آلودگی آب

آلودگی آب به آلوده شدن باکتریایی، شیمیایی آّب می گویند. آلودگی آب می تواند زندگی تمامی موجودات را تهدید کند. انسان، جانوران و گیاهان در معرض تهدید آب آلوده قرار دارند. روزانه حدود 15000 نفر بر اثر آلودگی آب می میرند. و قریب به 500 میلیون نفر دسترسی به آب آشامیدنی سالم ندارند. چین و هند و برخی از کشورهای آفریقایی با بحران آلودگی آب مواجه اند.

عوامل آلوده کننده آب در ادامه ذکر شده است:

1- فاضلاب: فاضلاب خانگی و فاضلاب صنعتی آلوده کننده آب هستند و باید برای حذف و کاهش آلایندگی تصفیه شوند.

2- زباله های صنعتی: زباله هایی که شامل سرب، جیوه، سولفور می شود.

3- آلودگی نفتی: یکی از اصلی ترین منابع آلودگی آب، به خصوص دریاها و اقیانوس ها نفت و مشتقات آن می باشد.

4- آلودگی دریایی: ریختن زباله در دریا نیز یکی از عوامل آلودگی است. 

آلودگی آّب نه تنها آب های سطحی را تهدید می کند بلکه منابع آب زیرزمینی را نیز در معرض خطر قرار داده است. به عنوان مثال استفاده از سموم کشاورزی و ماندگاری آن در خاک منجر به آلودگی آب زیرزمینی می شود.

در آب آلوده انواع سموم، باکتری ها، قارچ ها و انگل ها وجود دارد که باعث انواع بیماری های گوارشی می شود. سرب موجود در آب باعث عوارض قلبی و کلیوی می شود و نیترات موجود در آب آلوده می تواند مانع اکسیژن رسانی به ارگان های بدن شود.

در کشورهایی مانند انگلیس جریمه های سنگین برای افرادی که آب رودخانه ها را آلوده می کنند در نظر گرفته می شود. 

در ایران پساب ها یکی از عوامل آلوده کننده آب ها به شمار می روند. در فاضلاب تصفیه نشده انواع باکتری ها و سموم و فلزات سنگین وجود دارد. حجم سالانه تولید فاضلاب در ایران حدود 6 میلیارد متر مکعب است که در صورت تصفیه نشدن این حجم و نفوذ به منابع آب سطحی و زیرزمینی می تواند تا 30 برابر حجم خود، آب را آلوده کند. در شهر شیراز حدود 60 درصد فاضلاب در طبعیت رها می شود که علاوه بر آلوده کردن محیط زیست، باعث آلودگی آب های زیرزمینی و دریاچه مهارلو می شود. در حال حاضر در کلان شهرها برای تصفبه فاضلاب، ساخت خطوط انتقال و تصفیه خانه های فاضلاب در دستور کار قرار گرفته است.

مطالب مربوط به آلودگی آب و اخبار مربوط به آن را در زیست آنلاین بخوانید.

فاضلاب به چشمه علی شهرری رسید

فاضلاب به چشمه علی شهرری رسید

دستگاه TBM مترو کار خودش را کرد، آن‌قدر در تونل ایجادشده برای ایستگاه خط ۶ مترو در محدوده‌ چشمه‌علی جلو رفت تا پای فاضلاب شهری هم به این چشمه‌ طبیعی - تاریخی باز شد. حالا مردم شهرری به جای فرش‌هایی که هر سال این موقع در چشمه علی می‌شستند، چشم‌شان باید به لجن و زباله عادت کند.

یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۳۰
طرح‌های فناورانه زودبازده حوزه آب در مناطق عشایری و محروم اجرا می شود

طرح‌های فناورانه زودبازده حوزه آب در مناطق عشایری و محروم اجرا می شود

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست گفت: این ستاد از طرح‌های فناورانه زودبازده در مراحل قبل از تولید، حین تولید و پس از تولید و ورود به مرحله بازار حمایت می‌کند تا بتوانند محصولات دانش‌بنیان تولید کنند و رونق کسب و کار را در مناطق عشایری و محروم اجرایی کنند.

یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
تجاوز به تالاب میانکاله با احداث جاده
سازمان محیط زیست باید پاسخگو باشد

تجاوز به تالاب میانکاله با احداث جاده

فعالان محیط زیست در منطقه میانکاله و آشوراده معتقدند احداث جاده در این منطقه، تجاوز به حریم تالاب میانکاله است و سازمان محیط زیست باید پاسخگو باشد. این فعالان می‌گویند بیل‌های مکانیکی با تجاوز به حریم تالاب میانکاله ساخت پل یا جاده‌ای به جزیره آشوراده را آغاز کرده‌اند که حتی در طرح بحث‌برانگیز گردشگری آشوراده هم اسمی از آن نبود.

شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
محیط زیست سالم، مردم سالم
میلیون‌ها نفر در جهان قربانی آلودگی محیط زیست می‌شوند

محیط زیست سالم، مردم سالم

سازمان ملل متحد با استناد به نتایج یک بررسی مبسوط هشدار داده است که آلودگی هوا، خاک، آب‌های زیرزمینی و دریاها موجب مرگ میلیون‌ها نفر در جهان می‌شود. این سازمان از دولت‌ها خواسته است که به طور جدی جلوی این روند را بگیرند.

شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
چالش های مجازیِ که به حفظ زمین یاری می رسانند

چالش های مجازیِ که به حفظ زمین یاری می رسانند

به تازگی اقدامی در شبکه‌های اجتماعی موجب شده تا کاربران گامی برای پاکسازی محیط زیست از زباله بردارند، که این امر نشان از  افزایش آگاهی های زیست محیطی شهروندان در سایه فضای مجازی دارد.

شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
برهم زنی اکوسیستم رودخانه ها با ریختن زباله
به مناسبت روز جهانی رودخانه ها

برهم زنی اکوسیستم رودخانه ها با ریختن زباله

۱۴ مارچ روز جهانی حفاظت از رودخانه هاست. رودخانه ها به دلیل سدسازی ها، ریختن زباله درون آن و ساخت و ساز در حریم آنها در معرض نابودی هستند. بسیاری از آنها، از بین رفته یا خشک شده اند و آبزیان آنها در حال نابودی هستند.

پنج شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
تخریب محیط زیست در اثر ناپایداری توسعه ایجاد شده است

تخریب محیط زیست در اثر ناپایداری توسعه ایجاد شده است

از دهه ۷۰ میلادی سیاست‌های زیست محیطی دنیا تغییر کرده و سیستم توسعه پایدار با چهار اصل توسعه اقتصادی، موافق با نظام اجتماعی و زیست محیطی و حقوق نسل‌های آینده تعریف شده است.

سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
آخرین پایش پهنه های آبی کشور با تصاویر ماهواره ای

آخرین پایش پهنه های آبی کشور با تصاویر ماهواره ای

آخرین تصاویر ماهواره ای، خبر از افزایش سطح دریاچه ارومیه، خشکی دریاچه بختگان و آبگیری زاینده رود و هامون سیستان می دهد.

چهار شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
مزایای زیست‌ محیطی حمل‌ و نقل عمومی رایگان

مزایای زیست‌ محیطی حمل‌ و نقل عمومی رایگان

در بسیاری از شهرها و کشورهای جهان برای کمک به کاهش آلودگی هوا، مردم را به استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی، تشویق می کنند. در برخی شهرها، دولتمردان برای رونق سیستم حمل و نقل، به مردم خدمات ارزان و یا رایگان ارائه می دهند تا مردم کمتر از وسیله نقلیه خود استفاده کنند.

دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
تدوین نقشه راه برای مدیریت جیوه از طریق شناخت وضع موجود منابع آلاینده

تدوین نقشه راه برای مدیریت جیوه از طریق شناخت وضع موجود منابع آلاینده

علی مریدی در سمینار و کارگاه اجرای کنوانسیون کنترل جیوه که امروز، ۶ اسفند ماه، در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، گفت: دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان دفتری که محوریت اجرای مفاد کنوانسیون میناماتا را به عنوان مرجع ملی بر عهده دارد، با برگزاری جلسات کمیته تخصصی جیوه، وظایف سازمان حفاظت محیط زیست را به منظور ایجاد هماهنگی و یکپارچگی بین کلیه بخش‌های دولتی مرتبط در امر مدیریت جیوه و ترکیبات آن انجام می‌دهد.

دوشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
عدم پایبندی معدن بوکسیت شاهوار به تعهدات

عدم پایبندی معدن بوکسیت شاهوار به تعهدات

علی رغم هشدارها و اولتیماتوم فرمانداری شاهرود و مرکز پژوهش‌های مجلس به مسئولان معدن بوکسیت شاهوار، این معدن همچنان از تعهدات خود سرپیچی می کند و کانون آب‌ساز و زندگی بخش منطقه را در معرض نابودی کامل قرار داده است.

دوشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
اثر بخشی گیاهان در کاهش و پالایش آلاینده ها

اثر بخشی گیاهان در کاهش و پالایش آلاینده ها

گیاه‌پالایی (Phytoremediation)، تکنیک پالایشی است که شامل جذب، تغییر شکل، تجمع یا تصعید آلاینده‌ها با کمک گیاهان برای زدودن آلودگی‌های آب، خاک و هوا می‌باشد. این روش را برای زدودن آلودگی‌های نفتی نیز بکار می‌برند.

دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
مدیریت صحیح آب چالش بزرگ توسعه پایدار

مدیریت صحیح آب چالش بزرگ توسعه پایدار

نویسنده: Laurent Baechler؛ ترجمه: ونوس فرخی

زیست آنلاین: اروپا، در آموزشهای خود به مسئله آب در ابعاد گوناگون پرداخته است: منشأ درگیری های بین المللی، مانع توسعه و پیشرفت، ابزار سلطه جویی، کانون نابرابریهای گوناگون، حقوق بشر و ...

شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
معرفی جزایر مصنوعی و بررسی پیامدهای زیست محیطی آن

معرفی جزایر مصنوعی و بررسی پیامدهای زیست محیطی آن

زیست آنلاین: ساخت جزایر مصنوعی، موضوع جدیدی نیست. اما ساخت جزایر مصنوعی از سوی کشور امارات و به دنبال آن قطر و بحرین، در دو دهه اخیر در آبهای خلیج فارس، باعث گردیده تا به محیط زیست خلیج فارس و دریای عمان خسارات فراوانی وارد شود.

شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
سمی شدن شالیزارهای اطراف کارخانه‌ های مازندران

سمی شدن شالیزارهای اطراف کارخانه‌ های مازندران

وجود برخی شهرک‌های صنعتی و کارخانه‌ها در اطراف اراضی شالیزاری مازندران سبب آلودگی زمینهای کشاورزی در این مناطق می شود و در نتیجه به تولید محصول سالم آسیب می زند.

چهار شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
 مدیریت ماشین‌های لجن‌کش در محیط زیست  ضرورت دارد

مدیریت ماشین‌های لجن‌کش در محیط زیست ضرورت دارد

رییس اداره محیط زیست شهر تهران ضمن اشاره به آلودگی زیست محیطی تانکرهای فاضلاب‌بر و ماشین‌های لجن‌کش گفت: دستگاه‌های مختلف برای رفع این معضل باید قوانین و استاندارهایی تدوین کنند.

یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
آلودگی نیترات در آب شرق مازندران

آلودگی نیترات در آب شرق مازندران

نماینده بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس گفت: سه مشکل اساسی آب در منطقه شرق مازندران شامل کمبود میزان آب، شور شدن آب و آلودگی به نیترات است.

یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
عوامل و منابع آلوده کننده آب

عوامل و منابع آلوده کننده آب

زیست آنلاین: آلودگی آب یکی از چالشها و بحران های اصلی آب است که باعث شده است که منابع موجود آب هم به دلیل آلوده بودن قابل بهره برداری نباشد. جنبه کیفیت آب در مقابل کمیت آب و مسئله کمیابی آب در ایران کمتر مورد توجه قرار گرفته است. این در صورتی است که آب زمانی قابل استفاده است که موجود باشد و سالم، تمیز و با کیفیت باشد. پس کیفیت روی دیگر موجودی آب است. اما به دلیل بی توجهی  به موضوع کیفیت باعث شده است که بسیار از منابع آب که به دلیل کیفیت پایین قابل استفاده نیستند.

پنج شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۲۲
اضافه برداشت آب مدیریت نشود؛ تهران فرو می‌نشیند
رئیس هیئت مدیره انجمن آب و فاضلاب ایران :

اضافه برداشت آب مدیریت نشود؛ تهران فرو می‌نشیند

رئیس هیئت مدیره انجمن آب و فاضلاب ایران گفت: اگر جلوی روند کاهش تراز آب زیرزمینی گرفته نشود، فرونشست تشدید شده و به زیرساخت‌های مهمی از جمله فرودگاه امام، راه‌های شوسه و ریلی و سازه‌های مهم آسیب می‌رسد. اگر برداشت آب مدیریت نشود وقتی ما متوجه فرونشست می شویم که کار از کار گذشته و با سانحه هولناکی روبرو شده‌ایم و کاری هم از دستمان بر نمی‌آید.

شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
بودجه کم محیط زیست دریایی و طرح اقدام ملی برای دریای خزر
نشست با مدیران محیط زیست استان‌های ساحلی کشور

بودجه کم محیط زیست دریایی و طرح اقدام ملی برای دریای خزر

پروین فرشچی، معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، عصر چهارشنبه در نشست با مدیران محیط زیست استان‌های ساحلی کشور از اجرای طرح اقدام ملی برای دریای خزر خبر داد و گفت: بودجه محیط زیست دریایی کم است و باید نگاه ویژه‌ای به این موضوع شود.

پنج شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
هشدار محققان نسبت به تبدیل‌ دریای خزر به «دریای‌ مرده»

هشدار محققان نسبت به تبدیل‌ دریای خزر به «دریای‌ مرده»

دبیر کارگروه محیط زیست مازندران گفت: اگر رشد ناگهانی و مضر جلبکی مداوم اتفاق افتد، جلبک‌ها به مرور می میرند و جسم و بدنه آنها بر کف دریا ریخته شده و شروع به تجزیه می‌کند و از آنجایی که اکسیژن در آب کافی نیست باعث می‌شود متان از آن تولید شده و منجر به مرگ موجودات دریایی شود اما این اتفاق در بخش هایی از دریا سواحل کم عمق مانند میانکاله رخ می‌دهد که جریان آب زیادی ندارند و تبدیل به دریای مرده می‌شود.

سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
جزییات بزرگ‌ترین طرح محیط زیستی ایران

جزییات بزرگ‌ترین طرح محیط زیستی ایران

عملیات اجرای طرح فاضلاب تهران، از سال ۱۳۷۴ در گستره‌ای به مساحت ۷۰ هزار هکتار در مناطق ۲۲‌گانه تهران و برای پوشش ۱۱ میلیون نفر جمعیت افق طرح ۱۴۱۰ آغاز به کار کرد. این طرح براساس اولویت‌های اجرایی به پنج فاز عملیاتی تقسیم شده و طبق برنامه حدود ۹۰۰۰ کیلومتر احداث شبکه جمع‌آوری، ۷۶کیلومتر تونل فاضلاب‌رو، نصب بیش از ۹۰۰ هزار انشعاب فاضلاب و احداث ۲۲ واحد تصفیه‌خانه در پروژه اجرا خواهد شد.

جمعه ۲۱ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
سقوط بیش از ۲۵۰ کانتینر کشتی باربری در ساحل هلند و آلودگی دریا

سقوط بیش از ۲۵۰ کانتینر کشتی باربری در ساحل هلند و آلودگی دریا

حدود ۲۷۰ کانتینر یکی از بزرگ‌ترین کشتی‌های باری جهان در آبهای دریای شمال و در نزدیکی ساحل هلند بدلیل «بدی آب و هوا» به دریا سقوط کرد.

یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
مقایسه چرخه حیات بیولوژی فیلترهای معمولی و زیستی

مقایسه چرخه حیات بیولوژی فیلترهای معمولی و زیستی

حد استاندارد آب آشامیدنی و کاربردهای آن با مقررات به شدت سختگیرانه مواجه شده که موجب هزینه‌ زیاد و پیچیدگی عملیاتی در تصفیه آب شده است. فیلتراسیون زیستی که باعث تجزیه بیولوژیکی ماده آلی می‌شود، به عنوان یک جایگزین برای فیلتراسیون معمولی در تصفیه آب آشامیدنی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۳۰
آلودگی دریاهای ایران از خزر تا خلیج فارس

آلودگی دریاهای ایران از خزر تا خلیج فارس

همچنان که آلودگی دریای خزر از چاههای نفت، در شوروی سابق باقیمانده و۸۰ درصد آلودگی نفتی خزر ناشی از آن است، در آن سوی کشور خلیج فارس از طریق فاضلاب صنعتی و خانگی آلوده می شود.

شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۳۰
آب آلوده 29 نفر در هندیجان خوزستان را روانه بیمارستان کرد
مدیر شبکه بهداشت و درمان هندیجان خبرداد

آب آلوده 29 نفر در هندیجان خوزستان را روانه بیمارستان کرد

احسان صفایی، مدیر شبکه بهداشت و درمان هندیجان درباره شیوع اسهال خونی در این بندر گفت: اقدامات لازم برای کنترل و فروکش کردن انتشار این بیماری در حال انجام است.

جمعه ۷ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۱۵
حذف استامینوفن و ایبوپروفن از محلول آبی با استفاده از بلوط به عنوان جاذب زیستی

حذف استامینوفن و ایبوپروفن از محلول آبی با استفاده از بلوط به عنوان جاذب زیستی

ترکیبات دارویی استامینوفن (ACT) و ایبوپروفن (IBP) پس از مصرف به طور کامل در بدن انسان متابولیزه نمی‌شوند و از طریق ادرار و مدفوع وارد محیط‌ زیست می‌شوند.

یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
آیا پلاستیک ها می‌توانند سبب ناباروری شوند؟

آیا پلاستیک ها می‌توانند سبب ناباروری شوند؟

زیست آنلاین: در سال ۲۰۱۰، نشنال ژئوگرافی گزارش کرد که هزاران خوک در مزارع اطراف اسپانیا بطرز عجیبی عقیم شدند.

چهار شنبه ۲۸ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
آلودگی منابع آب تهران؛ عاملان و مقصران

آلودگی منابع آب تهران؛ عاملان و مقصران

اداره محیط زیست، اداره منابع طبیعی، اداره بهداشت محیط، سد لتیان و... متولی آب هستند که این تعدد سازمان‌ها موجب شده که متولی خاصی نداشته باشد. همه متولیان در مورد آب مسئولیت دارند ولی عملاً انجام کاری نمی‌دهند.

پنج شنبه ۱ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۸
بلایی که شهر نشینی سر طبیعت می‌ آورد

بلایی که شهر نشینی سر طبیعت می‌ آورد

تخریب محیط زیست از مهمترین مسایل جهانی است که جوامع بشری اعم از توسعه یافته یا در حال توسعه با آنها مواجهند. اهمیت این موضوع نه تنها از جنبه زیست محیطی و آثار آن روی منابع طبیعی، بلکه از نظر اقتصادی نیز دارای اهمیت است.

دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction