حیات وحش

حیات وحش می تواند در تمامی اکوسیستم ها یافت شود. بیابان ها، جنگل ها، جنگل های بارانی، دشت ها، چمنزارها و بیشتر مناطق شهری توسعه یافته همگی شامل انواع مختلفی از حیات وحش است. اصطلاح حیات وحش در فرهنگ عمومی اغلب به حیواناتی که بوسیله انسان دست نیافته هستند اطلاق می شود اما بیشتر دانشمندان معتقدند بیشتر حیات وحش بوسیله انسان ها تحت تاثبر قرار گرفته اند.

برخی حیوانات، به محیط حومه شهری خو گرفته اند. این حیوانات شامل گربه های خانگی، سگ و غیره می باشد. طبق گزارش صندوق جهانی حیات وحش، جمعیت جهانی حیات وحش بین سال های 1970 تا 2014 به میزان 52 درصد کاهش پیدا کرده است.

انسان شناسان اعتقاد دارند مردمان عصر پارینه سنگی و شکارچیان، به حیات وحش هم گیاهان و هم حیوانات برای تامین غذا تکیه کرده بودند.

بسیاری از کشورها بخش توریسم خود را بر مبنای حیات وحش رونق بخشیده اند. برای مثال آفریقای جنوبی فرصت های بسیار مناسبی برای توریست ها دارد که حیات وحش این کشور را در پارک های ملی ملاحظه کند.

نرخ انقراض تمامی گونه های گیاهان و حیوانات در تمامی کره زمینی در چند سال گذشته بسیار بالا بوده است.

چهار دلیلی که منجر به تخریب حیات وحش می شود عبارتند از شکار بیش از حد، تخریب زیستگاه، تاثیر گونه های معرفی شده و زنجیره انقراض

بسیاری از گونه های جانوری معنای فرهنگی در فرهنگ های مختلف دارد. و خود و محصولاتشان ممکن از در برخی مناطق مذهبی، مقدس شمرده می شود. برای مثال، عقاب ها، خروس ها و پرهای آن ها ارزش فرهنگی و معنوی برای مردم بومی آمریکا به عنوان اشیاء مذهبی دارند. در آئین هندو، گاو یک موجود مقدس است.

یکی از مشهورترین گونه های حیات وحش ایران، گونه در خظر انقراض یوزپلنگ آسیایی است که امروزه فقط در ایران زنده مانده اند.

اخبار و اطلاعات مربوط به حیات وحش ایران و جهان را در سایت زیست آنلاین مطالعه کنید.

پیامدهای زیست محیطی برداشت شن و ماسه

پیامدهای زیست محیطی برداشت شن و ماسه

ترجمه: لیدا فرخی، کارشناس ارشد ارتباطات و فعال محیط زیست

زیست آنلاین: هزاران سال است که شن و ماسه در ساخت جاده ها و ساختمان ‎ها مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه تقاضا برای شن و ماسه همچنان در حال افزایش است. لازم است متصدیان معادن برای اطمینان از اداره مسئولانه استخراج شن و ماسه با کارشناسان متخصص محیط زیست در ارتباط باشند.

شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
گردهمایی بزرگ مردم شاهرود در اعتراض به ادامه کار معدن بوکسیت تاش

گردهمایی بزرگ مردم شاهرود در اعتراض به ادامه کار معدن بوکسیت تاش

گردهمایی بزرگ مردم شاهرود و دوست داران طبیعت با هدف اعتراض به معدن‌کاوی در قله شاهوار بعدازظهر پنج شنبه از مقابل اداره منابع طبیعی شاهرود تا محل قله شاهوار برگزار شد تا دوست‌داران طبیعت همراهی خود را با شاهوار، مام طبیعت، کانون آب‌ساز و حیات‌بخش شمال شرق ایران اعلام کنند.

جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
شناسایی ۳۵۸ گونه جانوری در لرستان و علت مرگ مرال های تالش و  فک خزری

شناسایی ۳۵۸ گونه جانوری در لرستان و علت مرگ مرال های تالش و فک خزری

مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست لرستان، از وجود ۳۵۸ گونه جانوری و ۲۰۰۰ گونه گیاهی در لرستان خبر داد. همچنین، مهمترین دلایل مرگ و میر مرال های پارک جنگلی سیاه داران تالش، بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک و علت مرگ دو فک خزری آلودگی های زیست محیطی بوده است.

جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
حفظ تنوع زیستی با خوردن محصولات با کیفیت تولید داخل
به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی

حفظ تنوع زیستی با خوردن محصولات با کیفیت تولید داخل

ترجمه: ونوس فرخی

زیست آنلاین: چندی پیش، مطلبی در روزنامه لوموند به چاپ رسید با این عنوان که برای "حفظ تنوع زیستی باید گوشت تولید داخلی و با کیفیت" مصرف شود. نویسنده این مطلب که خود از دامداران و کشاورزان فرانسوی است، معتقد است دامداری، نقطه اتصال بین کشاورزی و ضامن حفظ و نجات تنوع زیستی است. اگر دامداری از بین برود، بسیاری از گونه های زیستی را نیز از دست خواهیم داد.

پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
زمزمه تمدید مجوز معدن بوکسیت تاش و ورود شاهوار به عرصه جدید

زمزمه تمدید مجوز معدن بوکسیت تاش و ورود شاهوار به عرصه جدید

مدتی است که معدن بوکیست شاهوار در شاهرود، به خاطر آلودگیهای زیست محیطی و تخریب حیات وحش و پوشش گیاهی منطقه، به معضلی برای مردم و طرفداران محیط زیست تبدیل شده است. مدتی بود که به خواست و پیگیری مردم و فعالان محیط زیست این معدن تعطیل شده بود. اما، به تازگی زمزمه هایی از بازگشایی مجدد این معدن به گوش می رسد.

چهار شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۳۰
سازمان محیط زیست نه مجوز شکار صادر می کند نه مجوز پرورش عقرب

سازمان محیط زیست نه مجوز شکار صادر می کند نه مجوز پرورش عقرب

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: به دلیل آنکه هنوز هیچ یک از متخصصان، امکان تکثیر و پرورش عقرب در شرایط اسارت را تایید نکرده‌اند، فعلا هیچ‌گونه مجوزی برای پرورش عقرب در کشور صادر نخواهد شد. همچنین، وی در حاشیه جلسه بررسی وضعیت قرق‌های اختصاصی کشور (مناطق حفاظت شده مردمی) گفت: در تابستان امسال پروانه شکار برای چهارپایان صادر نخواهد شد.

چهار شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
تنوع زیستی ضامن سلامتی بشر

تنوع زیستی ضامن سلامتی بشر

ایران با وجود اقلیم‌های متعدد، از حیات‌وحش و محیط‌ زیست متنوعی برخوردار است؛ اما بخش زیادی از آن‌ها در معرض خطر انقراض و نابودی قرار دارند، حدود هزار و 170 گونه مهره‌دار در ایران وجود دارد که بر اساس فهرست سرخ IUCN (فهرست سرخ گونه‌های در خطر تهدید اتحادیه‌ بین‌المللی‌ حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی) حدود 78 گونه از آن‌ها در معرض تهدید هستند.

چهار شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۰۰
محبوبیت و افزایش روز افزون خودروهای برقی در جهان

محبوبیت و افزایش روز افزون خودروهای برقی در جهان

افزایش روز افزون خودروهای برقی و محبوبیت استفاده بیشتر از این خودروها موجب شده شرکت‌های خودروساز در سراسر جهان به رقابتی تنگاتنگ پرداخته و هر یک از برنامه‌های خود در طراحی و تولید خودروهای بهتر و با توان پیمایش بیشتر رونمایی کنند.

سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
ایران جزء پنج کشور اول مصرف کننده پلاستیک است

ایران جزء پنج کشور اول مصرف کننده پلاستیک است

طبق تحقیقات صورت گرفته ایران جزء پنج کشور اول دنیا در مصرف پلاستیک است. استفاده از پلاستیک در زندگی و مصارف روزانه شاید از لحاظ اقتصادی ارزان و به صرفه باشد اما با آثار زیانبار تخریبی در محیط زیست و طبیعت باید شیوه زندگی را تغییر داد و به جای استفاده از پلاستیک به سمت استفاده از کیسه های گیاهی و الیاف قابل بازیافت در طبیعت رفت که هر چند هزینه اقتصادی آن بیشتر است اما سود آن در حیات بشر و طبیعت صدها برابر بیشتر خواهد بود.

سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
باورهای غلط ایران را برای روباه ها ناامن کرده است

باورهای غلط ایران را برای روباه ها ناامن کرده است

روباه جانوری از تیرهٔ سگسانان است. این حیوان زیبا تقریباً در همه جای جهان زندگی و حتی در نواحی قطبی در جلگه‌های بی‌درخت شمال و دور نیز به سر می‌برد. در سراسر دنیا روباه‌ها به رنگ‌های مختلف دیده می‌شوند. در بیابان‌های آفریقا و در خاورمیانه در کویرها و در دشت‌های خشک نیز روباه زندگی می‌کند. روباه‌های سرخ در اروپا، آفریقا، و در آسیا و آمریکای شمالی به سر می‌برند. البته همهٔ روباهان سرخ، واقعاً سرخ‌رنگ نیستند.

دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۰۰
حفاظت از تنوع زیستی با روش های نوین

حفاظت از تنوع زیستی با روش های نوین

تنوع زیستی به تنوع و گوناگونی در موجودات زنده اطلاق می شود به طوریکه هرچند تنوع و گوناگونی یک اکوسیستم بیشتر باشد، آن اکوسیستم پایداری و تولید بیشتری خواهد داشت. روز ۲۲ مه همزمان با ۱ خرداد، روز جهانی تنوع زیستی نامگذاری شده است.

یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۰۰
خطر انقراض میگوی آب شیرین در سد ارس

خطر انقراض میگوی آب شیرین در سد ارس

دریاچه پشت سد ارس پلدشت که در شمال آذربایجان غربی و هم مرز با جمهوری خود مختار نخجوان قرار دارد تنها منبع آب شیرین پرورش شاه میگوی دراز کشور است و هم اکنون میزان تولید این آبزی از ۲۷۰ تن در سال‌های گذشته به ۵.۵ تن کاهش یافته است.

شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۳۰
خریداری تمام آغل‌ها و پروانه‌های تعلیف احشام در محدوده پارک ملی توران

خریداری تمام آغل‌ها و پروانه‌های تعلیف احشام در محدوده پارک ملی توران

پارک ملی توران شاهرود به لحاظ داشتن ذخایر گیاهی و جانوری و همچنین زیستگاه یوز آسیایی به آفریقای ایران شهرت داشته و حفاظت از آن در دستور کار محیط‌زیست قرار دارد. مدیرکل محیط‌ زیست سمنان گفت: از گذشته تاکنون اقدامات حفاظتی برای گونه ارزشمند یوز آسیایی این منطقه در حال انجام است از جمله آنکه در محدوده پارک ملی توران تمام آغل‌ها و پروانه‌های تعلیف احشام خریداری شدند.

پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
کاهش بی‌سابقه جمعیت پستانداران جهان/ توقف بیمه پلنگ و یوزپلنگ/ تخریب زیستگاه خرسها

کاهش بی‌سابقه جمعیت پستانداران جهان/ توقف بیمه پلنگ و یوزپلنگ/ تخریب زیستگاه خرسها

محققان در مطالعه‌ای هشدار دادند: شکار غیرقانونی موجب کاهش فاجعه‌بار جمعیت پستاندارانی شده که در جنگل‌های استوایی باقیمانده در جهان زندگی می‌کنند. اما، با وجود کاهش جمعیت پستانداران در جهان، بیمه «ما» به عنوان حامی پلنگ و یوزپلنگ ایرانی امسال قرارداد جبران خسارت های ناشی از این گونه ارزشمند را تمدید نکرده و این امر سبب نگرانی دوستداران حیات وحش و علاقه مندان به محیط زیست شده است.

چهار شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۰۰
 حضور کوسه ماهیان در سواحل کیش

حضور کوسه ماهیان در سواحل کیش

به تازگی فیلمی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد کوسه‌ها به ساحل جزیره کیش آمده‌اند. دلیل آمدن این کوسه‌ها، امنیت بالای سواحل جزیره کیش است. مدیر محیط زیست جزیره کیش در واکنش به این کلیپ گفت: حضور گونه هایی از کوسه ماهیان در آبهای این منطقه به معنای هجوم نیست بلکه امری طبیعی است که هرساله تکرار می شود.

سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۰۰
نفوذ زباله های پلاستیکی در اعماق اقیانوسها و سوءمدیریت پسماند

نفوذ زباله های پلاستیکی در اعماق اقیانوسها و سوءمدیریت پسماند

نفوذ زباله های پلاستیکی در اعماق اقیانوسها و مدیریت ضعیف پسماند در سراسر جهان، علاوه بر آلودگی های زیست محیطی دراز مدت که منجر به اختلال در سیستم حیات وحش و اکوسیستم زمین می شود،‌ سالانه دست کم یک میلیون نفر قربانی در جهان می گیرد.

سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
 هفت خوان رستم برای احیای شیر ایرانی

هفت خوان رستم برای احیای شیر ایرانی

۱۱ اردیبهشت ماه امسال بود که دوباره صدای با هیبت حیوانی که همواره سمبل کشور بود، در گوش جان طنین انداز شد و ایران میزبان حیوان دوست داشتنی و ارزشمند خود که سالها از وطن دور بود، شد. گویا جرقه ای از امید در دلها روشن شد و این مهمان که نه، صاحبخانه بعد از طی کردن مسافت طولانی از باغ وحش «بریستول انگلیس»، در باغ وحش ارم تهران جای گرفت و نامش کامران شد.

سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
 وضعیت نامطلوب باغ وحش‌های ایران

وضعیت نامطلوب باغ وحش‌های ایران

خبرهای اخیر در مورد حفاظت از شیر ایرانی در باغ وحش تهران و صدماتی که به این حیوان وارد شد، باعث بالا گرفتن بحث همیشگی بین مدافعان حقوق حیوانات و طرفداران باغ‌ وحش‌ها شده است. مدافعات حقوق حیوانات بر این باورند که باغ‌ وحش‌ها برای تامین منافع خود حیوانات را عذاب می‌دهند در حالیکه گروهی دیگر معتقدند که باغ وحش‌ها اهداف آموزشی و حفاظتی دارند و با استاندار سازی جایگاه‌ها می‌توانند حیوانات را راضی نگه دارند.

سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
پلاستیک معضلی برای حفاظت از پرندگان

پلاستیک معضلی برای حفاظت از پرندگان

سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون تن پلاستیک در جهان تولید می شود. پلاستیک ماده‌ای سبک وزن است و به گونه‌ای طراحی شده که زود از بین نرود. به همین خاطر تکه‌های رهاشده پلاستیک که به آسانی در طبیعت جابجا می‌شوند، خطراتی جدی برای جانوران مهاجر وحشی به همراه خواهند داشت.

دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
تایید تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست از سوی مجلس

تایید تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست از سوی مجلس

تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان حفاظت از محیط زیست از سال ۱۳۹۲ تاکنون توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی پذیرفته شد.

دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
 توافق جهانی برای جلوگیری از انتقال زباله‌های پلاستیکی به کشورهای فقیر

توافق جهانی برای جلوگیری از انتقال زباله‌های پلاستیکی به کشورهای فقیر

براساس اعلام سازمان ملل متحد، تقریباً تمام کشورهای جهان به‌جز آمریکا با معاهده‌ای با هدف کاهش انتقال زباله‌های پلاستیکی به کشورهای فقیرتر توافق کردند و این درحالیست که در یکسال گذشته، بسیاری از روستاهای شرق دور به محل انباشت زباله‌هایی از آمریکا تبدیل شده‌اند.

یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۰۰
خطرات زیست محیطی کاهش منابع دریایی

خطرات زیست محیطی کاهش منابع دریایی

نویسنده: Christophe Magdelaine ؛ ترجمه: ونوس فرخی

زیست آنلاین: اقیانوس ها (گستره به هم پیوسته آب شور) و دریاها، با آن عظمت، علاوه بر اینکه به طور سنتی به عنوان یک منبع پایان ناپذیر ثروت در نظر گرفته می شوند؛ همچنین نقش مهمی در زندگی اجتماعی و فرهنگی ما ایفا می کنند. انواع مختلفی از منابع دریایی وجود دارد: بقایای دریایی غیر زیستی مانند مواد معدنی، گازها یا هیدرات ها و منابع زیستی (هر آنچه که زنده است) مانند ماهی، جلبک دریایی و صدف ها. بهره برداری از این منابع، محدود به سطح توسعه فن آوری و قدرت عناصر طبیعی است.

یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
فلامینگوها در تالاب گاوخونی و هوبره قربانی شلیک نهایی خود

فلامینگوها در تالاب گاوخونی و هوبره قربانی شلیک نهایی خود

در حالیکه جمعیت فلامینگوها رو به افزایش است و نخستین گروه از فلامینگوهای مهاجر پس از حدود 2 سال در تالاب بین المللی گاوخونی در شرق اصفهان فرود آمدند؛ هوبره، پرنده ای در خطر انقراض است که برای رهایی از دست شکارچیانی مانند شاهین، ماده چسبناکی شلیک می کند. اخیرا عرب‌ها برای تفریح بیشتر، شاهین‌های خود را به گونه‌ای تربیت می کنند که با مانور از کنار شلیک می گذرند که این مساله درصد زنده گیری حیوان را افزایش داده است.

شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۰۰
راه اندازی مرکز تحقیقاتی حل مشکلات تغییرات اقلیمی

راه اندازی مرکز تحقیقاتی حل مشکلات تغییرات اقلیمی

محققان دانشگاه کمبریج در حال راه‌اندازی یک مرکز تحقیقاتی موسوم به مرکز ترمیم آب و هوا به‌منظور شناسایی راهکارهای جدید برای تغییر وضعیت آب و هوایی زمین هستند. هدف اصلی این مرکز حل مشکل آب و هوای زمین است و دانشمندان، مهندسان و محققان اجتماعی را در یک محل جمع می‌کند.

شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
هشدار نسبت به ظهور پدیده «کاسبان سیل»
در جلسه تحلیل و بررسی عوامل و نتایج سیل های اخیر بر کشور مطرح گردید:

هشدار نسبت به ظهور پدیده «کاسبان سیل»

با گذشت بیش از یک ماه از سیلابهای مخرب در کشورمان و با فروکش کردن ابعاد آن به مدد حرکت یکپارچه ملی همه اقشار و از همه نقاط کشور، کارشناسان اکنون به تحلیل و بررسی عوامل و نتایج سیل‌های اخیر بر کشور پرداخته اند. گیتی خزاعی، پژوهشگر جامعه شناسی تغییر اقلیم، نیز ضمن هشدار نسبت به ظهور پدیده «کاسبان سیل» گفت: یک گروه از کاسبان سیل اخیر در کشور، «سدستایان» هستند که طرفداران بی‌چون و چرا و نامنتقد سدسازی در کشور هستند و حسرت می‌خورند که چرا در این سال‌ها سدهای بیشتری نساختند.

شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
سایت پشتیبان آشوراده در گلستان مجوز نداشت
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی محیط زیست:

سایت پشتیبان آشوراده در گلستان مجوز نداشت

اواسط سال گذشته بود که استانداری گلستان اعلام کرد مجوزهای لازم برای اجرای طرح طبیعت‌گردی آشوراده از سازمان حفاظت محیط زیست دریافت کرده و به زودی این طرح وارد فاز اجرایی می‌شود. اما چند ماه بعد به جای اجرای طرح طبیعت‌گردی آشوراده، در غیاب رسانه‌ها کلنگ سایت پشتیبان آشوراده در ساحل بندرترکمن به زمین زده شد و استانداری گلستان هم در پاسخ به رسانه‌ها به اعلام این خبر که سازمان همیاری شهرداری‌ها پیمانکار این پروژه است و مجوزهای لازم اخذ شده بسنده کرد.

شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
بارش ها محیط زیست طبیعی را احیا کرد

بارش ها محیط زیست طبیعی را احیا کرد

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن بازدید از تالاب کجی نمکزار در شهرستان نهبندان گفت: بارندگی های اخیر در ماه های گذشته محیط زیست طبیعی کشور از جمله تالاب ها را احیا کرد.

جمعه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
افزایش شمار فلامینگوهای دریاچه ارومیه و جولان سوسمارها و آفتاب پرست ها در خاش
حیات وحش از شمال غرب تا جنوب شرق

افزایش شمار فلامینگوهای دریاچه ارومیه و جولان سوسمارها و آفتاب پرست ها در خاش

از آذربایجان غربی خبر می رسد که شمار فلامینگوهای دریاچه ارومیه طبق آمار سال گذشته 35 هزار بال برآورد می شود که با جوجه آوری امسال به 45 هزار بال افزایش می یابد. همچنین، بارندگی های اسفند و فروردین دشت و بیابان و کوهستان شهرستان خاش سیستان و بلوچستان را سرسبز و با نشاط کرده و بر شمار خزندگان و دوزیستان به ویژه انواع سوسمار و آفتاب پرست در فصل بهار افزوده است.

پنج شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۳۰
حضور گله های دام و سگ های چوپانان قلمرو یوزها را محدود کرده است

حضور گله های دام و سگ های چوپانان قلمرو یوزها را محدود کرده است

میاندشت جاجرم در خراسان شمالی، تنها زیستگاه مولد یوز در کشور است و این استان بیشترین یوزها را در واحد سطح دارد. محدود بودن قلمرو سبب شده تا یوزهای متولد شده در میاندشت جاجرم، برای افزایش قلمرو به استان سمنان بروند. در این میان، حضور گله های دام در مراتع میاندشت جاجرم، عرصه را بر یوزها تنگ کرده و زیستگاه آنان را به خطر انداخته است.

چهار شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
تخلیه ۱۵ درصد مراتع شاهرود از دام

تخلیه ۱۵ درصد مراتع شاهرود از دام

معاون سازمان محیط زیست از تخلیه ۱۵ درصد مساحت مراتع پارک ملی توران شاهرود از دام خبر داد.

دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۰۰
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction