آلاینده

یک آلاینده، یک ماده یا انرژی وارد شده به محیط زیست است که اثرات نامطلوبی بر محیط داشته یا سودمندی یک منبع را تحت تاثیر قرار می دهد.

آلاینده ممکن است با تغییر در نرخ رشد گیاهان یا گون های جانوری یا با تداخل با رفاه، سلامت و آسایش انسان ها، باعث زیان های کوتاه مدت یا بلند مدت شود.

برخی آلاینده ها تجذیه پذیرند، بنابراین برای مدت طولانی در محیط نمی مانند.

آلاینده ها برحسب منطقه تاثیر به دو گروه افقی و عمودی تعریف شوند.

منطقه افقی به ناحیه هایی اشاره می کند که بوسیله آلاینده آسیب دیده اند. آلاینده های محلی باعث آسیب زدن به منطقه نزدیک به انتشار خود می شوند. آلاینده های منطقه ای موجب آسیب وسیعتری نسب به آلاینده محلی، از منبع انتشار می گردند.

منطقه عمودی به محلی که در سطوح بالای زمین یا اتمسفریک هستند اشاره می کند. آلاینده های سطح بوسیله افزایش غلظت آلاینده هایی که در نزدیکی سطح زمین جمع شده اند، موجب آسیب رساندن می شوند.

آلاینده ها می توانند از مرزهای بین المللی عبور کنند. بنابراین آئین نامه هایی برای کنترل آن ها مورد نیاز است. کنوانسیون استکهلم در مورد آلودگی های پایدار ارگانیک که سال 2004 اجرایی شده است نمونه ای از آئین نامه ها است.

علف کش ها، مواد نفتی، زباله های پر خطر، فلزات سنگین، میکروارگانیزم های مضر و مواد آلی زائد، نمونه ای از انواع آلاینده ها هستند. این آلاینده ها می توانند وارد آب شوند و موجب مسمومیت و مرگ و میر جانوران و انسان ها شود. معضلی که امروزه بسیاری از کشور ها درگیر آن هستند. برخی از این آلاینده ها در هوا انتشار می یابند. این آلاینده ها انواع مختلفی دارند و در برخی از کشور ها این آلاینده ها باعث آلودگی شدید هوا شده و برای سلامتی انسان ها مضر هستند.

جدیدترین اخبار و مقالات ایران و جهان در مورد انواع آلاینده ها را در سایت زیست آنلاین دنبال کنید.

تجمع آلاینده‌های جوی بدلیل انفجار احتمالی مواد محترقه/ لاستیک و مواد پلاستیکی را نسوزانید

تجمع آلاینده‌های جوی بدلیل انفجار احتمالی مواد محترقه/ لاستیک و مواد پلاستیکی را نسوزانید

مدیر واحد مدل‌سازی و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران از تجمع آلاینده‌ها به دلیل تردد خودروها و احتمال انفجار مواد محترقه در مراسم سه شنبه شب آخر سال خبر داد.

سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
نگهداری گیاه در آپارتمان تا چه حد مفید است؟

نگهداری گیاه در آپارتمان تا چه حد مفید است؟

برخی محققان می گویند گیاهان آپارتمانی قسمت عمده آلاینده‌های هوای داخلی خانه‌ها را از بین نمی‌برند و اثر تصفیه‌کنندگی گیاهان آپارتمانی در فضاهای داخلی آپارتمان بسیار ناچیز است به‌طوری‌که می‌توان گفت اثری ندارند، اما گروهی دیگر از محققان بر این باورند که گیاه هان علاوه بر زیبایی محیط باعث سلامت روح وجسم می شود و انرژی خوبی به افراد می دهد

چهار شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۳۰
انتقاد محیط زیست نسبت به ابهام در سرنوشت موتور سیکلت های فرسوده
جلسه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا

انتقاد محیط زیست نسبت به ابهام در سرنوشت موتور سیکلت های فرسوده

در سی و ششمین جلسه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا که روز گذشته (اول اسفند ماه) در سازمان حفاظت از محیط زیست با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف از جمله ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و پلیس برگزار شد، طرح اسقاط موتورسیکلت‌های فرسوده مورد بحث و بررسی قرارگرفت.

پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
تاکید بر لزوم همبستگی سازمانهای ذیربط در رفع آلودگی هوا
جلسه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا

تاکید بر لزوم همبستگی سازمانهای ذیربط در رفع آلودگی هوا

در سی‌وششمین جلسه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا که عصر روز چهارشنبه (اول اسفندماه) در سازمان محیط زیست برگزار شد؛سازمان محیط زیست از عملکرد پلیس، در مورد ماده ۸ قانون هوای پاک، مبنی بر ممنوعیت تردد موتورسیکلت‌ها و خودروهای فرسوده انتقاد کرد و تاکید شد دود اختلاف پلیس و وزارت کشور به چشم مردم می‌رود.

پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
تقویت تجهیزات مراکز معاینه فنی کشور ضرورت  دارد

تقویت تجهیزات مراکز معاینه فنی کشور ضرورت دارد

رئیس سابق مرکز ملی هوا با اشاره به ضرورت تقویت تجهیزات مراکز معاینه فنی کشور گفت: متأسفانه تعدادی از خودروها که در مراکز معاینه فنی تهران موفق به دریافت برگه معاینه فنی نمی‌شوند، سعی می‌کنند به مراکز معاینه فنی در اطراف تهران یا حتی سایر شهرهای اقماری که تجهیزات کاملی ندارند، مراجعه کنند تا با آنان راحت‌تر برخورد شود و بتوانند برگه معاینه فنی بگیرند، در حالی که باید در همه مراکز، معاینه فنی به‌دقت، کامل و بدون کمترین خطا انجام شود.

سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
اثر بخشی گیاهان در کاهش و پالایش آلاینده ها

اثر بخشی گیاهان در کاهش و پالایش آلاینده ها

گیاه‌پالایی (Phytoremediation)، تکنیک پالایشی است که شامل جذب، تغییر شکل، تجمع یا تصعید آلاینده‌ها با کمک گیاهان برای زدودن آلودگی‌های آب، خاک و هوا می‌باشد. این روش را برای زدودن آلودگی‌های نفتی نیز بکار می‌برند.

دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
مرگ تدریجی درختان ولیعصر در اثر آلودگی نوری

مرگ تدریجی درختان ولیعصر در اثر آلودگی نوری

یک پژوهشگر آلودگی نوری از نورپردازی روی درختان انتقاد کرد و نسبت به مرگ تدریجی درختان از جمله درختان ولیعصر در نتیجه این کار هشدار داد.

شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
اثرات سیگار روی شانس بارداری مادران

اثرات سیگار روی شانس بارداری مادران

نتیجه تحقیقات نشان می دهد که سیگار کشیدن شانس باردار شدن مادران را به کمک تکنولوژی های کمک تولید مثلی کاهش دهد.

چهار شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
تاثیر مخرب آلایندگی معدن بوکسیت بر شاهرود

تاثیر مخرب آلایندگی معدن بوکسیت بر شاهرود

علی رغم گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس درباره تاثیرات مخرب و آلایندگی معدن بوکسیت شاهوار، اما همچنان بعد از ماه‌ها، این معدن هنوز فعالیت می کند.

چهار شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
 تاثیر آلودگی نوری شهرها بر زیستگاه های حیات وحش

تاثیر آلودگی نوری شهرها بر زیستگاه های حیات وحش

محققان دانشگاه اکستر در انگلیس دریافتند آلودگی نوری بخش عمده ای از زیستگاه های مهم حیات وحش زمین را تحت تاثیر قرار می دهد.

چهار شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
پایش آنلاین هوا چیست؟

پایش آنلاین هوا چیست؟

زیست آنلاین: موضوع پایش لحظه ای و یا آنلاین هوای محیطی توسط استقرار ایستگاه های آنلاین، یکی از سیاست های در نظر گرفته شده دولت در خصوص اطلاع رسانی، شفاف سازی و ارائه اطلاعات دقیق به مردم در زمان مناسب و به صورت آنلاین بود، که پس از به اجرا در آمدن موجب  تقویت فعالیت های بین بخشی و گسترش مشارکت و درگیر کردن بخش خصوصی و آزمایشگاههای معتمد، ایجاد اشتغال سبز و ارائه آموزش های تخصصی و عمومی نیز گشت.

یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
نکاتی درباره آسیب‌های زیست محیطی تولید پوشاک

نکاتی درباره آسیب‌های زیست محیطی تولید پوشاک

صنعت مد و پوشاک یکی از آلوده‌ترین صنعت‌های دنیا هستند چرا که از بیش از ۸۰۰۰ ماده شیمیایی مضر در این صنعت استفاده می‌شود و ۷۰ درصد از مقدار کربن منتشر شده در جهان از تولید پوشاک به وجود می‌آید. با این وجود سالیانه مقدار زیادی لباس در کشورهای مختلف جهان دور ریخته می‌شود که صدمات جبران ناپذیر زیست محیطی به دنبال دارد.

جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
رشد اقتصادی کلید رهایی از مشکلات کشور است

رشد اقتصادی کلید رهایی از مشکلات کشور است

مدیرکل محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه امروز تولید، ضرورت اجتناب ناپذیر کشور است و نباید چرخ تولید متوقف شود، گفت: صنعت بدون محیط زیست و محیط زیست بدون صنعت بی‌معنا است و اگر بخواهیم مشکلات کشور حل شود باید رشد اقتصادی داشته باشیم.

پنج شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
ما مخالف «حذف اسقاط موتورسیکلت‌های فرسوده» هستیم
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست :

ما مخالف «حذف اسقاط موتورسیکلت‌های فرسوده» هستیم

عیسی کلانتری گفت: پیشنهاد ما این است که با هر برگه اسقاط، به جای هفت موتورسیکلت، چهار موتورسیکلت بخرند و اسقاط کنند که در نتیجه این اقدام، ارزش برگه‌های اسقاط بالا می‌رود و برای دارندگان موتورهای فرسوده نیز انگیزه ایجاد می‌شود تا نسبت به اسقاط موتورسیکلت خود اقدام کنند.

چهار شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
تاثیر ناچیز معاینه فنی در  کاهش آلودگی هوا

تاثیر ناچیز معاینه فنی در کاهش آلودگی هوا

حتی اگر تمام خودروهای موجود در تهران، در شرایط فعلی به معاینه فنی مراجعه نمایند، تنها باعث کاهش ۱.۷۵ درصدی ذرات معلق در تهران خواهند شد؛ بنابراین باید به‌دنبال افزایش معیارهای کنترلی در معاینه فنی خودروها بود.

سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
 تشخیص ذرات آلاینده هوا با فناوریهای نوین

تشخیص ذرات آلاینده هوا با فناوریهای نوین

هوایی که نفس می کشیم مملو از ذرات آلایندهٔ موتور ماشین‌هاست. آلودگی هوا در جهان سالانه سبب مرگ زودرس حدود ۳ میلیون شهروند می‌‌شود که حدود نیم میلیون نفر از این افراد در اروپا زندگی می کنند. در یونان هم مانند دیگر نقاط اروپا دانشمندان در پی راه‌حلی برای این مشکل‌اند.

سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
 مدیریت ماشین‌های لجن‌کش در محیط زیست  ضرورت دارد

مدیریت ماشین‌های لجن‌کش در محیط زیست ضرورت دارد

رییس اداره محیط زیست شهر تهران ضمن اشاره به آلودگی زیست محیطی تانکرهای فاضلاب‌بر و ماشین‌های لجن‌کش گفت: دستگاه‌های مختلف برای رفع این معضل باید قوانین و استاندارهایی تدوین کنند.

یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
آلودگی نیترات در آب شرق مازندران

آلودگی نیترات در آب شرق مازندران

نماینده بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس گفت: سه مشکل اساسی آب در منطقه شرق مازندران شامل کمبود میزان آب، شور شدن آب و آلودگی به نیترات است.

یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
وضعیت علم و محیط زیست در دوران ترامپ

وضعیت علم و محیط زیست در دوران ترامپ

 تیمی از دانشمندان آمریکائی با انتشار نامه‌ای خطاب به کنگره این کشور، ترامپ را دشمن علم معرفی کرده و اقدامات وی را برای سلامت جامعه خطرساز محسوب کردند. در این نامه، بر شرایط وخیم علم طی دو سال گذشته آمریکا تأکید شده است.

چهار شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
انواع پایش محیط زیست کدامند

انواع پایش محیط زیست کدامند

زیست آنلاین: «مدیریت»، «پایش» و «کنترل آلاینده ها» از راهبردهای کلان زیست محیطی محسوب می شود. 

چهار شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
آیا دوچرخه‌‌ سواری در تهران رونق خواهد گرفت؟
به بهانه سه‌شنبه‌های بدون خودرو:

آیا دوچرخه‌‌ سواری در تهران رونق خواهد گرفت؟

آلودگی هوا، هر ساله مخصوصا در فصل‌های سرد سال دامن پایتخت ایران و شهرهای بزرگ کشور را می‌گیرد و همزمان با این مشکل، همیشه راه حل‌هایی نیز مطرح شده است.

سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
فناری های دیجیتال به محیط‌زیست کمک می کنند
لزوم تغییر نگاه منفی به فناری های دیجیتال

فناری های دیجیتال به محیط‌زیست کمک می کنند

تحقیقات نشان می‌دهند که برخلاف آنچه تصور می‌شود، فناوری‌های دیجیتال به محیط‌زیست و کاهش انتشار گازهای آلاینده کمک شایانی می‌کنند. نتیجه کاربرد این فناوری‌ها را می‌توان در سه صنعت برق، حمل‌ونقل و خودرو به‌طور واضح مشاهده کرد.

شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
پالایشگاه کرمانشاه تنها پالایشگاه سبز کشور
در همایش ملی صنعت سبز معرفی شد:

پالایشگاه کرمانشاه تنها پالایشگاه سبز کشور

زیست آنلاین: در مراسم بیستمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز، پالایشگاه کرمانشاه، از میان ده پالایشگاه ایران، به عنوان تنها پالایشگاه منطبق بر استانداردهای زیست محیطی معرفی و مورد تقدیر قرار گرفت.

شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
موضوع آلودگی هوا و تاثیر آن بر سلامتی انسان
معاون بهداشت وزارت بهداشت:

موضوع آلودگی هوا و تاثیر آن بر سلامتی انسان

معاون بهداشت وزارت بهداشت، گفت: صنایع بزرگ در کشور باید به عنوان یک اصل اساسی، پیوست سلامت را رعایت کنند.

شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
چالش مهم صنعت انرژی کشور/ضرورت افزایش بودجه وزارت نیرو/ مدیریت پسماند هسته‌ای یک میثاق جهانی
همایش «انرژی و محیط زیست»

چالش مهم صنعت انرژی کشور/ضرورت افزایش بودجه وزارت نیرو/ مدیریت پسماند هسته‌ای یک میثاق جهانی

در همایش نیم‌روزه «انرژی و محیط زیست» که در فرهنگستان علوم برگزار شد: قیمت‌های غیرواقعی انرژی در ایران از مهمترین چالش های صنعت انرژی کشور است؛ از نظر دسترسی مردم به آب آشامیدنی سالم در وضعیت خوبی قرار داریم؛ کنترل یا مدیریت پسماند هسته‌ای یک میثاق جهانی است و باید برای آن برنامه‌ای بلندمدت اندیشیده شود.

پنج شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
بیماران قلبی و ریوی پایتخت از منزل خارج نشوند
به علت تشدید آلایندگی ها

بیماران قلبی و ریوی پایتخت از منزل خارج نشوند

مرکز پایش آلودگی هوای اداره کل حفاظت محیط‌ زیست استان تهران طی اطلاعیه ای اعلام کرد: کیفیت هوای پایتخت در شرایط ناسالم برای گروه ‌های حساس قرار دارد و بیماران قلبی و ریوی از خروج غیرضروری از منزل و حضور در فضای باز خودداری کنند.

پنج شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
همه می‌میرند: تاریخِ آلودگیِ هوا

همه می‌میرند: تاریخِ آلودگیِ هوا

«تهران دیگر جای زندگی نیست»، آلودگی هوا و خانه‌هایی که با دود ساکنانشان را به کشتن می‌داده‌اند، تاریخی به درازای تاریخِ خانه‌سازی دارد. 

چهار شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۵۰
تمام تهرانی ها سیگار می کشند

تمام تهرانی ها سیگار می کشند

زیست آنلاین: بر طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی،اگر در منطقه ای غلظت ذرات معلق در میانگین سالانه بالای ۲۲ میکروگرم باشد این وضعیت معادل آن است که گویی هر شهروندی که در این منطقه زندگی می کند روزی دو نخ سیگار مصرف نماید، حال جالب است بدانیم که در سال گذشته غلظت ذرات معلق در ایران به طور میانگین ۳۴ میکروگرم بوده است، بنابراین این رقم معادل آن خواهد بود که به گویی تمام افراد ساکن در تهران سیگاری باشند.

سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۲۰
 صندوق ملی محیط زیست برای کاهش آلودگی هوا فعال شود
معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست

صندوق ملی محیط زیست برای کاهش آلودگی هوا فعال شود

زیست آنلاین: به گفته معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست، اگر صندوق ملی محیط زیست، در رابطه با کاهش آلایندگی موتور سیکلت ها، با اعطای منابعی به صورت وام موافقت نماید، می توان با صرف هزینه های بسیار پایین، سهم قابل توجهی از آلایندگی موتور سیکلت ها که هریک به تنهایی معادل 10 ماشین آلودگی تولید می کند، را کاهش داد.

سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
گزارش عملکرد یکساله دبیرخانه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا

گزارش عملکرد یکساله دبیرخانه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا

زیست آنلاین: سی و پنجمین جلسه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوای کلان شهر ها به مناسبت روز هوای پاک و با دستور جلسه ارایه گزارش عملکرد یکساله دبیرخانه از زمان استقرار در سازمان حفاظت محیط زیست در اولین روز بهمن ماه برگزار شد.

سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction