آلاینده صنعتی

آلودگی صنعتی

به منظور تامین نیاز های روزانه جمعیت رو به رشد، انواع مختلف صنایع برای تولید محصولات مختلف راه اندازی می شوند. صنایع از مواد خام استفاده می کنند، آنها را فرآوری کرده و محصول نهایی را تولید می کنند. علاوه بر محصولات نهایی، تعداد زیادی محصولات جانبی نیز تولید می شود. از میان تمام محصولات جانبی، اگر برخی از آنها در مقادیر زیاد باشند و فرآوری مقرون به صرفه باشد، صنعتگر محصولات جانبی را حفظ می کند. اگر پردازش پسماند هزینه قابل ملاحظه ای داشته باشد، صنعتگر پسماند را در قالب گاز، مایع یا جامد در محیط زیست رها می کند. گازها معمولا به اتمسفر وارد می شوند، مایعات در مکان هایی مانند کانال ها، رودخانه ها یا دریا تخلیه می شوند و زباله های جامد در خشکی یا در آب ها تخلیه می شوند. در تمام موارد، هوا یا آب و یا زمین به دلیل تخلیه زباله آلوده است. تا کنون، حدود 17 صنعت که بیشترین آلودگی را دارند شناسایی شده اند. این صنایع عبارتند از سود سوز، سیمان، نوسیدنی، رنگدانه ها و واسطه های رنگی، کود، آهن و فولاد، پالایشگاه های نفت، کاغذ و پالپ، آفت کش ها و داروها، قند، پارچه، نیروگاه های حرارتی، دودکش ها و غیره.

طیف گسترده ای از آلاينده ها همانطور که در بالا ذکر شدند وارد محیط می شوند و اکوسیستم طبیعی را مختل می کند. با توجه به فعالیت های صنعتی، انواع مختلفی از گازهای سمی مانند NO، SO2، NO2، SO3، CL2، CO، CO2، H2SO4 و غیره - مواد شیمیایی فرار، گرد و غبار و غیره، آزاد می شوند و باعث ایجاد مشکل آلودگی حاد می شوند. علاوه بر این، نشت تصادفی گازهای سمی می تواند باعث ویرانی شود.

برای مثال، نشت گاز متیل ایزوسیانات از کارخانه اتحاد کاربید در بوپال باعث کشتار جمعی شد که به عنوان تراژدی گاز بوپال شناخته می شود. علاوه بر حوادث، بسیاری از گازهای سمی فوق الذکر باعث کاهش سطح لایه اوزون شده و سوراخ در اوزون ایجاد می کنند.

گاز های گلخانه ای بر گرم شدن کره زمین. باران اسیدی، تخریب بنای تاریخی و کشتن موجودات زنده که تاثیر می گذارند و به اکوسیستم ضرر می زنند. طبیعت ضایعات صنعتی بستگی به فرایند صنعتی که در آن این مواد تولید می شوند و مواد خامی که استفاده می شوند دارد.

اثرات آلاینده های صنعتی 

بر سلامت انسان

- باعث تحریک چشم، بینی، دستگاه تنفسی، گلو و غیره می شود.

- میزان مرگ و میر و میزان بیماری را افزایش می دهد.

- انواع ذرات به طور عمده گرده، حملات آسم را آغاز می کنند.

بر سلامت جانوران

در مورد حیوانات، آلاینده ها در دو مرحله وارد می شوند:

- انباشت آلاینده های هوا در علوفه و حیوانات شکار شده.

- مسمومیت بعدی حیوانات هنگامی است که غذای آلوده می خورند. در مورد حیوانات، سه آلاینده از قبیل فلورین، آرسنیک و سرب بیشترین آسیب را به دام می زنند.

بر گیاهان

آلودگی صنعتی نشان داده شده است که اثرات نامطلوب جدی بر گیاهان دارد. در برخی موارد، مشخص شده است که پوشش گیاهی که بیش از 150 کیلومتر از منبع آلاینده ها فاصله دارد تحت تأثیر این آلاینده ها قرار گرفته است.

آلاينده هاي عمده اي که بر گياهان اثر می گذارند عبارتند از SO2، O3، MO، NO2، NH3، HCN، اتیلن، Herbicides، PAN (Peroxy-Acetyl Nitrate) و غیره . در حضور آلاينده ها، گياهان سالم از اختلال، کلروز و غيره رنج می برند.

کنترل آلاینده های صنعتی

هدف نهایی در راستای اقدامات کنترل آلودگی برای حفظ ایمنی انسان، مواد و ماشین آلات است. اجرای اقدامات کنترلی باید بر اساس اصل بازیابی یا بازیافت آلاینده ها و باید به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از تولید باشد. یعنی هرگز به عنوان مسئولیت مطرح نباشد، بلکه همیشه یک دارایی باشد.

برخی از اقدامات مهم کنترل آلاینده های صنعتی

کنترل در منبع

این مورد شامل تغییرات مناسب در انتخاب مواد خام و فرآیند در تصفیه گازهای خروجی قبل از تخلیه است تا اطمینان حاصل شود که مخلوطی از آلاينده های تخلیه شده است.

انتخاب مکان صنایع

سایت صنعتی باید با توجه به ویژگی های اقلیمی و توپوگرافی قبل از فعالیت صنعت مورد بررسی قرار گیرد.

تصفیه پسماند صنعتی

پسماند صنعتی باید قبل از تخلیه بدرستی تصفیه شود.

کاشت گیاه

کاشت فشرده گیاهان در منطقه، به طور قابل توجهی گرد و غبار، دود و سایر آلاینده ها را کاهش می دهد.

اقدامات سختگیرانه دولت

دولت باید اقدام جدی علیه صنایعی که مقدار بیشتری از آلاینده ها را نسبت به سطح تعیین شده توسط اداره کنترل آلودگی به محیط زیست وارد می کنند انجام دهد.

اخبار و اطلاعات مربوط به آلاینده صنعتی را در زیست آنلاین بخوانید.

 آلودگی زیست محیطی «کاوه سودا» شایعه یا واقعیت

آلودگی زیست محیطی «کاوه سودا» شایعه یا واقعیت

با وجود اینکه کارشناسان، گزارشی در مورد آلودگی زیست محیطی کارخانه «کاوه سودا»، ارایه نکرده اند و رصدهای لازم و پایش های زیست محیطی به طور مداوم و متناوب از این مجتمع انجام می شود، اما برخی رسانه ها با تکیه بر اظهارات برخی افراد و همچنین برخی اهالی روستاهای اطراف، اعلام کرده اند که آلودگی های زیست محیطی این واحد بیش از حد استاندارد بوده و در این زمینه مسئولان محیط زیست استان را به کوتاهی متهم می کنند.

دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
انتقاد محیط زیست نسبت به ابهام در سرنوشت موتور سیکلت های فرسوده
جلسه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا

انتقاد محیط زیست نسبت به ابهام در سرنوشت موتور سیکلت های فرسوده

در سی و ششمین جلسه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا که روز گذشته (اول اسفند ماه) در سازمان حفاظت از محیط زیست با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف از جمله ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و پلیس برگزار شد، طرح اسقاط موتورسیکلت‌های فرسوده مورد بحث و بررسی قرارگرفت.

پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
تاکید بر لزوم همبستگی سازمانهای ذیربط در رفع آلودگی هوا
جلسه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا

تاکید بر لزوم همبستگی سازمانهای ذیربط در رفع آلودگی هوا

در سی‌وششمین جلسه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا که عصر روز چهارشنبه (اول اسفندماه) در سازمان محیط زیست برگزار شد؛سازمان محیط زیست از عملکرد پلیس، در مورد ماده ۸ قانون هوای پاک، مبنی بر ممنوعیت تردد موتورسیکلت‌ها و خودروهای فرسوده انتقاد کرد و تاکید شد دود اختلاف پلیس و وزارت کشور به چشم مردم می‌رود.

پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
اثر بخشی گیاهان در کاهش و پالایش آلاینده ها

اثر بخشی گیاهان در کاهش و پالایش آلاینده ها

گیاه‌پالایی (Phytoremediation)، تکنیک پالایشی است که شامل جذب، تغییر شکل، تجمع یا تصعید آلاینده‌ها با کمک گیاهان برای زدودن آلودگی‌های آب، خاک و هوا می‌باشد. این روش را برای زدودن آلودگی‌های نفتی نیز بکار می‌برند.

دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
پایش آنلاین هوا چیست؟

پایش آنلاین هوا چیست؟

زیست آنلاین: موضوع پایش لحظه ای و یا آنلاین هوای محیطی توسط استقرار ایستگاه های آنلاین، یکی از سیاست های در نظر گرفته شده دولت در خصوص اطلاع رسانی، شفاف سازی و ارائه اطلاعات دقیق به مردم در زمان مناسب و به صورت آنلاین بود، که پس از به اجرا در آمدن موجب  تقویت فعالیت های بین بخشی و گسترش مشارکت و درگیر کردن بخش خصوصی و آزمایشگاههای معتمد، ایجاد اشتغال سبز و ارائه آموزش های تخصصی و عمومی نیز گشت.

یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
تاثیر ناچیز معاینه فنی در  کاهش آلودگی هوا

تاثیر ناچیز معاینه فنی در کاهش آلودگی هوا

حتی اگر تمام خودروهای موجود در تهران، در شرایط فعلی به معاینه فنی مراجعه نمایند، تنها باعث کاهش ۱.۷۵ درصدی ذرات معلق در تهران خواهند شد؛ بنابراین باید به‌دنبال افزایش معیارهای کنترلی در معاینه فنی خودروها بود.

سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
آیا دوچرخه‌‌ سواری در تهران رونق خواهد گرفت؟
به بهانه سه‌شنبه‌های بدون خودرو:

آیا دوچرخه‌‌ سواری در تهران رونق خواهد گرفت؟

آلودگی هوا، هر ساله مخصوصا در فصل‌های سرد سال دامن پایتخت ایران و شهرهای بزرگ کشور را می‌گیرد و همزمان با این مشکل، همیشه راه حل‌هایی نیز مطرح شده است.

سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
پتروشيمی و صنايع آلاينده نفس مردم استان مركزی را بريده است

پتروشيمی و صنايع آلاينده نفس مردم استان مركزی را بريده است

نوع ذرات آلاينده شهر اراك يكي از نگراني‌هاي فعالان محيط زيست كشور درخصوص وضعیت شهر اراک است. براساس شواهد ريزگردهاي پايه سولفات سديم در ذرات آلاينده اراك وجود دارد كه اين ذرات موجب شيوع انواع بيماري‌هامانند سرطان در اراك شده است.

یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
افزایش آلودگی در شهرهای صنعتی

افزایش آلودگی در شهرهای صنعتی

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از انباشت آلاینده‌ها در شهرهای صنعتی طی سه روز آینده خبر داد.

شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۳۶
افزایش غلظت آلاینده های جوی در شهرهای صنعتی

افزایش غلظت آلاینده های جوی در شهرهای صنعتی

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از افزایش غلظت آلاینده های جوی در شهرهای صنعتی و پر جمعیت از امروز تا دوشنبه خبر داد.

پنج شنبه ۷ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۰۶:۳۴
ورود جدی دادستانی و مدیریت شهری برای تعطیلی کارخانه‌های آلاینده

ورود جدی دادستانی و مدیریت شهری برای تعطیلی کارخانه‌های آلاینده

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شورای شهر تهران از ورود جدی دادستانی و مدیریت شهری جهت تعطلی کارخانه‌های آلاینده در شهر تهران خبر داد و گفت: در این زمینه در حال حاضر بالغ بر ۳۰۰ پرونده در دست بررسی قرار دارد.

دوشنبه ۲۷ آذر۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۳۰
اثرات مخرب آلاینده های جوی بر ژن انسان ها

اثرات مخرب آلاینده های جوی بر ژن انسان ها

آلاینده های جوی ژن های انسان را تغییر می دهند. از سویی بروز بیماریهای ژنتیک، یکی از مهم ترین اثرات مخرب آلودگی هوا بر روی بدن افراد است.

سه شنبه ۷ آذر۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۱۱
 طرح جامع برخورد با آلاینده‌های زیست محیطی ارائه شود
دلخوش:

طرح جامع برخورد با آلاینده‌های زیست محیطی ارائه شود

سخنگوی فراکسیون محیط‌ زیست مجلس شورای اسلامی خواستار ارائه طرح جامعی برای برخورد ضربتی با آلاینده‌های زیست محیطی شد.

دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۲۰
آلودگی هوا دغدغه است؟

آلودگی هوا دغدغه است؟

مجید سرایداریان، رئیس انجمن مدیریت سبز ایران

زیست آنلاین :تأمین سرمایه و تجهیزات موردنیاز برای پیشبرد صنایع دورمانده ایران از تکنولوژی روز در اولویت قرار گرفته است اما آلایندگی تجهیزات و طرح‌های پیمان‌کاران خارجی تا چه اندازه جز خط قرمزهای ما در بستن قرارداد با آن‌هاست؟

شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ , ساعت ۰۵:۰۶
دولت انگلستان به دلیل بحران آلودگی هوا مورد بازخواست قرار می گیرد

دولت انگلستان به دلیل بحران آلودگی هوا مورد بازخواست قرار می گیرد

زیست آنلاین :گروه NGO قانونی در کشور انگلستان با نام ClientEarth دولت انگلستان را در صورت عدم پایبندی به تعهدات خود در زمینه مقابله با هوای آلوده انگلستان، به دادگاه خواهد کشید.

چهار شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ , ساعت ۰۱:۰۵
مالیات سبز،متنی پرحاشیه به نام محیط زیست وبه کام دیگران
درسایه تشکیل پایگاه های مختلف به منظور کاهش آلودگی های زیست محیطی اتفاق افتاد:

مالیات سبز،متنی پرحاشیه به نام محیط زیست وبه کام دیگران

احمدرضا صباغی

زیست آنلاین : افزایش گسترده وروز افزون هزینه‌های خارجی ناشی از آلودگی محیط‌ زیست و محاسبه آن در قیمت تمام‌شده کالا‌ها و خدمات موجب شده است تا نیاز به بازبینی هرچه سریع‌تر در مورد گسترش پایه‌های مالیات سبز در ایران به منظور حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست کشور به یک ضرورت انکار ناپذیر تبدیل شود.

چهار شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ , ساعت ۰۴:۲۵
استان تهران ظرفیت زیستی این مقدار آلایندگی را ندارد

استان تهران ظرفیت زیستی این مقدار آلایندگی را ندارد

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: بزرگترین معضل استان تهران به طور عام معضل محیط زیستی است. این استان ظرفیت زیستی این مقدار آلایندگی را ندارد و تمام تلاش‌مان را خواهیم کرد که بارگذاری‌های جدید که دارای آلایندگی زیادی هستند در استان تهران به حداقل برسد.

دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۶ , ساعت ۰۹:۱۲
 آنومالي D19 هنوز هم در انتظار مجوز اکتشاف از سوی  محيط زيست است/ تعامل خوب صنعت و معدن و محیط زیست
مدیرعامل چادرملو اظهار داشت:

آنومالي D19 هنوز هم در انتظار مجوز اکتشاف از سوی محيط زيست است/ تعامل خوب صنعت و معدن و محیط زیست

زیست آنلاین :اکتشاف و بهره‌برداری از آنومالی «دی۱۹» توسط دو شرکت چادرملو و سنگ‌آهن مرکزی هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد و بهره‌برداری از این محدوده را از سال ۸۴ تا به امروز به تعویق انداخته است. معضلی که قرار بود تا پایان سال 94 حل و فصل شود ولی نشد.

چهار شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ , ساعت ۰۵:۳۱
کاهش آلودگی محیط زیست با استفاده از تکنولوژی های نوین بازیافت قراضه
زیست آنلاین بررسی کرد:

کاهش آلودگی محیط زیست با استفاده از تکنولوژی های نوین بازیافت قراضه

زیست آنلاین : اگرچه بازیافت قراضه یکی از راه های تامین خوراک مورد نیاز واحدهای تولیدی از قبیل فولادسازان است اما بازیافت آن می تواند تاثیراتی را بر روی محیط زیست داشته باشد از اینرو بررسی ها نشان می دهد استفاده از تکنولوژی های جدید بازیافت می تواند این آسیب ها را کاهش دهد و عملکرد بهتری نسبت به روش های سنتی در این زمینه داشته باشد.

سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ , ساعت ۰۳:۰۷
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction