آلودگی خاک

تعریف آلودگی خاک

آلودگی خاک به عنوان بخشی از تخریب زمین ناشی از حضور مواد شیمیایی xenobiotic (مصنوعی) یا سایر تغییرات در محیط خاک طبیعی است. این آلودگی به طور معمول ناشی از فعالیت های صنعتی، مواد شیمیایی کشاورزی یا دفع نادرست زباله است. شایع ترین مواد شیمیایی شامل هیدروکربن های نفتی، هیدروکربن های آروماتیک چند هسته ای (مانند نفتالین و بنزو )، حلال ها، آفت کش ها، سرب و دیگر فلزات سنگین هستند. نگرانی در مورد آلودگی خاک به طور عمده ناشی از خطرات بهداشتی از تماس مستقیم با خاک آلوده، بخارات ناشی از آلودگی ها و آلودگی ثانویه در منابع آب داخل و لایه های زیرین خاک است.

نقشه برداری از سایت های آلوده شده خاک و تمیز کردن آنها کارهای زمان گیر و گران است که نیازمند فعالیت های زیاد زمین شناسی، هیدرولوژی، شیمی، مهارت های مدل سازی کامپیوتری، و GIS در آلودگی محیط زیست می باشد.

در آمریکای شمالی و اروپای غربی میزان زمین های آلوده بیشتر شناخته شده است، زیرا بسیاری از کشورها در این زمینه دارای چارچوبی قانونی برای شناسایی و مقابله با این مشکل زیست محیطی هستند. کشورهای در حال توسعه تمایل کمتری به کنترل دارند، اگرچه بعضی از آنها تحت صنعتی شدن قرار دارند.

دلایل آلودگی خاک

آلودگی خاک می تواند به شرح زیر باشد.

- لکه های نفتی
- معدن و فعالیت های سایر صنایع سنگین
- نشت تصادفی که ممکن است در طول فعالیت ها رخ دهد
- خوردگی مخازن ذخیره سازی زیرزمینی (از جمله لوله که برای انتقال محتویات استفاده می شود)
- باران اسیدی
- کشاورزی فشرده
- مواد شیمیایی که در کشاورزی استفاده می شود مانند آفت کش ها، علف کش ها و کود
- اتفاقات صنعتی
- زهکشی از سطح آب آلوده به خاک
- مهمات، عوامل شیمیایی و عوامل دیگر جنگ
- دفع زباله
- تخلیه نفت و سوخت
- زباله های هسته ای
- تخلیه مستقیم ضایعات صنعتی به خاک
- تخلیه فاضلاب
- دفن غیر قانونی زباله 
- خاکستر زغال سنگ
- ضایعات الکترونیکی

شایع ترین مواد شیمیایی شامل هیدروکربن های نفتی، حلال ها، آفت کش ها، سرب و دیگر فلزات سنگین است.

هر گونه فعالیتی که منجر به شکلهای دیگری از تخریب خاک (فرسایش، تراکم، و غیره) می شود، ممکن است به طور غیر مستقیم اثرات آلودگی بدتر کند. 

 خاکستر ذغال سنگ مورد استفاده برای گرمایش مسکونی، تجاری و صنعتی و همچنین فرآیندهای صنعتی مانند ذوب ریخته گری منبع رایج از آلودگی در مناطقی است که قبل از 1960 صنعتی شده بودند. زغال سنگ به طور طبیعی غلظت سرب و روی در طول تشکیل آن، و همچنین دیگر فلزات سنگین را به درجه کمتری می رساند. هنگامی که زغال سنگ می سوزد، بیشتر این فلزات در خاکستر متمرکز می شوند. لجن فاضلاب تصفیه شده، که در صنعت به عنوان بایوسالید شناخته می شود، به عنوان "کود" بحث برانگیز است. همانطور که محصول جانبی تولید فاضلاب است، به طور کلی حاوی آلودگی بیشتری از جمله ارگانیسم ها، آفت کش ها و فلزات سنگین نسبت به سایر خاک ها است. 

در اتحادیه اروپا، دستورالعمل تصفیه فاضلاب شهری اجازه می دهد تا لجن فاضلاب بر روی زمین اسپری شود.

اثرات بهداشتی

خاک آلوده به طور مستقیم بر سلامت انسان از طریق تماس مستقیم با خاک و یا از طریق استنشاق آلاینده های خاک که تبخیر شده است، تاثیر می گذارد. تهدید بالقوه بیشتر از طریق نفوذ آلودگی خاک به آبخوانهای زیرزمینی مورد استفاده برای مصرف انسان است.

عواقب بهداشتی از قرار گرفتن در معرض آلودگی خاک به میزان زیادی بستگی به نوع آلاینده، مسیر آلودگی و آسیب پذیری جمعیت دارد. قرار گرفتن در معرض کروم، سرب و سایر فلزات، نفت، حلال ها و بسیاری از فرمولاسیون های آفت کش و علف کش می تواند سرطان زا باشد، می تواند باعث اختلالات مادرزادی شود، یا می تواند باعث ایجاد شرایط بد مزمن برای سلامتی شود. در معرض بنزن قرار گرفتن بصورت مزمن در مقدار زیاد، با بروز سرطان خون ارتباط دارد. جیوه و cyclodienes می تواند باعث آسیب کلیوی و برخی از بیماری های برگشت پذیر شود.

اثرات اکوسیستم

به طور غیر منتظره، آلودگی خاک می تواند پیامدهای قابل توجهی برای اکوسیستم ها داشته باشد. تغییرات رادیکال شیمیایی خاک وجود دارد که می تواند از وجود بسیاری از مواد شیمیایی خطرناک حتی در غلظت کم آلودگی ایجاد شود.

اخبار و مطالب مربوط به آلودگی خاک را در زیست آنلاین بخوانید

 

نفوذ زباله های پلاستیکی در اعماق اقیانوسها و سوءمدیریت پسماند

نفوذ زباله های پلاستیکی در اعماق اقیانوسها و سوءمدیریت پسماند

نفوذ زباله های پلاستیکی در اعماق اقیانوسها و مدیریت ضعیف پسماند در سراسر جهان، علاوه بر آلودگی های زیست محیطی دراز مدت که منجر به اختلال در سیستم حیات وحش و اکوسیستم زمین می شود،‌ سالانه دست کم یک میلیون نفر قربانی در جهان می گیرد.

سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
اهمیت حفظ سلامت خاک در چیست

اهمیت حفظ سلامت خاک در چیست

رئیس انجمن علوم خاک ایران گفت: با فعالیت های ترویجی و فرهنگ سازی ها طی سال های اخیر، مردم تا حدی به اهمیت خاک پی برده اند.

چهار شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۳۰
تجاوز به تالاب میانکاله با احداث جاده
سازمان محیط زیست باید پاسخگو باشد

تجاوز به تالاب میانکاله با احداث جاده

فعالان محیط زیست در منطقه میانکاله و آشوراده معتقدند احداث جاده در این منطقه، تجاوز به حریم تالاب میانکاله است و سازمان محیط زیست باید پاسخگو باشد. این فعالان می‌گویند بیل‌های مکانیکی با تجاوز به حریم تالاب میانکاله ساخت پل یا جاده‌ای به جزیره آشوراده را آغاز کرده‌اند که حتی در طرح بحث‌برانگیز گردشگری آشوراده هم اسمی از آن نبود.

شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
چالش های مجازیِ که به حفظ زمین یاری می رسانند

چالش های مجازیِ که به حفظ زمین یاری می رسانند

به تازگی اقدامی در شبکه‌های اجتماعی موجب شده تا کاربران گامی برای پاکسازی محیط زیست از زباله بردارند، که این امر نشان از  افزایش آگاهی های زیست محیطی شهروندان در سایه فضای مجازی دارد.

شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
تدوین نقشه راه برای مدیریت جیوه از طریق شناخت وضع موجود منابع آلاینده

تدوین نقشه راه برای مدیریت جیوه از طریق شناخت وضع موجود منابع آلاینده

علی مریدی در سمینار و کارگاه اجرای کنوانسیون کنترل جیوه که امروز، ۶ اسفند ماه، در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، گفت: دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان دفتری که محوریت اجرای مفاد کنوانسیون میناماتا را به عنوان مرجع ملی بر عهده دارد، با برگزاری جلسات کمیته تخصصی جیوه، وظایف سازمان حفاظت محیط زیست را به منظور ایجاد هماهنگی و یکپارچگی بین کلیه بخش‌های دولتی مرتبط در امر مدیریت جیوه و ترکیبات آن انجام می‌دهد.

دوشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
پاسخ مدیرکل میراث هرمزگان به صادرات و تجارت خاک جزیره هرمز

پاسخ مدیرکل میراث هرمزگان به صادرات و تجارت خاک جزیره هرمز

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان سپس درباره فروش خاک هرمز توضیح داد: مشاهده میدانی من حاکی از این است که بسیاری از دست‌فروشان این کار را انجام می‌دهند و موضوع آن به صنایع دستی ارتباطی پیدا نمی‌کند. البته برخلاف آن‌چه گفته می‌شود فروش این خاک‌ها به صورت زینتی خیلی چشم‌گیر نیست ضمن آن‌که محل کسب و درآمد خانواده‌های ساکن در آن منطقه است که مشکل اشتغال و معیشت دارند.

دوشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
عدم پایبندی معدن بوکسیت شاهوار به تعهدات

عدم پایبندی معدن بوکسیت شاهوار به تعهدات

علی رغم هشدارها و اولتیماتوم فرمانداری شاهرود و مرکز پژوهش‌های مجلس به مسئولان معدن بوکسیت شاهوار، این معدن همچنان از تعهدات خود سرپیچی می کند و کانون آب‌ساز و زندگی بخش منطقه را در معرض نابودی کامل قرار داده است.

دوشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
استفاده از فناوری زیستی برای پاکسازی زمین

استفاده از فناوری زیستی برای پاکسازی زمین

بابک ناخدا، رئیس بخش فیزیولوژی مولکولی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی اظهار داشت: هدف بخش فیزیولوژی ملکولی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، شناسایی مکانیسمهای سازگاری گیاهان با شرایط مختلف محیطی است، امروزه به دلیل تغییر اقلیم با چالش های متعددی در عرصه کشاورزی مواجهیم به طوری که علاوه بر مشکل خشکسالی و کاهش شدید منابع آبی، رتبه اول فرسایش خاک در دنیا را نیز داریم.

یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
 توضیح سازمان محیط زیست درباره خبر «قاچاق خاک»

توضیح سازمان محیط زیست درباره خبر «قاچاق خاک»

سازمان حفاظت محیط زیست در نمابری درباره خبر «متولیان جلوی قاچاق خاک را بگیرند» توضیحاتی ارایه کرد.

چهار شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۳۵
اثر بخشی گیاهان در کاهش و پالایش آلاینده ها

اثر بخشی گیاهان در کاهش و پالایش آلاینده ها

گیاه‌پالایی (Phytoremediation)، تکنیک پالایشی است که شامل جذب، تغییر شکل، تجمع یا تصعید آلاینده‌ها با کمک گیاهان برای زدودن آلودگی‌های آب، خاک و هوا می‌باشد. این روش را برای زدودن آلودگی‌های نفتی نیز بکار می‌برند.

دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
حریق در منطقه مرگبار نیروگاه چرنوبیل در شمال اوکراین

حریق در منطقه مرگبار نیروگاه چرنوبیل در شمال اوکراین

حدود پنج هکتار از جنگلهای آلوده به مواد رادیواکتیو در مجاورت «منطقه مرگبار» نیروگاه «چرنوبیل» در شمال اوکراین طعمه حریق شد.

دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
بررسی و انواع پایش آنلاین آب و فاضلاب

بررسی و انواع پایش آنلاین آب و فاضلاب

زیست آنلاین: آب یکی از مهم ترین ارکان تمام  اکوسیستم های زنده محسوب می شود. به همین دلیل بررسی کیفی این منابع از ارکان مهم توسعه پایدار است.

یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
 خاک حتی از آب هم مهمتر است
به گفته متولیان حفاظت از خاک

خاک حتی از آب هم مهمتر است

اجازه خروج خاک‌های زیستی از ایران را ندهیم

متولیان حفاظت از خاک نیز بارها تاکید کرده‌اند که خاک حتی از آب هم مهمتر است. با این وجود در کشور ما به خاک اهمیت چندانی داده نمی‌شود و سالانه ۱۶.۷ تن در هکتار خاک از دست می‌دهیم.

شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
تاثیر مخرب آلایندگی معدن بوکسیت بر شاهرود

تاثیر مخرب آلایندگی معدن بوکسیت بر شاهرود

علی رغم گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس درباره تاثیرات مخرب و آلایندگی معدن بوکسیت شاهوار، اما همچنان بعد از ماه‌ها، این معدن هنوز فعالیت می کند.

چهار شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
سمی شدن شالیزارهای اطراف کارخانه‌ های مازندران

سمی شدن شالیزارهای اطراف کارخانه‌ های مازندران

وجود برخی شهرک‌های صنعتی و کارخانه‌ها در اطراف اراضی شالیزاری مازندران سبب آلودگی زمینهای کشاورزی در این مناطق می شود و در نتیجه به تولید محصول سالم آسیب می زند.

چهار شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
آلودگی خاک‌ها امنیت غذایی را تهدید می‌کند

آلودگی خاک‌ها امنیت غذایی را تهدید می‌کند

استفاده بیش از اندازه از کودهای شیمیایی و سموم و شیوه‌های نادرست دفن زباله سبب می‌شود که خاک‌های کشور آلوده شود که این موضوع ارتباط مستقیمی با امنیت غذایی دارد.

شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
بحران آلودگی خاک مازندران را جدی بگیریم

بحران آلودگی خاک مازندران را جدی بگیریم

باید خاک های استان مازندران به صورت هدفمند بررسی شود و با مدیریت درست جلوی استفاده بی رویه از کودها و سموم شیمیایی گرفته شده و راه کاری برای تصفیه پساب کارخانه ها و صنایع ارائه گردد تا منابع آلوده کننده خاک ساماندهی شوند.

چهار شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
لایحه کلیدی در پیشگیری از گسترش آلودگی خاک
ممانعت از فعالیت منابع آلاینده از اختیارات قانونی رییس سازمان محیط زیست است

لایحه کلیدی در پیشگیری از گسترش آلودگی خاک

مدیر کل دفتر آب‌ و‌ خاک سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان اینکه ماده ۱۵ لایحه خاک کلید پیشگیری از گسترش آلودگی خاک، دستیابی به امنیت غذایی و جامعه سالم است، گفت: طبق متن این لایحه «رئیس سازمان محیط‌زیست می‌تواند در مورد منابع و عواملی که خطرات فوری در بر داشته باشد بدون اخطار قبلی دستور ممانعت از ادامه کار و فعالیت آنها را بدهد».

چهار شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
وضعیت فعلی و چشم‌ انداز پالایش زیستی مواد لیگنوسلولزی در اروپا

وضعیت فعلی و چشم‌ انداز پالایش زیستی مواد لیگنوسلولزی در اروپا

پالایش زیستی مواد لیگنوسلولزی، شامل فرایندهایی است که زیست‌توده‌های گیاهی را به طیف وسیعی از محصولات زیست‌پایه تبدیل می‌کند. برخی از محققین ایرلندی، چالش‌ها و فرصت‌های این صنعت نوظهور در اروپا را با درنظر گرفتن عوامل کلیدی پالایش زیستی، از جمله تهیه منابع اولیه، روش‌های پردازش و بازار محصولات، جمع‌آوری و در قالب یک مقاله علمی بین‌المللی منتشر نموده‌اند.

شنبه ۲۴ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
قاچاق خاک ایران همچنان ادامه دارد

قاچاق خاک ایران همچنان ادامه دارد

مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: قاچاق خاک‌های ایران از دهه ۸۰ شروع شده و همچنان ادامه‌دار است.

شنبه ۲۴ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
عدم وجود متولی حفاظت خاک در ایران

عدم وجود متولی حفاظت خاک در ایران

براساس آمار ارائه شده توسط رئیس انجمن علوم خاک ایران، سالانه حدود دو میلیارد تن از خاک ایران فرسایش می شود که این مسئله دو و نیم برابر متوسط جهانی است.

سه شنبه ۲۰ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
 فرسایش خاک در مازندران تشدید می شود

فرسایش خاک در مازندران تشدید می شود

مدیر گروه خاکشناسی دانشگاه علوم کشاورزی ساری تاکید کرد: شخم در جهت شیب در اراضی شیب دار، وجود دام بیش از ظرفیت مرتع، تبدیل مراتع به زمین‌های کشاورزی و همچنین قطع درختان و بدون پوشش گذاشتن مزارع و اراضی مصداق‌هایی است که باعث شده فرسایش خاک به ویژه در مازندران تشدید شود.

یکشنبه ۱۸ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
قطع درختان، فرسایش خاک، سیل های جبران ناپذیر

قطع درختان، فرسایش خاک، سیل های جبران ناپذیر

یک خاک‌شناس با اشاره به اینکه تغییر بافت خاک در جنگل‌ها بیشتر به صورت فرسایش اتفاق می‌افتد، گفت: به دلیل وجود شیب در این مناطق، اگر درختان را برداشت کرده و پوشش گیاهی را کم کنیم، لایه‌های سطحی خاک در اثر فرسایش از بین می‌رود.

پنج شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۳۰
چالش‌های جدی زیست‌ محیطی و اجتماعی

چالش‌های جدی زیست‌ محیطی و اجتماعی

مواردی مانند تهدید ذخایر و منابع آب منطقه، آلودگی آب‌های سطحی و زیرزمینی، از بین رفتن مراتع، درخطر قرار گرفتن حیات‌وحش، ایجاد ریز گرد و گردوغبار، از بین رفتن جاذبه گردشگری اصلی منطقه، از بین رفتن پوشش گیاهی و درختان، چالش مدیریت باطله و ایجاد سیلاب در اثر دپوی باطله در مسیر آب و دره‌ها به عنوان آسیب‌های معدن بوکسیت شاهوار در مقوله زیست‌محیطی و اجتماعی عنوان شده است.

دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
آلودگی چاه های کشاورزی به مواد نفتی

آلودگی چاه های کشاورزی به مواد نفتی

آلودگی تعدادی از چاه های کشاورزی به مواد نفتی در جنوب پایتخت در حالی از سوی مسئولان امر تایید شده است که همچنان محصولات کشاورزی از طریق آب این چاه ها کشت می شود.

دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
ماجرای  نشت نفت در مزارع جنوب پایتخت

ماجرای نشت نفت در مزارع جنوب پایتخت

تاسیسات نفت جنوب شهر تهران واقع در باقرشهر به دلیل فرسودگی، نشت داشته و همین موضوع باعث آلودگی چاه های آب اطراف پالایشگاه نفت شده است .

دوشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
آلوده کننده خاک مکلف به برطرف کردن آلودگی تا رسیدن به حد مجاز است

آلوده کننده خاک مکلف به برطرف کردن آلودگی تا رسیدن به حد مجاز است

در صورت بروز آلودگی خاک، آلوده کننده مکلف است مراتب را بلافاصله به نزدیکترین اداره حفاظت محیط زیست اطلاع دهد و با هماهنگی و تأیید اداره مذکور، آلودگی خاک را تا رسیدن به حدود مجاز برطرف کند.

دوشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
مروری بر آلودگی زمین های کشاورزی جنوب تهران

مروری بر آلودگی زمین های کشاورزی جنوب تهران

زیست آنلاین: یکی از بزرگترین فجایع موجود که بر سلامت انسان نیز بسیار تاثیر گذار است، آلودگی محصولات کشاورزی توسط پساب های صنعتی، فلزات سنگین موجود در خاک و بعضی مواد شیمیایی حاصل از شوینده ها می باشد.

پنج شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۳
آلودگی‌های خاک، معضل فراموش‌شده

آلودگی‌های خاک، معضل فراموش‌شده

یک دهه از تدوین «لایحه جامع خاک» می‌گذرد، اما همچنان مسأله خاک در کشور با بی‌توجهی و بی‌مهری مسئولان مواجه است؛ بدون شک اگر این لایحه عملیاتی شود بسیاری از مشکلات در این بخش برطرف خواهد شد.

سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۵۵
میزان "هدررفت" خاک در ایران چقدر است؟

میزان "هدررفت" خاک در ایران چقدر است؟

مدیردفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها و مراتع آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه میزان فرسایش سالانه خاک بر طبق آخرین بررسی ۱۶.۷تن در هکتار است که حدود دو میلیارد تن خاک در سال می‌شود، گفت: تحقیقات جدیدی با استفاده از فناوری هسته‌ای در حال انجام است که احتمالا تا اوایل سال آینده به نتیجه خواهد رسید تا بتوان میزان هدررفت خاک را بدست آورد.

جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۰۹:۰۰
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction