حیات وحش

حیات وحش می تواند در تمامی اکوسیستم ها یافت شود. بیابان ها، جنگل ها، جنگل های بارانی، دشت ها، چمنزارها و بیشتر مناطق شهری توسعه یافته همگی شامل انواع مختلفی از حیات وحش است. اصطلاح حیات وحش در فرهنگ عمومی اغلب به حیواناتی که بوسیله انسان دست نیافته هستند اطلاق می شود اما بیشتر دانشمندان معتقدند بیشتر حیات وحش بوسیله انسان ها تحت تاثبر قرار گرفته اند.

برخی حیوانات، به محیط حومه شهری خو گرفته اند. این حیوانات شامل گربه های خانگی، سگ و غیره می باشد. طبق گزارش صندوق جهانی حیات وحش، جمعیت جهانی حیات وحش بین سال های 1970 تا 2014 به میزان 52 درصد کاهش پیدا کرده است.

انسان شناسان اعتقاد دارند مردمان عصر پارینه سنگی و شکارچیان، به حیات وحش هم گیاهان و هم حیوانات برای تامین غذا تکیه کرده بودند.

بسیاری از کشورها بخش توریسم خود را بر مبنای حیات وحش رونق بخشیده اند. برای مثال آفریقای جنوبی فرصت های بسیار مناسبی برای توریست ها دارد که حیات وحش این کشور را در پارک های ملی ملاحظه کند.

نرخ انقراض تمامی گونه های گیاهان و حیوانات در تمامی کره زمینی در چند سال گذشته بسیار بالا بوده است.

چهار دلیلی که منجر به تخریب حیات وحش می شود عبارتند از شکار بیش از حد، تخریب زیستگاه، تاثیر گونه های معرفی شده و زنجیره انقراض

بسیاری از گونه های جانوری معنای فرهنگی در فرهنگ های مختلف دارد. و خود و محصولاتشان ممکن از در برخی مناطق مذهبی، مقدس شمرده می شود. برای مثال، عقاب ها، خروس ها و پرهای آن ها ارزش فرهنگی و معنوی برای مردم بومی آمریکا به عنوان اشیاء مذهبی دارند. در آئین هندو، گاو یک موجود مقدس است.

یکی از مشهورترین گونه های حیات وحش ایران، گونه در خظر انقراض یوزپلنگ آسیایی است که امروزه فقط در ایران زنده مانده اند.

اخبار و اطلاعات مربوط به حیات وحش ایران و جهان را در سایت زیست آنلاین مطالعه کنید.

فیروزکوه بهشتی در نزدیکی تهران

فیروزکوه بهشتی در نزدیکی تهران

سرپرست اداره محیط زیست فیروزکوه، درباره مناطق چهارگانه تحت مدیریت محیط زیست توضیح داد: مناطق چهارگانه عبارتند از پارک ملی، اثر طبیعی ملی، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده و وقتی می‌گوئیم یک منطقه آزاد است یعنی شامل این مناطق چهارگانه نیست.

جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
خرید و فروش غیر مجاز گونه‌ های در معرض انقراض

خرید و فروش غیر مجاز گونه‌ های در معرض انقراض

محبت خانی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور اعلام کرد: طی چند روز گذشته در نتیجه بازرسی‌های محیط زیست، در استان‌های تهران و البرز ۳۰۰ لاک‌پشت و ۵۰ مار آبی کشف شد.

جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
آمادگی تالاب میقان در ایام نوروز

آمادگی تالاب میقان در ایام نوروز

تالاب میقان (تالاب کویری میقان) از تالاب‌های ایران است که در استان مرکزی و در ۸ کیلومتری شمال شرقی اراک و جنوب غربی داوودآباد قرار گرفته‌است. در سالهای با بارندگی مناسب، تالاب دارای آب قابل توجه است و در سالهای کم آبی عموماً سطح تالاب خشک شده و به حالت کویری در می‌آید. با توجه به نبود مشکل و چالش در تالاب میقان اراک امکان ورود مسافر و گردشگر به این منطقه در ایام نوروز وجود دارد.

چهار شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
گنجشکهای شهری و درختی را بیشتر بشناسیم
به مناسبت روز جهانی گنجشک

گنجشکهای شهری و درختی را بیشتر بشناسیم

شاید به چشم افراد عادی گنجشک، گنجشک باشد. اما خوب است بدانیم که گنجشک ها انواع مختلفی دارند: گنجشک خانگی یا گنجشک معمولی یا گنجشک شهری و گنجشک درختی.

سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
مناطق شکار ممنوع پارک ملی لار پذیرای گردشگران نوروزی

مناطق شکار ممنوع پارک ملی لار پذیرای گردشگران نوروزی

پارک ملی لار یکی از مناطق حفاظت‌شده ایران است که دارای اکوسیستم‌های کوهستانی مرتفع و آبی می‌باشد. این منطقه در البرز مرکزی نزدیک دامنهٔ جنوب غربی دماوند و در مرز دو استان تهران و مازندران قرار گرفته‌است. پارک ملی لار از ۱۵خرداد بازگشایی می‌شود اما مناطق حاشیه‌ای و شکارممنوع پارک پذیرای گردشگران نوروزی است.

سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
نوروز نباید دستاویزی برای صدمه زدن به تنوع زیستی و محیط زیست باشد/ پذیرای گونه های زینتی و کمیاب آبزی بر سر سفره های خود نباشیم

نوروز نباید دستاویزی برای صدمه زدن به تنوع زیستی و محیط زیست باشد/ پذیرای گونه های زینتی و کمیاب آبزی بر سر سفره های خود نباشیم

در کنار رونق بازار عید و متعلقات سفره هفت سین، خرید و فروش گونه‌های حیات وحش در معرض انقراض نیز رواج یافته اما این وضعیت با آیین باستانی نوروز که نماد زایش طبیعت است در تضاد است به همین سبب از شهروندان درخواست می‌کنیم تا از خرید گونه‌های زینتی و کمیاب آبزی خودداری کنند.

سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
تجاوز به تالاب میانکاله با احداث جاده
سازمان محیط زیست باید پاسخگو باشد

تجاوز به تالاب میانکاله با احداث جاده

فعالان محیط زیست در منطقه میانکاله و آشوراده معتقدند احداث جاده در این منطقه، تجاوز به حریم تالاب میانکاله است و سازمان محیط زیست باید پاسخگو باشد. این فعالان می‌گویند بیل‌های مکانیکی با تجاوز به حریم تالاب میانکاله ساخت پل یا جاده‌ای به جزیره آشوراده را آغاز کرده‌اند که حتی در طرح بحث‌برانگیز گردشگری آشوراده هم اسمی از آن نبود.

شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
کاهش تعداد فک ها به عدد ۱۰۰ براساس آخرین سرشماری

کاهش تعداد فک ها به عدد ۱۰۰ براساس آخرین سرشماری

پروین فرشچی، معاون سابق زیست دریایی سازمان محیط زیست کشور، درباره فک خزری می‌گوید: فک خزری تنها پستاندار دریای خزر است که جمعیت آن در دهه ۹۰ میلادی بالغ بر یک میلیون قطعه بود، اما بر اساس آخرین سرشماری تعداد آنها به ۱۰۰ هزار قطعه کاهش یافت.

شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
گونه‌های گیاهی و جانوری بر سر سفره هفت‌سین منقرض می شوند

گونه‌های گیاهی و جانوری بر سر سفره هفت‌سین منقرض می شوند

خرید و فروش گونه‌های جانوری و گیاهی در حال انقراض مثل سمندر لرستانی، لاک پشت، مارآبی و لاله واژگون از چند سال پیش ممنوع شده ولی همچنان شاهد عرضه این گونه‌ها توسط برخی واحدها و دستفروشان مستقر در خیابان‌ها هستیم.

چهار شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
بررسی نحوه هزینه کرد درآمد صندوق ملی محیط زیست

بررسی نحوه هزینه کرد درآمد صندوق ملی محیط زیست

جلسه بررسی نحوه هزینه کرد درآمد صندوق ملی محیط زیست، با حضور حمید ظهرابی معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، امیرارسلان مهاجر طهرانی مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست، سید مجید خرازیان مقدم مدیرکل دفتر حیات وحش و آبزیان آب‌های داخلی، نمایندگان استان‌های کرمان، یزد، خراسان جنوبی و خراسان رضوی و نمایندگان شبکه سمن‌های محیط زیست در محل معاونت طبیعی برگزار گردید.

سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
حفاظت از گاندوها عزم جهانی می طلبد

حفاظت از گاندوها عزم جهانی می طلبد

به گاندو در ایران، تمساح ایرانی نیز گفته می‌شود. زیستگاه اصلی این تمساح ۳۸۰ هزار هکتار مساحت دارد که بخشی از آن در چابهار و بخش دیگر آن در شهرستان سرباز قرار دارد. این مناطق با نام منطقهٔ حفاظت شدهٔ گاندو تحت حفاظت سازمان محیط زیست ایران قرار دارند. بیشتر این تمساح‌ها در برکه‌های میان راسک و باهوکلات و باتلاق‌های دلگان و کلانی (در جنوب استان سیستان و بلوچستان) متمرکز هستند. تعداد این گونه در ایران حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ رأس برآورد می‌شود. در گذشته‌های دور قلمرو زیستی این تمساح تا سواحل جنوب عراق نیز ام

دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
امضاء تفاهم نامه با پلیس فتا برای برخورد با جرایم سایبری محیط زیست
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور خبر داد

امضاء تفاهم نامه با پلیس فتا برای برخورد با جرایم سایبری محیط زیست

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: برای برخورد با جرایم سایبری مربوط به خرید و فروش حیات وحش به شکل زنده یا تاکسیدرمی همچنین انتشار فیلم‌های مربوط به حیوانات با پلیس فتا تفاهمنامه‌ای امضا کرده‌ایم. برخورد با خرید و فروش و نگهداری حیات وحش از ۶۶۰۰ مورد در سال گذشته، به ۲۹ هزار مورد در سال جاری افزایش یافته است بنابراین میزان برخورد با جرایم سایبری حوزه محیط زیست ۳۴۲ درصد افزایش یافته است.

یکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
هشدار فرمانده یگان حفاظت محیط زیست درباره حفاظت از گیاهان و حیات وحش در ایام نوروز

هشدار فرمانده یگان حفاظت محیط زیست درباره حفاظت از گیاهان و حیات وحش در ایام نوروز

جمشید محبت‌خانی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در نشست خبری پایان سال ۱۳۹۷ که صبح امروز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد گفت: آتش زدن لاستیک و استفاده از باروت تحت عنوان ترقه در چهارشنبه‌سوری آلودگی صوتی و آلودگی هوا ایجاد می‌کند. این اقدامات قطعاً برای همه شهروندان همچنین برای گیاهان و حیات وحش آسیب زا است.

یکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
دولت چگونه می تواند آسیب های اقلیمی را کاهش دهد؟
تغییر اقلیم شکارچی فقرا !

دولت چگونه می تواند آسیب های اقلیمی را کاهش دهد؟

ایمان معمار

زیست آنلاین: تغییر اقلیم می تواند فشارهای مضاعفی بر بخش های آسیب پذیر جامعه مانند کشاورزان، زنان، کودکان و سالمندان وارد آورد. همچنین از لحاظ طبقاتی نیز تغییر اقلیم به مثابه شکارچی فقرا، زندگی فقیران را بیشتر تهدید می کند. در این میان، سیاست گذاری مناسب برای کاهش آسیب های اقلیمی نیازمند اقدام موثر دولت و حکمرانی است.

شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
از زباله گردی خرس های قطبی تا پلاستیکهای قاتل پرندگان دریایی
بحران زیست محیطی

از زباله گردی خرس های قطبی تا پلاستیکهای قاتل پرندگان دریایی

زباله و پلاستیک به معضلی برای محیط زیست تبدیل شده که زندگی جانداران را به مخاطره انداخته است. از طرفی زباله هایی که به دریا ریخته می شوند بلای جان موجودات دریایی و پرنده های دریایی شده و از طرف دیگر خرسهای قطبی به دنبال غذا در میان زباله ها هستند.

چهار شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
معدن بوکیست آب شرب شاهرود را از بین می برد

معدن بوکیست آب شرب شاهرود را از بین می برد

بخشی از معدن‌کاوی که بسیار مورد توجه فعالان زیست محیطی قرار دارد شائبه نابودی کانون‌های آب‌ساز منطقه است، شاهوار به منبع ذخیره آب شاهرود و یخچال‌های طبیعی شهرت دارد که به گفته کارشناسان در شرایط خشکسالی استفاده از این منبع می‌تواند حیات منطقه را تداوم بخشد اما با توجه به اینکه این معدن به صورت روباز برداشت می‌شود، چشمه‌ها، کانون‌های آبساز و در نهایت حیات منطقه را در معرض تهدید قرار داده است.

سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
در مناطق حفاظت شده مالچ‌ پاشی انجام نشده است
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان

در مناطق حفاظت شده مالچ‌ پاشی انجام نشده است

علیرضا جمشیدیان، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان، پیش از ظهر امروز در نشست خبری هفته منابع طبیعی گفت: برنامه‌های هفته منابع طبیعی هر ساله از ۱۵ اسفند تا ۲۱ همین ماه اجرا می‌شود که با توجه به روزشمار هفته برنامه‌ریزی شده‌اند. همچنین، وی گفت: در مناطق حفاظت شده محیط زیست تحت هیچ شرایطی مالچ پاشی انجام نشده است.

یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
بزرگترین مشکل محیط زیست از بین رفتن مسئولیت‌های اجتماعی است

بزرگترین مشکل محیط زیست از بین رفتن مسئولیت‌های اجتماعی است

مدیر کل محیط زیست استان تهران، در نشست هم اندیشی تشکل‌های محیط زیستی با مسئولان حفاظت محیط زیست استان تهران، گفت: حفظ محیط زیست وظیفه عمومی است و ما باید آحاد جامعه را نسبت به دغدغه‌ها، چالش‌ها و ظرفیت‌های محیط زیست حساس و آشنا کنیم که این موضوع مربوط به هم تخریب و هم حفظ محیط زیست است و مردم در آن نقش مهمی دارند البته ما در این حوزه غافل ماندیم.

چهار شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۴۲
معرفی ویژگی های گردشگری منطقه طالقان

معرفی ویژگی های گردشگری منطقه طالقان

با توجه به نزدیک شدن نوروز و فرا رسیدن فصل بهار، بسیاری از هموطنان مقصدی را برای سفرهای نوروزی خود انتخاب کرده و یا می کنند. در این مطلب ضمن معرفی مناطق دیدنی و جاذبه های گردشگری منطقه طالقان، به نکاتی دیگر نیز پرداخته ایم تا علاوه بر لذت از سفر، به حفظ محیط زیست منطقه کمک نماییم.

چهار شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۳۰
پاسخ مدیرکل میراث هرمزگان به صادرات و تجارت خاک جزیره هرمز

پاسخ مدیرکل میراث هرمزگان به صادرات و تجارت خاک جزیره هرمز

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان سپس درباره فروش خاک هرمز توضیح داد: مشاهده میدانی من حاکی از این است که بسیاری از دست‌فروشان این کار را انجام می‌دهند و موضوع آن به صنایع دستی ارتباطی پیدا نمی‌کند. البته برخلاف آن‌چه گفته می‌شود فروش این خاک‌ها به صورت زینتی خیلی چشم‌گیر نیست ضمن آن‌که محل کسب و درآمد خانواده‌های ساکن در آن منطقه است که مشکل اشتغال و معیشت دارند.

دوشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
شناسایی هشت پلنگ نادر در کوه‌های یزد و جفت‌گیری طبیعی پلنگ‌های باغ وحش تهران

شناسایی هشت پلنگ نادر در کوه‌های یزد و جفت‌گیری طبیعی پلنگ‌های باغ وحش تهران

معاون حفاظت محیط زیست استان یزد گفت: دوربین‌های کنترل امنیت و حفاظت محیط زیست هشت قلاده پلنگ در منطقه کوه بافق را شناسایی کردند و پلنگ نر و ماده باغ وحش تهران از روز چهارشنبه جفت‌گیری کرده‌اند و این باغ وحش تا ۱۰۰ روز آینده میزبان توله‌های این دو پلنگ ایرانی خواهد بود.

شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
عمل پیوند پَر پرندگان برای اولین بار در البرز

عمل پیوند پَر پرندگان برای اولین بار در البرز

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز، از پیوند موفقیت آمیز عمل پیوند پَر، توسط یک تیم دامپزشکی در یکی از کلینیک‌های دامپزشکی استان البرز و بر روی دو پرنده اهلی خبر داد.

چهار شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
آخرین وضعیت لقاح مصنوعی پلنگ ایرانی

آخرین وضعیت لقاح مصنوعی پلنگ ایرانی

دامپزشک باغ‌وحش تهران ضمن تشریح آخرین وضعیت لقاح مصنوعی پلنگ ایرانی گفت: دو پلنگ نر ایرانی دیگر در باغ‌وحش‌های کشور وجود دارد که متاسفانه با وجود درخواست مکرر ما از سازمان حفاظت محیط زیست، هنوز این پلنگ‌ها برای اسپرم‌گیری و استفاده از ذخایر ژنتیکی به باغ‌ وحش تهران منتقل نشده‌اند.

چهار شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
فنون حفاظت از گونه های در خطر انقراض
به سی و یکمین زنگ آموزش کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست اختصاص داده می شود:

فنون حفاظت از گونه های در خطر انقراض

سازمان حفاظت محیط زیست سی و یکمین برنامه زنگ آموزش خود را به موضوع فنون حفاظت از گونه های در خطر انقراض اختصاص داده است.

یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
ما فرزندان قابیل هستیم

ما فرزندان قابیل هستیم

ایمان معمار

زیست آنلاین: حکایت هابیل و قابیل جزو اولین داستان هایی است که در کودکی با اشتیاق به یاد می سپاریم. آن گاه که اولین پرسش های ذهن شکل می گیرد:" ما چه گونه متولد می شویم. اولین آدم چه گونه متولد شدو..." هرچند که داروینیسم باعث شد تا اسطوره های اینچنینی برای مدتی کوتاه به سخره گرفته شوند اما داستان قتل هابیل به دست قابیل هیچ گاه فراموش نشد، چرا که بنیان های تاریخی و علمی معتبری را پشتوانه خود داشت.

شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
دیده شدن پلنگ سیاه در کنیا و ماجرای لقاح مصنوعی پلنگ در ایران

دیده شدن پلنگ سیاه در کنیا و ماجرای لقاح مصنوعی پلنگ در ایران

پلنگ‌ها به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارند و در فهرست قرمز اتحادیه حفاظت از گونه‌های در معرض خطر قرار گرفته‌اند. حال خبر خوش اینکه پس از یک قرن، پلنگ سیاه در کنیا توسط دوربین شکار شد؛ همچنین متخصصان ایرانی و آلمانی قصد دارند تا با استفاده از لقاح مصنوعی، خطر انقراض پلنگهای ایرانی را به نوعی حل کنند که در صورت موفقیت آمیز بودن این عمل جراحی خطر انقراض این گونه ارزشمند از پلنگ ایرانی کاهش پیدا می‌کند.

پنج شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
آغاز فاز نخست هزینه‌کردهای عواید ناشی از صدور پروانه‌های شکار

آغاز فاز نخست هزینه‌کردهای عواید ناشی از صدور پروانه‌های شکار

در اطلاعیه‌ای، دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست از شروع فاز نخست هزینه‌کردهای عواید ناشی از صدور پروانه‌های شکار در سال جاری توسط صندوق ملی محیط زیست خبر داد.

پنج شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
انقراض حشرات و پیامدهای آن برای انسان

انقراض حشرات و پیامدهای آن برای انسان

دانشمندان در مورد انقراض ۴۰ درصد گونه‌های حشرات در دنیا زنگ هشدار را به‌صدا در آورده‌اند. آنها می‌گویند با توجه به نقش بزرگ حشرات در اکوسیستم طبیعی، نابودی آنها برای حیات انسان‌ها گران تمام خواهد شد.

چهار شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
 تاثیر آلودگی نوری شهرها بر زیستگاه های حیات وحش

تاثیر آلودگی نوری شهرها بر زیستگاه های حیات وحش

محققان دانشگاه اکستر در انگلیس دریافتند آلودگی نوری بخش عمده ای از زیستگاه های مهم حیات وحش زمین را تحت تاثیر قرار می دهد.

چهار شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
برنامه پنج ساله سازمان برای حفاظت گونه در معرض خطر انقراض

برنامه پنج ساله سازمان برای حفاظت گونه در معرض خطر انقراض

«یوزپلنگ آسیایی»

معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست جزئیات برنامه پنج‌ساله حفاظت از یوز آسیایی را در زیستگاه‌های طبیعی تشریح کرد و گفت: خروج ۵۰ درصدی دام از خارتوران و میاندشت، خروج سگ‌های گله از زیستگاه یوز و گسترش مناطق تحت مدیریت محیط زیست، بخشی از برنامه‌های حفاظت از یوزپلنگ آسیایی که پنج سال آینده انجام خواهد شد.

چهار شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۱۱
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction