سازمان حفاظت محیط زیست ایران

سازمان حفاظت محیط زیست ایران، ارگانی دولتی است که وظیفه رسیدگی به امور مربوط به محیط زیست را بر عهده دارد. رییس این سازمان یکی از اعضای هیئت دولت و یکی از معاونین رییس جمهور است. هم اکنون در دولت دوازدهم عیسی کلانتری ریاست سازمان حفاظت محیط زیست را بر عهده دارد.

روسای سازمان محیط زیست بعد از انقلاب به شرح ذیل است:

اسکندر فیروز، منوچهر فیلی، عباس سمیعی، تقی ابتکار، رضا حسین میرزا طاهری، هادی منافی، معصومه ابتکار، فاطمه واعظ جوادی، محمد جواد محمدی زاده، معصومه ابتکار، عیسی کلانتری

برخی از وظایف سازمان حفاظت محیط زیست:

1- شناسایی زیستگاه ها با گونه های ارزشمند

2- تهیه استانداردهای زیست محیطی 

3- مطالعه آلاینده های محیط زیست

و غیره

هر استان و شهر یک اداره حفاظت محیط زیست دارد که امور مربوط به محیط زیست را در استان ها و شهر های مربوطه پیگیری می کند.

امروزه یکی بزرگترین از چالش های پیش روی این سازمان، آلودگی هوای کلانشهرها، ریزگردها و گرد و غبار، خشکسالی ها و خظر انقراض برخی گونه های جانوری است. همچنین شکار غیر محاز نیز یکی دیگر از معضلات این سازمان است. که تا کنون محیط بانان زیادی از این سازمان در راستای مقابله با شکارچیان غیر مجاز به شهادت رسیده اند.

این سازمان برای نظارت بر صنایع و کارخانه هایی که هوا را آلوده می کنند قوانینی وضع کرده است. همچنین روسای سازمان همواره به عملکرد خودروسازان برای تولید خودروهای بی کیفیت انتقاده کرده و می کنند. آنها یکی از عوامل آلودگی هوای کلانشهر را همین خودروهای بی کیفیت می دانند.

سازمان حفاظت محیط زیست ایران یک پژوهشکده وابسته به خود دارد به نام پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار که زیر نظر وزارت علوم فعالیت می کند. همچنین دانشگاه محیط زیست نیز به آموزش دانشجویان در رشته های مختلف زیست محیطی می پردازد. 

طرح بی زباله یکی از جدیدترین طرح هایی است که برای کاهش تولید زباله و مدیریت پسماند توسط کاوه مدنی معاونت سازمان راه اندازی شد.

اخبار زیست محیطی را در رسانه زیست آنلاین مطالعه و دنبال کنید.

 

نگرانی از آلودگی خاک‌های ایران

نگرانی از آلودگی خاک‌های ایران

عیسی کلانتری گفت: ۷ و نیم میلیارد نفر در کره زمین تنها یک محل برای زندگی دارند که امروز بسیار کوچک شده است و فشارهای بسیاری را متحمل می شود.

سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
راهکار محیط‌ زیست برای مقابله با تبدیل رسوبات سیل به گرد و غبار

راهکار محیط‌ زیست برای مقابله با تبدیل رسوبات سیل به گرد و غبار

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سیلاب های اخیر در کشور حاوی حجم زیادی رسوبات است که بعد از ته نشین شدن، بر روی زمین باقی می مانند که به مرور خشک شده و ممکن است به کانون گرد و غبار تبدیل شوند. برای جلوگیری از تبدیل شدن رسوبات سیل اخیر به کانون گرد و غبار، قرق دشت های این مناطق باید جدی گرفته شود و دراین راستا مکاتبات لازم صورت گرفته است.

سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
حفاظت از تالابها در مهار سیلاب موثر است

حفاظت از تالابها در مهار سیلاب موثر است

بعد از وقوع سیل زمزمه‌هایی از مجلس شنیده می‌شود که اعتبارات مربوط به حفاظت از تالاب‌ها به جبران خسارات سیل و سیلاب اختصاص یابد درحالی‌که به‌هیچ‌عنوان کار درستی نیست و باید این اعتبارات را حفظ کنیم. وجود تالابها باعث شد، حجم آب ناشی از بارش‌های سنگین اخیر روانه آن شود.

سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
بررسی وضعیت مدیریت پسماند در چهارمحال و بختیاری

بررسی وضعیت مدیریت پسماند در چهارمحال و بختیاری

با توجه به وضعیت توپوگرافی چهارمحال و بختیاری، شیب زمین و آب های روان، دفن سنتی و مکان یابی دفن زباله معضلی زیست محیطی این استان است که اگر به خوبی مدیریت نشود سلامت مردم به خطر خواهد افتاد.

سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۰۰
 آلودگی زیست محیطی «کاوه سودا» شایعه یا واقعیت

آلودگی زیست محیطی «کاوه سودا» شایعه یا واقعیت

با وجود اینکه کارشناسان، گزارشی در مورد آلودگی زیست محیطی کارخانه «کاوه سودا»، ارایه نکرده اند و رصدهای لازم و پایش های زیست محیطی به طور مداوم و متناوب از این مجتمع انجام می شود، اما برخی رسانه ها با تکیه بر اظهارات برخی افراد و همچنین برخی اهالی روستاهای اطراف، اعلام کرده اند که آلودگی های زیست محیطی این واحد بیش از حد استاندارد بوده و در این زمینه مسئولان محیط زیست استان را به کوتاهی متهم می کنند.

دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
 سیل آق قلا و گمیشان باز هم تکرار خواهد شد

سیل آق قلا و گمیشان باز هم تکرار خواهد شد

سید محسن حسینی، کارشناس شرکت آب منطقه ای گلستان، معاون سابق بهره برداری این شرکت و دبیر سابق کارگروه سیل استان و کمیته رودخانه های مرزی، گفت: همان روزی که هواشناسی گزارش خود را در ارتباط با بارش ها ارائه کرد و اخطار داد، جلسه کمیته بحران شرکت آب منطقه ای استان گلستان برگزار شد. شاید برخی بگویند بعد از واقعه به جای گشتن به دنبال مقصر و علل و ریشه ها به فکر حل مشکلات باشیم، اما واقعیت این است که سیل اخیر آق قلا و گمیشان و منطقه ای به وسعت نزدیک به 300 هزار هکتار از اراضی دشت گرگان بازهم تکرار شد

یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۰۰
 برای حفظ محیط زیست کتاب بخوانید
پیشنهاد مادر محیط زیست ایران

برای حفظ محیط زیست کتاب بخوانید

«مه لقا ملاح»، ملقب به مادر محیط زیست ایران و مدیرعامل جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست که صد و یکمین سال زندگی خود را سپری می کند، معتقد است که کتابخوانی می تواند کودکان را به عنوان ناجیان زمین به حفظ محیط زیست تشویق کند.

شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۰۰
احتمال مسمومیت عمدی قوچ و میش‌های پارک ملی گلستان
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست

احتمال مسمومیت عمدی قوچ و میش‌های پارک ملی گلستان

۱۰ فروردین امسال بود که محیط بانان پارک ملی گلستان زمان گشت‌زنی بین دشت و تپه ماهورها در منطقه‌ای معروف به «آبریز میرزابایلو» با لاشه چند قوچ و میش مواجه شدند. معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی محیط زیست گفت: هنوز علت تلف شدن ۱۶۰ رأس قوچ و میش در پارک ملی گلستان مشخص نشده اما احتمال مسمومیت عمدی حیات وحش محتمل است.

پنج شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
قانون در زمینه تاراج حقوق نسلهای آینده ساکت است

قانون در زمینه تاراج حقوق نسلهای آینده ساکت است

کلانتری با تاکید بر اینکه حقوق نسل‌های آینده را تاراج کرده‌ایم و قانون در این زمینه ساکت است، خاطرنشان کرد: از نظر قانون نسل‌های آینده هیچ حقی ندارند و قوانین موجود اجازه داده که نسل کنونی بدون هیچ محدودیتی از منابع استفاده کند، بنابراین قانون اجازه توسعه ناپایدار را داده است و توسعه پایدار تبدیل به یک قانون نشده است.

چهار شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۰۰
نباید بودجه گرد و غبار حذف شود

نباید بودجه گرد و غبار حذف شود

دبیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار گفت: به دلیل گستردگی خسارات ناشی از سیل اخیر به زیرساخت‌های تامین خدمات و سرمایه‌های مردمی، پیشنهادهایی مبنی بر جابجایی‌ در ردیف‌های بودجه ابلاغی دولت مطرح و حذف اعتبارات مقابله با گرد و غبار یکی از گزینه‌های مدنظر اعلام شده است.

سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۰۰
رشد جمعیت گونه‌ای از پروانه همزمان با افزایش بارش‌ها

رشد جمعیت گونه‌ای از پروانه همزمان با افزایش بارش‌ها

در روزهای اخیر همزمان با افزایش مقدار بارشها در کشور، شاهدموج حرکت پروانه‌های بی‌شماری هستیم که در مناطق مختلف کشور دیده می‌شوند وبرای بسیاری این سوال پیش آمده که این پروانه‌ها از چه گونه‌ای هستند و چرا جمعیتشان افزایش یافته است و اینکه رابطه ای میان رشد جمعیت پروانه ها و افزایش بارشها وجود دارد یا خیر.

سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۰:۰۰
تامین حفظ حقابه تالاب بندعلیخان

تامین حفظ حقابه تالاب بندعلیخان

کلانتری با تاکید محیط زیست بر تامین حق‌آبه تالاب بندعلیخان گفت: خوشبختانه با توجه به بارشهای خوب امسال این تالاب دارای آبگیری خوبی بوده و احیا شده است و امیدواریم بتوانیم با همکاری وزارت نیرو بر اساس قانون حفظ تالاب‌ها، حقابه این تالاب بسیار ارزشمند را تأمین کنیم.

شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۳۰
تالاب «آق گل» قطب مهم گردشگری استان همدان

تالاب «آق گل» قطب مهم گردشگری استان همدان

تالاب آقگل در جنوب شرقی شهر تازه تأسیس اسلام‌شهر آق‌گل از توابع ملایر و روستای توتل در کنار کوه کت در مرز استان‌های همدان و مرکزی واقع شده‌است و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۰۰
افتتاحیه هجدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست، شنبه برگزار می‌شود
با حضور مقامات کشوری

افتتاحیه هجدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست، شنبه برگزار می‌شود

زیست آنلاین: مراسم افتتاحیه هجدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست روز شنبه 24 فروردین‌ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران برگزار می‌شود.

پنج شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۳۰
ایران مستعد ۳۰ نوع مخاطره طبیعی است
دومین نشست کرسی‌های آزاد اندیشی با موضوع مدیریت بحران

ایران مستعد ۳۰ نوع مخاطره طبیعی است

کشور ما جز کشورهایی است که به طور طبیعی با مخاطراتی از جمله سیل مواجه است و از بین ۴۰ مخاطره شناسایی شده، بیش از ۳۰ مخاطره در ایران اتفاق افتاده است.

پنج شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
همه عواید هجدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست به سیل‌زدگان اختصاص می‌یابد

همه عواید هجدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست به سیل‌زدگان اختصاص می‌یابد

دبیر هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست از اختصاص همه عواید این رویداد زیست محیطی به سیل ‌زدگان اخیر در کشور خبر داد.

پنج شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۳۰
تولید باید بر پایه محیط زیست باشد

تولید باید بر پایه محیط زیست باشد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نامگذاری امسال توسط مقام معظم رهبری به عنوان رونق تولید گفت: تولیدی که محیط زیست را زیر پا قرار دهد، اشتباه محض است و خود مقام معظم رهبری نیز این موضوع را نمی‌پذیرند.

چهار شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
بی‌ تدبیری نتیجه سیلاب های اخیر

بی‌ تدبیری نتیجه سیلاب های اخیر

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به وقوع سیلاب در کشور گفت: مجلس در قانون بودجه ۹۴ تصویب کرده بود حریم رودخانه‌هایی که آب جاری ندارند را به مردم بفروشند که خوشبختانه دولت از این قانون تمرد کرد. ما نباید به سیل معترض باشیم باید به بی‌تدبیری خودمان معترض باشیم.

سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۰۰
بررسی دلایل سیل در ایران و نحوه مدیریت بحران

بررسی دلایل سیل در ایران و نحوه مدیریت بحران

سیل یک پدیده طبیعی است که در سایه مدیریت صحیح منابع آبی، می توان تا حد زیادی از خسارات آن کاست؛ اما وقوع سیل اخیر در اغلب نقاط کشور و خسارات فراوانی که به مردم و زیرساختها وارد آورد، نقدهایی را به شیوه مدیریت وارد می کند.

شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
اقدامات سازمان محیط زیست در ساماندهی پسماندهای صنعتی

اقدامات سازمان محیط زیست در ساماندهی پسماندهای صنعتی

در کشور ما روزانه حدود 50 هزار تن پسماند تولید می شود که بخش زیادی از آن در طبیعت رها می شود. در این میان، حجم زباله های صنعتی نیز بسیار قابل تامل است، برخی آمارها نشان می دهد سالانه بیش از 30 میلیون تن پسماند صنعتی در کشور تولید می شود.

چهار شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
در روز آشتی با طبیعت با محیط زیست دوست باشیم

در روز آشتی با طبیعت با محیط زیست دوست باشیم

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست در پیامی از مردم خواست که در ایام نوروز برای حفظ محیط زیست نکاتی را رعایت کنند.

دوشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
برای بار دوم برنامه بی‌زباله در کشور اجرایی می شود

برای بار دوم برنامه بی‌زباله در کشور اجرایی می شود

مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست از اجرای برنامه ۱۲۰ روزه «دوباره بی‌زباله» خبر داد.

شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۳۰
گنجشکهای شهری و درختی را بیشتر بشناسیم
به مناسبت روز جهانی گنجشک

گنجشکهای شهری و درختی را بیشتر بشناسیم

شاید به چشم افراد عادی گنجشک، گنجشک باشد. اما خوب است بدانیم که گنجشک ها انواع مختلفی دارند: گنجشک خانگی یا گنجشک معمولی یا گنجشک شهری و گنجشک درختی.

سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
مناطق شکار ممنوع پارک ملی لار پذیرای گردشگران نوروزی

مناطق شکار ممنوع پارک ملی لار پذیرای گردشگران نوروزی

پارک ملی لار یکی از مناطق حفاظت‌شده ایران است که دارای اکوسیستم‌های کوهستانی مرتفع و آبی می‌باشد. این منطقه در البرز مرکزی نزدیک دامنهٔ جنوب غربی دماوند و در مرز دو استان تهران و مازندران قرار گرفته‌است. پارک ملی لار از ۱۵خرداد بازگشایی می‌شود اما مناطق حاشیه‌ای و شکارممنوع پارک پذیرای گردشگران نوروزی است.

سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
 در بدنه محیط زیست کشور به جذب متخصص نیاز داریم

در بدنه محیط زیست کشور به جذب متخصص نیاز داریم

یک کارشناس سیاست‌گذاری محیط ‌زیست با اشاره به اینکه در سالجاری شاهد پذیرش نیروهای غیر متخصص در سازمان محیط زیست بودیم، ابراز داشت: با توجه به وجود دانش آموختگان متخصص محیط زیست به نظر می‌رسد نیازمند یک بازنگری جدی در جذب رشته‌های مورد نیاز در حوزه محیط ‌زیست هستیم.

سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
 عدم دریافت مجوز شماره‌گذاری زیست‌محیطی ۲۰ مدل موتور و خودرو

عدم دریافت مجوز شماره‌گذاری زیست‌محیطی ۲۰ مدل موتور و خودرو

از ابتدای آبان‌ماه سال ۹۷، ۱۱۲ درخواست صدور شماره‌گذاری برای وسایل نقلیه به کمیته فنی صدور گواهینامه‌های زیست‌محیطی ارسال شده که از این میان ۹ مدل موتورسیکلت، شش مدل خودروی سنگین و پنج مدل خودروی سبک موفق به دریافت مجوز شماره‌گذاری زیست‌محیطی نشدند.

دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
رفتار کشورها در مقابل توافق نامه پاریس چگونه بوده است

رفتار کشورها در مقابل توافق نامه پاریس چگونه بوده است

کشورهایی ازجمله روسیه، آمریکا، قطر و ونزوئلا تلاش کرده‌اند تا از مزیت‌های اصلی اقتصادی خود در مقابل کاهش‌های مدنظر موافقت‌نامه پاریس حفاظت کنند.

دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
تجاوز به تالاب میانکاله با احداث جاده
سازمان محیط زیست باید پاسخگو باشد

تجاوز به تالاب میانکاله با احداث جاده

فعالان محیط زیست در منطقه میانکاله و آشوراده معتقدند احداث جاده در این منطقه، تجاوز به حریم تالاب میانکاله است و سازمان محیط زیست باید پاسخگو باشد. این فعالان می‌گویند بیل‌های مکانیکی با تجاوز به حریم تالاب میانکاله ساخت پل یا جاده‌ای به جزیره آشوراده را آغاز کرده‌اند که حتی در طرح بحث‌برانگیز گردشگری آشوراده هم اسمی از آن نبود.

شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
کاهش تعداد فک ها به عدد ۱۰۰ براساس آخرین سرشماری

کاهش تعداد فک ها به عدد ۱۰۰ براساس آخرین سرشماری

پروین فرشچی، معاون سابق زیست دریایی سازمان محیط زیست کشور، درباره فک خزری می‌گوید: فک خزری تنها پستاندار دریای خزر است که جمعیت آن در دهه ۹۰ میلادی بالغ بر یک میلیون قطعه بود، اما بر اساس آخرین سرشماری تعداد آنها به ۱۰۰ هزار قطعه کاهش یافت.

شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
برهم زنی اکوسیستم رودخانه ها با ریختن زباله
به مناسبت روز جهانی رودخانه ها

برهم زنی اکوسیستم رودخانه ها با ریختن زباله

۱۴ مارچ روز جهانی حفاظت از رودخانه هاست. رودخانه ها به دلیل سدسازی ها، ریختن زباله درون آن و ساخت و ساز در حریم آنها در معرض نابودی هستند. بسیاری از آنها، از بین رفته یا خشک شده اند و آبزیان آنها در حال نابودی هستند.

پنج شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction