آلودگی آب

آلودگی آب به آلوده شدن باکتریایی، شیمیایی آّب می گویند. آلودگی آب می تواند زندگی تمامی موجودات را تهدید کند. انسان، جانوران و گیاهان در معرض تهدید آب آلوده قرار دارند. روزانه حدود 15000 نفر بر اثر آلودگی آب می میرند. و قریب به 500 میلیون نفر دسترسی به آب آشامیدنی سالم ندارند. چین و هند و برخی از کشورهای آفریقایی با بحران آلودگی آب مواجه اند.

عوامل آلوده کننده آب در ادامه ذکر شده است:

1- فاضلاب: فاضلاب خانگی و فاضلاب صنعتی آلوده کننده آب هستند و باید برای حذف و کاهش آلایندگی تصفیه شوند.

2- زباله های صنعتی: زباله هایی که شامل سرب، جیوه، سولفور می شود.

3- آلودگی نفتی: یکی از اصلی ترین منابع آلودگی آب، به خصوص دریاها و اقیانوس ها نفت و مشتقات آن می باشد.

4- آلودگی دریایی: ریختن زباله در دریا نیز یکی از عوامل آلودگی است. 

آلودگی آّب نه تنها آب های سطحی را تهدید می کند بلکه منابع آب زیرزمینی را نیز در معرض خطر قرار داده است. به عنوان مثال استفاده از سموم کشاورزی و ماندگاری آن در خاک منجر به آلودگی آب زیرزمینی می شود.

در آب آلوده انواع سموم، باکتری ها، قارچ ها و انگل ها وجود دارد که باعث انواع بیماری های گوارشی می شود. سرب موجود در آب باعث عوارض قلبی و کلیوی می شود و نیترات موجود در آب آلوده می تواند مانع اکسیژن رسانی به ارگان های بدن شود.

در کشورهایی مانند انگلیس جریمه های سنگین برای افرادی که آب رودخانه ها را آلوده می کنند در نظر گرفته می شود. 

در ایران پساب ها یکی از عوامل آلوده کننده آب ها به شمار می روند. در فاضلاب تصفیه نشده انواع باکتری ها و سموم و فلزات سنگین وجود دارد. حجم سالانه تولید فاضلاب در ایران حدود 6 میلیارد متر مکعب است که در صورت تصفیه نشدن این حجم و نفوذ به منابع آب سطحی و زیرزمینی می تواند تا 30 برابر حجم خود، آب را آلوده کند. در شهر شیراز حدود 60 درصد فاضلاب در طبعیت رها می شود که علاوه بر آلوده کردن محیط زیست، باعث آلودگی آب های زیرزمینی و دریاچه مهارلو می شود. در حال حاضر در کلان شهرها برای تصفبه فاضلاب، ساخت خطوط انتقال و تصفیه خانه های فاضلاب در دستور کار قرار گرفته است.

مطالب مربوط به آلودگی آب و اخبار مربوط به آن را در زیست آنلاین بخوانید.

جزییات بزرگ‌ترین طرح محیط زیستی ایران

جزییات بزرگ‌ترین طرح محیط زیستی ایران

عملیات اجرای طرح فاضلاب تهران، از سال ۱۳۷۴ در گستره‌ای به مساحت ۷۰ هزار هکتار در مناطق ۲۲‌گانه تهران و برای پوشش ۱۱ میلیون نفر جمعیت افق طرح ۱۴۱۰ آغاز به کار کرد. این طرح براساس اولویت‌های اجرایی به پنج فاز عملیاتی تقسیم شده و طبق برنامه حدود ۹۰۰۰ کیلومتر احداث شبکه جمع‌آوری، ۷۶کیلومتر تونل فاضلاب‌رو، نصب بیش از ۹۰۰ هزار انشعاب فاضلاب و احداث ۲۲ واحد تصفیه‌خانه در پروژه اجرا خواهد شد.

جمعه ۲۱ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
سقوط بیش از ۲۵۰ کانتینر کشتی باربری در ساحل هلند و آلودگی دریا

سقوط بیش از ۲۵۰ کانتینر کشتی باربری در ساحل هلند و آلودگی دریا

حدود ۲۷۰ کانتینر یکی از بزرگ‌ترین کشتی‌های باری جهان در آبهای دریای شمال و در نزدیکی ساحل هلند بدلیل «بدی آب و هوا» به دریا سقوط کرد.

یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
مقایسه چرخه حیات بیولوژی فیلترهای معمولی و زیستی

مقایسه چرخه حیات بیولوژی فیلترهای معمولی و زیستی

حد استاندارد آب آشامیدنی و کاربردهای آن با مقررات به شدت سختگیرانه مواجه شده که موجب هزینه‌ زیاد و پیچیدگی عملیاتی در تصفیه آب شده است. فیلتراسیون زیستی که باعث تجزیه بیولوژیکی ماده آلی می‌شود، به عنوان یک جایگزین برای فیلتراسیون معمولی در تصفیه آب آشامیدنی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۳۰
آلودگی دریاهای ایران از خزر تا خلیج فارس

آلودگی دریاهای ایران از خزر تا خلیج فارس

همچنان که آلودگی دریای خزر از چاههای نفت، در شوروی سابق باقیمانده و۸۰ درصد آلودگی نفتی خزر ناشی از آن است، در آن سوی کشور خلیج فارس از طریق فاضلاب صنعتی و خانگی آلوده می شود.

شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۳۰
آب آلوده 29 نفر در هندیجان خوزستان را روانه بیمارستان کرد
مدیر شبکه بهداشت و درمان هندیجان خبرداد

آب آلوده 29 نفر در هندیجان خوزستان را روانه بیمارستان کرد

احسان صفایی، مدیر شبکه بهداشت و درمان هندیجان درباره شیوع اسهال خونی در این بندر گفت: اقدامات لازم برای کنترل و فروکش کردن انتشار این بیماری در حال انجام است.

جمعه ۷ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۱۵
حذف استامینوفن و ایبوپروفن از محلول آبی با استفاده از بلوط به عنوان جاذب زیستی

حذف استامینوفن و ایبوپروفن از محلول آبی با استفاده از بلوط به عنوان جاذب زیستی

ترکیبات دارویی استامینوفن (ACT) و ایبوپروفن (IBP) پس از مصرف به طور کامل در بدن انسان متابولیزه نمی‌شوند و از طریق ادرار و مدفوع وارد محیط‌ زیست می‌شوند.

یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
آیا پلاستیک ها می‌توانند سبب ناباروری شوند؟

آیا پلاستیک ها می‌توانند سبب ناباروری شوند؟

زیست آنلاین: در سال ۲۰۱۰، نشنال ژئوگرافی گزارش کرد که هزاران خوک در مزارع اطراف اسپانیا بطرز عجیبی عقیم شدند.

چهار شنبه ۲۸ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
آلودگی منابع آب تهران؛ عاملان و مقصران

آلودگی منابع آب تهران؛ عاملان و مقصران

اداره محیط زیست، اداره منابع طبیعی، اداره بهداشت محیط، سد لتیان و... متولی آب هستند که این تعدد سازمان‌ها موجب شده که متولی خاصی نداشته باشد. همه متولیان در مورد آب مسئولیت دارند ولی عملاً انجام کاری نمی‌دهند.

پنج شنبه ۱ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۸
بلایی که شهر نشینی سر طبیعت می‌ آورد

بلایی که شهر نشینی سر طبیعت می‌ آورد

تخریب محیط زیست از مهمترین مسایل جهانی است که جوامع بشری اعم از توسعه یافته یا در حال توسعه با آنها مواجهند. اهمیت این موضوع نه تنها از جنبه زیست محیطی و آثار آن روی منابع طبیعی، بلکه از نظر اقتصادی نیز دارای اهمیت است.

دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
درخواست مالی بحرین برای حفظ ذخایر آب شیرین

درخواست مالی بحرین برای حفظ ذخایر آب شیرین

زیست آنلاین: بحرین که یکی از غنی ترین کشورهای جهان است، از صندوق بین المللی آب و هوای سبز (GCF) مبلغ 9.8 میلیون دلار درخواست مالی کرده است تا با ایجاد یک برنامه کنترلی از آلوده سازی آب های شیرین در طول عملیات تولید سوخت های فسیلی و نفت و گاز جلو گیری نماید.

یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
آلوده بودن آب کارون به انگل سرطان مثانه

آلوده بودن آب کارون به انگل سرطان مثانه

رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران درباره علت شیوع بالای سرطان مثانه در خوزستان گفت: آب کارون که مردم منطقه در آن شنا می کنند دارای انگل «شیستوزومیا» است. این انگل در رود نیل مصر نیز وجود دارد که باعث افزایش موارد ابتلا به سرطان مثانه شده است.

پنج شنبه ۵ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
چالش‌های جدی زیست‌ محیطی و اجتماعی

چالش‌های جدی زیست‌ محیطی و اجتماعی

مواردی مانند تهدید ذخایر و منابع آب منطقه، آلودگی آب‌های سطحی و زیرزمینی، از بین رفتن مراتع، درخطر قرار گرفتن حیات‌وحش، ایجاد ریز گرد و گردوغبار، از بین رفتن جاذبه گردشگری اصلی منطقه، از بین رفتن پوشش گیاهی و درختان، چالش مدیریت باطله و ایجاد سیلاب در اثر دپوی باطله در مسیر آب و دره‌ها به عنوان آسیب‌های معدن بوکسیت شاهوار در مقوله زیست‌محیطی و اجتماعی عنوان شده است.

دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
آلودگی چاه های کشاورزی به مواد نفتی

آلودگی چاه های کشاورزی به مواد نفتی

آلودگی تعدادی از چاه های کشاورزی به مواد نفتی در جنوب پایتخت در حالی از سوی مسئولان امر تایید شده است که همچنان محصولات کشاورزی از طریق آب این چاه ها کشت می شود.

دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
شیوع هپاتیتA در خوزستان  به دلیل آب آلوده

شیوع هپاتیتA در خوزستان به دلیل آب آلوده

هفته گذشته بود که خبری مبنی بر شیوع هپاتیتA در خوزستان و ابتلای 34 نفر در مسجدسلیمان و ایذه به این بیماری منتشر شد. در این خبر به نقل از مدیر شبکه بهداشت خوزستان عنوان شده بود این بیماری به دلیل آب آلوده ایجاد می‌شود و با توجه به مشکلات اخیر آب و نبود آب شرب سالم در خوزستان، میزان ابتلایان به آن نیز بیشتر شده است‌. بیماری هپاتیت A واگیردار و مسری است و بیشتر از همه در کودکان ایجاد می‌شود‌.

چهار شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
جمع‌آوری زباله‌های شناور در اقیانوس آرام

جمع‌آوری زباله‌های شناور در اقیانوس آرام

سیستم جمع‌آوری زباله در آب‌های اقیانوس آرام که سه برابر وسعت فرانسه است آغاز به کار کرد.

یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
پایش کیفیت آب‌ دریای خزر

پایش کیفیت آب‌ دریای خزر

مدیر دفتر آلودگی‌های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به ابلاغ استاندارد کیفیت آب‌های محیطی دریای خزر، این استانداردها را ابزاری برای تعیین شاخص‌های کمی به منظور اعمال محدودیت‌های محیط زیستی و گسترش نظارت بر صنایع مستقر در سواحل دانست.

جمعه ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
استاندارد كیفیت آب‌ های محیطی دریای خزر ابلاغ شد

استاندارد كیفیت آب‌ های محیطی دریای خزر ابلاغ شد

به استناد تبصره 3 ماده 5 قانون حفاظت از دریاها و رودخانه‌های قابل کشتیرانی در مقابل آلودگی به مواد نفتی، استاندارد کیفیت آب‌های محیطی دریای خزر برای اجرا اعلام شد.

دوشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
ماجرای  نشت نفت در مزارع جنوب پایتخت

ماجرای نشت نفت در مزارع جنوب پایتخت

تاسیسات نفت جنوب شهر تهران واقع در باقرشهر به دلیل فرسودگی، نشت داشته و همین موضوع باعث آلودگی چاه های آب اطراف پالایشگاه نفت شده است .

دوشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
آلودگی خطرناک آب آشامیدنی در روستاهای اطراف تهران

آلودگی خطرناک آب آشامیدنی در روستاهای اطراف تهران

آلودگی آب در کشور های درحال‌توسعه اثرات تخریبی بیشتری نسبت به کشور های توسعه‌ یافته دارد زیرا کشورهای توسعه‌ یافته آرام و آهسته با پیشرفت صنایع روبه‌رو شدند به همین دلیل فرصت کافی برای مقابله با آلودگی‌های احتمالی به وجود آمده را داشتند ولی در کشور های درحال‌ توسعه صنایع به‌ سرعت وارد این کشور ها شده و فرصت کافی برای مقابله با مشکلات ناشی از آلودگی‌ ها وجود ندارد.

یکشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۳۰
 دریای خزر و مسئولیت ما

دریای خزر و مسئولیت ما

اعظم فروزان

زیست آنلاین: در صورت آلوده شده این پیکره آبی امکان بهره برداری کشورهای ساحلی از این منبع مشترک دچار اختلال جدی می شود و همه کشورهای ساحلی متضرر خواهند شد. لذا باید این کشورها هر کدام و همچنین در یک برنامه اقدام مشترک در حفاظت و نگهداری از این اکوسیستم آبی بکوشند.

چهار شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
تنها راه مدیریت شیرابه های مازندران

تنها راه مدیریت شیرابه های مازندران

استاد دانشگاه نوشیروانی بابل گفت:بکارگیری " لندفیل " تنها راه مدیریت شیرابه های مازندران است.

پنج شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
مقابله با آلودگی محیط زیست دریایی

مقابله با آلودگی محیط زیست دریایی

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهرگفت: باتوجه به لزوم توجه به محیط زیست دریایی، توسعه فعالیت های امور حاکمیتی دریایی در راستای بهبود وضعیت موجود اولویت این اداره کل است.

دوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
۴۰۰ میلیون مترمکعب آب‌ سطحی به جنوب تهران سرازیر شد

۴۰۰ میلیون مترمکعب آب‌ سطحی به جنوب تهران سرازیر شد

رییس اداره محیط زیست شهر تهران با اشاره به اینکه سالانه حدود ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب‌های سطحی به سمت جنوب پایتخت سرازیر می‌شود، گفت که برای حل این مشکل با همکاری دستگاه‌های مختلف طرح ساماندهی آب‌های سطحی تهران تهیه شده است.

چهار شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
شوری آب خرمشهر کاهش پیدا کرده است
غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان اعلام کرد:

شوری آب خرمشهر کاهش پیدا کرده است

استاندار خوزستان درباره آخرین وضعیت آب شرب شهرهای آبادان و خرمشهر توضیحاتی ارائه کرد.

سه شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۵۵
مسمومیت ۱۷۰ نفر با آب در جنوب ایران

مسمومیت ۱۷۰ نفر با آب در جنوب ایران

به دلیل خرابی پمپ شبکه آبرسانی در شهرک شهید رایگان و روستاهای سه تلون، کبوتری و سرتنگ رامهرمز و استفاده از آب‌های ذخیره شده، 170 نفر دچار مسمومیت با آب آلوده شدند.

دوشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
 تاثیرات ویرانگر آلودگی پلاستیکی در حیات وحش

تاثیرات ویرانگر آلودگی پلاستیکی در حیات وحش

زمانی که پلاستیک در اقیانوس قرار می‌گیرد، چون پرندگان قادر به تشخیص پلاستیک از غیرپلاستیک نیستند، هرچه که می‌بینند، می‌خورند، بنابراین معده‌های پرندگان پر از پلاستیک بوده و هیچ جایی برای غذا وجود نداشته است.

سه شنبه ۵ تیر ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۳۰
محکومیت آلمان به دلیل میزان بالای نیترات در آب‌های زیرزمینی

محکومیت آلمان به دلیل میزان بالای نیترات در آب‌های زیرزمینی

قضات دیوان عالی اروپا از دولت آلمان خواسته‌اند تا اقدامات بیشتری برای مقابله با میزان بالای نیترات در آب‌های زیرزمینی این کشور به عمل آورد.

جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
 شرکت آب و فاضلاب در مورد مسمومیت با آب آلوده توضیح داد

شرکت آب و فاضلاب در مورد مسمومیت با آب آلوده توضیح داد

۹ نفر از شهروندان در باقرشهر به دلیل استفاده از آب آلوده دچار مسمومیت شدند. اما این موضوع هیچ ارتباطی با کیفیت آب شرب شهری ندارد.

پنج شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
خلیج فارس و دریای عمان بیش از دریای خزر دارای آلودگی پلاستیکی هستند

خلیج فارس و دریای عمان بیش از دریای خزر دارای آلودگی پلاستیکی هستند

تجهیزاتی که طبق آن بتوان دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان را با هدف اینکه زباله‌های دریایی را بسنجد، نداریم ولی در بررسی‌هایی انجام شده، خلیج فارس و دریای عمان بیشتر از دریای خزر دارای زباله‌های پلاستیکی است.

دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۳۰
مسمومیت شهروندان کلاردشت  ارتباطی به آلودگی آب نداشته است

مسمومیت شهروندان کلاردشت ارتباطی به آلودگی آب نداشته است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران با اشاره به مسمومیت حدود ۴۰۰ نفر از شهروندان شهرستان کلاردشت مازندران، گفت: پس از اعلام نتایج اولیه آزمایشات مربوط به تیم‌های کنترل کیفیت و آزمایشگاه شرکت مشخص شد که آب آشامیدنی منطقه فاقد مشکل بوده و مسمومیت شهروندان این شهرستان ارتباطی به آلودگی آب نداشته است.

چهار شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
jyane construction