید پذیر در ایران اتخاذ شد./ اینورتر متصل به شبکه، پل ارتباطی مولدهای برق تجدیدپذیر و شبکه برق سراسری توسط عضو هیات علمی پژوهشکده انرژی پژوهشگاه مواد و انرژی طراحی و ساخته شد.

یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
نیروگاه‌های برقابی ۱۰ درصد برق مصرفی کشور را تامین می کنند

نیروگاه‌های برقابی ۱۰ درصد برق مصرفی کشور را تامین می کنند

مجری طرح نیروگاه‌های آبی متوسط، کوچک و مشارکت‌های بخش غیر دولتی  توسعه منابع برق‌آبی را یکی از دستاورد‌های بزرگ در کشور عنوان کرد و گفت: توسعه منابع برق‌آبی باعث شده سهم تولید انرژی را در کل کشور ارتقا دهیم به طوریکه در حال حاضر ۱۵ درصد از ظرفیت انرژی‌های کشور برقآبی بوده و بیش از ۱۰ درصد از برق مصرفی در این نیروگاه‌ها تولید می‌شود.

شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
استان اصفهان قطب صادراتی برق تجدید پذیر

استان اصفهان قطب صادراتی برق تجدید پذیر

با توجه به تصمیم حاکمیت در زمینه صادرات برق، اگر حمایت اصولی و درست از تولید و توسعه انرژی های پاک صورت گیرد می توان بر مشکلات به وجود آمده فائق آمد و استان اصفهان توانایی این را دارد که به قطب صادراتی برق تجدیدپذیر تبدیل شود.

شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۵
نگاهی بر نقاط ضعف صنعت برق در برنامه ششم توسعه در سال ۹۶

نگاهی بر نقاط ضعف صنعت برق در برنامه ششم توسعه در سال ۹۶

اگر چه وجود شبکه سراسری برق در کشور و اتصال آن به شبکه کشور‌های همسایه و قابلیت استفاده از آن برای مبادلات بین‌المللی برق از نقاط قوت بخش برق است، اما پایین بودن بهره‌وری، ضعف نگاه اقتصادی در نظام تصمیم‌گیری صنعت برق ، فقدان نظام آماری کامل و مناسب در صنعت برق و نرخ بالای تلفات از نقاط ضعف برق است.

چهار شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
انرژی های تجدید پذیر فرصت 20 ساله احیای سفره های آب زیرزمینی

انرژی های تجدید پذیر فرصت 20 ساله احیای سفره های آب زیرزمینی

زیست آنلاین: احداث نیروگاه های خورشیدی روی زمین های کشاورزی بدون آب، علاوه بر آنکه مزایای زیست محیطی فراوانی برای کشور دارد، بلکه به مدت 20 سال برای کشاورزان معیشت جایگزین و درامد پایدار فراهم می کند، دغدغه دولت را از مصرف آب کشاورزان رهایی می بخشد و سفره های زیرزمینی نیز برای ۲۰ سال فرصت دارند که تا حدی احیا شوند که این مساله از لحاظ استراتژیک نیز برای کشور بسیار مهم است.

شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
منابع حاصل از صرفه جویی سوخت به تجدیدپذیرها پرداخت شود

منابع حاصل از صرفه جویی سوخت به تجدیدپذیرها پرداخت شود

زیست آنلاین: با توجه به اینکه تولید برق تجدید پذیر باعث صرفه جویی در مصرف سوخت می گردد، اختصاص منابع حاصل از صرفه جویی سوخت نیز می تواند بعنوان بخشی از منابع مکمل قرار گیرد.

سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۲۰
توسعه تجدیدپذیرها جایگزین کشاورزی در مناطق کم آب

توسعه تجدیدپذیرها جایگزین کشاورزی در مناطق کم آب

توسعه تجدید پذیرها در مناطق محروم، نه تنها موجب محرومیت زدایی و ایجاد پدافند غیر عامل می شود، بلکه جایگزین مناسبی برای اشتغال کشاورزان در مناطق روستایی می باشد، موجب التیام بخشی به بحران آبی موجود در کشور شده و حتی به بهبود مسائل امنیتی کشور کمک می کند، چرا که ایجاد اشتغال در این مناطق می تواند از تخلیه روستاهای مرزی جلوگیری به عمل آورد.

سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۱۰
فاصله ۱۰ برابری قیمت خرید و فروش برق تجدیدپذیرها

فاصله ۱۰ برابری قیمت خرید و فروش برق تجدیدپذیرها

سخنگوی سازمان ساتبا با تاکید بر اینکه نوسانات بازار ارز موجب افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی هزینه سرمایه‌گذاری برای نیروگاه‌های خورشیدی شده است، گفت: در حال حاضر وزارت نیرو به طور میانگین برق را به قیمت ۸۰ تومان به ازای هرکیلوات ساعت به مشترکین می‌فروشد و در مقابل برق تولیدی واحدهای تجدیدپذیر را به قیمت ۸۰۰ تومان به ازای هرکیلوات ساعت از مردم خریداری می‌کند.

پنج شنبه ۲۹ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
چرا  افزایش تعرفه برق ضرورت دارد

چرا افزایش تعرفه برق ضرورت دارد

زیست آنلاین: اگر خواستار بهره‌وری و مدیریت بهتر مصرف برق هستیم، می بایست به اقتصاد برق توجه ویژه‌ای داشته باشیم، چراکه، قیمت برق به‌طور متوسط کمتر از نیم سنت یورو است و این در حالی است که هزینه تمام شده برق حتی بدون احتساب قیمت سوخت کمتر از سه سنت نیست.

یکشنبه ۱۸ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
قرارداد صادرات 30 مگاوات برق تجدیدپذیر به عراق بسته شد

قرارداد صادرات 30 مگاوات برق تجدیدپذیر به عراق بسته شد

رئیس انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران گفت: صادرات برق تجدیدپذیر سیاست جدید وزارت نیرو است و اولین قرارداد صادرات برق تجدیدپذیر به میزان 30 مگاوات با عراق بسته شده است.

جمعه ۱۶ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
سهم تجدیدپذیرها از بودجه سال ۹۸

سهم تجدیدپذیرها از بودجه سال ۹۸

بخش خصوصی در رابطه با انرژی‌های تجدیدپذیر پیشنهاداتی را برای درج در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ به سازمان برنامه و بودجه ارائه کرده است.

پنج شنبه ۱۵ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۳۰
دعوت شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ از مردم برای نصب پنل

دعوت شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ از مردم برای نصب پنل

 مردم برای نصب پنل در بام منازل خود شتاب کنند

دولت برق را از تولیدکنندگان خانگی به 10 برابر نرخ فعلی خریداری می کند بنابراین از مردم و بخش خصوصی می خواهیم فرصت را مغتنم شمرده و به نصب صفحات خورشیدی در منازل و واحدهای خود برای تولید برق مبادرت کنند.

چهار شنبه ۷ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
چالش اصلی خرید تضمینی برق نیروگاه های تجدیدپذیر

چالش اصلی خرید تضمینی برق نیروگاه های تجدیدپذیر

خریدتضمینی برق انرژی‌های تجدیدپذیر راحت‌ترین روش برای جذب سرمایه گذاری است، اما لزوما بهترین و اقتصادی‌ترین روش نیست. در صورت ادامه فرایند فعلی برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر مبتنی بر خرید تضمینی برق، فعالان این حوزه و سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری ایران (ساتبا) باید فکری اساسی برای تامین منابع مالی آن برای سال‌های آتی داشته باشند.

دوشنبه ۵ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
 انرژی خورشیدی و بادی، ارزان‌ترین منابع تولید برق

انرژی خورشیدی و بادی، ارزان‌ترین منابع تولید برق

طبق گزارش بلومبرگ NEF، به مدد کاهش هزینه‌ها، انرژی خورشیدی و بادی به ارزان‌ترین منابع تولید برق در همه اقتصاد‌های بزرگ جهان از جمله هند و چین تبدیل شده‌اند.

شنبه ۳ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction