آلودگی نفتی

تعریف آلودگی نفتی

آلودگی نفتی یکی از مهمترین شکل های آلودگی اقیانوس و دریا است که آسیب جدی به امکانات، اکوسیستم ها و منابع می زند. از سال 1967 تا کنون بیش از 25 ریختن و نشت نفتی بزرگ در اقیانوس های جهان وجود داشته است، زمانی که Canyon Torrey در 18 مارس در محاصره کورنوال قرار گرفت و 38 میلیون گالن (0.14 × 106 لیتر) نفت را تخلیه کرد. آخرین فاجعه در خلیج مکزیک، نتیجه انفجار حفاری Deepwater Horizon در تاریخ 20 آوریل 2010 است که باعث خالی شدن بیش از 60،000 بشکه نفت در روز در دریا شد. این بزرگترین حادثه نفتی در تاریخ ایالات متحده است. قبل از حادثه Deepwater Horizon، حوادث نشت نفت بیشتر یا کمتر "قابل تحمل" بود چرا که آلودگی همیشه قابل مشاهده نبود و پس از آن، در طول ماه ها بلکه سال ها، نفت یا حداقل بیشتر آن به نظر می رسید توسط باکتری ها تجزیه شده است. 

هیدروکربن ها در نفت خام، بنزین و روغن های روان کننده شامل شمار زیادی از مواد شیمیایی هستند و این مواد از تخلیه فاضلاب به سمت مناطق ساحلی حرکت می کند.

بزرگترین نشت و آلودگی های نفتی

نفت خام و سوخت های تصفیه شده از تصادفات کشتی های تانکر نشت می کنند و  در آلاسکا، خلیج مکزیک، جزایر گالاپاگوس، فرانسه، سانداربانس، اوگونیلند و بسیاری از مکان های دیگر به اکوسیستم آسیب وارد کرده اند. مقدار نفتی در حوادث نشت می کنند از چند صد تن تا چند صد هزار تن متغیر است، اما حجم، یک اندازه محدود از آسیب یا اثرات منفی است. اثبات شده است که نشت های کوچک مانند نشت نفت Exxon Valdez به علت دورکاری از محل و یا مشکل واکنش زیست محیطی اضطراری اثرات مخربی بر روی اکوسیستم ها دارند. از سال 2004، بین 300 تا 700 بشکه نفت در روز از سایت تولید نفت که 12 مایل از از ساحل لوئیزیانا فاصله دارد، نشت می کند. نشت نفت، که مقامات تخمین زده اند می تواند در طول قرن 21 ادامه یابد اما در حال حاضر هیچ تلاشی برای جلوگیری از بسیاری از این نشت ها صورت نمی پذیرد. 

نفتی که در دریا ریخته می شود عموما بسیار آسیب زننده تر از نشت آن در خشکی ها است که می تواند صدها مایل دریایی به عنوان یک لکه نازک نفتی گسترش یابد و سواحل را با یک پوشش نازک نفتی پوشش دهد. آلودگی نفتی می تواند پرنده ها، پستانداران، صدف های دریایی و سایر موجودات را از بین ببرد. نشت نفت بر روی خشکی را می تواند با ایجاد یک سد و مانع خاکی در اطراف آن کنترل کرد اجازه نداد که نفت گسترش یابد و از برخورد حیوانات آلودگی نفتی جلوگیری به عمل آورد. 

تاثیر انسانی

نشت نفت یک خطر بالقوه بری آتش سوزی است. آتش سوزی نفت کویت باعث ایجاد آلودگی هوا شد که موجب ناراحتی تنفسی گردید. انفجار Deepwater Horizon باعث کشته شدن یازده کارگر پالایشگاه نفت شد. آتش سوزی ناشی از انفجار Lac-Mégantic  باعث کشته شدن 47 نفر و نابودی نیمی از مرکز شهر شد. آلودگی نفتی همچنین می تواند منابع آب آشامیدنی را آلوده کند. به عنوان مثال، در سال 2013، دو نوع مختلف آلودگی نفتی، آب آشامیدنی را برای 300000 در مالزی در میری و 80،000 نفر در شهر کوکا در اکوادور آلوده کرد. در سال 2000، چشمه ها توسط یک نشت نفت در کلارک کانتی، کنتاکی آلوده شدند. آلودگی نفتی می تواند تأثیر اقتصادی بر صنعت گردشگری و صنایع استخراج منابع دریایی داشته باشد. برای مثال، نشت نفت Deepwater Horizon، گردشگری ساحلی و ماهیگیری در امتداد ساحل خلیج فارس را تحت تأثیر قرار داد و طرف های مسئول نیز مجبور بودند به قربانیان حادثه غرامت بپردازند.

اثرات زیست محیطی

به طور کلی، نشت نفت می تواند به دو طریق به حیوانات و گیاهان آسیب برساند: مستقیما از خود نفت و اثرات آن یا از طریق  روند پاکسازی. ارتباط روشنی بین مقدار نفت در محیط آبزی و تاثیر احتمالی آن بر تنوع زیستی وجود ندارد. یک نشت و آلودگی نفتی کوچک در زمان و یا فصل اشتباه و در یک محیط حساس ممکن بسیار مضرتر از یک آلودگی نفتی بزرگ در یک زمان دیگر در سال دیگر در محیطی دیگر یا حتی یک محیط یکسان باشد. نفوذ نفت به ساختار پرهای پرندگان و خزهای پستانداران، توانایی عایق بندی آنها را کاهش می دهد و باعث می شود که آنها در مقابل نوسانات درجه حرارت آسیب پذیرتر باشند. حیواناتی که برای تشخیص نوزادان یا مادرانشان از بوی آنها استفاده می کنند نمی توانند بخاطر بوی قوی نفت این کار را انجام بدهند. این باعث می شود که کودک رها شود گرسنه بماند و در نهایت کشته شود.

اخبار و اطلاعات مربوط به آلودگی نفتی را در زیست آنلاین دنبال کنید.

برآورد خسارت سیل به زیستگاه‌های طبیعی/ آخرین وضعیت تالاب‌های ایران
نشست خبری به مناسبت روز جهانی زمین در سازمان حفاظت محیط زیست

برآورد خسارت سیل به زیستگاه‌های طبیعی/ آخرین وضعیت تالاب‌های ایران

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه سیل‌های اخیر باعث ورود حجم زیادی از رسوبات به رودخانه‌ها و تالاب‌ها شده است، گفت: این رسوبات می‌تواند باعث پر شدن مخزن تالاب‌ها، تغییر زیستگاه‌ها و جابجایی برخی گونه‌های آبزی شود. / مدیرکل دفتر اکوسیستم‌های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: هیچ گزارشی مبنی بر آلودگی نفتی در هور العظیم دریافت نشده است.

دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
آیا خبر نشت نفت در خوزستان صحت دارد؟

آیا خبر نشت نفت در خوزستان صحت دارد؟

در طول روزهایی که حادثه سیل به استان خوزستان ورود کرده است و از آنجایی که خاک این استان سرشار از منابع نفتی می باشد، اخبار و حواشی فراوانی پیرامون نشت نفت و آلودگی های آن منتشر گردیده است که البته نفتی‌ها به آن پاسخ دادند.

سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۰۰
نفت کوره کم گوگرد محدودیت تردد دریایی برای ایران

نفت کوره کم گوگرد محدودیت تردد دریایی برای ایران

زیست آنلاین: در پاسخ به این سوال که کشورهای تولید کننده و ارائه دهنده نفت کوره چه مدت زمانی برای کاهش درصد گوگرد موجود در سوخت فرصت داشته اند؟ باید گفت که در سال  2008 موضوع کاهش انتشار آلاینده های هوا مطرح شده اما طی فرایند تصویب خواهی،  کمیته حفاظت از محیط زیست سازمان بین المللی دریانوردی از اکتبر سال 2016 اعلام نمود که ممنوعیت مورد نظر در سال 2020 اجرائی خواهد شد در واقع یعنی حدود 3 سال پیش؛ که این مدت، با توجه به موانع موجود، زمان مناسبی برای اعمال تکنولوژی های مورد نیاز نمی باشد.

دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۸:۳۰
بحران آب در صنعت نفت  و برخی راه کارهای مقابله با آن

بحران آب در صنعت نفت و برخی راه کارهای مقابله با آن

 سعید عزت پناهی

زیست آنلاین: یکی از الزامات جانمایی صنایع نفتی و صنایع پایین دستی آن ، در دسترس بودن آب برای استفاده در واحد پالایشگاهی و یا پتروشیمی است. بهترین گزینه برای مدیریت آب در صنعت نفت ، مدیریت آب و استفاده از پساب های صنعتی داخل صنعت  یا برون سازمانی است.

یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
آخرین پایش پهنه های آبی کشور با تصاویر ماهواره ای

آخرین پایش پهنه های آبی کشور با تصاویر ماهواره ای

آخرین تصاویر ماهواره ای، خبر از افزایش سطح دریاچه ارومیه، خشکی دریاچه بختگان و آبگیری زاینده رود و هامون سیستان می دهد.

چهار شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
اثر بخشی گیاهان در کاهش و پالایش آلاینده ها

اثر بخشی گیاهان در کاهش و پالایش آلاینده ها

گیاه‌پالایی (Phytoremediation)، تکنیک پالایشی است که شامل جذب، تغییر شکل، تجمع یا تصعید آلاینده‌ها با کمک گیاهان برای زدودن آلودگی‌های آب، خاک و هوا می‌باشد. این روش را برای زدودن آلودگی‌های نفتی نیز بکار می‌برند.

دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
معرفی جزایر مصنوعی و بررسی پیامدهای زیست محیطی آن

معرفی جزایر مصنوعی و بررسی پیامدهای زیست محیطی آن

زیست آنلاین: ساخت جزایر مصنوعی، موضوع جدیدی نیست. اما ساخت جزایر مصنوعی از سوی کشور امارات و به دنبال آن قطر و بحرین، در دو دهه اخیر در آبهای خلیج فارس، باعث گردیده تا به محیط زیست خلیج فارس و دریای عمان خسارات فراوانی وارد شود.

شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
پالایشگاه کرمانشاه تنها پالایشگاه سبز کشور
در همایش ملی صنعت سبز معرفی شد:

پالایشگاه کرمانشاه تنها پالایشگاه سبز کشور

زیست آنلاین: در مراسم بیستمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز، پالایشگاه کرمانشاه، از میان ده پالایشگاه ایران، به عنوان تنها پالایشگاه منطبق بر استانداردهای زیست محیطی معرفی و مورد تقدیر قرار گرفت.

شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
آلوده‌ترین صنعت دنیا بعد از نفت
«مد و فشن»

آلوده‌ترین صنعت دنیا بعد از نفت

صنعت مد بعد از نفت، آلوده‌ترین صنعت دنیا است. میزان گاز گلخانه‌ای که صنعت مد تولید می‌کند از مجموع میزان گاز گلخانه‌ای صنعت کشتیرانی و هواپیمایی بیشتر است. هر ساله نیز هزار تن لباس دور انداخته می‌شود که ۹۵ درصد آن‌ها قابلیت بازیافت دارد ولی با این وجود تولیدکنندگان پوشاک از آن‌ها استفاده نمی‌کنند و مواد جدیدی را تولید و آلودگی بیشتری را به محیط زیست وارد می‌کنند.

دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
بحران آلودگی هوا در کنگان دغدغه مسئولان محیط زیست

بحران آلودگی هوا در کنگان دغدغه مسئولان محیط زیست

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: از سال گذشته تاکنون هیچ روز پاکی در کنگان نداشته‌ایم و تعداد روزهای وضعیت قابل قبول ۱۵۹ روز بوده است و دو روز نیز خطرناک بوده است.

یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
آلودگی دریاهای ایران از خزر تا خلیج فارس

آلودگی دریاهای ایران از خزر تا خلیج فارس

همچنان که آلودگی دریای خزر از چاههای نفت، در شوروی سابق باقیمانده و۸۰ درصد آلودگی نفتی خزر ناشی از آن است، در آن سوی کشور خلیج فارس از طریق فاضلاب صنعتی و خانگی آلوده می شود.

شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۳۰
ائتلاف ترامپ و پوتین برای سرپا نگه داشتن سوخت‌های فسیلی

ائتلاف ترامپ و پوتین برای سرپا نگه داشتن سوخت‌های فسیلی

روسیه مکانی برای پتروشیمی است و در حال حاضر ایالات متحده نیز چنین است. در واقع این دو کشور بزرگترین تولید کننده نفت غیر اوپک در جهان هستند، که تقریبا به مقدار مجموع کشورهای عضو اوپک استخراج می‌کنند. آنها همچنین دارای سهم بیشتری از بازار جهانی گاز طبیعی هستند: دو کشور بر روی هم شش برابر مجموع سایر نقاط جهان گاز طبیعی تولید می‌کنند.

چهار شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
آلودگی چاه های کشاورزی به مواد نفتی

آلودگی چاه های کشاورزی به مواد نفتی

آلودگی تعدادی از چاه های کشاورزی به مواد نفتی در جنوب پایتخت در حالی از سوی مسئولان امر تایید شده است که همچنان محصولات کشاورزی از طریق آب این چاه ها کشت می شود.

دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
کاهش آلودگی صنایع آلاینده با تهیه برنامه جامع زیست محیطی

کاهش آلودگی صنایع آلاینده با تهیه برنامه جامع زیست محیطی

مدیر کل اداره محیط زیست اراک از تهیه برنامه جامع زیست محیطی با همکاری دانشگاه‌های اراک برای کاهش آلودگی صنایع خبر داد.

یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
استاندارد كیفیت آب‌ های محیطی دریای خزر ابلاغ شد

استاندارد كیفیت آب‌ های محیطی دریای خزر ابلاغ شد

به استناد تبصره 3 ماده 5 قانون حفاظت از دریاها و رودخانه‌های قابل کشتیرانی در مقابل آلودگی به مواد نفتی، استاندارد کیفیت آب‌های محیطی دریای خزر برای اجرا اعلام شد.

دوشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
ماجرای  نشت نفت در مزارع جنوب پایتخت

ماجرای نشت نفت در مزارع جنوب پایتخت

تاسیسات نفت جنوب شهر تهران واقع در باقرشهر به دلیل فرسودگی، نشت داشته و همین موضوع باعث آلودگی چاه های آب اطراف پالایشگاه نفت شده است .

دوشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
عدم وجود گارد ساحلی در ایران

عدم وجود گارد ساحلی در ایران

حفاظت محیط زیست دریاها به عنوان یکی از مهمترین منابع ملی اهمیت ویژه دارد، ماموریتی که گارد ساحلی می‌تواند نقش مهمی در آن ایفا کند و با توجه به دریا محور بودن ایران، می طلبد که چنین مجموعه ای در کشورمان نیز ایجاد شود.

یکشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۳۰
نشست پاپ و شرکت‌های بزرگ نفتی در مورد تغییرات اقلیمی

نشست پاپ و شرکت‌های بزرگ نفتی در مورد تغییرات اقلیمی

زیست آنلاین: سران شرکت های نفتی هفته آینده به واتیکان سفر خواهند کرد تا درباره‌ی تغییرات آب و هوایی با پاپ فرانسیس صحبت کنند.

دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۵۹
حذف آلودگی نفتی آب‌های زیر زمینی در مناطق نفت‌خیز

حذف آلودگی نفتی آب‌های زیر زمینی در مناطق نفت‌خیز

ریزش مواد نفتی در لایه‌های عمقی زمین تا آب‌های زیر زمینی امتداد می‌یابد، ولی نکته حائز اهمیت این است که هیدروکربن‌ها تا رسیدن به منابع آب‌های زیر زمینی یکسری فرآیندهای طبیعی را طی می‌کنن

یکشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
دادخواست های تغییر آب و هوا منجر به پرداخت جریمه های سنگین خواهند شد

دادخواست های تغییر آب و هوا منجر به پرداخت جریمه های سنگین خواهند شد

زیست آنلاین، در حال حاضر جریمه های  قابل پرداخت برای شرکت های نفتی به بیش از 100 میلیون دلار می رسد.

شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
   آلودگی سموم کشاورزی و پساب‌ها مرگ خاموش  دریای خزر را به دنبال دارد

آلودگی سموم کشاورزی و پساب‌ها مرگ خاموش دریای خزر را به دنبال دارد

بزرگترین دریاچه جهان در شرایط مناسب زیست محیطی قرار ندارد؛ سالهاست که آلودگی های نفتی، سموم کشاورزی و صنعتی و انبوه زیادی از زباله حاشیه رودخانه ها به مرور زمان وارد رگ‌های بزرگترین دریاچه جهان شده است.

شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
 استفاده از لجن نفتی در تولید سیمان

استفاده از لجن نفتی در تولید سیمان

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر روشی را برای استفاده از لجن نفتی در تولید سیمان ارائه کردند که کاربردی شدن آن موجب کاهش آلایندگی‌های زیست محیطی خواهد شد

یکشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۳۰
آلودگی‌های شمال خزر نفتی است

آلودگی‌های شمال خزر نفتی است

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در تشریح مسایل و مشکلات دریای خزر، بر ضرورت ایجاد ساختار ملی برای مستند سازی خسارات محیط زیست دریایی و دریافت غرامت تاکید کرد.

چهار شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
افزایش 10 برابری حذف آلاینده‌های نفتی با باکتری‌های اصلاح‌شده با نانوذرات

افزایش 10 برابری حذف آلاینده‌های نفتی با باکتری‌های اصلاح‌شده با نانوذرات

محققان واحد علوم‌وتحقیقات در فاز آزمایشگاهی توانایی یک نوع باکتری در جمع‌آوری مشتقات نفتی از آب دریا را با کمک فناوری نانو ارتقاء بخشیدند.

چهار شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۳۰
محیط زیست قربانی نفت شیل

محیط زیست قربانی نفت شیل

فرایند فراکینگ باعث شده است تولید نفت شیل ایالات متحده به شدت افزایش یابد اما این فرآیند تاثیرات بسیار مخربی بر محیط زیست دارد.

جمعه ۲۵ اسفند ۱۳۹۶ , ساعت ۰۸:۰۰
فراخوان دریافت طرح‌های پژوهشی حفظ اکوسیستم خلیج‌فارس منتشر شد

فراخوان دریافت طرح‌های پژوهشی حفظ اکوسیستم خلیج‌فارس منتشر شد

فراخوان دریافت طرح‌های پژوهشی حفظ اکوسیستم خلیج‌فارس از سوی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران منتشر شد.

شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ , ساعت ۰۶:۴۹
نشت و آلودگی نفت در سواحل امارات

نشت و آلودگی نفت در سواحل امارات

امارات از نشت نفت و آلودگی در سواحل شهر "دبا" شیخ نشین فجیره خبر داد.

یکشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۶ , ساعت ۰۷:۴۵
سانچی آلودگی نفتی شدیدی را رقم زد

سانچی آلودگی نفتی شدیدی را رقم زد

آلودگی که با غرق شدن نفتکش سانچی در دریای چین شرقی ایجاد شده، به صدها مایل گسترش پیدا کرده و به فاجعه‌آمیزترین آلودگی نفتی دهه‌های اخیر تبدیل شده است.

شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۶ , ساعت ۰۷:۴۵
 تاثیر آلایندگی آلودگی نفت در عسلویه با جدیت پیگیری شود

تاثیر آلایندگی آلودگی نفت در عسلویه با جدیت پیگیری شود

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: تاثیر آلایندگی حاصل از آلودگی نفت در عسلویه با جدیت بیشتری باید پیگیری شود تا بیش از این حقوق مردم شریف این شهرستان تضعیف نگردد.

سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۰۵:۰۸
احتمال رسیدن لکه نفتی "سانچی" به خشکی در مدت ۳ ماه

احتمال رسیدن لکه نفتی "سانچی" به خشکی در مدت ۳ ماه

آلودگی نفتی ناشی از آتش‌ گرفتن نفتکش سانچی احتمال دارد در مدت سه ماه به خشکی برسد.

دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۰۳:۱۷
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction