انرژی پاک

انرژی پاک، به انرژی ای اطلاق می شود که تولید آن آلودگی و تولید گاز گلخانه ای در پی ندارد. به دلیل رو به اتمام بودن نفت و گاز و سوخت های فسیلی گرایش کشورها به سمت انرژی های پاک روز به روز گسترش می یابد. یکی از مزایای استفاده از انرژی پاک، حفظ محیط زیست است. 

برخی انرژی های پاک عبارتند از:

انرژی خورشیدی :

خورشید منبع و مبدا انرژی های زمین است. مهمترین استفاده از انرژی خورشیدی، تولید الکتریسته می باشد. این تولید الکتریسیته می تواند تبدیل مستقیم نور به برق باشد که فتو ولتائیک نامیده می شود یا از طریق گرم کردن در نیروگاه های خورشیدی حرارتی و به چرخش در آوردن توربین ها مانند نیروگاه های مرسوم باشد.

انرژی بادی :

با نصب توربین های بادی، می توان انرژی باد را به الکتریسیته تبدیل کرد. 

انرژی زمین گرمایی :

در این روش از انرژی و حرارت زمین در لایه های پایین استفاده می شود.

انرژی برق آبی :

در این روش با استفاده از انرژی موجود در آب پشت سدها و انتقال آن به توربین، برق تولید می شود. 

انرژی اقیانوسی یا دریایی :

در این روش از انرژی جزر و مد آب و همچنین انرژی امواج آب برای تولید الکتریسیته استفاده می شود.

کشور های مختلف با توجه به پتانسیل و موقعیت جعرافیای خود از انرژی های پاک استفاده می کنند. کشور آمریکا در استفاده از انرژی بادی و کشور چین در استفاده از انرژی خورشیدی رتبه نخست در جهان را دارند.

در ایران تمایل به استفاده از انرژی های پاک در سال های اخیر افزایش پیدا کرده است به طوریکه در 5 سال گذشته مبلغی در حدود دو نیم میلیارد دلار برای سرمایه گذاری در این بخش از منابع داخلی و خارجی صرف شده است. نیروگاه های خورشیدی و نیروگاه های بادی و همچنین انرژی برق آبی رایج ترین انرژی های تجدید پذیر در ایران می باشند.

شما می توانید مطالب و اخبار و مقالات روز ایران و جهان را پیرامون انرژی های پاک در زیست آنلاین مطالعه کنید.

اختصاص یارانه سوخت به تولید تحولی جدی ایجاد خواهد کرد

اختصاص یارانه سوخت به تولید تحولی جدی ایجاد خواهد کرد

رئیس اتاق بازرگانی تهران معتقد است: تنها اگر بخشی از رقمی که دولت در طول سال به عنوان یارانه‌های پنهان و آشکار به حوزه‌هایی مانند سوخت می‌دهد، در اختیار تولید قرار بگیرد، تحولی جدی در این عرصه اتفاق خواهد افتاد.

سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
 انتشار گازهای گلخانه‌ای در پنتاگون بیش از میزان انتشار  کشورهای صنعتی کوچک

انتشار گازهای گلخانه‌ای در پنتاگون بیش از میزان انتشار کشورهای صنعتی کوچک

کارشناسان اعلام کرده‌اند که انتشار گازهای گلخانه‌ای ایالات متحده که موجب گرمایش زمین می‌شود تنها از طریق عملیات‌های دفاعی این کشور، بیش از میزان انتشار این گازها توسط کشورهای صنعتی کوچک مانند سوئد و پرتغال است.

جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۹:۳۰
برگزاری مناقصه برای توسعه انرژی های تجدید پذیر در هند

برگزاری مناقصه برای توسعه انرژی های تجدید پذیر در هند

زیست آنلاین:  دولت هند در راجستان برای جذب توسعه دهندگان انرژی خورشیدی از سراسر کشور، در برابر  ارائه خدمات دولتی به بالاترین ظرفیت توسعه دهندگان انرژی، مناقصه ای برگذار کرده است.

چهار شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۹:۳۰
بریتانیا رکورد دو هفته بدون زغال سنگ را زد

بریتانیا رکورد دو هفته بدون زغال سنگ را زد

زیست آنلاین: بریتانیا برای دو هفته از از انرژی الکتریکی استفاده نکرده است، این مدت زمان طولانی ترین دوره عدم استفاده از سوخت از دهه 1880 تا به حال بوده است.

سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۱۰:۳۰
وضعیت آمادگی شبکه برق ایران برای تابستان

وضعیت آمادگی شبکه برق ایران برای تابستان

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران از آمادگی کامل شبکه برای مواجهه با اوج مصرف فصول گرم سال خبر داد.

یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۸:۳۰
 درآمدزایی از برق تولید شده در خانه

درآمدزایی از برق تولید شده در خانه

طبق اعلام شرکت توزیع برق تهران بزرگ، سرمایه‌گذاری در طرح راه اندازی نیروگاه خورشیدی خانگی، به‌عهده مشترک متقاضی است و این شرکت موظف است با کلیه مشترکان متقاضی نصب مولد خورشیدی، مطابق با دستورالعمل‌های مربوطه قرارداد خرید تضمینی با مدت ۲۰ سال منعقد کند.

دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۰۰
مشاغل انرژی تجدیدپذیر در انگلستان به یک سوم کاهش یافته است

مشاغل انرژی تجدیدپذیر در انگلستان به یک سوم کاهش یافته است

زیست آنلاین: در سال های اخیر تعداد مشاغل در انرژی های تجدیدپذیر در انگلستان، تقریبا به یک سوم کاهش یافته است، این اتفاق به این دلیل بود که دولت به طور موثر طرح های مشوقی را که مشتریان را به خرید پنل های خورشیدی سوق می داد، کنار گذاشت و یارانه های خود را برای توسعه این دست از انرژی ها کاهش داد.

دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۹:۰۰
تنها بخش خصوصی واقعی در کشور حوزه تجدیدپذیرها است

تنها بخش خصوصی واقعی در کشور حوزه تجدیدپذیرها است

بر اساس اظهارات کارشناسان ایران ۷۷ هزار مگاوات ظرفیت تامین انرژی برق دارد که نیم درصد آن متعلق به انرژی‌های تجدیدپذیر (بالغ بر ۴۲۰ مگاوات) است که از میزان ۷۷ هزار مگاوات ظرفیت تولید برق، ۱۱ تا ۱۲ هزار مگاوات انرژی برق آبی و مابقی نیز ترکیبی از انرژی‌های سوختی است. این در حالی است که کشورمان در کاپ ۲۲ متعهد به کاهش ۴ درصدی گازهای گلخانه‌ای شده و یکی از راه‌کارهای کاهش گازهای گلخانه‌ای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر است.

شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۳۰
 برنامه های انرژی پاک جهان در حال کاهش است

برنامه های انرژی پاک جهان در حال کاهش است

زیست آنلاین: علیرغم پیشرفت جهانی قابل توجه به سوی هدف توسعه پایدار (SDG) 7، در سال های اخیر سیاست ها، سرمایه گذاری و زیرساخت های فیزیکی برای تحقق اهداف 2030  هنوز به اندازه کافی نیست.

دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۰۰
نیاز ساختمانها به برچسب مصرف بهینه انرژی

نیاز ساختمانها به برچسب مصرف بهینه انرژی

اغلب تجهیزاتی که در ساختمان‌های بلندمرتبه استفاده می‌شود، از سنگ نما تا شیرآلات و مصالح وارداتی است. وقتی سرمایه‌گذار به‌دنبال خاص کردن کار خود است، قطعاً اگر بداند چنین ضوابط و بحث‌هایی مربوط به بهره‌وری انرژی (Energy saving) وجود دارد، آنها را هم در کار خود استفاده می‌کند و هیچ محدودیتی برای وارد کردن آنها ندارد. این موضوع می‌تواند روی بحث بهره‌وری انرژی ساختمان آن‌قدر تأثیرگذار باشد که مالک به عنوان یکی از شاخصه‌های برج خود می‌تواند بگوید من برجی ساختم که انرژی‌اش را خودش تعیین می‌کند.

شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۹:۰۰
حمایت مالی معاونت علمی از تولید اینورتر و پنل خورشیدی

حمایت مالی معاونت علمی از تولید اینورتر و پنل خورشیدی

صفحات خورشیدی از جمله کالاهایی هستند که ارز دولتی شامل حال آن نشده است از این رو سرمایه گذاری روی مبحث بهره برداری از انرژی خورشیدی گران تمام می‌شود. معاون برق و نیروی ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی از توسعه بهره‌وری نور خورشید در ۲۱ استان خبر داد و گفت: معاونت از تولید اینورتر و پنل خورشیدی حمایت مالی می کند.

پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
آمادگی ساخت جایگاه شارژ خودروهای برقی در سراسر کشور

آمادگی ساخت جایگاه شارژ خودروهای برقی در سراسر کشور

مدیرعامل مپنا، در مراسم افتتاح نخستین جایگاه شارژ خودروهای برقی در برج میلاد که با حضور شهردار تهران برگزار شد، اظهار کرد: اهمیت افتتاح این جایگاه این است که برقی‌سازی در حمل‌ونقل از جمله راهکارهای مقابله با مشکلات زیست‌محیطی شهرهای بزرگ مانند تهران محسوب می‌شود. این مساله نیازمند زیرساخت است و زمانی که زیرساخت نباشد امکان استفاده از خودروهای برقی وجود ندارد.

پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
تولیدات تجدیدپذیر ها در حال تغییر است

تولیدات تجدیدپذیر ها در حال تغییر است

ارقام به دست آمده از آژانس بین المللی انرژی حاکی از آن است که تولید و توسعه انرژی های تجدید پذیر در چین، اتحادیه اروپا و هند با وقفه ای مواجه هستند و اگر می خواهیم تولیدات گازهای گلخانه ای را به شکل موثر کاهش دهیم می بایست در میزان توسعه و تولید انرژی های تجدید پذیر تجدید نظر کنیم.

دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
ثابت ماندن رشد تجدیدپذیرها موج هایی از نگرانی تولید کرده است

ثابت ماندن رشد تجدیدپذیرها موج هایی از نگرانی تولید کرده است

زیست آنلاین: در طول سال های اخیر ثابت ماندن رشد در تولید و توسعه انرژی های تجدیدپذیر، موجب ایجاد نگرانی هایی در مورد تلاش های جهانی برای رسیدن به اهداف کاهش کربن شده است.

دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۰۰
جایگزین خورشیدی برای چراغ نفتی در نپال

جایگزین خورشیدی برای چراغ نفتی در نپال

زیست آنلاین: در نپال چراغ های نفتی سر انجام با چراغ های خورشیدی جایگزین خواهند شد، این امر مزایای بیشمار محیط زیستی و اقتصادی-اجتماعی در بر خواهد داشت.

یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۹:۰۰
سیل پیامد ایجاد لایه‌های غیرقابل نفوذ در اثر خشکسالی است

سیل پیامد ایجاد لایه‌های غیرقابل نفوذ در اثر خشکسالی است

اواخر سال ۹۷ و شروع سال ۹۸، ایران با پدیده بارشهایی مواجه شد که در نیم قرن اخیر بی سابقه بود. وقوع سیل، استان‌های گلستان، لرستان و خوزستان و استان‌های ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، فارس و مازندران را تحت تأثیر قرار داد. از آن زمان تاکنون همچنان مشکل سیلاب و آب‌گرفتگی در شهرهای این استان‌ها ادامه دارد و خسارات مالی و جانی فراوانی به کشور وارد شده و کارشناسان امر معتقدند عوامل مختلف انسانی و طبیعی در بروز این میزان خسارت دخیل بوده است.

شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۷:۰۰
چگونه کالیفرنیا به یک اقتصاد سالم رسیده است

چگونه کالیفرنیا به یک اقتصاد سالم رسیده است

زیست آنلاین: سیاست های سازگار کالیفرنیا در حمایت از بهره وری انرژی، انرژی های تجدید پذیر و حمل و نقل پاک از مهم ترین عامل های  تقویت و رشد اقتصادی آن بوده است، به نحوی که اگر بقیه کشورها  با نرخ رشد کالیفرنیا هم راستا بودند، سالانه میزان انتشار دی اکسید کربن در حدود 25 درصد پایین تر از میزان فعلی اش بود.

چهار شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۰:۰۰
 تغییر اقلیم جدی ترین تهدید  منافع ملی استرالیا

تغییر اقلیم جدی ترین تهدید منافع ملی استرالیا

زیست آنلاین: بر اساس نظرسنجی موسسه Lowy نزدیک به دو سوم از بزرگسالان معتقد اند که تغییر آب و هوا، جدی ترین تهدید برای منافع ملی استرالیا است.

دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۰:۰۰
نخستین هفته بدون زغال سنگ در انگلیس 

نخستین هفته بدون زغال سنگ در انگلیس 

زیست آنلاین: بریتانیا به عنوان مهد تمدن زغال سنگی برای اولین بار در طول قرن، هفت روز را بدون هیچ گونه سوخت فسیلی سپری کرده است.

دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۸:۰۰
برقی کردن خودروهای موجود در کشور رنگ جدی به خود گرفته است

برقی کردن خودروهای موجود در کشور رنگ جدی به خود گرفته است

بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده از سوی وزارت نیرو باید تا سال ۲۰۵۰ حدود ۷۰ درصد خودروها و موتورسیکلت‌ها برقی شوند که البته با توجه به اینکه موتورسیکلت‌ها چهار برابر خودروهای معمولی آلودگی ایجاد می‌کنند، برقی کردن این وسیله نقلیه در اولویت قرار دارد.

جمعه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
فعالیت ۵۰ نیروگاه خورشیدی در ایران

فعالیت ۵۰ نیروگاه خورشیدی در ایران

رئیس سازمان ساتبا، با اعلام اینکه در حال حاضر ۵۰ نیروگاه خورشیدی در ایران فعال هستند گفت: درصددیم در سال ۹۸ روش جدیدی را ایجاد کنیم که تولید و مصرف برق تجدیدپذیر بدون وابستگی به دولت مستقیماً از مردم به مردم و از طریق بخش خصوصی به مصرف کنندگان شکل بگیرد.

سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۳۰
جایگزینی کامل انرژی تجدید پذیر در هاوایی مصرف سوخت فسیلی را به صفر خواهد رساند

جایگزینی کامل انرژی تجدید پذیر در هاوایی مصرف سوخت فسیلی را به صفر خواهد رساند

زیست آنلاین: هاوایی در جایگزینی کامل انرژی های تجدید پذیر بر سوخت فسیلی، تا سال 2045  تمرکز کرده است، بر این اساس هاوایی یک رهبری جهانی در توسعه انرژی های تجدید پذیر مانند انرژی باد، انرژی خورشیدی و انرژی زمین گرمایی بعد از 2045 به دست خواهد گرفت.

دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
وام نصب انرژی خورشیدی برای خانه های  جدید مسکونی 

وام نصب انرژی خورشیدی برای خانه های  جدید مسکونی 

زیست آنلاین: ، دو شرکت EnerBank USA و Mosaic، تسهیلاتی را برای صاحب خانه ها در نظر گرفته است تا به وسیله نصب پانل های خورشیدی در واحد های مسکونی، انرژی مورد نیاز خود را از طریق توسعه انرژی های پاک و تجدیدپذیر تامین نمایند.

یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۳۰
سرمایه‌گذاری یک تریلیون دلاری در قطب انرژی دنیا

سرمایه‌گذاری یک تریلیون دلاری در قطب انرژی دنیا

کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا با رشد تقاضا برای برق و سرمایه‌گذاری بیشتر اقتصادهای منطقه در گاز طبیعی، پتروشیمی و انرژی تجدیدپذیر، از هم اکنون تا پنج سال آینده مجموعاً یک تریلیون دلار سرمایه گذاری در بخش انرژی را برنامه‌ریزی یا محقق کرده‌اند.

یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۳۰
افزایش کارایی سلول‌های خورشیدی با کافئین

افزایش کارایی سلول‌های خورشیدی با کافئین

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا و سولارگیگا انرژی در چین کشف کرده‌اند کافئین می‌تواند موجب افزایش کارایی تبدیل نور به الکتریسیته در سلول‌های خورشیدی شود.

پنج شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۳۰
اولین نیروگاه خورشیدی شمال غرب کشور به بهره برداری رسید

اولین نیروگاه خورشیدی شمال غرب کشور به بهره برداری رسید

نخستین نیروگاه‌ خورشیدی مگاواتی منطقه شمال غرب کشور، در استان اردبیل به ظرفیت یک مگاوات با حضور مقامات استانی و جمعی از مدیران دولتی و نمایندگان بخش خصوصی این استان افتتاح شد.

پنج شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۳۰
بررسی چالش‌های صنعت انرژی های بادی و خورشیدی

بررسی چالش‌های صنعت انرژی های بادی و خورشیدی

ششمین کنفرانس انرژی بادی ایران در ۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ توسط انجمن علمی انرژی بادی ایران در سالن همایش‌های پژوهشگاه نیرو برگزار گردید. در این کنفرانس ضمن بررسی چالش‌های پیش رو، راهکار‌های توسعه این صنعت در کشور با توجه به شرایط اقتصادی کنونی مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
ظرفیت انرژی خورشیدی در ایالات متحده دوبرابر شده است

ظرفیت انرژی خورشیدی در ایالات متحده دوبرابر شده است

زیست آنلاین: طی 6 سال گذشته، ظرفیت انرژی خورشیدی در شهرهای ایالات متحده نرخ رشد دو برابری داشته  است.

سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
یکی از بزرگترین نیروگاه‌های خورشیدی استان فارس افتتاح  شد

یکی از بزرگترین نیروگاه‌های خورشیدی استان فارس افتتاح شد

مراسم افتتاح یکی از بزرگترین نیروگاه‌های خورشیدی استان فارس، به ظرفیت ۱۰ مگاوات و با فن‌آوری بومی در شهر آباده برگزار گردید.

یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۷:۰۰
کمک 200 میلیون دلاری بانک جهانی برای نصب سیستم های خورشیدی در آفریقا

کمک 200 میلیون دلاری بانک جهانی برای نصب سیستم های خورشیدی در آفریقا

زیست آنلاین: بانک جهانی و بنیاد جهانی انرژی کمک هزینه بیش از 200 میلیون دلار برای نصب سیستم خورشیدی در آفریقا ارائه می دهند.

شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۰۰
jyane construction