مدیریت بحران

مدیریت بحران یک سیستم مدیریتی مبتنی بر وضعیت است که شامل نقش ها و مسئولیت های مشخص و الزامات سازمانی مرتبط با فرایند در سراسر شرکت می باشد. پاسخ باید شامل موارد زیر باشد: ارزیابی بحران، مدیریت بحران و سرکوب بحران

سه المان در بحران های معمولا وجود دارند: 1- تهدیدی که ارگان با آن مواجه است 2- عنصر غافلگیری 3- زمان کوتاه برای تصمیم گیری

ونته استدلال می کند که "بحران یک روند تحول است که سیستم های قدیمی دیگر نمی توانند در آن حفظ شوند".

هدف مدیریت بحران، آماده شدن برای بحران، اطمینان از پاسخ سریع و مناسب به بحران، حفظ خطوط مشخص برای گزارش دادن و ارتباط در بحران و موافقت با قوانین برای پایان دادن به بحران.

تکنیک های مدیریت بحران شامل تعدادی گام از درک تاثیر بحران بر بنگاه تا جلوگیری، کاهش و غلبه بر انواع مختلف بحران است.مدیریت بحران جنبه های مختلفی به شرح ذیل دارد:

- روش های مورد استفاده برای پاسخ به واقعیت و درک بحران

- ایجاد معیار هایی برای تعیین اینکه چه سناریو هایی یک بحران را ایجاد می کند و چه مکانیسم هایی باید برای واکنش به آن اتخاذ کرد.

- ارتباطی که در مرحله واکنش سناریو های مدیریت اضطراری رخ می دهد.

مدیریت بحران گاهی اوقات به عنوان مدیریت حوادث شناخته می شود. گرچه چندین متخصص صنعت معتقدند که اصطلاح مدیریت بحران دقیق تر است.

در طول فرایند مدیریت بحران مهم است که نوع بحران مشخص شود تا استراتژی مناسبی جهت مدیریت بحران اتخاذ شود.

بحران های احتمالی بسیار زیاد هستند اما می توانند دسته بندی شوند. لربینگر بحران ها را به هشت دسته تقسیم بندی کرده است:

- بلایای طبیعی

 - بحران های تکنولوژیکی

- تقابل

- مسائل سازمانی

- خشونت

- شایعات 

-خشونت های محل کار

- حملات تروریستی

آلن هیلبورگ، پیشگام در مدیریت بحران، بحران های سازمانی را به عنوان بحران های حاد یا بحران های مزمن طبقه بندی می کند.

استفاده از انرژیهای تجدیدپذیر پس از سیل

استفاده از انرژیهای تجدیدپذیر پس از سیل

بارندگی‌های اخیر، علی رغم سیل و خساراتی که به دنبال داشت، موجب پر شدن ظرفیت سدهای شمال و جنوب کشور، پرفشار شدن جریان آب رودخانه‌ها، آبشارها، آب دریاها و متصل شدن برخی رودخانه‌ها به یکدیگر، افزایش آب دریاچه‌های شور و شیرین و… شد. یک مقام مسئول در معاونت علمی ریاست جمهوری با تاکید بر بهره مندی از انرژی تجدیدپذیر پس از سیل گفت: سیل می تواند به ما در تأمین برق بیش از گذشته کمک کند.

چهار شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
ضرورت توجه به انرژی‌های تجدیدپذیر در کنار جبران خسارات سیل/ اجرای ۱۰ ایده فناورانه در پل گیشا
نشست خبری کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر

ضرورت توجه به انرژی‌های تجدیدپذیر در کنار جبران خسارات سیل/ اجرای ۱۰ ایده فناورانه در پل گیشا

رئیس پردیس فنی و مهندسی دانشگاه شهید بهشتی، در نشست خبری کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر، تاکید کرد: بحث انرژی باید سرلوحه اقدامات ما باشد و حتی در سال سخت اقتصادی جاری که با تحریم‌ها و نیز مسئله جبران خسارت سیل روبه رو هستیم، هم باید به مسئله انرژی و استفاده درست از آن توجه ویژه نشان دهیم. / رئیس کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر نیز، از اجرای ۱۰ ایده فناورانه نماد انرژی شهری در طرح پل سبز زندگی (پل گیشای تهران) خبر داد.

سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۳۰
میزان مقاومت سدهای ایران در مواجهه با سیلاب

میزان مقاومت سدهای ایران در مواجهه با سیلاب

با افزایش شدت بارندگی‌های اخیر در ایران، میزان نزولات سال آبی جاری حدود ۱۷۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته و ۴۵ درصد نسبت به میانگین ۵۰ ساله افزایش داشت که عمده این بارشها مربوط به مقاطع زمانی اخیر بوده و توانسته است ذخیره فعلی سدهای ایران را به ۵۱ میلیارد مترمکعب برساند.

سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
مدت زمان پایداری سیلاب‌ها به دلیل تغییر  اقلیم است
در میزگرد "بررسی سیلاب‌های اخیر" اعلام شد

مدت زمان پایداری سیلاب‌ها به دلیل تغییر اقلیم است

در میزگردی با عنوان "بررسی سیلاب‌های اخیر" که به همت گروه منابع آب دانشکده عمران دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی برگزار شد، قائم‌مقام پیشین وزیر نیرو، پایداری سیلاب‌های اخیر را به "تغییر اقلیم" مرتبط دانست.

سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
تعیین اولویت‌های فناورانه مقابله با سیل

تعیین اولویت‌های فناورانه مقابله با سیل

در اولین جلسه کارگروه آب ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌ زیست معاونت علمی در سال جدید اولویت‌های مقابله با سیل تعیین شد. اما، رئیس پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به عملکرد بالون فضایی اینترنت در منطقه سیل‌زده پلدختر و سرویس‌دهی همزمان به ۸۰۰۰ نفر گفت: برای استقرار این بالون در خوزستان، دستوری صادر نشده است.

سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۰۰
بزرگترین مشکلات آب در جهان امروز چیست؟

بزرگترین مشکلات آب در جهان امروز چیست؟

زیست آنلاین:هم‌اکنون بسیاری از مناطق این کره خاکی در حال تجربه مشکلات جدی آب است، ازنشانه‌های این وضعیت خشک شدن دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و تالاب‌ها، کاهش سطح آب‌های زیرزمینی، فرونشست زمین، تخریب کیفیت آب، فرسایش خاک، بیابان‌زایی و طوفان‌های گرد و غبار بیشتر است.

دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
گزارش وزرای دولت در صحن علنی مجلس در مورد عملکردشان در سیلهای اخیر ایران

گزارش وزرای دولت در صحن علنی مجلس در مورد عملکردشان در سیلهای اخیر ایران

وزیر نیرو:سیلاب 2100 میلیارد تومان به تاسیسات آب و برق خسارت زد. / وزیر مسکن، راه و شهرسازی: 14 هزار کیلومتر از راه های کشور دچار آسیب شد. / وزیر کشور: سیل حدود 35 هزار میلیارد تومان خسارت وارد کرد. / وزیر جهاد کشاورزی: سیل 13 هزار میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی وارد کرد.

یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
بحران آب در صنعت نفت  و برخی راه کارهای مقابله با آن

بحران آب در صنعت نفت و برخی راه کارهای مقابله با آن

 سعید عزت پناهی

زیست آنلاین: یکی از الزامات جانمایی صنایع نفتی و صنایع پایین دستی آن ، در دسترس بودن آب برای استفاده در واحد پالایشگاهی و یا پتروشیمی است. بهترین گزینه برای مدیریت آب در صنعت نفت ، مدیریت آب و استفاده از پساب های صنعتی داخل صنعت  یا برون سازمانی است.

یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
تشریح آسیب‌پذیری تهران در برابر سیل ناگهانی

تشریح آسیب‌پذیری تهران در برابر سیل ناگهانی

تهران با توجه به وجود سامانه‌های رصدی در تقاطع‌های آن، شاید در برابر سیل‌های ناگهانی ایمن باشد، اما با توجه به پیشروی‌هایی که در طبیعت و حریم رودخانه صورت گرفته، در مناطق دربند و واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد در برابر سیلاب ناشی از زمین‌لغزه (واریزه‌ای) آسیب‌پذیر است و چنانچه توده واریزه‌ای در این مناطق حرکت کند، تهران مقاومت خاصی نشان نخواهد داد.

یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۰۰
نقش ماهواره ها در خدمت مدیریت سیل و خشکسالی ایران

نقش ماهواره ها در خدمت مدیریت سیل و خشکسالی ایران

وزیر ارتباطات در دیدار با مدیر بخش فضایی سازمان ملل از توافق برای برگزاری دو کارگاه در ایران و از تصمیم برای استفاده از امکانات فضایی برای مشکلاتی مانند مدیریت سیلاب‌ها و خشکسالی‌ها و یا حفاظت از جنگل‌ها خبر داده است.

شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۰۰
 انجام تحقیقات میدانی در حوضه‌ های آبی کشور

انجام تحقیقات میدانی در حوضه‌ های آبی کشور

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی گفت: برای بررسی علمی جاری شدن سیلاب‌های اخیر در کشور، سه تحقیقات میدانی هم‌زمان در حوضه‌های آبی شمال و جنوب توسط این پژوهشگاه انجام می‌شود.

پنج شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۰۰
ایران مستعد ۳۰ نوع مخاطره طبیعی است
دومین نشست کرسی‌های آزاد اندیشی با موضوع مدیریت بحران

ایران مستعد ۳۰ نوع مخاطره طبیعی است

کشور ما جز کشورهایی است که به طور طبیعی با مخاطراتی از جمله سیل مواجه است و از بین ۴۰ مخاطره شناسایی شده، بیش از ۳۰ مخاطره در ایران اتفاق افتاده است.

پنج شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
نقش مدیریت و ارتباطات در شرایط بحرانی و کنترل بلایای طبیعی

نقش مدیریت و ارتباطات در شرایط بحرانی و کنترل بلایای طبیعی

مدیریت و حفظ ارتباط از مسائل ضروری است که باید در هر بحرانی به شکل ویژه به آن توجه کرد و نقش ارتباطات در شرایط بحران، انکارناپذیر است. ما با مدیریت‌های خود و برقراری ارتباط به موقع می‌توانیم به گونه‌ای عمل کنیم که خسارات سیل و بلایای طبیعی را به حداقل ممکن برسانیم. البته این سیر مدیریتی زمان‌بر و پایدار است و حاصل تصمیمات یک روزه و یک هفته‌ای نیست.

پنج شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
درباره بلایای طبیعی بیشتر بدانیم

درباره بلایای طبیعی بیشتر بدانیم

ایران کشوری است که همواره از بلایای طبیعی مثل سیل، زلزله و غیره در امان نبوده است. علی رغم همه این حوادث، به جای اینکه در هر اتفاقی میزان خسارات را کاهش دهیم، اما هر بار میزان خسارات از اتفاقات قبلی بیشتر می شود. بلایای طبیعی، درس های پیدا و پنهانی نیز به همراه دارد؛ درس هایی در این زمینه که ضمن تقویت زمینه های مدیریت بحران، در شرایط عادی باید به دنبال راهکارهای پیشگیرانه و علمی باشیم.

چهار شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
فشار رسوبات انباشته بر سدها/ تجاوز به حریم رودخانه‌ ها

فشار رسوبات انباشته بر سدها/ تجاوز به حریم رودخانه‌ ها

باید بررسی شود که چرا حجم عظیمی از گل و لای در پشت سدها انباشت می شود؟ چرا که پوشش گیاهی را در بخش بالادستی سدها از بین برده‌ایم و به قوانین موجود در این زمینه که هم در بخش حفظ مرتع وجود دارد و هم در بخش طرح‌های آبخیزداری، طی سال‌های متمادی توجهی نکرده‌ایم. تجاوز به حریم رودخانه‌ها، رفتار طبیعی رودها را متأثر کرده‌ است. به طور نمونه حدود ۱۵۰ متر از حریم رودخانه کارون کاسته شده است؛ طبیعی است که وقتی بستر کافی برای عبور آب وجود نداشته باشد رود طغیان می‌کند.

سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
آیا کارشناسان می توانستند سیل اخیر ایران را پیش بینی کنند؟

آیا کارشناسان می توانستند سیل اخیر ایران را پیش بینی کنند؟

امیر آقاکوچک، استاد دانشکده عمران و محیط‌ زیست دانشکده علوم زمین دانشگاه کالیفرنیا

امیر آقاکوچک، استاد دانشکده عمران و محیط‌ زیست دانشکده علوم زمین دانشگاه کالیفرنیا در ارواین، گفت: این سیل توسط سامانه‌ای بسیار پر قدرت ایجاد شد که بارندگی شدید آن از حدود یک هفته قبل قابل پیش‌بینی بود. حداقل مدل جی‌اف‌اس آمریکا بارندگی بالاتر از ۱۰۰ میلی‌متر در روز را در برخی نقاط از یک هفته قبل نشان می‌داد. من و سایر همکارانم پیش‌بینی‌ها را از یک هفته قبل در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذاشتیم و مرتب به روز می‌کردیم.

سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
برای مقابله با آثار سیل باید از همین امروز دست به کار شویم

برای مقابله با آثار سیل باید از همین امروز دست به کار شویم

سیدمصطفی هاشمی‌طبا: هنوز سیل در استان‌های کشور، به‌خصوص در خوزستان، فروننشسته است و بیم آن می‌رود که در ابعاد گسترده‌تری ادامه یابد و هشدارهای استانداری خوزستان برای تخلیه برخی شهرها، به‌وضوح این تداوم خطر و ادامه خسارت‌ها را بیان می‌‌کند، به‌ویژه آنکه بر اساس اطلاعات ابرازشده، سدها تقریبا پر شده و ورودی سدها کاهش نیافته است.

سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
دروغ بودن زیر آب رفتن خوزستان و فروریختن سد کرخه

دروغ بودن زیر آب رفتن خوزستان و فروریختن سد کرخه

ناصر کرمی، اقلیم‌شناس، اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر زیر آب رفتن خوزستان و فرو ریختن سد کرخه طی روزهای آینده را دروغ محض دانست و گفت: به نظر می‌رسد برخی اتاق فکر درست کرده‌اند که به نفع تفکر خاصی دروغ جعل کنند و برای این دروغ‌ها از ادبیات تخصصی و روزنامه‌نگاران حرفه‌ای بهره می‌گیرند تا علیه مخالفان پروژه‌های خاصی خبر تنظیم کنند و منافع مدافعان این پروژه‌ها را تأمین کنند. همه این خبرها هم در خدمت این است که ما به این پروژه‌ها نیاز داریم و باید به ساخت بیشتر آن‌ها اقدام کنیم.

دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۰۰
کنترل 2 میلیارد مترمکعب سیلاب به واسطه طرح های آبخیزداری

کنترل 2 میلیارد مترمکعب سیلاب به واسطه طرح های آبخیزداری

مدیریت حوزه آبخیز به عنوان یکی از اقدامات تلفیقی در کنترل سیلاب مطرح است که با بهره گیری از روش های بیولوژیکی و مکانیکی نقش موثری در تغییر رفتار سیلاب در پایین دست و مناطق خطرپذیر دارد.

دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
کشاورزی استانها حدود ۷۰۰۰ میلیارد تومان خسارت دیده اند

کشاورزی استانها حدود ۷۰۰۰ میلیارد تومان خسارت دیده اند

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: سیل اخیر تا هجدهم فرودین ماه امسال، در مجموع 6 هزار و 700 میلیارد تومان به کشاورزان و تولیدکنندگان در 19 استان درگیر کشور خسارت وارد کرده است.

دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
بررسی ابعاد اقتصادی سیل

بررسی ابعاد اقتصادی سیل

سیل، جزو بلایای طبیعی به حساب می آید و واضح است که بلایای طبیعی خسارات فراوانی را برجای می گذارند. در سیل اخیر ایران، بسیاری از هموطنانمان خانه و کاشانه خود را از دست دادند. بسیاری از جنگلها و مراتع از بین رفت و به بسیاری از زیرساختها خسارات فراوانی وارد آمد.

یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۳۰
نقش اساسی استارتاپ‌ها در کمک رسانی به مناطق سیل زده

نقش اساسی استارتاپ‌ها در کمک رسانی به مناطق سیل زده

در سال های اخیر واژه نامه های معروف، شروع به معادل سازی استارت آپ با شرکت های فن آوری کرده است همانطور که هر دو ذاتا در هم آمیخته اند. مطمئنا استارتاپ ها اغلب فناوری را برای حل مشکلات تطبیق می دهند جایی که 98 درصد از آمریکایی ها به اینترنت دسترسی دارند و بیش از 50 درصد، گوشی های هوشمند دارند. در سیل اخیر ایران، این استارتاپ ها نقش عمده ای در پوشش خبری و روند کمک رسانی به مناطق سیل زده داشتند.

یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۰۰
ورود آب‌های ارزشمند همراه با سیلاب به دریا و کاسبان سیل اخیر در ایران

ورود آب‌های ارزشمند همراه با سیلاب به دریا و کاسبان سیل اخیر در ایران

به باور محققان آب‌های ناشی از سیل، سرمایه‌های کشور هستند و اگر می‌توانستیم آنها را به نواحی دارای پتانسیل ذخیره سیل هدایت کنیم، می توانستیم تا حد زیادی منابع آب را مدیریت کنیم تا در زمان کم آبی‌ در پی چاره‌اندیشی برای تامین آب شرب نباشیم؛ اما در سیل اخیر این آب‌ها به سمت دریا هدایت شدند. همچنین،‌گیتی خزاعی، پژوهشگر جامعه شناسی تغییر اقلیم گفت: سیل اخیر در ایران، علاوه بر همه‌ مصائب، رنج‌ها و دردهایش، هشداردهنده ظهور یک قشر جدید هم هست که می‌توان آن‌ها را کاسبان سیل نامید.

شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
بررسی دلایل سیل در ایران و نحوه مدیریت بحران

بررسی دلایل سیل در ایران و نحوه مدیریت بحران

سیل یک پدیده طبیعی است که در سایه مدیریت صحیح منابع آبی، می توان تا حد زیادی از خسارات آن کاست؛ اما وقوع سیل اخیر در اغلب نقاط کشور و خسارات فراوانی که به مردم و زیرساختها وارد آورد، نقدهایی را به شیوه مدیریت وارد می کند.

شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
یک راه حل طبیعی برای بحران های آب و هوایی

یک راه حل طبیعی برای بحران های آب و هوایی

زیست آنلاین: دانشمندان و فعالان زیست محیطی بر این باورند که بحران آب و هوایی می تواند با بازسازی جنگل ها و دیگر اكوسيستم های ارزشمند حل شود و از ایجاد فاجعه های ناشی از تغییر اقلیم بکاهد.

شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۹:۳۰
عدم مدیریت حاشیه رودخانه ها علت سیل اخیر در ایران

عدم مدیریت حاشیه رودخانه ها علت سیل اخیر در ایران

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: سیل اخیر تلنگری برای مدیریت یکپارچه منطقه ای و شهری است. همچنین، استاندار مازندران گفت: ۵۰۰ ساختمان حریم و بستر رودخانه در سوادکوه در معرض تهدید است و باید نسبت به انتقال آن اقدام کرد.

جمعه ۱۶ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
آخرین وضعیت آب و برق مناطق سیل زده غرب کشور

آخرین وضعیت آب و برق مناطق سیل زده غرب کشور

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو گفت:بر اساس آخرین آمار در استان‌های لرستان، کرمانشاه و خوزستان شاهد مشکلاتی در حوزه تامین آب و برق هستیم و بیشترین مشکل در حال حاضر در استان لرستان وجود دارد، به گونه‌ای که در برخی مناطق آبگرفتگی بسیار زیاد است و این مساله موجب قطع ارتباط با برخی مناطق شده است.

سه شنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۹:۰۰
 ورود ۳ میلیارد مترمکعب آب به مخازن سدهای خوزستان در اثر بارش باران

ورود ۳ میلیارد مترمکعب آب به مخازن سدهای خوزستان در اثر بارش باران

وزیر نیرو گفت: بر اساس پیش‌بینی‌هایی که با هماهنگی هواشناسی انجام شد، آخرین برآوردها حاکی است که طی چند روز آتی (یازدهم تا شانزدهم فروردین ماه) در اثر بارش‌هایی که خواهیم داشت، حدود سه میلیارد متر مکعب وارد مخازن سدهای خوزستان می‌شود.

یکشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۹:۰۰
نفوذ  آب به سفره‌های زیرزمینی افزایش چشمگیری داشته است
آن روی خوش سیل!

نفوذ آب به سفره‌های زیرزمینی افزایش چشمگیری داشته است

مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ضمن اشاره به اینکه بر اساس تصاویر ماهواره‌ای در اثر بارش‌های اخیر کانون‌های تولید گرد و غبار داخلی و حتی خارجی در کربلا و بصره کنترل شده‌اند، گفت: از ابتدای سال آبی تاکنون حدود ۹۰ میلیارد متر مکعب آب به سفره‌های زیرزمینی کشور نفوذ پیدا کرده که نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

جمعه ۹ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۹:۰۰
تکذیب آغاز دوره ترسالی در ایران

تکذیب آغاز دوره ترسالی در ایران

کردوانی جغرافی‌دان و فعال حوزه محیط زیست، خبری را که از قول وی در فضای مجازی مبنی بر پایان دوره خسکسالی و آغاز یک دوره ترسالی در ایران منتشر شده، تکذیب کرد و گفت: ایران همچنان در شرایط خشکسالی و کم‌آبی قرار دارد و بارش‌های اخیر هم «اتفاقی» رخ داده است.

پنج شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۰۰
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction