توافق پاریس

توافق پاریس، توافق نامه ای در راستای کنوانسیون سازمان ملل در تغییرات اقلیمی که در رابطه با کاهش گازهای گلخانه ای.

متن توافق بوسیله 196 عضو کنوانسیون سازمان ملل در تغییرات اقلیمی در 21 امین کنفرانس این کنوانسیون در پاریس در سال 2015 تهیه و در سال 2018، 195 عضو این کنوانسیون آن را امضا کردند. این پیمان، پاسخی به تهدید تغییرات جهانی اقلیمی، با نگاه داشتن افزایش دما زیر 2 درجه سانتیگراد می باشد.

در پیمان پاریس، هر کشور برنامه ها و عملکرد خود را در این مشارکت برای کاهش گرمای جهانی گزارش می دهد. توافق نامه پاریس، اولین توافق جامع در مورد تغییرات آب و هوایی می باشد.

برای رسیدن به اهداف کنوانسیون سازمان ملل در تغییرات اقلیمی، ممکن است قانونی به تصویب برسد. برای بازه زمانی 2008 تا 2012، مقدار کاهش گازهای گلخانه ای در سال 1997 در پروتکل توکیو توافق شده بود.محدوده این پروتکل در سال 2012 در  اصلاحیه دوحه بر پروتکل تا سال 2012 تمدید شد. 

175 کشور بعلاوه اعضای اتحادیه اروپا، که بیش از 87 درصد گازهای گلخانه ای را تولید می کنند، این پیمان را پذیرفته اند. چین، هند و ایالات متحده آمریکا نیز که با مجموع تولید 42 درصد گازهای گلخانه ای جهان سه کشور اول در تولید این گازها هستند نیز متعهد به اجرای این توافق نامه شده اند.   

با اینکه این توافق بوسیله خیلی از کشورها و حتی دبیر کل سازمان ملل، بان کی مون، امضاء شده است، اما انتقادهایی به این پیمان وارد شد. به عنوان مثال یکی از دنشمندان سابق ناسا و کارشناس تغییرات آب و هوایی، این توافق را فقط مجموعه ای از قول ها دانست که تعهدی در آن نیست. وی توافق نامه پاریس را یک تقلب بدون عمل و فقط قول می داند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، در سال 2017 اعلام کرد که قصد دارد از این توافق خارج شود.

مطالب مربوط به توافق پاریس و اخبار و مقالات آن را در زیست آنلاین مطالعه کنید.

موج گرما موجب کشته شدن صدها تن خواهد شد

موج گرما موجب کشته شدن صدها تن خواهد شد

زیست آنلاین: یک مطالعه جدید نشان می دهد که حتی نیم درجه افزایش حرارت  می تواند حیات و زندگی هایی را نجات دهد یا از میان بردارد، مورد نیاز است، در ایالات متحده،  افزایش درجه حرارت در اثر تغییرات اقلیمی؛ موجب کشته شدن صدها تن خواهد شد.

دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
نابرابری اقتصادی ناشی از گرمایش

نابرابری اقتصادی ناشی از گرمایش

زیست آنلاین: هر ماه دانشمندان به اکتشافات جدیدی در خصوص علت و اثرات تغییرات اقلیمی پی می برند که درک ما را از علل و اثرات ناشی از آن بالاتر می برد. این تحقیق ما را با تصویری واضح تر از تهدیداتی که در پیش رو داریم روبرو می کند و بررسی می نماید اگر ما میزان انتشار را با سرعت بیشتری کاهش ندهیم، چه اتفاقی در آینده رخ خواهد داد.

پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۳۰
اما و اگرهای توافق پاریس از دیدگاه سازمان محیط زیست

اما و اگرهای توافق پاریس از دیدگاه سازمان محیط زیست

برخی از رسانه ها، با انتشار خبرها و گزارشهایی نسبت به توافق اقلیمی پاریس انتقادهایی می کنند و عده ای کلا آن را از اساس غلط می دانند و پاسخشان این است که چون «سهم ما در انتشار گازهای گلخانه ای کم است»، پس این توافق برای ما اثری ندارد. حال آنکه، زمین متعلق به همه ماست. اگر برای پیشگیری از تغییرات اقلیمی کاری نکنیم باز هم شاهد اتفاقاتی مثل سیل اخیر ایران که خسارات مادی و معنوی زیادی در بر داشت خواهیم بود و یا دوباره گرفتار خشکسالی خواهیم شد.

پنج شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۳۰
خطر انقراض حدود یک میلیون گونه گیاهی و جانوری

خطر انقراض حدود یک میلیون گونه گیاهی و جانوری

شورای جهانی تنوع زیستی موسوم به IPBES حاصل یک پژوهش پردامنه و چند ساله در مورد معضلات جهانی در این حوزه را در پاریس منتشر کرد.

سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۳۰
آیا زمین در انتظار ورود به یک عصر یخبندان کوچک است؟
اختلاف عقیده میان اقلیم شناسان

آیا زمین در انتظار ورود به یک عصر یخبندان کوچک است؟

در حالی که بسیاری از اقلیم شناسان معتقدند که زمین در حال گرم شدن است و شواهد نیز دال بر تایید این موضوع است، اما برخی دیگر از اقلیم شناسان می گویند که دوره گرمایش زمین در حال اتمام است و زمین از سال ۲۰۲۵ وارد عصر یخبندان کوچک می‌شود.

یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۰۰
تولید باید بر پایه محیط زیست باشد

تولید باید بر پایه محیط زیست باشد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نامگذاری امسال توسط مقام معظم رهبری به عنوان رونق تولید گفت: تولیدی که محیط زیست را زیر پا قرار دهد، اشتباه محض است و خود مقام معظم رهبری نیز این موضوع را نمی‌پذیرند.

چهار شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
رفتار کشورها در مقابل توافق نامه پاریس چگونه بوده است

رفتار کشورها در مقابل توافق نامه پاریس چگونه بوده است

کشورهایی ازجمله روسیه، آمریکا، قطر و ونزوئلا تلاش کرده‌اند تا از مزیت‌های اصلی اقتصادی خود در مقابل کاهش‌های مدنظر موافقت‌نامه پاریس حفاظت کنند.

دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
روند افزایش دما در قطب شمال از کنترل خارج شده است

روند افزایش دما در قطب شمال از کنترل خارج شده است

چیزی که هم‌اکنون در قطب شمال در حال اتفاق افتادن است، یک علامت هشداردهنده به منظور ضرورت پیشگیری از گرم شدن بیشتر است. ضرورت دستیابی به اهداف توافق‌نامه‌ی پاریس آشکارا در قطب شمال قابل رویت است زیرا این منطقه یکی از آسیب‌پذیرترین مناطق جهان محسوب می‌شود که به‌سرعت در حال تغییر است، اگر ما سریعا کاری انجام ندهیم، به‌زودی در معرض نابودی قرار می‌گیریم و راهی برای فرار نداریم.

یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
آیا برای اجتناب از فجایع اقلیمی آماده ایم

آیا برای اجتناب از فجایع اقلیمی آماده ایم

نویسنده: امید رستمیان مقدم

زیست آنلاین: با اینکه گزارش های اقلیمی ترجمه هایی هستند از وضعیتی اضطراری که دانشمندان علوم زمین به زبان علمی نوشته اند و با توجه به اینکه تنها با جهت گیری سیاست های اقلیمی به سمت کاهش نابرابری هاست که چنین دستاوردی محقق می شود، اما در مقابل همچنان سیاست های اقلیمی کارآمدی توسط دولت ها به کار گرفته نمی شوند.

جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
عامل تولید گازهای گلخانه ای انسان است یا خورشید
چالش بین اقلیم شناسان

عامل تولید گازهای گلخانه ای انسان است یا خورشید

در حالیکه بسیاری از دانشمندان معتقدند که فعالیت های انسانی عامل اصلی تولید گازهای گلخانه ای، گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی است، اما عده ای دیگر معتقدند که خورشید عامل موثرتری در ایجاد این پدیده است.

شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
چرا سازمان محیط‌زیست تنها متولی بررسی موافقت‌نامه پاریس است؟

چرا سازمان محیط‌زیست تنها متولی بررسی موافقت‌نامه پاریس است؟

برخلاف ایران که تنها سازمان محیط‌زیست را متولی اصلی بررسی موافقت‌نامه پاریس، قرار داده است، بررسی نهادهای مسئول در مورد این موافقت‌نامه در برخی کشورها به‌گونه‌ای دیگری است و نهادهای تخصصی مختلفی را متولی بررسی موافقت‌نامه مذکور قرار داده‌اند.

پنج شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
توافقنامه پاریس؛ چگونگی روند شکل‌گیری تا الحاق

توافقنامه پاریس؛ چگونگی روند شکل‌گیری تا الحاق

بر اساس شواهد علمی منتج از ده ها مدل اقلیمی و مشاهده بین‌المللی صحه گذاری شده توسط صدها محقق در سطح جهان، بر این مساله اتفاق نظر وجود دارد که تغییرات اقلیمی از تغییر تعادل طبیعی گازهای دارای اثر گلخانه ای در طبیعت متاثر شده است. این تغییر تعادل به علت انتشارات انسان‌ساز و کاهش توان جذب زیست بوم کره زمین بوده است.

سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
تغییرات اقلیمی خشونت علیه زنان را افزایش می دهد

تغییرات اقلیمی خشونت علیه زنان را افزایش می دهد

تحقیقات نشان داده است که زنان در مقابل تغییرات اقلیمی به مراتب بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار می‌گیرند. تغییرات اقلیمی برای کودکان و زنان خطرناک‌تر است.

یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
توافق نامه پاریس دولتمردان را رویاروی هم قرار داده است
دومین نشست هم اندیشی ملّی موافقت نامه اقلیمی پاریس در دانشگاه تهران برگزار شد

توافق نامه پاریس دولتمردان را رویاروی هم قرار داده است

زیست آنلاین: مواضع سیاسی دولتمردان در باب تغییر اقلیم با وجود نگرانی از آثار تغییر اقلیم  بر روی زیست کره زمین در اتخاذ شیوه های مقابله و مدیریت متفاوت است و آنها را رو یاروی هم قرار داده است از این رو دانشگاه تهران  در سلسله نشست هایی با موضوع هم اندیشی ملّی موافقت نامه اقلیمی پاریس قصد دارد بستری فراهم آورد تا افراد با دید گاه های متفاوت بتوانند برای ارائه راه حل  با یکدیگر به گفتگو بنشینند.

جمعه ۱۰ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
 برنده‌ ها و بازنده‌ های جدید بعد از اِعمال مالیات جهانی کربن

برنده‌ ها و بازنده‌ های جدید بعد از اِعمال مالیات جهانی کربن

زیست آنلاین: در خصوص اهداف پشت پرده‌ی احتمالی توافقنامه‌ی پاریس و آثار اقتصادی پیوستن، متعهّد شدن و متعهّد ماندن کشورها به آن، بحث‌ها و گمانه‌زنی‌ها همچنان ادامه دارد. بعضی از کارشناسان بر این باورند که مالیات کربن، صرفاً یک ترفند سیاسی در پوشش شعارهای محیط زیستی، برای تضعیف جایگاه کشورهای در حال توسعه و جهان سوّمی در عرصه‌ی تجارت جهانی است.

چهار شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
توافقنامه پاریس یک سند حقوقی الزام‌آور است
در دومین نشست هم اندیشی ملی توافقنامه پاریس عنوان شد

توافقنامه پاریس یک سند حقوقی الزام‌آور است

یک حقوقدان گفت: «توافقنامه پاریس، یک سند حقوقی الزام‌آور برای کشورهایی است که به عضویت آن در می‌آیند و اجرای مفادش، الزام‌آور خواهد شد چرا که مفاد تعهدات در متن، به دو دسته «متعهد به وسیله» و «متعهد به نتیجه» تقسیم شده است.»

چهار شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
تغییرات اقلیم منافع ملی را تهدید می کند
تغییر اقلیم از واقعیت تا خیال

تغییرات اقلیم منافع ملی را تهدید می کند

زیست آنلاین : چرا اکثر مدیران از محلی و ملی و جهانی در تصمیم گیری های مدیریتی برای سازگاری با تغییرات اقلیم مدام تکرار می کنند با منافع ملی ما سازگاری ندارد، آنها بدانند چه بخواهند چه نخواهند تغییرات اقلیمی در آینده ای نزدیک منافع آنها را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
لحاف ملا! به بهانه گزارش های سریالی خبرگزاری مهر درباره توافقنامه پاریس!

لحاف ملا! به بهانه گزارش های سریالی خبرگزاری مهر درباره توافقنامه پاریس!

ایمان معمار

زیست آنلاین: دو روز پیش خبری با عنوان «سهم ۱.۳ درصدی ایران در انتشار گازهای گلخانه‌ای»، در خبرگزاری مهر آمده بود و تصریح کرده بود که کشورهای توسعه‌یافته اروپایی و ایالات متحده با در اختیار داشتن بیش از ۷۹ درصد از سهم انتشار گازهای گلخانه‌ای، اصلی‌ترین عامل افزایش انتشار این گازها در جهان هستند. با این وجود اما مطابق توافق تغییر اقلیم پاریس کشورهای درحال‌توسعه مانند ایران نیز که سهم انتشار بسیار اندکی دارند، باید منابع انرژی خود را کنار گذارند.

پنج شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
سهم ایران در انتشار گازهای گلخانه‌ای چقدر است؟

سهم ایران در انتشار گازهای گلخانه‌ای چقدر است؟

ایران باوجود داشتن رتبه اول منابع نفت و گاز در جهان، اما تنها سهم ۱.۳ درصدی در انتشار گازهای گلخانه‌ای دارد. از همین رو اقدامات ایران در کاهش انتشار این گازها، نمی‌تواند تأثیری در جلوگیری از افزایش دمای کره زمین داشته باشد. چرا که آمریکا، بزرگ‌ترین انتشار دهنده گازهای گلخانه‌ای، از توافق پاریس خارج‌ شده است.

سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
کاهش تولیدات نفت و گاز با اجرای توافق پاریس

کاهش تولیدات نفت و گاز با اجرای توافق پاریس

بررسی‌ها نشان می‌دهد در صورتی که تعهدات فعلی ایران در توافقنامه پاریس اجرایی شود، حدود ١۵ درصد از ارزش تولیدات صنعت نفت و گاز کشور کاسته خواهش شد.

یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
ذوب شدن یخچالهای هیمالیا امنیت غذایی را به خطر می اندازد

ذوب شدن یخچالهای هیمالیا امنیت غذایی را به خطر می اندازد

گرمایش زمین و آب‌شدن یخچال هیمالیا چرخه تولید غذا را به هم خواهد زد. دانشمندان هشدار می‌دهند در صورتی‌که رویه گرم شدن زمین بر همین منوال ادامه یابد، تا سال ۲۱۰۰ بیش از دو سوم از یخچال طبیعی هیمالیا آب خواهد شد.

سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
لزوم بررسی توافق پاریس با کارشناسان مرتبط حوزه انرژی و اقتصاد

لزوم بررسی توافق پاریس با کارشناسان مرتبط حوزه انرژی و اقتصاد

در صورت اجرایی شدن تعهدات ایران در توافق پاریس 7.2 درصد از حجم کل اقتصاد کشور کاسته می‌شود. همچنین بر اساس گزارش فوق، صنایع نفت و گاز و بخش کشاورزی و همچنین صنایع غذایی بیشترین آسیب را از اجرای این توافق خواهند دید.

شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
سازگاری با تغییرات اقلیمی با حفاظت از تالابها

سازگاری با تغییرات اقلیمی با حفاظت از تالابها

یکی از راهکارهای مقابله با تغییرات اقلیمی، سازگاری با آن است و حفاظت از تالابها بهترین روش برای دستیابی به این هدف است.

سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
ارتباط میان گرمایش زمین و زمستان‌های سخت

ارتباط میان گرمایش زمین و زمستان‌های سخت

آب و هوای کره زمین در طول تاریخ تغییرات زیادی کرده است. این سیاره از ۶۵۰ هزار سال پیش تاکنون هفت دوره افزایش و کاهش شدید دما را تجربه کرده است. حدود هفت هزار سال پیش آخرین عصر یخبندان زمین به وقوع پیوست و پس از آن دوران تمدن بشریت آغاز شد.

سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
تغییرات اقلیمی؛ تهدیدی علیه پایگاه‌های نظامی آمریکا

تغییرات اقلیمی؛ تهدیدی علیه پایگاه‌های نظامی آمریکا

وزارت دفاع آمریکا می‌گوید پایگاه‌های نظامی این کشور در مخاطرات ناشی از تغییرات آب و هوایی از جمله سیل، خشکسالی یا جنگل‌سوزی قرار دارند. دونالد ترامپ مسئله تهدیدهای اقلیمی را ثانویه می‌داند و نگرانی‌ها را ساختگی می‌خواند.

دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
از تنش ژئوپولیتیک تا تغییرات آب و هوایی
تهدیدات جهانی در سال ۲۰۱۹:

از تنش ژئوپولیتیک تا تغییرات آب و هوایی

سوالی که گزارش سالانه تهدیدهای جهانی، که به تازگی از سوی مجمع جهانی اقتصاد منتشر شده و به دنبال پاسخگویی به آن می باشد، این است که آیا جهان، در حال ورود به یک دوره بحرانی است یا خیر.

یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
ادعای کاهش آلودگی هوا با اجرای توافق پاریس

ادعای کاهش آلودگی هوا با اجرای توافق پاریس

ادعای ارتباط کاهش آلودگی هوا با کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای از دریچه توافق پاریس بی‌اساس است. این ادعا بیشتر به جهت تأثیرگذاری برنهادهای بررسی‌کننده و همراه کردن افکار عمومی مطرح می‌شود.

شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
لزوم بهبود جایگاه و راهکارهای آب در توافقنامه‌های تغییر اقلیم

لزوم بهبود جایگاه و راهکارهای آب در توافقنامه‌های تغییر اقلیم

 نویسنده: Maggie White / مترجم: داد دشتستانی

زیست آنلاین: توافقنامه تغییر اقلیم پاریس در 2015 اهداف بلندپروازانه ای را برای کاهش انتشار کربن و کمک به کشورها در سازگاری با پیامدهای نامطلوب تغییرات جهانی اقلیم ترسیم می کند. اما آب غایب بزرگ این توافقنامه است. در این توافقنامه تنها اشاره ناچیزی به نقش اساسی آب در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و سازگاری با تغییرات اقلیمی شده است. در عین حال، بسیاری از کشورها که موافقتنامه پاریس را امضاء کردند، آب را به عنوان مولفه کلیدی و اساسی برنامه ملی خود(NDCs)  در نظر گرفته اند.

شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
صنعت استخراج زغال سنگ در اسپانیا برای همیشه تعطیل شد

صنعت استخراج زغال سنگ در اسپانیا برای همیشه تعطیل شد

صنعت استخراج زغال سنگ در اسپانیا روز سه شنبه همزمان با آغاز سال نوی میلادی تعطیل شد.

پنج شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۳۰
نشست ملی ایران و چالش ۲۰۲۰ در دانشگاه تهران برگزار شد

نشست ملی ایران و چالش ۲۰۲۰ در دانشگاه تهران برگزار شد

زیست آنلاین: این نشست با همکاری انجمن علمی دانشکده عمران دانشگاه تهران، همچنین انجمن های اسلامی دانشکده های فنی، حقوق و علوم سیاسی روز گذشته، ۴ دی ماه، با هدف بررسی مسائل حقوقی، فنی و اقتصادی توافق پاریس، در تالار شهید چمران دانشگاه تهران برگزار شد.

چهار شنبه ۵ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
jyane construction