توسعه پایدار

توسعه پایدار (Sustainable development) یا توسعه پایا، توسعه ای است که نیاز های فعلی بشر را بدون آسیب رساندن به توانمندی آیندگان برای رفع نیازهایشان برطرف نماید. به دلیل گستردگی مفهوم توسعه پایدار، تعاریف مختلف و زیادی برای آن ارایه شده است. این مفهوم اولین بار توسط باربارا وارد در سال 1970 در کنفرانس محیط زیست و توسعه پایدار مطرح شد. 

می توان گفت توسعه پایا، ارتباط بین محیط و مسائل اجتماعی و اقتصادی می باشد و آینده ای مناسب را برای جوامع بشری با حفظ منابع برای زندگی شان فراهم می کند. توسعه پایدار تلاش می کند پنج نیاز اساسی را برآورده سازد: 1- تامین نیاز های اولیه انسان 2- عدالت اجتماعی 3- توسعه در کنار حفاظت 4- یکپارچگی اکولوژیکی 5- تنوع فرهنگی

همچنین توسعه پایدار، تغییرات آب و هوا، تخریب زمین، اثرات گازهای گلخانه ای و کاهش منابع تجدید ناپذیر را مد نظر قرار می دهد.

دو دیدگاه کلی برای توسعه پایدار وجود دارد:

1- پایداری اکولوژیکی: وضعیت کنونی نمی تواند منجر به توسعه پایدار شود و نیازمند تغییرات ریشه ای در همه زمینه ها است.

2- پایداری تکنولوژی: دز همه زمینه ها که در حال حاضر حاکم هستند می توان با تغییراتی به توسعه پایدار دست یافت.

اکوتوریسم یکی از مواردی است که می تواند به توسعه پایدار کمک کند. با رونق گرفتن این صنعت و کمک به اقتصاد جوامع محلی و روستاییان، نرخ بیکاری کاهش یافته و با ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت روستایی و بومیان به شهرهای بزرگ، منجر به توسعه پایدار می شود. اقتصاد سبز را می توان راه حلی برای توسعه پایدار دانست. چرا که راه حل های آن مطابق با اصول توسعه پایا است. 

در پژوهشی که اخیرا انجام شده است رتبه ایران در توسعه پایدار 89 می باشد. کشورهای سوئد، دانمارک و فنلاند دارای رتبه های اول تا سوم در این رده بندی هستند. همپنین ایالات متحده آمریکا رتبه 42، روسیه 62 و چین 71 را دارند.

مطالب مربوط به توسعه پایدار و ارتباط آن با مسائل اقتصاد سبز و همچنین توسعه کم آببر را در سایت زیست آنلاین مطالعه کنید.

تاثیر آب قنوات در نواحی خشک و نیمه خشک کشور

تاثیر آب قنوات در نواحی خشک و نیمه خشک کشور

قنات مطمئن ترین و پایدارترین گزینه در بهره برداري مطلوب و منطقی از سفره هاي آب زیرزمینی است و به علت میسر بودن بهره گیري از امکانات و زیر ساخت هاي بومی،کاهش هزینه ها و صرفه جویی در مصرف انرژي می تواند توجیه گر سرمایه گذاري و هدایت بخشی از سرمایه ها در نواحی خشک و نیمه خشک باشد.

دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
اسپانیا پیشگام در استفاده از آب‌ شیرین‌ کن‌ ها

اسپانیا پیشگام در استفاده از آب‌ شیرین‌ کن‌ ها

محمدسعید علی احمدی، کارشناس مدیریت منابع آب گفت: امروزه کمبود آب، مشکلی است که گریبان‌گیر بسیاری از کشورهای دنیا شده است. اسپانیا نیز یکی از کشورهایی است که با این چالش روبروست. این کشور در جنوب غربی اروپا قرار دارد و دارای الگوی بارش بسیار نامتوازنی است.

یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
عدم تامین حق آبه های زیست محیطی تالاب ها را در معرض خشکی قرار داده است

عدم تامین حق آبه های زیست محیطی تالاب ها را در معرض خشکی قرار داده است

‌مدیر کل اداره محیط زیست استان قم در رابطه با تامین حق آبه ی زیست محیطی رودخانه ها بیان کرد: در سال‌های گذشته در این رودخانه آب جریان داشته است، اما متاسفانه به دلیل اقدامات نابخردانه ای همچون سد سازی‌ها و پروژه هایی که به نام توسعه انجام شده است، این حق آبه های زیست محیطی قطع شده و تالاب های استان قم در معرض خشکی قرار گرفته است.

یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
الگوی خودکفایی و سازگاری با زیست‌بوم در شهرک خودپایای دوبی

الگوی خودکفایی و سازگاری با زیست‌بوم در شهرک خودپایای دوبی

شهرک مسکونی سازگار با محیط‌ زیست موسوم به شهر خودپایا (Sustainable City) در فاصله کمتر از ۲۵ کیلومتری مرکز دوبی واقع شده،‌ جایی که تا چند سال پیش کویر مطلق بود.

شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
مدیریت صحیح آب چالش بزرگ توسعه پایدار

مدیریت صحیح آب چالش بزرگ توسعه پایدار

نویسنده: Laurent Baechler؛ ترجمه: ونوس فرخی

زیست آنلاین: اروپا، در آموزشهای خود به مسئله آب در ابعاد گوناگون پرداخته است: منشأ درگیری های بین المللی، مانع توسعه و پیشرفت، ابزار سلطه جویی، کانون نابرابریهای گوناگون، حقوق بشر و ...

شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
چکیده ای از تاریخ برنامه ریزی توسعه در ایران: بخش دوّم
گروه آب و رشد سبز تقدیم می کند:

چکیده ای از تاریخ برنامه ریزی توسعه در ایران: بخش دوّم

دوره‌ی دوم: پهلویِ دوّم، سه برنامه‌ی اوّل

زیست آنلاین: در یادداشت نخستِ «چکیده‌ای از تاریخِ توسعه» روند توسعه در دوران پهلوی اوّل مرور شد. در یادداشتِ پیشِ رو از چند و چونِ برنامه‌های توسعه‌ی اول تا سوّم‌ خواهیم گفت. 

شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
نقدی بر توسعه صنایع آب بَر در محدوده‌های خشک کشور

نقدی بر توسعه صنایع آب بَر در محدوده‌های خشک کشور

دکتر پرویز کردوانی، پدر علم کویرشناسی و جغرافیای ایران، با انتقاد از توسعه صنایع آب بر در دل کویر، سه راهکار اساسی برای مشکل کم آبی کشور ارائه کرد.

چهار شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
بحران آب در نواحی خشک و نیمه خشک کشور و نقش قنوات در این مناطق

بحران آب در نواحی خشک و نیمه خشک کشور و نقش قنوات در این مناطق

خشکی و کم آبی در بسیاري از نقاط کشور ما یک واقعیت اکولوژیک محسوب می شود. نیاکان ما از شرایط محیطی و امکانات موجود خود به بهترین وجه استفاده می کردند.آنان با درایت تحسین برانگیزي، از این محیط خشک طبیعی به طرز مناسبی بهره می گرفتند و باغ هاي سرسبز و رویایی به وجود می آوردند و با تخصیص منابع آبی، سطوح وسیعی را به زیر کشت می بردند. آنان همچنین آب شرب بسیاري از نقاط را به طور مطلوبی تامین می کردند. یکی از نشانه هاي این درایت، ابداع قنات است.

سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
در چهل سالگی انقلاب کجا ایستاده ایم؟

در چهل سالگی انقلاب کجا ایستاده ایم؟

زیست آنلاین: جامعه شناسان محیط زیست هنگامی که نوبت به بررسی متغیرهای اثرگذار بر محیط زیست می رسد به سراغ پدیده هایی می روند که کمتر شناخته شده اند؛ برای مثال حتی مردم سالاری و دموکراسی به دلیل تسهیل دسترسی عموم مردم به منابع طبیعی می توند یکی از متغیرهای تخریب محیط زیست در نظر گرفته شود. پدیده های زیاد دیگری نیز هستند که می توانند چنین نقشی ایفا کنند.

سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
نگرانی درباره نابودی جنگل‌های هیرکانی

نگرانی درباره نابودی جنگل‌های هیرکانی

رضا شیخ پور، کارشناس منابع طبیعی گفت: طبق آمار رسمی مرکز تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور در سال ۹۵ پس از ۲ سال تحقیق، آمارها حکایت از این داشت که طی ۱۱ سال ۱۵ درصد از سطح جنگل‌های هیرکانی در شمال کشور کم شده است.

سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
چکیده‌ای از تاریخِ برنامه‌ریزیِ توسعه در ایران: بخش اوّل
گروه آب و رشد سبز تقدیم می کند:

چکیده‌ای از تاریخِ برنامه‌ریزیِ توسعه در ایران: بخش اوّل

 دوره‌ی نخست: پهلویِ اوّل

زیست آنلاین: منظور از توسعه، برنامه‌ ریزی زمان ‌مند (کوتاه مدت، میان مدت، درازمدت) و مجموعه فعالیت هایی است که به واسطه‌ی حمایت دولت و اجماعِ نظرات کارشناسانه و همکاریِ نهادهای صنفی ممکن می ‌شود و هدف از آن افزایش رشد اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، صادرات، درآمدِ سرانه، و کاهشِ تورم، نرخ بی‌کاری، بی ‌سوادی و ... طیِ مدّتی معیّن و پیش ‌بینی‌شده است. 

شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
اثرات برنامه ریزی در محیط زیست و توسعه پایدار

اثرات برنامه ریزی در محیط زیست و توسعه پایدار

علیرضا لچینانی، کارشناس ارشد توسعه و برنامه ریزي اقتصادی تهران جنوب

محیط زیست از هوا، آب، خاك، منابع طبیعی، جانوران، انسان و... و روابط متقابل بین آنها تشکیل شده است. این بخش ها با هم در کنش و واکنش می باشند. مدیریت مؤثر و کارآمد منابع مادي و انسانی بر اساس یک مبانی ارزشی پذیرفته شده است که از طریق برنامه ریزي، سازماندهی، بسیج منابع و امکانات، هدایت و سرپرستی و کنترل عملیات براي دستیابی به اهداف تعیین شده صورت می گیرد. کلیه مراحل فوق الذکر در تعامل با یکدیگر هستند و در رأس آن برنامه ریزي قرار گرفته است . اولین اقدام براي دستیابی به مدیریت خردمندانه محیط زیست، شن

چهار شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
هدف طراحی سبز در توسعه شهر پایدار چیست؟

هدف طراحی سبز در توسعه شهر پایدار چیست؟

طراحی سبز عملی است برای حل مشکلات منابع طبیعی که قبل، بعد و طی پروسه تولید و ساخت، محیط زیست با کمترین حد آسیب مواجه شود؛ به علاوه در مسیر این عمل مصالح باید مفید بوده عمر مفید طولانی داشته و قابل بازگشت به چرخه طبیعت باشند. مصالحی با طول عمر زیاد هم مفیدند و هم بزرگترین مانع علیه اسراف و تولید ضایعات هستند و این بهتر از استفاده مجدد یا بازیافت آن‌ها است.

جمعه ۱۲ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
انواع پایش محیط زیست کدامند

انواع پایش محیط زیست کدامند

زیست آنلاین: «مدیریت»، «پایش» و «کنترل آلاینده ها» از راهبردهای کلان زیست محیطی محسوب می شود. 

چهار شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
وزارت نیرو متولی توزیع عادلانه آب است
کاهش سهمیه آب کشاورزی در سال های آینده

وزارت نیرو متولی توزیع عادلانه آب است

عیسی کلانتری: در مقامی نیستیم که به هر منطقه هرچقدر آب نیاز دارد تخصیص دهیم، بلکه وزارت نیرو که متولی توزیع آب در کشور است با توجه به محدودیت منابع و براساس قانون توزیع عادلانه آب، تکلیف استانها را مشخص می کند.

دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
بهره وری از آسمان و زمین و دریا در موریتانی

بهره وری از آسمان و زمین و دریا در موریتانی

موریتانی کشوری با چهار میلیون نفر جمعیت در غرب آفریقا و محصور ، میان کویر و دریا است. این موقعیت جغرافیایی، موریتانی را از ثروتی طبیعی برخوردار کرده است که همسنگ طلا برای آن کشور ارزش دارد.

یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۳۰
جایگاه اقتصاد سبز و وضعیت آن در ایران

جایگاه اقتصاد سبز و وضعیت آن در ایران

زیست آنلاین به منظور  بررسی  وضعیت اقتصاد سبز در ایران سلسله مصاحبه هایی را ترتیب داده است تا طی آن بتواند  پاسخ  چند سوال اساسی در این زمینه را بیابد. جایگاه اقتصاد سبز در اقتصادایران کجاست؟چقدر اقتصاد سبز در تعیین سیاستهای اقتصادی کشور نقش دارد؟متولی اقتصاد سبز در ایران کدام نهاد یا وزارتخانه است؟ تاکنون چه فعالیتهایی در این زمینه شده است؟در این راستا اولین مصاحبه  را با خانم دکتر کتایون حجتی مدیر دفتر توسعه پایدار و اقتصاد محیط زیست سازمان محیط زیست انجام داده که در ادامه آورده شده است.

یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
پالایشگاه کرمانشاه تنها پالایشگاه سبز کشور
در همایش ملی صنعت سبز معرفی شد:

پالایشگاه کرمانشاه تنها پالایشگاه سبز کشور

زیست آنلاین: در مراسم بیستمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز، پالایشگاه کرمانشاه، از میان ده پالایشگاه ایران، به عنوان تنها پالایشگاه منطبق بر استانداردهای زیست محیطی معرفی و مورد تقدیر قرار گرفت.

شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت اقتصاد خود را تنوع می‌بخشد

یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت اقتصاد خود را تنوع می‌بخشد

آنگولا یکی از تولیدکنندگان اصلی نفت در جهان است.اما این امر،‌ بسته به وضعیت بازار جهانی نفت هم موهبتی برای این کشور محسوب می‌شود و هم می‌تواند به اقتصاد آن ضرر بزند. به همین دلیل هم آنگولا سعی می‌کند با کمک سرمایه‌گذاران بین المللی اقتصاد خود را تنوع بخشیده و بخش‌های دیگر اقتصادش را نیز گسترش دهد.

پنج شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
یونیدو برای تشویق رشد صنایع پایدار دولت ها را حمایت می کند

یونیدو برای تشویق رشد صنایع پایدار دولت ها را حمایت می کند

زیست آنلاین: سازمان یونیدو، به عنوان یک آژانش تخصصی سازمان ملل متحد، برای حمایت از دولت ایران در راستای حرکت به سمت توسعه پایدار در صنایع و در سایر حوزه ها از طریق حمایت از صنعت و به منظور رفع مشکلات ناشی از کمبو منابع و دانش فنی و سیاست گذاری های ناکارآمد، توان و ظرفیت های علمی و فنی خود را در اختیار دولت ها قرار می دهد.

چهار شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
محیط زیست تنها قربانی بعد از انقلاب
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مطرح کرد:

محیط زیست تنها قربانی بعد از انقلاب

زیست آنلاین: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره دستاوردهای دولت در چهل سال گذشته منفی بوده است گفت: به دلیل آنکه توسعه پایدار را مورد توجه قرار نداده ایم، محیط زیست خود را قربانی توسعه ناپایدار کردیم، در واقع  توسعه کشور طی چهار دهه گذشته یک قربانی به نام محیط زیست داشته است.

چهار شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
توسعه صنعتی و پایداری محیط زیست دو موضوع همگام هستند

توسعه صنعتی و پایداری محیط زیست دو موضوع همگام هستند

زیست آنلاین: به گفته نماینده سازمان همکاری‌های بین‌المللی آلمان در آلمان بعد از یک دوره با انجام اقدامات مکرر و ویژه از یک جامعه کاملا پیشرفته صنعتی به جامعه دوستدار محیط زیست رسیدیم. و در حال حاضر فرایند های خوبی را در زمینه تبدیل انرژی طبیعی به انرژی های تجدید پذیر آغاز کردیم، اما باید اقدامات های بیشتری مانند حرکت به سوی توسعه پایدار را نیز مد نظر قرار دهیم.

سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۱۷
بررسی و مقایسه150 ساختمان در شهر تهران با ساختمانهای انرژی کارا در زمینه شدت مصرف انرژی و سرانه مصرف
توسط اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران صورت گرفت:

بررسی و مقایسه150 ساختمان در شهر تهران با ساختمانهای انرژی کارا در زمینه شدت مصرف انرژی و سرانه مصرف

زیست آنلاین: مسئولیت مقایسه و بررسی 150 ساختمان در شهر تهران با کاربری‌های متفاوت و بر اساس خط مبنا و شدت مصرف انرژی با ساختمانهاي انرژي کارا در شهر تهران از سوی شورای امنیت ملی به شهرداری تهران برای نخستین بار، محول گردید.

چهار شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
آب ما را برای یک آینده ی پایدار متحد می کند

آب ما را برای یک آینده ی پایدار متحد می کند

زیست آنلاین: به گفته لیو ژنمین، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور اقتصادی و اجتماعی: آب ما را متصل و متحد می کند و"با همکاری در دهه موفق که به نام دهه" آب برای توسعه پایدار " نام گذاری شده است، می توانیم به آینده ای پایدار دست پیدا کنیم.

شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
معماری پایدار ساخت و ساز بیشتر با مواد کمتر

معماری پایدار ساخت و ساز بیشتر با مواد کمتر

با افزایش جمعیت جهان، نیاز به ساختمانهای جدید روز به روز بیشتر می شود. از نظر یکی از متخصصان برجسته معماری در اروپا، تنها راه برای پاسخگویی به این تقاضای روز افزون،‌ روی آوردن به معماری پایدار و ساخت و ساز هوشمند است.

سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
نوآوری برای ایجاد شهرهای سبز در آینده

نوآوری برای ایجاد شهرهای سبز در آینده

شهرهای سبز در آینده را می‌توان بر اساس طراحی‌هایی که از راه دور به‌طور مستقل بر آبیاری گیاهان نظارت دارند، ایجاد کرد.

سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
شرق مازندران و روستاهایی که خالی می‌شوند

شرق مازندران و روستاهایی که خالی می‌شوند

نبود راه دسترسی و کوچ جوانان منطقه هزارجریب بهشهر ( یانه سر ) به عنوان بازوی کشاورزی به شهرها باعث رها شدن اراضی کشاورزی روستاییان شد...

یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
هزار و ۸۶۰ میلیارد تومان برای توسعه تجدیدپذیرها

هزار و ۸۶۰ میلیارد تومان برای توسعه تجدیدپذیرها

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو گفت: پیش‌بینی منابع مالی مطمئن برای حمایت از توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و شبکه برق روستایی در لایحه بودجه ۹۸ با استفاده از ظرفیت‌های قانون حمایت از صنعت برق و قانون تشکیل سازمان ساتبا تا سقف هزار و ۸۶۰ میلیارد تومان در این لایحه پیش‌بینی شده است.

یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
دولت برای بهبود وضعیت مناطق محروم و جلوگیری از مهاجرت چه راه حلی دارد

دولت برای بهبود وضعیت مناطق محروم و جلوگیری از مهاجرت چه راه حلی دارد

 گزارش‌های رسمی حکایت از این دارد که سهم صنایع متکی به رانت منابع از 30 درصد ارزش افزوده‌ی کل صنعت در سال 1370 به حدود 70 درصد در سال 1395 رسیده است. این مناسبات ویرانگر رانتی و نابرابرساز یکی از بزرگترین نیروهای محرکه‌ی بحران عدم تعادل منطقه‌ای در ایران بوده است.

جمعه ۱۴ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
شهر پایدار و مزایا و معایب آن کدام است؟

شهر پایدار و مزایا و معایب آن کدام است؟

زیست آنلاین: تعريف شهر پايدار به طور متناقض، دشوار است، چرا که بیشتر از آنکه تئوری باشد یک پروژه است. با این وجود، ما می توانیم به سه اصل ذکر شده توسط سیریا املیانوف (۲۰۰۵) تکیه کنیم تا برخی از اصول را روشن نماییم.

پنج شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction