آلودگی اقیانوس ها

 آلودگی اقیانوس ها و دریاها

آلودگی دریایی یا اقیانوس زمانی رخ می دهد که اثرات مضر ناشی از وارد شدن به اقیانوس مواد شیمیایی، ذرات، زباله های صنعتی، زراعی و زیست محیطی، سر و صدا و یا گسترش موجودات مهاجم باشد.

هشتاد درصد آلودگی دریایی از خشکی می آید. آلودگی هوا نیز از طریق حمل آفت کش ها یا خاک به اقیانوس در آلودگی اقیانوس ها سهیم هستند. آلودگی زمین و هوا ثابت شده است که برای زندگی دریایی و زیستگاه های آن مضر است. آلودگی اغلب از منابع غیرمستقیم مانند رواناب حاصل از کشاورزی، باقی مانده های خرابه ها که توسط باد حمل می شود و غبار می آید.

آلودگی مواد غذایی، یک نوع از آلودگی آب، به آلودگی با مصرف بیش از حد مواد مغذی اشاره دارد. این یک علت اصلی تخریب آب های سطحی است که در آن مواد غذایی اضافی، معمولا نیترات و فسفات، باعث تحریک و رشد جلبک  می شوند. بسیاری از مواد شیمیایی سمی به ذرات کوچک متصل هستند که پس از آن توسط پلانکتون و موجودات بنثیک که بیشتر آنها یا خورنده های ته نشین یا خورنده های فیلتر هستند، جذب می شوند. به این ترتیب، سموم در زنجیره غذای اقیانوس افزایش یافته است. بسیاری از ذرات بصورت شیمیایی ترکیب شده و باعث می شوند که فاضلاب ها بی اثر شوند.

هنگامی که آفت کش ها در اکوسیستم دریایی گنجانیده می شوند، به سرعت به شبکه مواد غذایی دریایی جذب می شوند. هنگامی که در شبکه های مواد غذایی، این آفت کش ها می توانند جهش ها و همچنین بیماری ها را ایجاد کنند که می تواند برای انسان و همچنین کل شبکه غذا مضر باشند. فلزات سمی نیز می توانند به شبکه مواد غذایی دریایی وارد شوند. این امر می تواند باعث تغییر در مواد بافت، بیوشیمی، رفتار، تولید مثل و سرکوب رشد در زندگی دریایی شود. همچنین، خوراک بسیاری از حیوانات غذای ماهی بزرگ و یا مقدار هیدرولیزات ماهی دارند. به این ترتیب، سموم دریایی می توانند به حیوانات منتقل شوند و بعدا در محصولات گوشتی و لبنی ظاهر شوند.

به منظور حفاظت از اقیانوس از آلودگی دریایی، سیاست ها در سطح بین المللی توسعه یافته است. راه های مختلفی برای اقیانوس برای آلوده شدن وجود دارد، بنابراین در طول تاریخ، قوانین، سیاست ها و معاهدات متعددی وجود دارد.

تاریخچه

با وجودی که آلودگی دریایی دارای سابقه طولانی است، قوانین مهم بین المللی برای مقابله با آن تنها در قرن بیستم اعمال شده است. آلودگی دریایی در چندین کنوانسیون سازمان ملل متحد در قانون دریای در دهه 1950 به عنوان یک دغدغه مطرح بود. بیشتر دانشمندان معتقد بودند که اقیانوس ها بسیار وسیع بودند و توانایی نامحدودی برای رقیق شدن داشتند و بنابراین آلودگی را بی اثر می کردند. در اواخر دهه 1950 و اوایل دهه 1960 اختلافات متعددی در مورد دفع زباله های رادیواکتیو از سواحل ایالات متحده توسط شرکت هایی که از کمیسیون انرژی اتمی گواهی دریافت کرده بودند، به دریای ایرلند از تاسیسات بازتولید بریتانیا در Windscale و به دریای مدیترانه توسط کمیساریای فرانسه à l'Energie Atomique وجود داشت. 

به عنوان مثال، پس از بحث در دریای مدیترانه، ژاک کوستو به عنوان یک شخصیت جهانی در مبارزه برای جلوگیری از آلودگی دریایی تبدیل شد. آلودگی دریایی پس از حادثه 1967 تانکر نفتی Torrey Canyon و پس از انفجار نفتی سانتانبا بارارا در ساحل کالیفرنیا در سال 1969، سرمقاله های بین المللی بیشتری را به خود اختصاص داد.

انواع آلودگی

اسیدی شدن

اقیانوس ها معمولا یک سینک کربن طبیعی هستند که دی اکسید کربن را از جو جذب می کنند. از آنجاییکه دی اکسید کربن جو در حال افزایش است، اقیانوس ها بیشتر اسیدی می شوند. عواقب بالقوه اسیدی شدن اقیانوس به طور کامل درک نمی شود، اما نگرانی هایی وجود دارد که ساختارهای ساخته شده از کربنات کلسیم ممکن است در مقابل انحلال آسیب پذیر باشند که بر روی مرجان و توانایی صدف ها برای تشکیل پوسته تاثیر می گذارد.

بقایای پلاستیک

بقایای دریایی عمدتا آشغال های تولید شده توسط انسان است که در اقیانوس شناور می مانند و یا در اقیانوس ها معلق هستند. هشتاد درصد بقایای دریایی پلاستیک است که از زمان پایان جنگ جهانی دوم به سرعت در حال افزایش است. جرم زباله های پلاستیک در اقیانوس ها ممکن است تا 100 میلیون تن برسد. 

سموم 

به غیر از پلاستیک، مشکلات خاصی با سایر سموم وجود دارد که به سرعت در محیط دریایی تجزیه نمی شوند. نمونه هایی از سموم ماندگار عبارتند از: PCBs، DDT، TBT، آفت کش ها، فوران ها، دیوکسین ها، فنل ها و زباله های رادیواکتیو.

فلزات سنگین عناصر شیمیایی فلزی هستند که نسبتا  دارای تراکم بالا هستند و در غلظت های پایین سمی یا مسموم هستند.

اخبار و اطلاعات مرتبط با آلودگی اقیانوس ها را در پایگاه خبری زیست آنلاین دنبال کنید.

نقاط ضعف 'پلاستیک پاک‌کن' غول پیکر  اقیانوس آرام
کارشناسان تمیز کردن اقیانوس، نقص برنامه ریزی را مشخص می کردند

نقاط ضعف 'پلاستیک پاک‌کن' غول پیکر  اقیانوس آرام

زیست آنلاین: طراحان سیستم شناور جمع آوری آوارهای پلاستیکی و دریایی از اقیانوس آرام، دو دلیل برای عملکرد ناموفق سیستم برشمردند.

یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۰۰
اهمیت حفاظت از صخره های مرجانی

اهمیت حفاظت از صخره های مرجانی

صخره های مرجانی علاوه بر زیبایی برای محیط زیست دریا نیز اهمیت دارند. این صخره ها مانند حائلی مردمِ کنارِ ساحل را از امواج و طغیان آب در اثر طوفان حفظ می کند. از طرف دیگر به دلیل جذب ماهی برای اقتصاد محلی هم بسیار مهم هستند. اما جذب گاز دی اکسید کربن و اسیدی شدن آب دریاها این ساختارهای ظریف و زیبا را در معرض خطر جدی قرار داده است.

شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
معرفی جزایر مصنوعی و بررسی پیامدهای زیست محیطی آن

معرفی جزایر مصنوعی و بررسی پیامدهای زیست محیطی آن

زیست آنلاین: ساخت جزایر مصنوعی، موضوع جدیدی نیست. اما ساخت جزایر مصنوعی از سوی کشور امارات و به دنبال آن قطر و بحرین، در دو دهه اخیر در آبهای خلیج فارس، باعث گردیده تا به محیط زیست خلیج فارس و دریای عمان خسارات فراوانی وارد شود.

شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
بودجه کم محیط زیست دریایی و طرح اقدام ملی برای دریای خزر
نشست با مدیران محیط زیست استان‌های ساحلی کشور

بودجه کم محیط زیست دریایی و طرح اقدام ملی برای دریای خزر

پروین فرشچی، معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، عصر چهارشنبه در نشست با مدیران محیط زیست استان‌های ساحلی کشور از اجرای طرح اقدام ملی برای دریای خزر خبر داد و گفت: بودجه محیط زیست دریایی کم است و باید نگاه ویژه‌ای به این موضوع شود.

پنج شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
هشدار محققان نسبت به تبدیل‌ دریای خزر به «دریای‌ مرده»

هشدار محققان نسبت به تبدیل‌ دریای خزر به «دریای‌ مرده»

دبیر کارگروه محیط زیست مازندران گفت: اگر رشد ناگهانی و مضر جلبکی مداوم اتفاق افتد، جلبک‌ها به مرور می میرند و جسم و بدنه آنها بر کف دریا ریخته شده و شروع به تجزیه می‌کند و از آنجایی که اکسیژن در آب کافی نیست باعث می‌شود متان از آن تولید شده و منجر به مرگ موجودات دریایی شود اما این اتفاق در بخش هایی از دریا سواحل کم عمق مانند میانکاله رخ می‌دهد که جریان آب زیادی ندارند و تبدیل به دریای مرده می‌شود.

سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
ادعای کاهش آلودگی هوا با اجرای توافق پاریس

ادعای کاهش آلودگی هوا با اجرای توافق پاریس

ادعای ارتباط کاهش آلودگی هوا با کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای از دریچه توافق پاریس بی‌اساس است. این ادعا بیشتر به جهت تأثیرگذاری برنهادهای بررسی‌کننده و همراه کردن افکار عمومی مطرح می‌شود.

شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
سقوط بیش از ۲۵۰ کانتینر کشتی باربری در ساحل هلند و آلودگی دریا

سقوط بیش از ۲۵۰ کانتینر کشتی باربری در ساحل هلند و آلودگی دریا

حدود ۲۷۰ کانتینر یکی از بزرگ‌ترین کشتی‌های باری جهان در آبهای دریای شمال و در نزدیکی ساحل هلند بدلیل «بدی آب و هوا» به دریا سقوط کرد.

یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
آلودگی دریاهای ایران از خزر تا خلیج فارس

آلودگی دریاهای ایران از خزر تا خلیج فارس

همچنان که آلودگی دریای خزر از چاههای نفت، در شوروی سابق باقیمانده و۸۰ درصد آلودگی نفتی خزر ناشی از آن است، در آن سوی کشور خلیج فارس از طریق فاضلاب صنعتی و خانگی آلوده می شود.

شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۳۰
جمع‌آوری زباله‌های شناور در اقیانوس آرام

جمع‌آوری زباله‌های شناور در اقیانوس آرام

سیستم جمع‌آوری زباله در آب‌های اقیانوس آرام که سه برابر وسعت فرانسه است آغاز به کار کرد.

یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
بدترین آلاینده‌ موجود در اقیانوس ‌ها چیست

بدترین آلاینده‌ موجود در اقیانوس ‌ها چیست

فاکتور "شمار یک" آلودگی‌های اقیانوسی که انسان مسبب آن است، ته‌سیگارهای کوچکی هستند که بیشتر مقررات و قوانین، آنها را فراموش کرده‌اند.

پنج شنبه ۸ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
ضرورت جایگزینی مواد زیست‌تخریب‌پذیر به جای مواد پلاستیکی

ضرورت جایگزینی مواد زیست‌تخریب‌پذیر به جای مواد پلاستیکی

با پایان یافتن مراسم روز جهانی دریاها و اقیانوس‌ها در پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی و علوم جوی بیانیه‌ای صادر شد که در آن بر لزوم جایگزین کردن مواد زیست‌تخریب‌پذیر به جای ظروف پلاستیکی در شهرهای ساحلی و شمالی و جنوبی تأکید شد.

پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
کریل‌ها تهدیدی برای آلودگی‌ پلاستیکی اقیانوس‌ها

کریل‌ها تهدیدی برای آلودگی‌ پلاستیکی اقیانوس‌ها

زیست آنلاین: کریل ها با آنکه سهم کوچکی در زنجیره غذایی دارند اما تهدیدی جدی برای آلودگی های پلاستیکی اقیانوس های جهان به شمار می آیند.

پنج شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۶ , ساعت ۰۴:۱۵
آلودگی میکرو پلاستیک جهان را تهدید می کند

آلودگی میکرو پلاستیک جهان را تهدید می کند

 زیست آنلاین:  آلودگی میکرو پلاستیک در اقیانوس ها بسیار بیشتر از میزان برآوردی دانشمندان بوده است.

سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ , ساعت ۰۲:۲۴
نفوذ آلودگی‌های پلاستیکی به دورافتاده‌ترین نقاط اقیانوس‌ها

نفوذ آلودگی‌های پلاستیکی به دورافتاده‌ترین نقاط اقیانوس‌ها

میکروپلاستیک‌ها حتی دور دست‌ترین نقاط اقیانوس‌ها را نیز آلوده کرده‌اند.

دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ , ساعت ۰۶:۰۰
 ذرات پلاستیک جان نهنگ ها را به خطر انداخت

ذرات پلاستیک جان نهنگ ها را به خطر انداخت

زیست آنلاین: دانشمندان می گویند نهنگ های نیش سفید و کوسه ها در معرض خطر افزایش آلودگی ناشی از پلاستیک به خصوص بلع ذرات کوچک پلاستیکی هستند.

سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ , ساعت ۰۸:۰۰
طراحی سیستم نظارت بر آلودگی اقیانوس در هند

طراحی سیستم نظارت بر آلودگی اقیانوس در هند

هند برای اولین بار سیستمی ابداع کرده است که بر سطح آلودگی اقیانوس ها در نتیجه تغییرات ناشی از گرمایش زمین نظارت می کند.

چهار شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ , ساعت ۰۱:۵۵
تغییر اقلیم مناطق کشنده اقیانوس را چهار برابر کرد
نتایج یک پژوهش نشان داد

تغییر اقلیم مناطق کشنده اقیانوس را چهار برابر کرد

زیست آنلاین: تغییرات اقلیم منجر شده است تا مساحت مناطق بدون اکسیژن اقیانوس به شدت افزایش یافته و رشدی چهار برابری را تجربه کند.

شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۵۳
حقایقی درباره بیوپلاستیک‌ها

حقایقی درباره بیوپلاستیک‌ها

اغلب از بیوپلاستیک‌ها به عنوان دوستدار محیط زیست یاد می‌شود، اما آیا این صرفاً تبلیغات است؟ تاکنون بیش از ۹ میلیون تن پلاستیک در جهان تولید شده است. بخش اعظمی از آن‌ها به دلیل زمان تجزیه طولانی و بقایای مواد شیمیایی سمی باعث آلودگی اقیانوس‌ها، محیط زیست و خاک شده‌اند و تنها ۹ درصد از آن‌ها وارد چرخه بازیافت شده‌اند.

جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۴۲
عیاشی شرکت های تولید پلاستیک با سرمایه گذاری 180 میلیارد دلاری

عیاشی شرکت های تولید پلاستیک با سرمایه گذاری 180 میلیارد دلاری

زیست آنلاین: سرمایه گذاری های غولپیکر در تأسیسات تولید محصولات پلاستیکی منجر به افزایش تولید پلاستیک تا 40 درصد می شود که به آلودگی دائم کره زمین می انجامد.

سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۱۶
توسعه طرح بازیافت در دو بازار بزرگ انگلیس

توسعه طرح بازیافت در دو بازار بزرگ انگلیس

زیست آنلاین: دو بازار بزرگ انگلیسی طرح بازیافت بطری های پلاستیکی به روش خرید از مشتری را در انگلستان توسعه داده اند که منجر به افزایش قابل توجه بازیافت شده است.

چهار شنبه ۲۲ آذر۱۳۹۶ , ساعت ۱۲:۳۹
سالانه ۱۲ میلیون تن پلاستیک در اقیانوسها رها می شود

سالانه ۱۲ میلیون تن پلاستیک در اقیانوسها رها می شود

امروزه دریاها و اقیانوس ها به علت انتشار انبوهی از زباله های تجزیه ناپذیر به شدت در معرض خطر هستند و یک بررسی جدید علمی ابعاد بیشتری از این موضوع را مشخص کرده است.

سه شنبه ۲۱ آذر۱۳۹۶ , ساعت ۰۳:۰۷
قطعنامه جلوگیری از ورود زباله پلاستیکی به اقیانوس‌ها امضا می‌شود

قطعنامه جلوگیری از ورود زباله پلاستیکی به اقیانوس‌ها امضا می‌شود

کشورهای عضو سازمان ملل متحد با امضای قطعنامه‌ای موافقت کرده‌اند که به موجب آن جلوی ورود زباله پلاستیکی به اقیانوس‌ها را بگیرند.

چهار شنبه ۱۵ آذر۱۳۹۶ , ساعت ۰۴:۰۱
شناسایی میکرو آلاینده ها در اقیانوس ها با یک روش جدید

شناسایی میکرو آلاینده ها در اقیانوس ها با یک روش جدید

محققان انگلیسی روش جدیدی ابداع کرده اند که می تواند به آنها در شناسایی 99 درصد از میکروپلاستیک های موجود در اقیانوس های جهان کمک کند.

شنبه ۴ آذر۱۳۹۶ , ساعت ۱۲:۴۰
نفوذ آلودگی پلاستیکی به عمیق‌ترین نقاط اقیانوس‌ها

نفوذ آلودگی پلاستیکی به عمیق‌ترین نقاط اقیانوس‌ها

کارشناسان محیط زیست بار دیگر هشدار دادند که آلودگی پلاستیکی به عمیق‌ترین بخش‌های اقیانوس‌ها رسیده است.

یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۰۳
قبرستان زباله های فضایی در دل اقیانوس آرام

قبرستان زباله های فضایی در دل اقیانوس آرام

قبرستان زباله های فضایی در نقطه ای در جنوب اقیانوس آرام قرار دارد. در این نقطه بیش از ۲۶۰ زباله فضایی مدفون شده اند.

دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ , ساعت ۰۲:۲۶
اسیدی شدن اقیانوس‌ها اکوسیستم دریایی را بر هم می‌زند

اسیدی شدن اقیانوس‌ها اکوسیستم دریایی را بر هم می‌زند

با اسیدی شدن هرچه بیشتر اقیانوس‌ها بر اثر تغییرات اقلیمی پیکربندی مجموع اکوسیستم‌های دریایی مورد تهدید قرار می‌گیرد.

چهار شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ , ساعت ۰۴:۰۰
سیستم های تصفیه پساب انگلستان میلیون ها ذره پلاستیکی در دریا رها می کنند

سیستم های تصفیه پساب انگلستان میلیون ها ذره پلاستیکی در دریا رها می کنند

زیست آنلاین، سیستم های تصفیه پساب انگلستان با آزاد سازی میلیون ها ذرات پلاستیکی در آب های اطراف انگلستان، در آلودگی اقیانوسها به پلاستیک نقش دارند.

چهار شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ , ساعت ۰۹:۴۲
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction