حفاظت محیط زیست

محیط زیست و منابع طبیعی به عنوان یکی از سرمایه های طبیعی و حیاتی بشر است. حفاظت محیط زیست (Environmental Protection) به اقداماتی گفته می شود که به حفظ آن کمک کند. این اقدامات می تواند به صورت انفرادی، گروهی، از طریق دولت ها انجام شود. 

کشورهای مختلفی برای حفظ محیط زیست خود اقداماتی انجام داده اند.

چین: در سال 1972 برای اولین بار اقداماتی برای حفظ محیط زیست انجام شد. پارک های حفاظت شده مختلفی در این کشور وجود دارند. همچنین چین برای کنترل آلودگی هوا از ابزار های مختلفی مانند مشوق های اقتصادی، موارد داوطلبانه و مشارکت های عمومی استفاده می کند. این کشور طرح هایی  برای حفاظت از محیط زیست در دست اجرا دارد. یکی از این طرح ها سرمایه گذاری در انرژی های تجدید پذیر می باشد. به طوری که در حال حاضر کشور چین رتبه یک در تولید برق از خورشید را در اختیار دارد. 

مکزیک: این کشور حدود ده درصد تنوعات زیستی جهان را در اختیار دارد. دولت این کشور از سال 1940 حفاظت محیط زیست را آغاز کرد. در آغاز قرن 21 حدود 130 منطقه حفاظت شده وجود داشت که در حال حاضر این تعداد به 180 رسیده است. 

استرالیا: این کشور نیز با تشکیل مناطق حفاظت شده به محیط زیست خود کمک می کنند.

تانزانیا: این کشور در میان کشور های آفریقایی یکی از بزرگترین تنوع های زیستی را در اختیار دارد. در این کشور حدود 50 درصد از زمین های این کشور در منطقه حفاظت شده قرار دارند.

در ایران نیز مناطق حفاظت شده ای وجود دارد. در ایران یکی از مهمترین گونه هایی که در ایران مورد بحث است، یوزپلنگ ایرانی می باشد. اهمیت این موضوع به قدری است که در جام جهانی 2014 عکس این گونه بر روی پیراهن تیم ملی فوتبال حک شد.

اخبار و مقالات مربوط به حفاظت محیط زیست را در زیست آنلاین دنبال کنید.

پیامدهای زیست محیطی برداشت شن و ماسه

پیامدهای زیست محیطی برداشت شن و ماسه

ترجمه: لیدا فرخی، کارشناس ارشد ارتباطات و فعال محیط زیست

زیست آنلاین: هزاران سال است که شن و ماسه در ساخت جاده ها و ساختمان ‎ها مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه تقاضا برای شن و ماسه همچنان در حال افزایش است. لازم است متصدیان معادن برای اطمینان از اداره مسئولانه استخراج شن و ماسه با کارشناسان متخصص محیط زیست در ارتباط باشند.

شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
نیاز ساختمانها به برچسب مصرف بهینه انرژی

نیاز ساختمانها به برچسب مصرف بهینه انرژی

اغلب تجهیزاتی که در ساختمان‌های بلندمرتبه استفاده می‌شود، از سنگ نما تا شیرآلات و مصالح وارداتی است. وقتی سرمایه‌گذار به‌دنبال خاص کردن کار خود است، قطعاً اگر بداند چنین ضوابط و بحث‌هایی مربوط به بهره‌وری انرژی (Energy saving) وجود دارد، آنها را هم در کار خود استفاده می‌کند و هیچ محدودیتی برای وارد کردن آنها ندارد. این موضوع می‌تواند روی بحث بهره‌وری انرژی ساختمان آن‌قدر تأثیرگذار باشد که مالک به عنوان یکی از شاخصه‌های برج خود می‌تواند بگوید من برجی ساختم که انرژی‌اش را خودش تعیین می‌کند.

شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۹:۰۰
گردهمایی بزرگ مردم شاهرود در اعتراض به ادامه کار معدن بوکسیت تاش

گردهمایی بزرگ مردم شاهرود در اعتراض به ادامه کار معدن بوکسیت تاش

گردهمایی بزرگ مردم شاهرود و دوست داران طبیعت با هدف اعتراض به معدن‌کاوی در قله شاهوار بعدازظهر پنج شنبه از مقابل اداره منابع طبیعی شاهرود تا محل قله شاهوار برگزار شد تا دوست‌داران طبیعت همراهی خود را با شاهوار، مام طبیعت، کانون آب‌ساز و حیات‌بخش شمال شرق ایران اعلام کنند.

جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
شناسایی ۳۵۸ گونه جانوری در لرستان و علت مرگ مرال های تالش و  فک خزری

شناسایی ۳۵۸ گونه جانوری در لرستان و علت مرگ مرال های تالش و فک خزری

مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست لرستان، از وجود ۳۵۸ گونه جانوری و ۲۰۰۰ گونه گیاهی در لرستان خبر داد. همچنین، مهمترین دلایل مرگ و میر مرال های پارک جنگلی سیاه داران تالش، بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک و علت مرگ دو فک خزری آلودگی های زیست محیطی بوده است.

جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
حمایت مالی معاونت علمی از تولید اینورتر و پنل خورشیدی

حمایت مالی معاونت علمی از تولید اینورتر و پنل خورشیدی

صفحات خورشیدی از جمله کالاهایی هستند که ارز دولتی شامل حال آن نشده است از این رو سرمایه گذاری روی مبحث بهره برداری از انرژی خورشیدی گران تمام می‌شود. معاون برق و نیروی ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی از توسعه بهره‌وری نور خورشید در ۲۱ استان خبر داد و گفت: معاونت از تولید اینورتر و پنل خورشیدی حمایت مالی می کند.

پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
اکثر محصولات شیمیایی اروپا سلامت انسان‌ها را به خطر می‌اندازد

اکثر محصولات شیمیایی اروپا سلامت انسان‌ها را به خطر می‌اندازد

بسیاری از شرکت‌های اروپاییِ فعال در تولید محصولات شیمیایی، مقررات مربوط به تولید محصولات ایمن را نادیده گرفته‌اند و این شرکت‌ها با هدف افزایش سطح تولیدات خود، از مقررات اروپایی سرپیچی کرده و از میلیون‌ها تن مواد شیمیایی غیرمجاز استفاده کرده‌اند.

پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
آمادگی ساخت جایگاه شارژ خودروهای برقی در سراسر کشور

آمادگی ساخت جایگاه شارژ خودروهای برقی در سراسر کشور

مدیرعامل مپنا، در مراسم افتتاح نخستین جایگاه شارژ خودروهای برقی در برج میلاد که با حضور شهردار تهران برگزار شد، اظهار کرد: اهمیت افتتاح این جایگاه این است که برقی‌سازی در حمل‌ونقل از جمله راهکارهای مقابله با مشکلات زیست‌محیطی شهرهای بزرگ مانند تهران محسوب می‌شود. این مساله نیازمند زیرساخت است و زمانی که زیرساخت نباشد امکان استفاده از خودروهای برقی وجود ندارد.

پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
حفظ تنوع زیستی با خوردن محصولات با کیفیت تولید داخل
به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی

حفظ تنوع زیستی با خوردن محصولات با کیفیت تولید داخل

ترجمه: ونوس فرخی

زیست آنلاین: چندی پیش، مطلبی در روزنامه لوموند به چاپ رسید با این عنوان که برای "حفظ تنوع زیستی باید گوشت تولید داخلی و با کیفیت" مصرف شود. نویسنده این مطلب که خود از دامداران و کشاورزان فرانسوی است، معتقد است دامداری، نقطه اتصال بین کشاورزی و ضامن حفظ و نجات تنوع زیستی است. اگر دامداری از بین برود، بسیاری از گونه های زیستی را نیز از دست خواهیم داد.

پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
دور ریز بیش از ۳۰۰ هزار لیوان پلاستیکی قهوه در آلمان در هر ساعت

دور ریز بیش از ۳۰۰ هزار لیوان پلاستیکی قهوه در آلمان در هر ساعت

سونیا شولتزه، وزیر محیط زیست آلمان می‌گوید ترک عادت استفاده از وسایل یک بار مصرف در کشور، مستلزم همت و برنامه است. آماری که خانم شولتزه به روزنامه‌نگاران اعلام کرد، ترسناک است: ساعتی ۳۲۰هزار لیوان پلاستیکی قهوه در آلمان دور انداخته می‌شود.

پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۰۰
نابرابری اقتصادی ناشی از گرمایش

نابرابری اقتصادی ناشی از گرمایش

زیست آنلاین: هر ماه دانشمندان به اکتشافات جدیدی در خصوص علت و اثرات تغییرات اقلیمی پی می برند که درک ما را از علل و اثرات ناشی از آن بالاتر می برد. این تحقیق ما را با تصویری واضح تر از تهدیداتی که در پیش رو داریم روبرو می کند و بررسی می نماید اگر ما میزان انتشار را با سرعت بیشتری کاهش ندهیم، چه اتفاقی در آینده رخ خواهد داد.

پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۳۰
زمزمه تمدید مجوز معدن بوکسیت تاش و ورود شاهوار به عرصه جدید

زمزمه تمدید مجوز معدن بوکسیت تاش و ورود شاهوار به عرصه جدید

مدتی است که معدن بوکیست شاهوار در شاهرود، به خاطر آلودگیهای زیست محیطی و تخریب حیات وحش و پوشش گیاهی منطقه، به معضلی برای مردم و طرفداران محیط زیست تبدیل شده است. مدتی بود که به خواست و پیگیری مردم و فعالان محیط زیست این معدن تعطیل شده بود. اما، به تازگی زمزمه هایی از بازگشایی مجدد این معدن به گوش می رسد.

چهار شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۳۰
414 میلیون قطعه آلودگی پلاستیکی در جزایر استرالیا

414 میلیون قطعه آلودگی پلاستیکی در جزایر استرالیا

زیست آنلاین: بررسی آلودگی پلاستیک در جزایر Cocos (Keeling) استرالیا نشان داد که این سواحل با 414 میلیون قطعه پلاستیک تخریب شده اند. مطالعه برآورد سواحل در جزایر اقیانوس هند نیز نشان داد این جزیره با 238 تن پلاستیک، از جمله 977،000 کفش و 373،000 مسواک مملو شده است.

چهار شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
استفاده از جامعه محلی در مدیریت پایدار جنگل‌ها موثر است
جدیدترین گزارش فائو از وضعیت جنگل‌های جهان

استفاده از جامعه محلی در مدیریت پایدار جنگل‌ها موثر است

فائو در جدیدترین گزارش خود در مورد وضعیت جنگل‌های جهان ارزیابی جامعی از نقش جنگل‌ها در تحقق اهداف تبیین شده در برنامه مدون توسعه پایدار تا پایان 2018 ارائه داده است.

چهار شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
سازمان محیط زیست نه مجوز شکار صادر می کند نه مجوز پرورش عقرب

سازمان محیط زیست نه مجوز شکار صادر می کند نه مجوز پرورش عقرب

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: به دلیل آنکه هنوز هیچ یک از متخصصان، امکان تکثیر و پرورش عقرب در شرایط اسارت را تایید نکرده‌اند، فعلا هیچ‌گونه مجوزی برای پرورش عقرب در کشور صادر نخواهد شد. همچنین، وی در حاشیه جلسه بررسی وضعیت قرق‌های اختصاصی کشور (مناطق حفاظت شده مردمی) گفت: در تابستان امسال پروانه شکار برای چهارپایان صادر نخواهد شد.

چهار شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
تنوع زیستی ضامن سلامتی بشر

تنوع زیستی ضامن سلامتی بشر

ایران با وجود اقلیم‌های متعدد، از حیات‌وحش و محیط‌ زیست متنوعی برخوردار است؛ اما بخش زیادی از آن‌ها در معرض خطر انقراض و نابودی قرار دارند، حدود هزار و 170 گونه مهره‌دار در ایران وجود دارد که بر اساس فهرست سرخ IUCN (فهرست سرخ گونه‌های در خطر تهدید اتحادیه‌ بین‌المللی‌ حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی) حدود 78 گونه از آن‌ها در معرض تهدید هستند.

چهار شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۰۰
۴۰ درصد لاک‌پشت‌های دنیا در آستانه انقراض قرار دارند
به مناسبت روز جهانی لاک‌پشت

۴۰ درصد لاک‌پشت‌های دنیا در آستانه انقراض قرار دارند

فردا (۲۳ مه و دوم خرداد) روز جهانی لاک‌پشت است. یک کارشناس محیط زیست با اشاره به اینکه ۴۰ درصد از ۴۰۰ گونه و زیرگونه لاک‌پشت‌ جهان در معرض تهدید انقراض قرار دارند، لاک‌پشت‌های ایران را معرفی کرد. 

چهار شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۰۰
بزرگترین سرمایه گذار جهان متهم به سهیم بودن در بحران آب و هوایی

بزرگترین سرمایه گذار جهان متهم به سهیم بودن در بحران آب و هوایی

زیست آنلاین: یک شرکت مدیریت سرمایه گذاری آمریکایی در نیویورک، تحت عنوان بزرگترین مدیر دارایی جهان با دارایی 6.5 تریلیون دلاری به سهیم بودن در بحران آب و هوایی متهم شد.

چهار شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۱۰:۰۰
بیابان زدایی در حاشیه نمکی دریاچه ارومیه و انتقال پساب برای احیای آن

بیابان زدایی در حاشیه نمکی دریاچه ارومیه و انتقال پساب برای احیای آن

اوایل دهه 1390 تصاویر بیابان زایی در حاشیه دریاچه ارومیه نظر بسیاری از مردم، مسوولان و حتی محققان حوزه بیابان را به خود جلب کرد؛ این تصاویر که در نگاه اول بسیار غیرواقعی به نظر می آمد و بیشتر به کویرهای مرکزی ایران یا حتی کویرهای بی آب و علف شباهت داشت، دغدغه بیابان زدایی در کمربند حاشیه دریاچه ارومیه را کلید زد. انتقال پساب به عنوان یک راهکار علمی و فاقد مشکلات زیست محیطی برای افزایش آب دریاچه ارومیه پس از تشکیل ستاد احیای این پهنه آبی در سال 1393، برای بهبود وضعیت دریاچه در دستور کار قرار گرفت

سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
عملکرد ما در حفظ تنوع زیستی ضعیف بوده است
رئیس سازمان محیط زیست در همایش روز جهانی تنوع زیستی

عملکرد ما در حفظ تنوع زیستی ضعیف بوده است

«عیسی کلانتری» امروز، در همایش روز جهانی تنوع زیستی در سازمان تحقیقات و آموزش و ترویج کشاورزی، گفت: تنوع زیستی امانتی در دست ماست که باید برای حفظ آن برای نسل های بعد تلاش جدی کرد. عملکردمان در دهه های اخیر سبب شده امانت دار خوبی برای تنوع زیستی کشور نباشیم.

سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
تولید روزانه حدود ۵۸ هزار تن پسماند در کشور

تولید روزانه حدود ۵۸ هزار تن پسماند در کشور

نماینده مردم بابلسر در مجلس شورای اسلامی گفت که اگر برای موضوع دپوی زباله در مازندران چاره اندیشی نشود این مشکل بدتر از بمب شیمیایی حلبچه خواهد بود. وزیر کشور گفت که روزانه حدود ۵۸ هزار تن پسماند در کشور تولید می‌شود. به عقیده سید آرش حسینی میلانی، عضو شورای شهر تهران هرچه ورودی پسماند به آرادکوه کاهش یابد، به سود محیط زیست شهر تهران است.

سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
محبوبیت و افزایش روز افزون خودروهای برقی در جهان

محبوبیت و افزایش روز افزون خودروهای برقی در جهان

افزایش روز افزون خودروهای برقی و محبوبیت استفاده بیشتر از این خودروها موجب شده شرکت‌های خودروساز در سراسر جهان به رقابتی تنگاتنگ پرداخته و هر یک از برنامه‌های خود در طراحی و تولید خودروهای بهتر و با توان پیمایش بیشتر رونمایی کنند.

سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
ایران جزء پنج کشور اول مصرف کننده پلاستیک است

ایران جزء پنج کشور اول مصرف کننده پلاستیک است

طبق تحقیقات صورت گرفته ایران جزء پنج کشور اول دنیا در مصرف پلاستیک است. استفاده از پلاستیک در زندگی و مصارف روزانه شاید از لحاظ اقتصادی ارزان و به صرفه باشد اما با آثار زیانبار تخریبی در محیط زیست و طبیعت باید شیوه زندگی را تغییر داد و به جای استفاده از پلاستیک به سمت استفاده از کیسه های گیاهی و الیاف قابل بازیافت در طبیعت رفت که هر چند هزینه اقتصادی آن بیشتر است اما سود آن در حیات بشر و طبیعت صدها برابر بیشتر خواهد بود.

سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
واحد قیرسازی پالایشگاه تبریز آلایندگی ندارد
پاسخ مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز

واحد قیرسازی پالایشگاه تبریز آلایندگی ندارد

غلامرضا باقری دیزج، مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز، در خصوص شائبه‌های که در زمینه آلایندگی واحد قیرسازی این شرکت مطرح شده است گفت: واحد قیرسازی پالایشگاه تبریز آلایندگی ندارد.

سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۰۰
تاکید بر همکاری های مشترک ایران و اکوادور

تاکید بر همکاری های مشترک ایران و اکوادور

سفیر اکوادور در ایران با عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دیدار و در خصوص همکاری های مشترک جمهوری اسلامی ایران و اکوادور و وضعیت زیست محیط دو کشور بحث و تبادل نظر کرد.

سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۰۰
تنوع زیستی بر غذا و سلامتی انسان‌ها موثر است

تنوع زیستی بر غذا و سلامتی انسان‌ها موثر است

روز ۲۲ مه برابر با اول خرداد، از سوی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی تنوع زیستی نامگذاری شده است که با شعار تنوع زیستی ما، غذای ما و سلامتی ما گرامی داشته می‌شود.

سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۰:۳۰
میزان فرسایش خاک بیش از تحمل ایران است

میزان فرسایش خاک بیش از تحمل ایران است

وضعیت فرسایش خاک در کشور را مطلوب نیست و میزان فرسایش خاک در کشور زیاد است و در این زمینه برآوردهای بسیار متفاوتی وجود دارد و بر مبنای کمترین برآورد میزان فرسایش خاک که به نظر می‌رود به واقعیت نزدیکتر است، به طور متوسط ۶ تن در هکتار در سال است.

سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۹:۰۰
 تولید برق و انرژی از ضایعات در کشورهای پیشرفته

تولید برق و انرژی از ضایعات در کشورهای پیشرفته

رئیس پردیس فنی و مهندسی عباسپور دانشگاه شهید بهشتی در نشست خبری هفتمین کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید پراکنده ایران بیان داشت: تولید انرژی از زباله امروزه به‌عنوان یکی از پرکاربردترین روش‌های تولید انرژی به‌ویژه برق در جهان شناخته می‌شود و در ردیف تولید انرژی از منابع تجدید‌‌پذیر قرار گرفته و روز به ‌روز نیز در حال فراگیر شدن است.

دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۰۰
مدیریت حفاظتی یک میلیون هکتار از جنگل های هیرکانی

مدیریت حفاظتی یک میلیون هکتار از جنگل های هیرکانی

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، در پنجمین نشست ستاد ملی مدیریت پایدار جنگل‌های هیرکانی با تاکید بر حفاظت هر چه بیشتر جنگل‌های شمال با اشاره به اهمیت جنگل‌های هیرکانی افزود: تاکنون برای یک میلیون و 50 هزار هکتار از جنگل‌های شمال طرح جنگلداری تهیه شده و یک میلیون هکتار باقیمانده که فاقد طرح جنگلداری، تحت مدیریت حفاظتی قرار می‌گیرند.

دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
باورهای غلط ایران را برای روباه ها ناامن کرده است

باورهای غلط ایران را برای روباه ها ناامن کرده است

روباه جانوری از تیرهٔ سگسانان است. این حیوان زیبا تقریباً در همه جای جهان زندگی و حتی در نواحی قطبی در جلگه‌های بی‌درخت شمال و دور نیز به سر می‌برد. در سراسر دنیا روباه‌ها به رنگ‌های مختلف دیده می‌شوند. در بیابان‌های آفریقا و در خاورمیانه در کویرها و در دشت‌های خشک نیز روباه زندگی می‌کند. روباه‌های سرخ در اروپا، آفریقا، و در آسیا و آمریکای شمالی به سر می‌برند. البته همهٔ روباهان سرخ، واقعاً سرخ‌رنگ نیستند.

دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۰۰
تکامل رابطه انسان و زباله در گرو چیست

تکامل رابطه انسان و زباله در گرو چیست

زیست آنلاین: تک تک زباله هایی که در طبیعت رها کردیم می تواند برای کره زمین و موجودات ساکن در آن از گلوله نیز کشنده تر باشند، حال آنکه مدت زمان مورد نیاز برای تجزیه زباله های انسانی در طبیعت بسته به نوع زبانه می تواند بیش از هزار سال طول بکشد.  

دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۹:۰۰
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction