اقتصاد گیاهان دارویی

تاریخچه اقتصاد گیاهان دارویی

گیاهان دارویی از عهد باستان توسط بشر مورد استفاده قرار گرفته است. از این گیاهان در کشورهای مختلف از جمله ایران در مراسمات مذهبی استفاده می شده است. 

در سال های اخیر تمایل به استفاده از گیاهان دارویی در طب جدید و طب سنتی بوجود آمده است. در نتیجه تقاضا برای این گیاهان در جهان افزایش یافته است که منجر به جمع آوری گیاهان دارویی از زیستگاه طبیعی خود شده است و نتیجه آن انقراض برخی از گونه های گیاهی است. ( حدود 75 گونه بین سال های 1600 تا 1900 و همین تعداد بین سال های 1900 تا 1970). اگر این روند ادامه پیدا کند، نگرانی آن وجود دارد که حدود شصت هزار گونه گیاه در قرن آینده منقرض شوند. بنابراین ضروری است که یک کشت سیستماتیک انجام گیرد تا هم از پتانسیل های اقتصادی گیاهان دارویی استفاده شود و هم از انقراض آن ها جلوگیری شود. 

تخمین زده می شود که حدود دو میلیون و پانصد هزار گونه گیاه در کره زمین وجود دارد که از میان آن حدود 14 تا 28 درصد حداقل در یک زمان برای اهداف پزشکی مورد استفاده قرار گرفته است. سازمان بهداشت جهانی تخمین میزند حدود 80 درصد مردم کشورهای در حال توسعه به طب سنتی اعتماد می کنند که بخش اصلی آن عصاره گیاهان دارویی است.

به علت پراکندگی استفاده از این گیاهان در جهان، تجارت جهانی برای گیاهان دارویی حدود 40 میلیارد دلار تخمین زده می شود. که در آینده و در قرن 21 به 500 میلیارد دلار می رسد.

ایران در اوایل دهه 80 شمسی رتبه پنجم صادر کننده های جهان را در اختیار داشت. که اکنون این رتبه تا 30 تنزل پیدا کرده است. در ایران حدود 2000 گونه گیاه دارویی کشت می شود که حدود 40 گونه پتانسیل صادرات را دارند. گل محمدی و زعفران بالاترین میزان صادرات را دارند. 

یکی از ارکان اقتصاد سبز گیاهان دارویی است که متناسب با اقلیم هر منطقه می تواند به اقتصاد کشور کمک کند.

مطالب و اخبار مرتبط با اقتصاد گیاهان دارویی را در زیست آنلاین دنبال کنید.

تعریفی دیگر از اقتصاد گیاهان دارویی

اهمیت گیاهان دارویی برای اقتصاد کشورهای کم درآمد بحرانی و استراتژیک است چرا که دارو کلید سالم ماندن جمعیت که باعث پایدار ماندن اقتصاد می شود. برای این کشور های با درآمد کم برای به رسیدن به سطح  قابل ملاحظه ای از وابستگی خود به در دسترس بودن دارو های موثر و امن که برای مدیریت شرایط بحرانی مدیریت بومی استفاده می شود، باید تغییر جهت رویکردی از حال حاضر وجود داشته باشد. این تغییر به علت اهمیت خودباوری در اقتصاد کنونی و شاید آینده و دسیسه های سیاسی کشورهای توسعه یافته در حوزه داروسازی، باید اولویت در نظر گرفته شود. برای متوجه شدن این موضوع، کشورهای در حال توسعه نخست باید اولویت ها را شناسایی کنندو همچنین اهمیت اقتصادی گیاهان دارویی که در کشورشان نایاب و مهم هستند را درک کنند. طرفداری و انگیزه بوسیله سیاستگذاران نیز باید یک برنامه مهم باشد که جهت داده و سرمایه گذاری تحقیقات بر روی گیاهان دارویی را تقویت می کند. در حالی که این امر وضعیت اقتصادی کشورهای کم درآمد را افزایش خواهد داد، همچنین با در دسترس کردن گیاهان مهم دارویی با قیمت مقرون به صرفه برای اکثریت مردم، باعث بهبود سیستم تحویل مراقبت های بهداشتی می شود. 

جایگاه داروها با منشاء گیاهی در اقتصاد جهان و همچنین به عنوان جزء سیستم تحویل بحرانی است و این موضوع تحقیقات بر روی گیاهان دارویی را حیاتی کرده است. ادامه وجود زیرساخت های اجتماعی و سیاسی شکننده و نامناسب، یکی از ویژگی های مشترک سیاری از کشورهای در حال توسعه است که اتفاق افتادن یک ایدئولوژی ملی صحیح را مکشل کرده است. گوناراتنه، پیشنهاد داده است چگونه کشورهای در حال توسعه می توانند سیستم های بهداشتی خود را از طریق معرفی اقدامات مقرون به صرفه در تامین دارو بوسیله فراهم کردن لیست دارویی ضروری و رصد موثر توزیع آن، بهبود دهند. در همین گزارش آمده است که یک افزایش در تولید محصولات صادراتی به کشورهای در حال توسعه وجود داشت که بیشتر آن بدون در نظر گرفتن نیاز بهداشت برخی کشورها بود که منعکس کننده موارد روشن از اولویت نامناسب و به ضرر شهروندان ست. این تدارکات نامطلوب به علت نبود سیاست های مربوط به تهیه اروهای ضروری بود.

جالب اینکه ارتقاء این دارو ها، به ویژه داروهای جدید، معمولا شامل مقادیری است که بیشتر از بودجه اختصاص یافته به بخش سلامت این کشورهای در توسعه است و در فروش آن ها نمی تواند از دست رود. چنین موردی در سال 1977 بود که منجر به فروش بالای دارویی به کشورهای در حال توسعه با مبلغ 75 میلیارد دلار است. علیرغم این مصرف به ظاهر موثر، کماکان تفاوت زیادی در تقاضای اقتصادی موثر برای داروها بین کشورهای با درآمد کم و درآمد زیاد وجود دارد. هزینه سالیانه داروسازی به ازای هر فرد در کشورهای با درآمد کم مانند نیجریه (1.2 دلار)، هند (0.75 دلار) و سریلانکا (0.58 دلار) در مقایسه با کشورهای با درآمد زیاد مانند آلمان (53.4 دلار)، ژاپن(38.5 دلار) و ایالات متحده آمریکا (35.1 دلار) بسیار پایین تر است. این به وضوح نشان دهنده عدم تناسب در دسترسی به داروها بین کشورهای توسعه یافته و کشورهای در حال توسعه است. اگرچه گفته می شود کشورهای کم درآمد در مجموع با هزینه کل 24.9 درصد به صورت میانگین و در بازه 7.7 درصد تا 7.7 درصد هزینه می کنند. این روند همچنان ادامه دارد زیرا گزارش هایی در مورد دسترسی به داروهای ضروری در بخش های دولتی و خصوصی نشان می دهد که جمعیت بدون دسترسی به دارو در جهان به رغم کاهش 37 درصد سال 1987 به 30 درصد 1999، کماکان تعداد بالایی است. اکثر کشورها در حال حاضر با یک تغییر در نوع بیماری ها از بیماری های حاد به سمت بیماری های مزمن که پیام های عمیق برای عرضه و تقاضای دارویی است. این مورد برای کشورهای در حال توسعه که رشد جمعیت در حال افزایش است، مشهود و بیشتر است. 

کشورهای در حال توسعه برای سالیان زیادی هزینه کرد زیاد با اثر اندک بر روی سلامتی شهروندانشان را تجربه کردند. برای توقف این تجربه ناخوشایند، رویکرد منطقی و مقرون به صرفه برای تامین، توزیع و مصرف داروها در نظر گرفته شد. بر طبق گزارشات بخش بزرگی از جمعیت جهان در کشورهای درحال توسعه به علت اینکه دارو در کشورشان وجود ندارد، یا توزیع نامناسب است یا قیمت آن گران است، به داروهای ضروری دسترسی ندارند. این قضیه در واقع منعکس کننده الگوی مصرف تولیدات دارویی بین کشورهای توسعه یافته و کشورهای در حال توسعه است. بر طبق گزارشات حدود 77 درصد جمعیت جهان ( 5.5 میلیارد نفر) در حال زندگی در کشورهای در حال توسعه با ظرفیت مصرف تنها 21 درصد مجموع داروهای جهان بودند. این ممکن است به خاظر قیمت دارو یا کمبود تامین بوسیله دولت به علت هزینه های بالای واردات باشد.

بر طبق گزارش سال 2003 سازمان بهداشت جهانی، 30 درصد داروهایی که در جهان فروخته شدند حاوی اجزائی بودند که شامل مواد گیاهی بودند تا اونجایی که فروش کل جهانی محصولات گیاهی حدود 600 میلیون دلار در سال 2002 بوده است و 80 درصد جمعیت در کشورهای در حال توسعه تا حد زیادی بر داروهای گیاهی برای نیازی های درمانی و بهداشتی شان تکیه دارند.. بنابراین، عامل تجاری در گیاهان دارویی احتمالا انگیزه و یک استراتژی کلیدی توسعه را فراهم می کند که بهترین راه برای محافظت از منافع کشورهای کم درآمد است. بر طبق مطالعه بانک جهانی، علاقه به گیاهان دارویی به عنوان یک کمک جدید سلامت، رو به رشد است که با افزایش هزینه های داروهای تجویزی در حفظ سلامتی و سلامت شخصی داروهای جدید گیاهی مواجه شده است. به نظر آن ها، گیاهان دارویی به نقش مهم خود به عنوان کمک های بهداشتی در تخقیقات علمی و ابزاری ها مالی ادامه خواهد داد.

دانشمندان کشورهای در حال توسعه نیاز دارند علاقه و تلاش بیشتری نسبت به علاقه کنونی در تحقیقات بر روی گیاهان دارویی داشته باشند. از سوی دیگر، تصمیم گیران و مدیران بهداشتی باید سرمایه گذاری مالی و استفاده از نتایج کارهای تحقیقاتی را برای توسعه داروهای جدید تر که منابع اولیه آن محلی و بومی هستند، را به کار ببندند.

بستر توسعه گیاهان دارویی فراهم است

بستر توسعه گیاهان دارویی فراهم است

زیست آنلاین: با توجه به شرایط اقلیمی و تنوع گیاهی کشور ایران،  توسعه توليدات گیاهان دارویی، ضمن بهبود وضع اقتصاد داخلي سبب افزايش صادرات غيرنفتي مي شود و می تواند در شرایط خشکسالی جایگزین مناسبی برای کشت گیاهان پرآب بر باشد.

دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۰۰
تولید نانوکامپوزیت سبز برای افزایش سنتز ترکیبات دارویی و تولید مسکن گیاهی در داخل کشور

تولید نانوکامپوزیت سبز برای افزایش سنتز ترکیبات دارویی و تولید مسکن گیاهی در داخل کشور

محققان داخلی کشور توانستند با تولید یک نانوکامپوزیت سبز و استفاده از آن در فرایند کاشت گیاه بادرنجبویه، میزان تولید ترکیبات دارویی توسط این گیاه را به سطح قابل قبولی برساند؛ و همچنین موفق به تولید مسکن گیاهی برای دردهای ناشی از ترک اعتیاد شدند که برخلاف سایر داروهای استفاده‌شده در تسکین درد، عوارض گوارشی و پوکی استخوان ندارد و اعتیادآور نیست.

چهار شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
سیاه گیله دیابت نوع ۲ را درمان می کند

سیاه گیله دیابت نوع ۲ را درمان می کند

محققان داخلی در یک پژوهش داخلی دریافتند که برگ گیاه «سیاه گیله» یا «قاراگیله»، فشار خون، چربی و قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ را بدون عارضه‌ جانبی، کاهش می‌دهد.

سه شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
گیاهان به درمان آلزایمر می آیند

گیاهان به درمان آلزایمر می آیند

در مطالعه ای جدید در کالیفرنیا، محققان دریافتند وجود یک ماده شیمیایی ضدالتهابی و محافظ اعصاب در داروی گیاهی «یربا سانتا» (Yerba santa) بومی کالیفرنیا می تواند به درمان بیماری آلزایمر کمک کند.

یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
 اثربخشی درمانی بهداشتی غذایی و صنعتی در گیاهان دارویی
چهار کاربرد گیاهان دارویی چیست؟

اثربخشی درمانی بهداشتی غذایی و صنعتی در گیاهان دارویی

شاید در نگاه نخست اینگونه به نظر برسد که گیاهان دارویی فقط کاربرد در مانی دارند، اما در حقیقت گیاهان دارویی دارای چهار کاربرد درمانی، بهداشتی، غذایی و صنعتی هستند.

سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
چهارمین جشنواره گلهای ارکیده در نوشهر

چهارمین جشنواره گلهای ارکیده در نوشهر

چهارمین جشنواره گل‌های ارکیده با حضور تولیدکنندگان گل‌های ارکیده، آپارتمانی، فضای باز و صنایع جانبی در باغ گیاه شناسی نوشهر کار خود را آغاز کرد.

چهار شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
زنانی که کیست دارند از خوردن رازیانه پرهیز کنند!

زنانی که کیست دارند از خوردن رازیانه پرهیز کنند!

دکتر فریبا رشدی، متخصص طب سنتی گفت: مصرف عرق گیاه رازیانه، در کنار فواید بسیاری که دارد، می‌تواند برای خانم‎‌هایی که در ناحیه سینه یا هر ناحیه دیگری کیست دارند، مضر باشد و توصیه می‎شود، خانم‎هایی که کیست دارند از مصرف رازیانه، خودداری کنند.

سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
باکتر‌ی‌ های نجات دهنده زعفران از آفت و آنزیم‌ های سنتز زیستی آن

باکتر‌ی‌ های نجات دهنده زعفران از آفت و آنزیم‌ های سنتز زیستی آن

آفت مداوم کشت زعفران، برزگران کشمیر و هند را با مشکلی روزافزون روبرو کرده است. عامل این زیان یک قارچ است که به پیاز زعفران حمله می‌کند.

یکشنبه ۲۵ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
درآمد زایی با تولید گیاهان دارویی

درآمد زایی با تولید گیاهان دارویی

درآمد زایی با تولید و کشت گیاهان دارویی یکی از راه هایی است که ظرفیت بالقوه خوبی برای کشور ما دارد. وجود آب و هواهای مختلف در کشور، امکان تولید گیاهان دارویی مختلف درآمد زایی با گیاهان دارویی را به مقدار زیادی در ایران فراهم ساخته است.

پنج شنبه ۲۲ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
 راه‌اندازی کارخانه‌های گیاهان دارویی

راه‌اندازی کارخانه‌های گیاهان دارویی

مجری طرح ملی گیاهان دارویی درباره قوانین استقرار کارخانجات گیاهان دارویی گفت: این واحدها می‌توانند در شهرک‌های مواد غذایی احداث شوند و محیط زیست بر آنها نظارت داشته باشد.

سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۸
سالانه ۸۳ هزار تن گیاه دارویی به ارزش ۱۲۴ میلیارد تومان در کشور مصرف می‌شود

سالانه ۸۳ هزار تن گیاه دارویی به ارزش ۱۲۴ میلیارد تومان در کشور مصرف می‌شود

گیاهان دارویی یک سوم داروهای مورد استفاده در جوامع انسانی را به خود اختصاص داده‌اند و سهم تجارت جهانی از محصولات گیاهی دارویی حدود ۱۲۴ میلیارد دلار و سهم کشور ما از این میزان ۴۴۰ میلیون دلار است که می‌توان گفت ۰.۴ درصد از کل سهم تجارت جهانی در حوزه گیاهان دارویی مربوط به کشور ما است.

دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
70 درصد داروهای شیمیایی منشا گیاهی دارند

70 درصد داروهای شیمیایی منشا گیاهی دارند

این روزها عده‌ای سودجو وارد رویشگاه‌های گیاهان نادر می‌شوند و این گیاهان را برداشت می‌کنند که برای حفاظت از این مناطق باید سازمان محیط زیست مدیریت و نظارت بیشتری داشته باشد.

چهار شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۰۷:۰۰
افزایش تولید گیاهان دارویی با باززایی و ریزازدیادی

افزایش تولید گیاهان دارویی با باززایی و ریزازدیادی

با شناخت و مطالعه‌ روند تولید و تجارت گیاهان‌ دارویی ایران و به دنبال آن توجه دقیق و جدی به این مهم،‌ می‌توان‌علاوه‌ بر تأمین‌ نیاز صنایع‌ داروسازی‌ کشور نسبت‌ به‌ مواد مؤثره‌ دارویی‌، درآمد ارزی‌ قابل‌ توجهی‌ از صادرات‌ فرآورده‌های‌ گیاهان‌ دارویی‌ کسب‌ کرد.

دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
کشت ۷۰ هزار هکتار گیاهان دارویی

کشت ۷۰ هزار هکتار گیاهان دارویی

هدف از کشت گیاهان دارویی، ایجاد ارزش افزوده و اقتصاد جایگزین برای جوامع محلی و حفظ پوشش گیاهی است.

دوشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
"فروشگاه‌های سلامت" جایگزین داروخانه‌های طبیعی می‌شوند

"فروشگاه‌های سلامت" جایگزین داروخانه‌های طبیعی می‌شوند

مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت از راه‌اندازی «فروشگاه‌های سلامت» به جای داروخانه‌های طبیعی خبر داد.

جمعه ۲۵ اسفند ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۰۰
گیاهان دارویی، فرصت رسیدن به اقتصاد سبز است

گیاهان دارویی، فرصت رسیدن به اقتصاد سبز است

مدیرکل محیط زیست استان زنجان گفت: در حوزه گیاهان دارویی می‌توان از منابع‌طبیعی به خوبی بهره برد و به اقتصاد پایدار و سبز رسید.

شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۴۰
مزرعه تحقیقاتی گل نرگس و گیاهان دارویی راه‌اندازی شد

مزرعه تحقیقاتی گل نرگس و گیاهان دارویی راه‌اندازی شد

مزرعه تحقیقاتی گل نرگس و گیاهان دارویی به مساحت دو هکتار، در دانشگاه صنعتی خاتم الانبیای بهبهان راه‌اندازی شد.

یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ , ساعت ۰۶:۵۸
 توجه ویژه به بازار درسند طرح ملی گیاهان دارویی
دکترمحسن نورزاد مقدم، معاون فنی و اقتصادی مرکز ملی گیاهان دارویی اعلام کرد

توجه ویژه به بازار درسند طرح ملی گیاهان دارویی

زیست آنلاین :سند طرح ملی گیاهان دارویی که در مرکز ملی گیاهان دارویی تدوین گردیده بر خلاف دیدگاه رایج در بخش کشاورزی کشور، علاوه بر حلقه تولید سایر حلقه های زنجیره ارزش صنعت گیاهان دارویی شامل فرآوری و بازار را مورد توجه ویژه قرار داده است.

جمعه ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۱۴
برگزاری نخستین پویش ملی گیاهان دارویی در برج میلاد

برگزاری نخستین پویش ملی گیاهان دارویی در برج میلاد

مجری طرح ملی گیاهان دارویی جهاد کشاورزی گفت: نخستین پویش ملی گیاهان دارویی در کشور امروز در برج میلاد تهران برگزار شد.

پنج شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۶ , ساعت ۰۴:۰۲
برگزاری نخستین پویش ملی گیاهان دارویی کشور

برگزاری نخستین پویش ملی گیاهان دارویی کشور

مشاور وزیر جهاد کشاورزی گفت: نخستین پویش ملی گیاهان دارویی کشور در ۲۶ بهمن ماه سال جاری برگزار می شود.

دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ , ساعت ۱۲:۵۱
دهکده گیاهان دارویی گامی مؤثر در شکوفایی پتانسیل‌های خراسان‌جنوبی

دهکده گیاهان دارویی گامی مؤثر در شکوفایی پتانسیل‌های خراسان‌جنوبی

مدیر پروژه دهکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان‌جنوبی گفت: پروژه دهکده گیاهان دارویی گامی در راستای تحقق برنامه‌های پژوهشی، تحقیقاتی، گردشگری، اشتغال‌زا و موثر در شکوفایی پتانسیل‌های بالقوه استان در حوزه گیاهان دارویی است.

شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ , ساعت ۰۱:۵۵
سهم ۷۰ میلیون دلاری ایران از بازار جهانی گیاهان دارویی

سهم ۷۰ میلیون دلاری ایران از بازار جهانی گیاهان دارویی

اولین دوره نمایشگاه های بین المللی تخصصی طب سنتی و طب جایگزین و داروهای گیاهی در اسفندماه به طور سلسله وار برگزار خواهد شد.

چهار شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ , ساعت ۰۶:۴۵
چوب حراج به گیاهان دارویی

چوب حراج به گیاهان دارویی

آمارهای رسمی ارائه شده گویای آن است که در هشت ماهه اول سال جاری در شرایطی که صادرات انواع گیاهان دارویی از نظر وزنی رشدی ۷۵ در صدی را تجربه کرده، ارزش آن فقط ۲۳.۶ درصد افزایش یافته است. به عبارت دیگر حتی به اندازه یک سوم افزایش وزن، افزایش قیمت صورت نگرفته است.

یکشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۶ , ساعت ۰۳:۴۵
افزایش 25 درصدی تولید گیاهان دارویی در استان مرکزی

افزایش 25 درصدی تولید گیاهان دارویی در استان مرکزی

مجری طرح استانی گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی از افزایش 25 درصدی تولید گیاهان دارویی در استان طی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.

دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ , ساعت ۰۲:۵۵
صادرات گیاهان دارویی خام ارزش افزوده ندارد

صادرات گیاهان دارویی خام ارزش افزوده ندارد

رییس دفتر مطالعات کشاورزی و آب اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز گفت: متاسفانه در حال حاضر عمده گیاهان دارویی تولید شده در استان فارس، به شکل خام صادر می‌شود.

چهار شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۰۵:۵۵
تهران زیر کشت "گیاهان دارویی" می‌رود

تهران زیر کشت "گیاهان دارویی" می‌رود

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان با بیان اینکه کشت "گیاهان دارویی" در حوزه کشاورزی برای نخستین بار در استان انجام می‌شود، تصریح کرد: این پروژه به شکل گلخانه‌ای کار خود را آغاز کرده است و به شکل بخش خصوصی اداره خواهد شد.

سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۴۱
گیاهان دارویی می‌تواند اقتصاد کشور را متحول کند

گیاهان دارویی می‌تواند اقتصاد کشور را متحول کند

مجری طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به برگزاری پویش ملی گیاهان دارویی و اینکه شرکت در این کمپین برای تمامی مردم رایگان است، گفت: "گیاهان دارویی" می‌تواند اقتصاد کشور را متحول کند.

دوشنبه ۲۷ آذر۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۵۵
هدف‌گذاری ۳,۵ میلیارد دلاری صادرات گیاهان دارویی تا پنج سال آینده

هدف‌گذاری ۳,۵ میلیارد دلاری صادرات گیاهان دارویی تا پنج سال آینده

نخستین پویش ملی گیاهان دارویی در کشور ۲۷ بهمن‌ماه سال جاری در برج میلاد تهران برگزار می‌شود. همچنین صادرات ۳,۵ میلیارد دلاری گیاهان دارویی کشور طی پنج سال آینده هدف‌گذاری شده است.

چهار شنبه ۲۲ آذر۱۳۹۶ , ساعت ۰۱:۰۰
2 هزار هکتار از مراتع کهگیلویه وبویراحمد زیرکشت گیاهان دارویی رفت

2 هزار هکتار از مراتع کهگیلویه وبویراحمد زیرکشت گیاهان دارویی رفت

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: 2هزار هکتار از مراتع این استان در سال زراعی جاری زیر کشت گیاهان دارویی آنغوزه، باریجه و گل سرخ رفته است.

دوشنبه ۲۰ آذر۱۳۹۶ , ساعت ۰۳:۳۳
صادرات محصولات فرآوری دهکده گیاهان دارویی در برنامه‌های جهاد دانشگاهی

صادرات محصولات فرآوری دهکده گیاهان دارویی در برنامه‌های جهاد دانشگاهی

مدیر پروژه دهکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی گفت: دهکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی دستاوردی در زمینه فرآوری سودمند محصولات استراتژیک خراسان‌جنوبی و تولید و فرآوری گیاهان دارویی است.

چهار شنبه ۸ آذر۱۳۹۶ , ساعت ۰۷:۲۶
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction