آلاینده های تنفسی

اثر آلاینده ها بر تنفس

هوای پاک پیش شرط اولیه سلامت ماست. با این حال، اکثر مردم در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه زندگی می کنند که بسیاری از آلودگی های هوا رنج می برند و سلامتی ها را در معرض خطر قرار داده است. آلودگی هوا سلامت ما را از طرق مختلف از مشکلات ساده و جدی تحت تاثیر قرار می دهد. به عنوان مثال، ذرات جامد در هوا، بر اساس تحقیقات بسیاری، امید به زندگی را کاهش می دهد. آلودگی هایی مانند ازن موجب تحریک تنفس افراد می شود و موجب علائم آسم و بیماری های ریوی و قلبی می شود. قرار گرفتن در معرض دود سیگار در محیط موجب بسیاری از مشکلات شدید تنفسی مانند آسم و سرطان ریه می شود. با توجه به تحقیقات اخیر پزشکی، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض برخی از آلودگی های هوا حتی می تواند باعث ناباروری انسان شود.

آلودگی هوا و تأثیر آن بر سلامتی

آلودگی هوا به شدت سلامت انسان را تحت تاثیر قرار می دهد. به ویژه سیستم تنفسی و قلب و عروق. واکنش فردی نسبت به آلاینده های هوا بسته به نوع عامل که افراد در معرض آن قرار دارند، درجه قرار گرفتن در معرض آن و شرایط بهداشتی و عامل ژنتیکی فرد متفاوت است. آلاینده های هوا می توانند تأثیرات مختلفی روی سلامت داشته باشند، از تغییرات بیوشیمیایی و فیزیولوژیکی تا مشکلات تنفسی، سرفه و تشدید اختلالات تنفسی و قلب. این مشکل بدون درمان باقی می ماند، این بیماری ها ممکن است باعث بستری شدن و حتی مرگ زودرس شود.

اثرات آلودگی هوا بر سیستم تنفسی انسان

کیفیت هوایی که ما نفس می کشیم کیفیت سلامتی ما را تحت تاثیر قرار می دهد. کیفیت هوا بر سلامتی ریه ها و سیستم تنفسی تاثیر می گذارد. علاوه بر اکسیژن، هوا حاوی مواد دیگری مانند آلاینده های است که می تواند برای سلامتی مضر باشد. استنشاق این آلاینده ها ممکن است اثرات مضر روی ریه ها و سایر اندام های بدن داشته باشد. سیستم تنفسی به خصوص نسبت به آلاینده های هوا بسیار حساس است زیرا از یک غشای مخاطی که سطح داخلی آن را پوشش می دهد تشکیل شده است. ریه ها برای جذب مقدار زیادی از هوا (به طور متوسط 400 میلیون لیتر در طول عمر) در تماس نزدیک با جریان خون و تسهیل حمل اکسیژن طراحی شده است. 

سلول های بافت ریه می تواند توسط آلودگی های هوا مانند ازن، فلزات و رادیکال های آزاد آسیب ببینند. ازن می تواند به آلوئول - کیسه هوا در ریه ها که جابجایی اکسیژن و دی اکسید کربن انجام می شود، آسیب بزند. به طور خاص، بافت های هوایی که حاوی تعداد زیادی از آنزیم های زیست فعال هستند، می توانند آلاینده های آلی را به متابولیت های واکنشی تبدیل کنند، که می تواند موجب آسیب های ریوی، اختلالات عصبی-رفتاری و سرطان ها، از جمله سرطان سینه شود.

اثرات آلودگی هوا بر سیستم قلبی عروقی انسان

آلاینده های هوا، با یک بار استنشاق، توسط خون جذب شده و به قلب منتقل می شوند. طیف گسترده ای از مواد شیمیایی و بیولوژیکی می تواند به طور مستقیم بر سیستم قلبی عروقی اثر بگذارد و منجر به آسیب های ساختاری، مانند واکنش های نابالغ کننده و التهابی شود. برخی از آلاینده ها همچنین ممکن است بر انقباض قلب تاثیر بگذارند. اگر این تغییرات عملکردی به اندازه کافی جدی باشند، می توانند باعث آریتمی های کشنده شوند.

تغییرات در سیستم های آلی ممکن است بر سیستم غدد درون ریز تاثیر بگذارد. برخی از سیتوکین های منتشر شده توسط سایر اندام های ملتهب (به علت آلاینده های هوا) همچنین ممکن است اثرات منفی بر قلب و عروق، از جمله کاهش عملکرد مکانیکی و کارآیی متابولیسم قلب و عروق خونی داشته باشد.

برخی آلاینده ها هوا

مونواکسید کربن، اکسید های نیتروزن، هیدروکربن ها، اکسیدهای سولفور و ذرات معلق از جمله آلاینده های هوا هستند که می توانند برای سلامتی انسان خطرناک باشند.

کاهش خطرات آلودگی

منابع غذایی ویتامین E و D توسط متخصصی تغذیه پیشنهاد شده است که قادر هستند اثرات آلاینده ها را حنثی کنند. بادام، گردو، زیتون، جوانه گندم و جگر منابع ویتامین E و کره، تخم مرغ و شیر منابع ویتامین D هستند که باید در رژیم غذایی هر فرد وجود داشته باشند.

همچنین مصرف غذاهایی که حاوی آنتی اکسیدان هستند نیز توصیه شده است. ویتامین C نیز به دفع سرب حاصل از آلودگی هوا که به بدن وارد شده است کمک می کند.

اخبار و اطلاعات مربوط به آلاینده های تنفسی را در زیست آنلاین دنبال کنید.

تجمع آلاینده‌های جوی بدلیل انفجار احتمالی مواد محترقه/ لاستیک و مواد پلاستیکی را نسوزانید

تجمع آلاینده‌های جوی بدلیل انفجار احتمالی مواد محترقه/ لاستیک و مواد پلاستیکی را نسوزانید

مدیر واحد مدل‌سازی و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران از تجمع آلاینده‌ها به دلیل تردد خودروها و احتمال انفجار مواد محترقه در مراسم سه شنبه شب آخر سال خبر داد.

سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
انتقاد محیط زیست نسبت به ابهام در سرنوشت موتور سیکلت های فرسوده
جلسه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا

انتقاد محیط زیست نسبت به ابهام در سرنوشت موتور سیکلت های فرسوده

در سی و ششمین جلسه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا که روز گذشته (اول اسفند ماه) در سازمان حفاظت از محیط زیست با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف از جمله ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و پلیس برگزار شد، طرح اسقاط موتورسیکلت‌های فرسوده مورد بحث و بررسی قرارگرفت.

پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
تاکید بر لزوم همبستگی سازمانهای ذیربط در رفع آلودگی هوا
جلسه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا

تاکید بر لزوم همبستگی سازمانهای ذیربط در رفع آلودگی هوا

در سی‌وششمین جلسه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا که عصر روز چهارشنبه (اول اسفندماه) در سازمان محیط زیست برگزار شد؛سازمان محیط زیست از عملکرد پلیس، در مورد ماده ۸ قانون هوای پاک، مبنی بر ممنوعیت تردد موتورسیکلت‌ها و خودروهای فرسوده انتقاد کرد و تاکید شد دود اختلاف پلیس و وزارت کشور به چشم مردم می‌رود.

پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
اثرات سیگار روی شانس بارداری مادران

اثرات سیگار روی شانس بارداری مادران

نتیجه تحقیقات نشان می دهد که سیگار کشیدن شانس باردار شدن مادران را به کمک تکنولوژی های کمک تولید مثلی کاهش دهد.

چهار شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
تاثیرات آلودگی هوا می تواند فرامرزی باشد

تاثیرات آلودگی هوا می تواند فرامرزی باشد

آثار آلودگی هوا، اعم از هر نوع آلاینده ای همچون صنایع، خودرو، گرد و غبار منحصر به یک نقطه نبوده و پس از ورود به جو می تواند تأثیرات فرامرزی داشته باشد.

چهار شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
شادی ایرانیان از آبگیری دوباره هامون

شادی ایرانیان از آبگیری دوباره هامون

خشکسالی در سیستان و بلوچستان سال‌هاست که یکی از مشکلات این استان به شمار می‌آید. خشکسالی موجب مهاجرت تعداد زیادی از شهروندان این استان به دیگر نقاط ایران از جمله مناطق شمالی مانند مازندران و گلستان شده است.

دوشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۳۰
پایش آنلاین هوا چیست؟

پایش آنلاین هوا چیست؟

زیست آنلاین: موضوع پایش لحظه ای و یا آنلاین هوای محیطی توسط استقرار ایستگاه های آنلاین، یکی از سیاست های در نظر گرفته شده دولت در خصوص اطلاع رسانی، شفاف سازی و ارائه اطلاعات دقیق به مردم در زمان مناسب و به صورت آنلاین بود، که پس از به اجرا در آمدن موجب  تقویت فعالیت های بین بخشی و گسترش مشارکت و درگیر کردن بخش خصوصی و آزمایشگاههای معتمد، ایجاد اشتغال سبز و ارائه آموزش های تخصصی و عمومی نیز گشت.

یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
تاثیر ناچیز معاینه فنی در  کاهش آلودگی هوا

تاثیر ناچیز معاینه فنی در کاهش آلودگی هوا

حتی اگر تمام خودروهای موجود در تهران، در شرایط فعلی به معاینه فنی مراجعه نمایند، تنها باعث کاهش ۱.۷۵ درصدی ذرات معلق در تهران خواهند شد؛ بنابراین باید به‌دنبال افزایش معیارهای کنترلی در معاینه فنی خودروها بود.

سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
 تشخیص ذرات آلاینده هوا با فناوریهای نوین

تشخیص ذرات آلاینده هوا با فناوریهای نوین

هوایی که نفس می کشیم مملو از ذرات آلایندهٔ موتور ماشین‌هاست. آلودگی هوا در جهان سالانه سبب مرگ زودرس حدود ۳ میلیون شهروند می‌‌شود که حدود نیم میلیون نفر از این افراد در اروپا زندگی می کنند. در یونان هم مانند دیگر نقاط اروپا دانشمندان در پی راه‌حلی برای این مشکل‌اند.

سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
روش سبز محققان کشور در کاهش انتشار گازکربنیک/ ممنوعیت خروج چوب از آذربایجان شرقی
در راستای تعهدات ایران به پیمان پاریس اجرایی شد

روش سبز محققان کشور در کاهش انتشار گازکربنیک/ ممنوعیت خروج چوب از آذربایجان شرقی

رییس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران از کسب دانش فنی روشی برای جلوگیری از انتشار گاز کربنیک به جو خبر داد و گفت: روش ارائه شده با استفاده از روش غشایی است که بدون نیاز به آب نسبت به خالص سازی این گاز برای مصارف صنعتی اقدام خواهد شد./در پی قطع درختان ارسباران، رییس شورای عالی جنگل با اشاره به اینکه قطع این درختان جرم است، گفت: برای جلوگیری از این اقدام و برخورد با متخلفان، در حال حاضر صدور مجوز خروج چوب از استان آذربایجان شرقی ممنوع شده است.

یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
 "فیلتردوده" یا "اتوبوس‌ نو"
کدامیک به‌صرفه‌ تر است؟

"فیلتردوده" یا "اتوبوس‌ نو"

با ۵۰۰ میلیارد تومان چند فیلتر دوده می‌توان خرید؟ نصب فیلتر دوده روی ۱۰ هزار اتوبوس تا چند درصد باعث کاهش آلودگی هوا می‌شود؟ با ۵۰۰ میلیارد تومان چه تعداد اتوبوس نو می‌توان تهیه کرد؟ آیا در حال حاضر امکان مالی و فنی برای نوسازی همه اتوبوس‌های فرسوده تهران وجود دارد؟ اینها سئوالاتی است درباره فیلتر دوده و اتوبوس نو و سرنوشت یک انتخاب اثرگذار. یک کارشناس حوزه آلودگی هوا و خودرو به این سئوالات پاسخ می‌دهد.

شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
 بهبود هوای تنفسی موجب افزایش نرخ امید به زندگی خواهد شد
تلاش چین برای افزایش نرخ امید به زندگی

بهبود هوای تنفسی موجب افزایش نرخ امید به زندگی خواهد شد

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد: دستیابی چین به استانداردهای هوای تنفسی می‌تواند نرخ امید به زندگی را در این کشور نزدیک به سه سال افزایش دهد.

شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
۹۰ درصد از مردم جهان، هوای آلوده تنفس می‌کنند
مکانیابی ایستگاه های سنجش آلودگی هوا

۹۰ درصد از مردم جهان، هوای آلوده تنفس می‌کنند

از هر ۱۰ نفر در سراسر جهان ۹ نفر در هوای بسیار آلوده و حتی خطرناک زندگی می‌کنند.

پنج شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
فیلتر دوده کارایی لازم را ندارد

فیلتر دوده کارایی لازم را ندارد

معاون نظارت و پایش اداره محیط زیست استان تهران ضمن اشاره به اینکه مصوبه فیلتر دوده لازم الاجرا است، گفت: به نظر می‌رسد اظهار نظرهای غیرکارشناسانه درباره فیلتر دوده به دلیل مشکلات اعتباری مطرح شده است.

چهار شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۳۰
نگاهی به تصمیم شورای شهر درباره فیلتر دوده

نگاهی به تصمیم شورای شهر درباره فیلتر دوده

به دنبال اظهار نظر شورای شهر تهران در مورد عدم کارایی فیلتر دوده برای کاهش آلودگی خودروهای دیزلی، یک عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: تشکیک در مورد اثرگذاری فیلتر دوده مشابه این است که بگوییم قانون اول و دوم نیوتن صادق است یا نه؟

یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
خطر بروز آلزایمر در افراد با آلودگی هوا

خطر بروز آلزایمر در افراد با آلودگی هوا

یک پژوهش تازه نگرانی‌ها را درباره تأثیرات آلودگی هوای کلانشهرها بر افزایش میزان ابتلا به آلزایمر در میان شهروندان جوان را بیشتر کرده است.

دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
بیشتر  مردم جهان هوای ناسالم تنفس می‌کنند

بیشتر مردم جهان هوای ناسالم تنفس می‌کنند

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد بیش از ۹۵ درصد جمعیت جهان هوای آلوده و خطرناک تنفس می‌کنند.

سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۳۰
شیوع بیماری‌های تنفسی در خوزستان در اثر ریزگردها

شیوع بیماری‌های تنفسی در خوزستان در اثر ریزگردها

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «وضعیت گرد و غبار در این شهر و استان خوزستان هنوز بهبود نیافته است»، گفت که بیماری‌های تنفسی در اثر گرد و غبار در این منطقه شیوع پیدا کرده است.

شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ , ساعت ۰۶:۴۱
شبکه اتوبوس رانی کاملا برقی شهر شنزن چین

شبکه اتوبوس رانی کاملا برقی شهر شنزن چین

زیست آنلاین :شهر شنزن چن تا پایان سال 2017 تمامی اتوبوس های شبکه حمل و نقل عمومی شهری را برقی خواهد کرد.

دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۱۶
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction