گازهای گلخانه ای

گاز های گلخانه ای به اجزاء گازی اطلاق می شود که باعث بوجود آمدن اثر گلخانه ای می شود. نور خورشید پس از اینکه به سطح زمین تابیده می شود بخشی از آن توسط سطح زمین جذب می شود اما برخی منعکس می شود. بصورت طبیعی این گاز ها در اتمسفر وجود دارند و  این بازتاب نور در اتمسفر جذب می شود که کمک به گرم ماندن کره زمین می کند. اما با افزایش گازهای گلخانه ای، فضایی مانند گلخانه بوجود آمده و باعث می شود که گرما از جو زمین خارج نشود و دمای زمین افزایش پبدا نکند.

گازهای گلخانه ای عبارتند از بخار آّب، متان، ازن، دی اکسید کربن. در این میان بخار آب به عنوان یک گاز گلخانه ای طبیعی حدود60 درصد در اثرات گاز های گلخانه ای تاثیر دارد. 

سوخت های فسیلی، سوزاندن جنگل ها باعث تولید دی اکسید کرین می شود. وجود چهارپایان و همچنین دپوهای روباز زباله باعث انتشار زیاد گاز متان می شود. انقلاب صنعتی و استفاده از زغال سنگ و نفت شتاب تولید این گازها را افزایش داده است.

یکی از معروف ترین گازهای گلخانه ای که بوسیله انسان تولید شده است، CFCs ها می باشند.

در سال 2015 در کشور فرانسه، توافقی بین 195 کشور تحت عنوان توافق پاریس منعقد شد و کشورها متعهد شدند که با توجه به ظرفیت و توان خود درصدی از تولید گازهای گلخانه ای خود را کم کنند. 

با روی کار آمدن دونالد ترامپ در ایالات متحده آمریکا،وی اعلام کرد که از این توافق خارج خواهد شد. در حال حاضر دو کشور آمریکا و چین به تنهایی حدود 50 درصد گازهای گلخانه ای جهان را تولید می کنند.

گرمایش زمین، تغییرات آب و هوایی و آلودگی هوا از مضرات اصلی این گازها است. طی گزارش آژانس بین المللی انرژی، آلودگی هوا چهارمین عامل مرگ انسان هاست و با تولید این گاز آمار مرگ و میر افزایش پیدا خواهد کرد.

کشور ایران جزو 15 کشور اول تولید گازهای گلخانه ای در جهان است. تعهد ایران برای کاهش گازهای گلخانه ای بین 4 تا 12 درصد بستگی به وجود تحریم ها و کمک های بین المللی است.

مطالب مربوط به گاز گلخانه ای و اثرات زیست محیطی آن را در زیست آنلاین دنبال کنید.

حمایت مالی معاونت علمی از تولید اینورتر و پنل خورشیدی

حمایت مالی معاونت علمی از تولید اینورتر و پنل خورشیدی

صفحات خورشیدی از جمله کالاهایی هستند که ارز دولتی شامل حال آن نشده است از این رو سرمایه گذاری روی مبحث بهره برداری از انرژی خورشیدی گران تمام می‌شود. معاون برق و نیروی ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی از توسعه بهره‌وری نور خورشید در ۲۱ استان خبر داد و گفت: معاونت از تولید اینورتر و پنل خورشیدی حمایت مالی می کند.

پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
حفظ تنوع زیستی با خوردن محصولات با کیفیت تولید داخل
به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی

حفظ تنوع زیستی با خوردن محصولات با کیفیت تولید داخل

ترجمه: ونوس فرخی

زیست آنلاین: چندی پیش، مطلبی در روزنامه لوموند به چاپ رسید با این عنوان که برای "حفظ تنوع زیستی باید گوشت تولید داخلی و با کیفیت" مصرف شود. نویسنده این مطلب که خود از دامداران و کشاورزان فرانسوی است، معتقد است دامداری، نقطه اتصال بین کشاورزی و ضامن حفظ و نجات تنوع زیستی است. اگر دامداری از بین برود، بسیاری از گونه های زیستی را نیز از دست خواهیم داد.

پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
تداوم خشکسالی سمنان علی رغم بارش های سیل آسا

تداوم خشکسالی سمنان علی رغم بارش های سیل آسا

تازه ترین گزارش دفتر مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی سازمان هواشناسی کشور نشان می دهد حجم بارش های کشور از ابتدای سال آبی 98-97 تاکنون نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته 108.4 درصد و نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت 39.8 درصد افزایش داشت. ولی پایداری و شدت خشکسالی سال های اخیر به حدی است که اثر آن را از بین نبرده و عطش و تشنگی همچنان پابرجاست.

دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
ثابت ماندن رشد تجدیدپذیرها موج هایی از نگرانی تولید کرده است

ثابت ماندن رشد تجدیدپذیرها موج هایی از نگرانی تولید کرده است

زیست آنلاین: در طول سال های اخیر ثابت ماندن رشد در تولید و توسعه انرژی های تجدیدپذیر، موجب ایجاد نگرانی هایی در مورد تلاش های جهانی برای رسیدن به اهداف کاهش کربن شده است.

دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۰۰
تولید سوخت پاک با روش جدید توسط محققان کشور

تولید سوخت پاک با روش جدید توسط محققان کشور

به منظور حفظ محیط زیست و جلوگیری از انتشار آلاینده‌هایی مثل اکسید گوگرد در جو زمین، در سال‌های اخیر قوانین سخت گیرانه‌ای بر میزان مجاز گوگرد موجود در سوخت‌های فسیلی از قبیل گازوئیل وضع شده و بر این اساس در ایران تلاش‌هایی در این زمینه صورت گرفته است.

یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
آینده خودروهای برقی در جهان و ایران

آینده خودروهای برقی در جهان و ایران

صنعت حمل ونقل یکی از مهمترین صنایع مصرف کننده سوخت است که به دنبال جایگزین کردن خودروهای احتراق داخلی با خودروهای برقی است. خودروهای برقی قابل شارژ به دلیل آلودگی پایین و بازدهی بالایکی از بهترین کاندیداها برای جایگزینی خودروهای مبتنی بر سوخت های فسیلی پا به عرصه وجود گذاشته اند و پیشرفت های شگفت انگیز اخیر در صنعت باتری و تأسیسات شارژ این خودروها باعث شده که مشکل شارژ که بزرگترین مانع بر سر راه گسترش این خودروها است تا حدودی حل شود.

شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۰۰
آیا پدیده تغییر اقلیم در حال وقوع یا تداوم است
خاتمه حیات بشر وکره زمین تا پایان قرن بیست ویکم

آیا پدیده تغییر اقلیم در حال وقوع یا تداوم است

 در راستای پدیده تغییر اقلیم و گرمایش جهانی سوالی که همواره اذهان را به خود مشغول کرده این است که آیا پدیده تغییر اقلیم و یا آنچه که در مجامع جهانی تحت عنوان گرمایش جهانی مطرح می شود، شکل گرفته و در حال وقوع یا تداوم هست یا خیر؟

شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
زنگ خطر تولید دی اکسید کربن زده شد

زنگ خطر تولید دی اکسید کربن زده شد

زیست آنلاین: در حال حاضر میزان دی اکسید کربن موجود در اتمسفر به اندازه ای افزایش یافته است که   در طول 3 میلیون سال گذشته تا به حال، به این نقطه نرسیده بود، از این رو دانشمندان معتقدند زنگ خطر میزان تولید فاجعه بار دی اکسید کربن، به صدا درآمده است.

شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۰:۰۰
دلایل کندی حرکت به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر

دلایل کندی حرکت به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر

طی روزهای گذشته اعتراضات شهروندان بریتانیایی به کندی و تعلل سیاستمداران برای جلوگیری از تغییرات اقلیمی، اثرات سوء آن، و روند از دست رفتن تنوع زیستی خبرساز شدند. شاید از خود پرسیده باشید اگر این پدیده محصول عملکرد بشر است، چرا از آن جلوگیری نمی‌کنیم.

جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
همکاری چند شرکت مطرح برای تولید باتری خودروی برقی و راه اندازی بزرگراهی برای شارژ خودروها

همکاری چند شرکت مطرح برای تولید باتری خودروی برقی و راه اندازی بزرگراهی برای شارژ خودروها

شرکت خودروسازی ولوو، اعلام کرد که با ال‌جی و یک شرکت دیگر به منظور تولید باتری خودروهای برقی قرارداد همکاری به امضا رسانده و منعقد کرده است. همچنین، آلمانی ها، به تازگی از راه اندازی یک بزرگراه جدید در این کشور خبر داده اند که قادر است کامیون‌های برقی را در حین حرکت شارژ کند.

چهار شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
تاثیرات منفی بروز تغییرات اقلیمی

تاثیرات منفی بروز تغییرات اقلیمی

زیست آنلاین: تغییرات آب و هوایی ناشی از گازهای گلخانه ای عمدتا میزان دی اکسید کربن و متان را در جو زمین افزایش می دهد که این امر باعث گرم شدن هوا می شود، همچنین افزایش درجه حرارت جو و اختلال در جریان جوی و اقیانوس موجب تغییرات عمده ای در الگوهای هواشناسی در سراسر جهان می شود که اثرات ثانویه بیشماری خلق می کند.

چهار شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۸:۰۰
نخستین هفته بدون زغال سنگ در انگلیس 

نخستین هفته بدون زغال سنگ در انگلیس 

زیست آنلاین: بریتانیا به عنوان مهد تمدن زغال سنگی برای اولین بار در طول قرن، هفت روز را بدون هیچ گونه سوخت فسیلی سپری کرده است.

دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۸:۰۰
راه اندازی مرکز تحقیقاتی حل مشکلات تغییرات اقلیمی

راه اندازی مرکز تحقیقاتی حل مشکلات تغییرات اقلیمی

محققان دانشگاه کمبریج در حال راه‌اندازی یک مرکز تحقیقاتی موسوم به مرکز ترمیم آب و هوا به‌منظور شناسایی راهکارهای جدید برای تغییر وضعیت آب و هوایی زمین هستند. هدف اصلی این مرکز حل مشکل آب و هوای زمین است و دانشمندان، مهندسان و محققان اجتماعی را در یک محل جمع می‌کند.

شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
اما و اگرهای توافق پاریس از دیدگاه سازمان محیط زیست

اما و اگرهای توافق پاریس از دیدگاه سازمان محیط زیست

برخی از رسانه ها، با انتشار خبرها و گزارشهایی نسبت به توافق اقلیمی پاریس انتقادهایی می کنند و عده ای کلا آن را از اساس غلط می دانند و پاسخشان این است که چون «سهم ما در انتشار گازهای گلخانه ای کم است»، پس این توافق برای ما اثری ندارد. حال آنکه، زمین متعلق به همه ماست. اگر برای پیشگیری از تغییرات اقلیمی کاری نکنیم باز هم شاهد اتفاقاتی مثل سیل اخیر ایران که خسارات مادی و معنوی زیادی در بر داشت خواهیم بود و یا دوباره گرفتار خشکسالی خواهیم شد.

پنج شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۳۰
برای پیشگیری از تغییرات اقلیمی باید هزینه کنیم

برای پیشگیری از تغییرات اقلیمی باید هزینه کنیم

یکی از دلایل تغییرات اقلیمی، آلودگی هوای کلانشهرها است و اگر برای پیشگیری از آن چاره اندیشی نکنیم، دولتها و مردم بهای گزافی را خواهند پرداخت. صدها سازمان و شبکه غیردولتی اروپا، همزمان با شهرداران ۲۱۰ شهر اتحادیه اروپا خواستار اقداماتی عملی برای مقابله تغییرات اقلیمی شدند. آنها خواستار ارائه یک "استراتژی بلندمدت" در اجلاس سران اروپا هستند.

چهار شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
خطر انقراض حدود یک میلیون گونه گیاهی و جانوری

خطر انقراض حدود یک میلیون گونه گیاهی و جانوری

شورای جهانی تنوع زیستی موسوم به IPBES حاصل یک پژوهش پردامنه و چند ساله در مورد معضلات جهانی در این حوزه را در پاریس منتشر کرد.

سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۳۰
اعلام نخستین وضعیت اضطراری اقلیمیِ جهان در انگلیس

اعلام نخستین وضعیت اضطراری اقلیمیِ جهان در انگلیس

انگلیس وضعیت اضطراری اقلیمی و زیستی اعلام کرده است و در جهان این نخستین بار است که یک کشور چنین شرایطی را اعلام می‌کند.

جمعه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
از بین رفتن یخچال‌های طبیعی در نیمی از میراث‌ جهانی یونسکو

از بین رفتن یخچال‌های طبیعی در نیمی از میراث‌ جهانی یونسکو

کارشناسان نسبت به از بین رفتن یخچال‌های طبیعی در نیمی از میراث‌ جهانی یونسکو تا سال ۲۱۰۰ میلادی هشدار دادند.

پنج شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۰:۳۰
۲ راهکار برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای

۲ راهکار برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای

مدیرعامل گروه مپنا صرفه‌جویی در مصرف و بهبود راندمان نیروگاه‌ها دو راهکار مهم و اثرگذار در کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای است که باید مورد توجه قرار گیرد. علاوه بر این اگر به ازای تولید برق از طریق تجدیدپذیرها و برقی‌سازی توجه لازم را داشته باشیم و سهم نیروگاه‌های زیست‌توده مدرن نیز افزایش یابد می‌توان تولید گازهای گلخانه‌ای را تا حد زیادی کاهش داد.

پنج شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۸:۳۰
آیا زمین در انتظار ورود به یک عصر یخبندان کوچک است؟
اختلاف عقیده میان اقلیم شناسان

آیا زمین در انتظار ورود به یک عصر یخبندان کوچک است؟

در حالی که بسیاری از اقلیم شناسان معتقدند که زمین در حال گرم شدن است و شواهد نیز دال بر تایید این موضوع است، اما برخی دیگر از اقلیم شناسان می گویند که دوره گرمایش زمین در حال اتمام است و زمین از سال ۲۰۲۵ وارد عصر یخبندان کوچک می‌شود.

یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۰۰
تدبیر مؤثر برای کاهش مصرف انرژی در بخش کشاورزی و انتشار گازهای گلخانه‌ای

تدبیر مؤثر برای کاهش مصرف انرژی در بخش کشاورزی و انتشار گازهای گلخانه‌ای

شورای عالی انرژی در روزهای پایانی سال گذشته مصوبه‌ای داشت که در صورت اجرایی شدن، به اعتقاد کارشناسان، می‌تواند مصرف گازوئیل در بخش کشاورزی و نیز انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهد.

جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
سازگاری با ناشناخته های آب و هوا

سازگاری با ناشناخته های آب و هوا

زیست آنلاین: که ما نمی توانیم با " شرایط غیر منتظره یا غیر قابل پیش بینی " سازگاری پیدا کنیم زیرا ما آماده نیستیم که آنها را مدیریت کنیم و یا به مقابله با آن ها بپردازیم.

پنج شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۸:۳۰
ضرورت دخیل‌شدن رسانه‌ها در مدیریت بحران
نشست تغییرات اقلیمی و رسانه‌ها در دانشگاه علامه طباطبایی

ضرورت دخیل‌شدن رسانه‌ها در مدیریت بحران

مشاور وزیر نیرو و رئیس مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی با اشاره به این که مساله سیلاب و مدیریت آن یک پدیده بدخیم (super wicked problems) تلقی می‌شود، بر ضرورت دخیل‌شدن رسانه‌ها در برطرف کردن آن تاکید کرد.

چهار شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
انقراض گونه ها پیش از شناسایی
نگرانی فعالان محیط زیست در روز جهانی زمین:

انقراض گونه ها پیش از شناسایی

سرعت یافتن تغییرات اقلیمی و انقراض گونه های گیاهی و جانوری در معرض خطر که حتی هنوز شناسایی و ثبت نیز نشده اند، موجب نگرانی شدید فعالان محیط زیست شده و این موضوع را به شعار روز جهانی زمین پاک در سال 2019 تبدیل کرده است.

دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۰۰
تا ۲۰ سال آینده در ایران جنگلی نخواهیم داشت

تا ۲۰ سال آینده در ایران جنگلی نخواهیم داشت

به گفته یک پژوهشگر محیط زیست، در هر ثانیه حدود ۳۵۰ مترمربع از جنگل‌ها و حدود ۴۰۰ مترمربع از مراتع ایران در حال از بین رفتن هستند و این روند نشان می‌دهد ایران تا بیست سال آینده جنگلی نخواهد داشت.

دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
چند روش ساده برای حفاظت از زمین

چند روش ساده برای حفاظت از زمین

گاهی مردم گمان می برند که برای نجات زمین حتما باید کارهای بزرگ انجام دهند. آنها غافل از این هستند که اگر هرکس فقط چند نکته ساده را در راستای حفاظت محیط زیست رعایت کند، می توان زمین را حفظ نمود.

سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
افزايش راندمان انرژی و درآمدهای زيست محيطی ناشی از آن
در کارخانجات تولید نیشکر شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی

افزايش راندمان انرژی و درآمدهای زيست محيطی ناشی از آن

زیست آنلاین: كارخانجات توليد نيشكر شركت توسعه و صنايع جانبی پروژه‌های مكانيسم توسعه پاك را در سال 2011 به ثبت رسانده اند. با انجام اين پروژه ها توانسته اند سالانه   257000 تن از انتشار گازهای گلخانه ای خود كاسته و درآمدهای ارزی خوبی را  از طريق فروش  گواهی های انتشار به دست آمده به دست آورند كه اين جريان تا سال 2021ادامه داشته و قابل تمديد می باشد.

سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۸:۳۰
بزرگترین مشکلات آب در جهان امروز چیست؟

بزرگترین مشکلات آب در جهان امروز چیست؟

زیست آنلاین:هم‌اکنون بسیاری از مناطق این کره خاکی در حال تجربه مشکلات جدی آب است، ازنشانه‌های این وضعیت خشک شدن دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و تالاب‌ها، کاهش سطح آب‌های زیرزمینی، فرونشست زمین، تخریب کیفیت آب، فرسایش خاک، بیابان‌زایی و طوفان‌های گرد و غبار بیشتر است.

دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
نفت کوره کم گوگرد محدودیت تردد دریایی برای ایران

نفت کوره کم گوگرد محدودیت تردد دریایی برای ایران

زیست آنلاین: در پاسخ به این سوال که کشورهای تولید کننده و ارائه دهنده نفت کوره چه مدت زمانی برای کاهش درصد گوگرد موجود در سوخت فرصت داشته اند؟ باید گفت که در سال  2008 موضوع کاهش انتشار آلاینده های هوا مطرح شده اما طی فرایند تصویب خواهی،  کمیته حفاظت از محیط زیست سازمان بین المللی دریانوردی از اکتبر سال 2016 اعلام نمود که ممنوعیت مورد نظر در سال 2020 اجرائی خواهد شد در واقع یعنی حدود 3 سال پیش؛ که این مدت، با توجه به موانع موجود، زمان مناسبی برای اعمال تکنولوژی های مورد نیاز نمی باشد.

دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۸:۳۰
محیط زیست هوشمند/ آیا می توان تهران را به شهر هوشمند تبدیل کرد؟

محیط زیست هوشمند/ آیا می توان تهران را به شهر هوشمند تبدیل کرد؟

عده ای بر این باورند که دیجیتالی شدن شهرها و هوشمند کردن آنها به حفظ محیط زیست کمک می کند. اما، هیأت مشورتی علمی دولت آلمان در گزارشی ۹۰۰ صفحه‌ای با عنوان "آینده دیجیتالی ما" به این نتیجه رسیده که "امروزه روندهای دیجیتالیزه کردن، به دلیل استفاده بیش از حد از منابع طبیعی و رشد نابرابری اجتماعی، بیشتر مانند ماده‌ای برای سرعت بخشیدن به گسترش حریق عمل می‌کنند" و این وضعیت باید تغییر کند.

یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction