آلودگی آب

آلودگی آب به آلوده شدن باکتریایی، شیمیایی آّب می گویند. آلودگی آب می تواند زندگی تمامی موجودات را تهدید کند. انسان، جانوران و گیاهان در معرض تهدید آب آلوده قرار دارند. روزانه حدود 15000 نفر بر اثر آلودگی آب می میرند. و قریب به 500 میلیون نفر دسترسی به آب آشامیدنی سالم ندارند. چین و هند و برخی از کشورهای آفریقایی با بحران آلودگی آب مواجه اند.

عوامل آلوده کننده آب در ادامه ذکر شده است:

1- فاضلاب: فاضلاب خانگی و فاضلاب صنعتی آلوده کننده آب هستند و باید برای حذف و کاهش آلایندگی تصفیه شوند.

2- زباله های صنعتی: زباله هایی که شامل سرب، جیوه، سولفور می شود.

3- آلودگی نفتی: یکی از اصلی ترین منابع آلودگی آب، به خصوص دریاها و اقیانوس ها نفت و مشتقات آن می باشد.

4- آلودگی دریایی: ریختن زباله در دریا نیز یکی از عوامل آلودگی است. 

آلودگی آّب نه تنها آب های سطحی را تهدید می کند بلکه منابع آب زیرزمینی را نیز در معرض خطر قرار داده است. به عنوان مثال استفاده از سموم کشاورزی و ماندگاری آن در خاک منجر به آلودگی آب زیرزمینی می شود.

در آب آلوده انواع سموم، باکتری ها، قارچ ها و انگل ها وجود دارد که باعث انواع بیماری های گوارشی می شود. سرب موجود در آب باعث عوارض قلبی و کلیوی می شود و نیترات موجود در آب آلوده می تواند مانع اکسیژن رسانی به ارگان های بدن شود.

در کشورهایی مانند انگلیس جریمه های سنگین برای افرادی که آب رودخانه ها را آلوده می کنند در نظر گرفته می شود. 

در ایران پساب ها یکی از عوامل آلوده کننده آب ها به شمار می روند. در فاضلاب تصفیه نشده انواع باکتری ها و سموم و فلزات سنگین وجود دارد. حجم سالانه تولید فاضلاب در ایران حدود 6 میلیارد متر مکعب است که در صورت تصفیه نشدن این حجم و نفوذ به منابع آب سطحی و زیرزمینی می تواند تا 30 برابر حجم خود، آب را آلوده کند. در شهر شیراز حدود 60 درصد فاضلاب در طبعیت رها می شود که علاوه بر آلوده کردن محیط زیست، باعث آلودگی آب های زیرزمینی و دریاچه مهارلو می شود. در حال حاضر در کلان شهرها برای تصفبه فاضلاب، ساخت خطوط انتقال و تصفیه خانه های فاضلاب در دستور کار قرار گرفته است.

مطالب مربوط به آلودگی آب و اخبار مربوط به آن را در زیست آنلاین بخوانید.

شناسایی آغاز «بلوم‌ جلبکی» در خلیج‌ فارس

شناسایی آغاز «بلوم‌ جلبکی» در خلیج‌ فارس

محققان حوزه اقیانوس‌شناسی اخیراً در حین تحقیقات دریایی با شکوفایی جلبکی (کشند سبز) در سطح آب‌های خلیح فارس مواجه شدند.

سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۰۰
ناتوانی دولت ها از محافظت دانش آموزان در برابر سرب در آب آشامیدنی 

ناتوانی دولت ها از محافظت دانش آموزان در برابر سرب در آب آشامیدنی 

زیست آنلاین: 31 ایالت و واشنگتن، D.C.، در حال  سیاست گذاری هایی هستند تا آن ها را در مقابل میزان سرب موجود در آب آشامیدنی محافظت گرداند.

سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
 آلودگی زیست محیطی «کاوه سودا» شایعه یا واقعیت

آلودگی زیست محیطی «کاوه سودا» شایعه یا واقعیت

با وجود اینکه کارشناسان، گزارشی در مورد آلودگی زیست محیطی کارخانه «کاوه سودا»، ارایه نکرده اند و رصدهای لازم و پایش های زیست محیطی به طور مداوم و متناوب از این مجتمع انجام می شود، اما برخی رسانه ها با تکیه بر اظهارات برخی افراد و همچنین برخی اهالی روستاهای اطراف، اعلام کرده اند که آلودگی های زیست محیطی این واحد بیش از حد استاندارد بوده و در این زمینه مسئولان محیط زیست استان را به کوتاهی متهم می کنند.

دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
آیا خبر نشت نفت در خوزستان صحت دارد؟

آیا خبر نشت نفت در خوزستان صحت دارد؟

در طول روزهایی که حادثه سیل به استان خوزستان ورود کرده است و از آنجایی که خاک این استان سرشار از منابع نفتی می باشد، اخبار و حواشی فراوانی پیرامون نشت نفت و آلودگی های آن منتشر گردیده است که البته نفتی‌ها به آن پاسخ دادند.

سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۰۰
بزرگترین مشکلات آب در جهان امروز چیست؟

بزرگترین مشکلات آب در جهان امروز چیست؟

زیست آنلاین:هم‌اکنون بسیاری از مناطق این کره خاکی در حال تجربه مشکلات جدی آب است، ازنشانه‌های این وضعیت خشک شدن دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و تالاب‌ها، کاهش سطح آب‌های زیرزمینی، فرونشست زمین، تخریب کیفیت آب، فرسایش خاک، بیابان‌زایی و طوفان‌های گرد و غبار بیشتر است.

دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
نفت کوره کم گوگرد محدودیت تردد دریایی برای ایران

نفت کوره کم گوگرد محدودیت تردد دریایی برای ایران

زیست آنلاین: در پاسخ به این سوال که کشورهای تولید کننده و ارائه دهنده نفت کوره چه مدت زمانی برای کاهش درصد گوگرد موجود در سوخت فرصت داشته اند؟ باید گفت که در سال  2008 موضوع کاهش انتشار آلاینده های هوا مطرح شده اما طی فرایند تصویب خواهی،  کمیته حفاظت از محیط زیست سازمان بین المللی دریانوردی از اکتبر سال 2016 اعلام نمود که ممنوعیت مورد نظر در سال 2020 اجرائی خواهد شد در واقع یعنی حدود 3 سال پیش؛ که این مدت، با توجه به موانع موجود، زمان مناسبی برای اعمال تکنولوژی های مورد نیاز نمی باشد.

دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۸:۳۰
بحران آب در صنعت نفت  و برخی راه کارهای مقابله با آن

بحران آب در صنعت نفت و برخی راه کارهای مقابله با آن

 سعید عزت پناهی

زیست آنلاین: یکی از الزامات جانمایی صنایع نفتی و صنایع پایین دستی آن ، در دسترس بودن آب برای استفاده در واحد پالایشگاهی و یا پتروشیمی است. بهترین گزینه برای مدیریت آب در صنعت نفت ، مدیریت آب و استفاده از پساب های صنعتی داخل صنعت  یا برون سازمانی است.

یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
بیماریهایی که در زمان سیل شایع می شود

بیماریهایی که در زمان سیل شایع می شود

اپيدمی شدن بيماری های عفونی به دنبال حوادث طبيعی به ويژه در کشورهای پيشرفته بندرت ديده می شود. بررسی حوادث طبيعی قبلی نشان می دهد که مشکلات پوستی، اسهال و عفونت های تنفسی شايع ترين بيماری های عفونی در نجات يافتگان می باشد. آنچه که مطرح است اپيدمی های ويژه ای است که بدنبال زلزله، سيل، طوفان، سونامی، فوران آتشفشان و ريزش و خشکسالی ديده می شود.

پنج شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
تغییر روش های کشاورزی برای دستیابی به منافع طبیعی در چین

تغییر روش های کشاورزی برای دستیابی به منافع طبیعی در چین

زیست آنلاین: به تازگی کشاورزان در چین توانستند با تغییر روش های موجود، زمین های خود را به منظور کسب منافع اقتصادی و همچنین محیط زیست مدیریت کنند.

چهار شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۰۰
انفجار لوله انتقال گاز اتیلن غرب به دلیل سیلاب

انفجار لوله انتقال گاز اتیلن غرب به دلیل سیلاب

بارش فراوان باران و جاری شدن سیل در بسیاری از مناطق کشور به ویژه در استان لرستان، موجب زیر آب رفتن برخی روستاها و بخشی از شهر پلدختر شد و حجم سیلاب به حدی بود که خط اتیلن غرب نیز در امان نماند و در محل عبور در روخانه کشکان دچار شکستگی و انفجار شد. اما این انفجار، پیامدهای زیست محیطی فراوانی خواهد داشت؛ مهمترین اثرات زیست محیطی آن، آلودگی آب و خاک و هوا و صدا و نیز پیامدهای اقتصادی – اجتماعی است.

یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
تکنیک‌ها و راهکارهایی برای جمع‌آوری رواناب‌ها

تکنیک‌ها و راهکارهایی برای جمع‌آوری رواناب‌ها

یک متخصص حوزه منابع آب ضمن تشریح راهکارهایی برای جمع‌آوری رواناب‌های ناشی از رگبارها در سطح شهرها از بی‌توجهی برخی مدیران شهری به تکنیک‌های روز دنیا انتقاد کرد.

یکشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
مطالعه مروری روش های حذف مواد آلاینده از آب به وسیله فناوری نانو

مطالعه مروری روش های حذف مواد آلاینده از آب به وسیله فناوری نانو

امیر غلامی

آب سالم آبی است که عاری از مواد شیمیایی سمی و عوامل بیماری زا باشد. آب سالم برای سلامتی انسان ضروری است. همچنین آب سالم یک ماده خام حیاتی در بسیاری از صنایع کلیدی از جمله الکترونیک، دارو و مواد غذایی محسوب می شود.

شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
فاضلاب به چشمه علی شهرری رسید

فاضلاب به چشمه علی شهرری رسید

دستگاه TBM مترو کار خودش را کرد، آن‌قدر در تونل ایجادشده برای ایستگاه خط ۶ مترو در محدوده‌ چشمه‌علی جلو رفت تا پای فاضلاب شهری هم به این چشمه‌ طبیعی - تاریخی باز شد. حالا مردم شهرری به جای فرش‌هایی که هر سال این موقع در چشمه علی می‌شستند، چشم‌شان باید به لجن و زباله عادت کند.

یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۳۰
طرح‌های فناورانه زودبازده حوزه آب در مناطق عشایری و محروم اجرا می شود

طرح‌های فناورانه زودبازده حوزه آب در مناطق عشایری و محروم اجرا می شود

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست گفت: این ستاد از طرح‌های فناورانه زودبازده در مراحل قبل از تولید، حین تولید و پس از تولید و ورود به مرحله بازار حمایت می‌کند تا بتوانند محصولات دانش‌بنیان تولید کنند و رونق کسب و کار را در مناطق عشایری و محروم اجرایی کنند.

یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
تجاوز به تالاب میانکاله با احداث جاده
سازمان محیط زیست باید پاسخگو باشد

تجاوز به تالاب میانکاله با احداث جاده

فعالان محیط زیست در منطقه میانکاله و آشوراده معتقدند احداث جاده در این منطقه، تجاوز به حریم تالاب میانکاله است و سازمان محیط زیست باید پاسخگو باشد. این فعالان می‌گویند بیل‌های مکانیکی با تجاوز به حریم تالاب میانکاله ساخت پل یا جاده‌ای به جزیره آشوراده را آغاز کرده‌اند که حتی در طرح بحث‌برانگیز گردشگری آشوراده هم اسمی از آن نبود.

شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
محیط زیست سالم، مردم سالم
میلیون‌ها نفر در جهان قربانی آلودگی محیط زیست می‌شوند

محیط زیست سالم، مردم سالم

سازمان ملل متحد با استناد به نتایج یک بررسی مبسوط هشدار داده است که آلودگی هوا، خاک، آب‌های زیرزمینی و دریاها موجب مرگ میلیون‌ها نفر در جهان می‌شود. این سازمان از دولت‌ها خواسته است که به طور جدی جلوی این روند را بگیرند.

شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
چالش های مجازیِ که به حفظ زمین یاری می رسانند

چالش های مجازیِ که به حفظ زمین یاری می رسانند

به تازگی اقدامی در شبکه‌های اجتماعی موجب شده تا کاربران گامی برای پاکسازی محیط زیست از زباله بردارند، که این امر نشان از  افزایش آگاهی های زیست محیطی شهروندان در سایه فضای مجازی دارد.

شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
برهم زنی اکوسیستم رودخانه ها با ریختن زباله
به مناسبت روز جهانی رودخانه ها

برهم زنی اکوسیستم رودخانه ها با ریختن زباله

۱۴ مارچ روز جهانی حفاظت از رودخانه هاست. رودخانه ها به دلیل سدسازی ها، ریختن زباله درون آن و ساخت و ساز در حریم آنها در معرض نابودی هستند. بسیاری از آنها، از بین رفته یا خشک شده اند و آبزیان آنها در حال نابودی هستند.

پنج شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
تخریب محیط زیست در اثر ناپایداری توسعه ایجاد شده است

تخریب محیط زیست در اثر ناپایداری توسعه ایجاد شده است

از دهه ۷۰ میلادی سیاست‌های زیست محیطی دنیا تغییر کرده و سیستم توسعه پایدار با چهار اصل توسعه اقتصادی، موافق با نظام اجتماعی و زیست محیطی و حقوق نسل‌های آینده تعریف شده است.

سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
آخرین پایش پهنه های آبی کشور با تصاویر ماهواره ای

آخرین پایش پهنه های آبی کشور با تصاویر ماهواره ای

آخرین تصاویر ماهواره ای، خبر از افزایش سطح دریاچه ارومیه، خشکی دریاچه بختگان و آبگیری زاینده رود و هامون سیستان می دهد.

چهار شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
مزایای زیست‌ محیطی حمل‌ و نقل عمومی رایگان

مزایای زیست‌ محیطی حمل‌ و نقل عمومی رایگان

در بسیاری از شهرها و کشورهای جهان برای کمک به کاهش آلودگی هوا، مردم را به استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی، تشویق می کنند. در برخی شهرها، دولتمردان برای رونق سیستم حمل و نقل، به مردم خدمات ارزان و یا رایگان ارائه می دهند تا مردم کمتر از وسیله نقلیه خود استفاده کنند.

دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
تدوین نقشه راه برای مدیریت جیوه از طریق شناخت وضع موجود منابع آلاینده

تدوین نقشه راه برای مدیریت جیوه از طریق شناخت وضع موجود منابع آلاینده

علی مریدی در سمینار و کارگاه اجرای کنوانسیون کنترل جیوه که امروز، ۶ اسفند ماه، در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، گفت: دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان دفتری که محوریت اجرای مفاد کنوانسیون میناماتا را به عنوان مرجع ملی بر عهده دارد، با برگزاری جلسات کمیته تخصصی جیوه، وظایف سازمان حفاظت محیط زیست را به منظور ایجاد هماهنگی و یکپارچگی بین کلیه بخش‌های دولتی مرتبط در امر مدیریت جیوه و ترکیبات آن انجام می‌دهد.

دوشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
عدم پایبندی معدن بوکسیت شاهوار به تعهدات

عدم پایبندی معدن بوکسیت شاهوار به تعهدات

علی رغم هشدارها و اولتیماتوم فرمانداری شاهرود و مرکز پژوهش‌های مجلس به مسئولان معدن بوکسیت شاهوار، این معدن همچنان از تعهدات خود سرپیچی می کند و کانون آب‌ساز و زندگی بخش منطقه را در معرض نابودی کامل قرار داده است.

دوشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
اثر بخشی گیاهان در کاهش و پالایش آلاینده ها

اثر بخشی گیاهان در کاهش و پالایش آلاینده ها

گیاه‌پالایی (Phytoremediation)، تکنیک پالایشی است که شامل جذب، تغییر شکل، تجمع یا تصعید آلاینده‌ها با کمک گیاهان برای زدودن آلودگی‌های آب، خاک و هوا می‌باشد. این روش را برای زدودن آلودگی‌های نفتی نیز بکار می‌برند.

دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
مدیریت صحیح آب چالش بزرگ توسعه پایدار

مدیریت صحیح آب چالش بزرگ توسعه پایدار

نویسنده: Laurent Baechler؛ ترجمه: ونوس فرخی

زیست آنلاین: اروپا، در آموزشهای خود به مسئله آب در ابعاد گوناگون پرداخته است: منشأ درگیری های بین المللی، مانع توسعه و پیشرفت، ابزار سلطه جویی، کانون نابرابریهای گوناگون، حقوق بشر و ...

شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
معرفی جزایر مصنوعی و بررسی پیامدهای زیست محیطی آن

معرفی جزایر مصنوعی و بررسی پیامدهای زیست محیطی آن

زیست آنلاین: ساخت جزایر مصنوعی، موضوع جدیدی نیست. اما ساخت جزایر مصنوعی از سوی کشور امارات و به دنبال آن قطر و بحرین، در دو دهه اخیر در آبهای خلیج فارس، باعث گردیده تا به محیط زیست خلیج فارس و دریای عمان خسارات فراوانی وارد شود.

شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
سمی شدن شالیزارهای اطراف کارخانه‌ های مازندران

سمی شدن شالیزارهای اطراف کارخانه‌ های مازندران

وجود برخی شهرک‌های صنعتی و کارخانه‌ها در اطراف اراضی شالیزاری مازندران سبب آلودگی زمینهای کشاورزی در این مناطق می شود و در نتیجه به تولید محصول سالم آسیب می زند.

چهار شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
 مدیریت ماشین‌های لجن‌کش در محیط زیست  ضرورت دارد

مدیریت ماشین‌های لجن‌کش در محیط زیست ضرورت دارد

رییس اداره محیط زیست شهر تهران ضمن اشاره به آلودگی زیست محیطی تانکرهای فاضلاب‌بر و ماشین‌های لجن‌کش گفت: دستگاه‌های مختلف برای رفع این معضل باید قوانین و استاندارهایی تدوین کنند.

یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
آلودگی نیترات در آب شرق مازندران

آلودگی نیترات در آب شرق مازندران

نماینده بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس گفت: سه مشکل اساسی آب در منطقه شرق مازندران شامل کمبود میزان آب، شور شدن آب و آلودگی به نیترات است.

یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
عوامل و منابع آلوده کننده آب

عوامل و منابع آلوده کننده آب

زیست آنلاین: آلودگی آب یکی از چالشها و بحران های اصلی آب است که باعث شده است که منابع موجود آب هم به دلیل آلوده بودن قابل بهره برداری نباشد. جنبه کیفیت آب در مقابل کمیت آب و مسئله کمیابی آب در ایران کمتر مورد توجه قرار گرفته است. این در صورتی است که آب زمانی قابل استفاده است که موجود باشد و سالم، تمیز و با کیفیت باشد. پس کیفیت روی دیگر موجودی آب است. اما به دلیل بی توجهی  به موضوع کیفیت باعث شده است که بسیار از منابع آب که به دلیل کیفیت پایین قابل استفاده نیستند.

پنج شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۲۲
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction