وزارت نیرو

وزارت نیرو در ایران در ابتدا در سال 1315 با نام  موسسه برق آغاز به کار کرد. وظیفه این موسسه برق رسانی به معابر و منازل تهران بود. به دلیل عدم انسجام در امور مربوط به انرژی، آب و برق و سردرگمی شرکت ها، در سال 1353 وزارت آب و برق تاسیس شد. پس از آن وزارت نیرو تاسیس شد و کلیه وظایف وزارت آب و برق را بر عهده گرفت. وظایف وزارت نیرو عبارتند از: مدیریت منابع آب، مباحث مربوط به فاضلاب و بهداشت عمومی، تامین انرژی.

وزارت نیرو دارای معاونت های زیر است: 1- برنامه ریزی و اقتصادی 2- امور حقوقی، پشتیبانی و مجلس 3- امور تحقیقات و منابع انسانی 4- امور آب و آب و فاضلاب5 امور برق و انرژی

این وزارت خانه شامل 4 شرکت مادر تخصصی است. این شرکت ها عبارتند از : 1- شرکت مهندسی آب  وفاضلاب کشور 2- شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران 3-شرکت توانیر 4- شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی

هم چنین شرکت هایی نیز در سطح عملیاتی وجود دارند که برخی از آن ها عبارتند از: شرکت های آب منطقه ای، شرکت های آب و فاضلاب روستایی، شرکت های آب و فاضلاب شهری، شرکت های برق منطقه ای

برخی از مجتمع های آموزشی وابسته عبارتند از: موسسه تحقیقات آب، دانشگاه عباسپور پژوهشگاه نیرو

همچنین وزاری نیر بعد از انقلاب عبارتند از: عباس تاج، حسن عباسپور، حسن غفوری فرد، محمد تقی بانکی، بیژن نامدار زنگنه، حبیب اله بیطرف، سید پرویز فتاح، مجید نامجو، حمید چیت چیان و رضا اردکانیان

با توجه به بحران کم آبی و خشکسالی، نقش مدیریت منابع آب پر رنگ تر می شود. تاکید اردکانیان، وزیر نیروی کنونی بر اصلاح الگوی مصرف است. 

یکی از انتقادهایی که به وزارت نیرو طی سالیان اخیر وارد شده است ساختن سدهای متعدد است که به اعتقاد برخی آسیب هایی به محیط زیست وارد کرده است.

اخبار مربوط به وزارت نیرو را در زیست آنلاین دنبال کنید.

 

طرح‌های تشویقی وزارت نیرو برای کاهش میزان مصرف برق بخش خانگی

طرح‌های تشویقی وزارت نیرو برای کاهش میزان مصرف برق بخش خانگی

مدیرعامل شرکت توانیر با اشاره به طرح‌های تشویقی وزارت نیرو برای کاهش میزان مصرف برق بخش خانگی در ایام پیک مصرف تابستان، گفت: در صورت صرفه‌جویی ۱۰ درصدی در میزان برق مصرفی، ۲۰ تا ۳۰ درصد از مبلغ صورتحساب مشترکان کاهش می‌یابد.

چهار شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
آشکار و پنهان داستان سیلاب

آشکار و پنهان داستان سیلاب

مجتبی پورمقدم، کارشناس مهندسی رودخانه

زیست آنلاین: آن‌چه در روزهای پایانیِ سالِ گذشته و شروعِ سالِ نو کام‌مان را تلخ کرد، سیل نبود؛ عملکردِ خودمان بود. اگر طبیعت و واقعیّتش را نپذیریم ناگزیر با خشمِ طبیعت روبه‌رو می‌شویم.

دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۸:۳۰
پارلمان آب نهادی برای تحقق تصمیم سازی دموکراتیک در حوزه آب است/  فعالان محیط زیست صدای طبیعت هستند
سخنرانی یوسف فرهادی بابادی در افتتاحیه اجلاس جهانی آب:

پارلمان آب نهادی برای تحقق تصمیم سازی دموکراتیک در حوزه آب است/ فعالان محیط زیست صدای طبیعت هستند

زیست آنلاین: مهندس یوسف فرهادی بابادی در افتتاحیه اجلاس بین المللی آب در دانشگاه سلیمانیه با اشاره به نقش فعالین محیط زیستی گفت: در واقع فعالان محیط زیست صدای طبیعت هستند.

پنج شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۰۰
حقایقی درباره لایروبی رودخانه‎ ها

حقایقی درباره لایروبی رودخانه‎ ها

انجام پروژه‌های لایروبی بدون انجام مطالعات و بررسی‌های لازم، تبعات ریخت‌شناسی همچون تهدید ساز‌ه‌ها و تاسیسات مجاور رودخانه از جمله تاسیسات زیربنایی، سردهنه‌های آبگیری و ... و پیامدهای زیست‌محیطی همچون تخریب پوشش گیاهی، تخریب زیست‌گاه‌های آبزیان و .... را به‌دنبال خواهد داشت و چه بسا در بسیاری موارد نتایج مطالعات، لایروبی را غیر اثر بخش اعلام می‌نماید.

چهار شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
استفاده از انرژیهای تجدیدپذیر پس از سیل

استفاده از انرژیهای تجدیدپذیر پس از سیل

بارندگی‌های اخیر، علی رغم سیل و خساراتی که به دنبال داشت، موجب پر شدن ظرفیت سدهای شمال و جنوب کشور، پرفشار شدن جریان آب رودخانه‌ها، آبشارها، آب دریاها و متصل شدن برخی رودخانه‌ها به یکدیگر، افزایش آب دریاچه‌های شور و شیرین و… شد. یک مقام مسئول در معاونت علمی ریاست جمهوری با تاکید بر بهره مندی از انرژی تجدیدپذیر پس از سیل گفت: سیل می تواند به ما در تأمین برق بیش از گذشته کمک کند.

چهار شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
چرا آبخیزداری به اندازه کافی مورد توجه قرار نگرفته است؟

چرا آبخیزداری به اندازه کافی مورد توجه قرار نگرفته است؟

آبخیزداری مجموعه اقداماتی است که باعث تقویت سفره‌های زیرزمینی، جلوگیری از سیلاب، ذخیره‌های کوچک و محلی آب، جلوگیری از فرسایش خاک و تقویت پوشش گیاهی می‌شود. احداث سدهای خاکی کوچک، بندهای زیرزمینی و روزمینی سنگی-ملاتی، خشکه‌چینی، نهال‌کاری، بوته‌کاری و کپه‌کاری از جمله اقدامات عملیاتی آبخیزداری است. این درحالی است که متأسفانه در کشور ما آنچنان که باید، به این بخش توجه نشده است.

سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
میزان مقاومت سدهای ایران در مواجهه با سیلاب

میزان مقاومت سدهای ایران در مواجهه با سیلاب

با افزایش شدت بارندگی‌های اخیر در ایران، میزان نزولات سال آبی جاری حدود ۱۷۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته و ۴۵ درصد نسبت به میانگین ۵۰ ساله افزایش داشت که عمده این بارشها مربوط به مقاطع زمانی اخیر بوده و توانسته است ذخیره فعلی سدهای ایران را به ۵۱ میلیارد مترمکعب برساند.

سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
گزارش وزرای دولت در صحن علنی مجلس در مورد عملکردشان در سیلهای اخیر ایران

گزارش وزرای دولت در صحن علنی مجلس در مورد عملکردشان در سیلهای اخیر ایران

وزیر نیرو:سیلاب 2100 میلیارد تومان به تاسیسات آب و برق خسارت زد. / وزیر مسکن، راه و شهرسازی: 14 هزار کیلومتر از راه های کشور دچار آسیب شد. / وزیر کشور: سیل حدود 35 هزار میلیارد تومان خسارت وارد کرد. / وزیر جهاد کشاورزی: سیل 13 هزار میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی وارد کرد.

یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
تامین حفظ حقابه تالاب بندعلیخان

تامین حفظ حقابه تالاب بندعلیخان

کلانتری با تاکید محیط زیست بر تامین حق‌آبه تالاب بندعلیخان گفت: خوشبختانه با توجه به بارشهای خوب امسال این تالاب دارای آبگیری خوبی بوده و احیا شده است و امیدواریم بتوانیم با همکاری وزارت نیرو بر اساس قانون حفظ تالاب‌ها، حقابه این تالاب بسیار ارزشمند را تأمین کنیم.

شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۳۰
بهره‌ برداری از نخستین نیروگاه زمین گرمایی کشور در زمستان ۹۸

بهره‌ برداری از نخستین نیروگاه زمین گرمایی کشور در زمستان ۹۸

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی گفت: فاز نخست اولین نیروگاه زمین گرمایی کشور در مشکین‌شهر با ظرفیت پنج مگاوات، زمستان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
کاهش مصرف برق مشترکین پرمصرف امکان صادرات برق را فراهم می کند
ضرورت تعیین تعرفه خورشیدی برای مصارف مازاد پرمصرفان

کاهش مصرف برق مشترکین پرمصرف امکان صادرات برق را فراهم می کند

مصرف برق مشترکان پرمصرف در حالی است که ایشان نه تنها بهای برق خود رابه طور کامل پرداخت نمی­‌کنند بلکه متوسط یارانه ۲۰% از مشترکان پرمصرف نسبت به متوسط ۸۰% مشترکین در حدود ۲.۵ برابر و یارانه یک درصد مشترک بسیار پرمصرف نسبت به مصارف حداقلی بیش از ۶۵ برابر است؛ اگر مصرف برق مشترکین پرمصرف در فصل تابستان نیز مانند سایر مردم بود آنگاه بیش از ۷۰۰۰ مگاوات از توان مصرفی کل کشور کاسته شده و نه تنها خاموشی برق در کشور اتفاق نمی­افتاد بلکه صادرات برق نیز به کشور‌های همسایه نیز قطع نمی­شد.

سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
 انتقال آب دریای خزر به سمنان به کجا رسید

انتقال آب دریای خزر به سمنان به کجا رسید

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست درباره انتقال آب دریای خزر به استان سمنان توضیحاتی داد.

یکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
قیمت برق برای مشترکین کم مصرف ثابت می ماند
افزایش قیمت برق تنها برای مشترکین پرمصرف

قیمت برق برای مشترکین کم مصرف ثابت می ماند

وزارت نیرو بنا دارد با هدف مدیریت مصرف و توسعه عدالت، در سال ۹۸ از مشترکین کم مصرف حمایت ویژه نماید. یکی از برنامه های وزارت نیرو در این زمینه، که با الگوبرداری از نمونه های جهانی تدوین شده، افزایش قیمت برق تنها برای مشترکین پرمصرف و ثابت نگه داشتن نرخ است.

پنج شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
تعرفه‌های جدید برای مشترکان پرمصرف

تعرفه‌های جدید برای مشترکان پرمصرف

وزیر نیرو با اشاره به در نظر گرفتن تعرفه‌های جدید برای مشترکان پرمصرف گفت: این تعرفه‌ها نه به منظور تعریف منابع مالی جدید بلکه به عنوان تعرفه‌ای بازدارنده برای مشترکان پرمصرف در نظر گرفته شده است.

چهار شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
دو عرصه مهم آب و انرژی در بهترین شرایط قرار دارند

دو عرصه مهم آب و انرژی در بهترین شرایط قرار دارند

وزیر نیرو گفت: کشور ما امروز در جایگاهی است که در دو عرصه مهم آب و انرژی در بهترین شرایط از حیث خودکفایی و استقلال فنی و اجرایی قرار دارد.

سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
مدیریت مصرف و تقاضا مهمترین راهبرد وزارت نیرو در دوره جدید

مدیریت مصرف و تقاضا مهمترین راهبرد وزارت نیرو در دوره جدید

مدیرکل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت نیرو گفت:مدیریت مصرف و تقاضا به عنوان مهمترین راهبرد وزارت نیرو در دوره جدید مد نظر قرار گرفته و این به معنی آن است که مشترکان ایفا کننده نقش اصلی در مدیریت آب و برق در کشور خواهند بود.

دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
 تدابیر وزارت نیرو برای مدیریت پیک بار سال آینده

تدابیر وزارت نیرو برای مدیریت پیک بار سال آینده

براساس پیش‌بینی‌ها برای تابستان سال آینده، ۸۰۰۰ مگاوات کمبود عملی برق خواهیم داشت که ۵۲۲۳ مگاوات آن توسط نیروگاه‌های حرارتی و مابقی توسط نیروگاه‌های برق آبی تجدیدپذیر و هم‌چنین مدیریت مصرف تأمین می‌شود که برای این مهم نیز گویا وزارت نیرو تدابیری را درنظر گرفته است.

شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
بخش کشاورزی آب زیادی هدر می دهد

بخش کشاورزی آب زیادی هدر می دهد

بیش از ۷۰ درصد آب آشامیدنی، در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و در همین حال، میزان هدررفت آب در این حوزه نیز بسیار زیاد می باشد. کارشناسان، معتقدند که باید راه‌کارهایی برای کاهش مصرف آب در این حوزه انجام شود.

جمعه ۱۰ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
حلقه مفقوده رشد و توسعه تجدیدپذیر ها کجاست

حلقه مفقوده رشد و توسعه تجدیدپذیر ها کجاست

زیست آنلاین: به گفته سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، بستر قانونی توسعه انرژی های تجدیدپذیر وجود دارد و بر طبق آن در پایان برنامه پنجم و ششم توسعه می‌بایست توسط بخش خصوصی 5 هزار مگاوات تولید برق در این حوزه صورت گیرد از سوی دیگر  ظرفیت بالای ایران و برخورداری از نیروهای تحصیل‌کرده از دیگر عناصر توسعه این صنعت به شمار می‌آید اما سوالی که در اینجا مطرح است آن است که حلقه مفقوده کجاست و چرا با این وجود سرعت ما در این زمینه کند است.

دوشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۰۰
گرانی  «آب» در سال آینده/ مشکلات مدیریت منابع آب با انتقال و یا عدم انتقال آب حل نمی شود

گرانی «آب» در سال آینده/ مشکلات مدیریت منابع آب با انتقال و یا عدم انتقال آب حل نمی شود

نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، مصوب کردند که قیمت هر متر مکعب فروش آب شرب شهری ۲۰ تومان گران شود./ وزیر نیرو گفت: نه انتقال آب از نقطه مبدأ به نقطه مقصد همه مشکلات نقطه مقصد را در عرصه مدیریت منابع آب حل می‌ کند و نه عدم انتقال آن مشکلات نقطه مبدأ را حل خواهد کرد.

چهار شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
 کشور در بخش الگوی مصرف با نقاط ضعف فروان مواجه است

کشور در بخش الگوی مصرف با نقاط ضعف فروان مواجه است

وزیر نیرو الگوی مصرف را یکی از نقاط ضعف در مسایل اقتصادی دانست و گفت: موضوع الگوی مصرف کنونی، پایه یکی از فرضیات طراحان تحریم‌ها علیه کشورمان است.

سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
ضرورت اصلاح ساختار صنعت برق متناسب با اکوسیستم کشور
در نشست تفکیک وظایف حاکمیتی و غیرحاکمیتی در صنعت برق مطرح شد

ضرورت اصلاح ساختار صنعت برق متناسب با اکوسیستم کشور

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر، گفت: هر سیستمی نیاز به فضای رشد خود دارد و در اکوسیستم خود جواب می‌دهد. یکی از اشتباهات ما این است که به اکوسیستم مسئله برق در کشور توجه نکرده ایم. مثلا کشور ترکیه پس از ۱۵ سال بررسی، بورس برق را راه انداخت و ما پس از ۱ سال بررسی، بورس برق را راه انداختیم که باعث ایجاد آشفتگی شده است.

سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
وعده وزیر نیرو  برای تامین برق

وعده وزیر نیرو برای تامین برق

بر اساس اعلام وزارت نیرو، در حال حاضر ۳۲۰ قرارداد خرید تضمینی برق با سرمایه‌گذاران منعقد شده و حدود ۷۰۰ مگاوات ظرفیت نصب شده وجود دارد که تا پایان امسال به ۸۰۰ مگاوات می‌رسد؛ در این میان، وزیر نیرو وعده داده که تا پایان دولت دوازدهم این میزان ظرفیت به ۴۰۰۰ مگاوات افزایش می‌یابد.

شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
 قیمت‌های خرید تضمینی برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر افزایش می‌یابد؟

قیمت‌های خرید تضمینی برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر افزایش می‌یابد؟

جواب این سوال را وزیر نیرو اینگونه داد: تغییر نرخ ارز باعث شد قیمت تمام شده کاهش یابد و از ۱۳۰۰ یورو در هر کیلووات به ۷۰۰ یورو برسد و موجب شد تا سودآوری و جذابیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر کماکان باقی بماند. 

جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۲۳
 تقویت شبکه‌های توزیع به منظور استفاده از انرژی تجدیدپذیر

تقویت شبکه‌های توزیع به منظور استفاده از انرژی تجدیدپذیر

نماینده مردم نائین، خور و بیابانک در مجلس با بیان اینکه باید زیرساخت‌های تولید برق از نیروی خوشیدی فراهم شود، گفت: وزارت نیرو باید شبکه‌های توزیع برق به منظور استفاده از انرژی تجدیدپذیر را تقویت کند.

چهار شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۳۰
تلاش برای کاهش میزان تلفات شبکه برق تهران

تلاش برای کاهش میزان تلفات شبکه برق تهران

در سال ۱۳۸۷، میزان تلفات بخش توزیع شبکه برق تهران، معادل ۱۲.۱ درصد بود اما با تلاش‌ها و پیگیری‌های صورت گرفته، این عدد اکنون به ۶.۴ درصد کاهش یافته است.

چهار شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
توسعه مسیر تجدیدپذیرها را در کشور فراهم خواهیم کرد
سازوکارهای جدید پیش‌بینی شده

توسعه مسیر تجدیدپذیرها را در کشور فراهم خواهیم کرد

اردکانیان گفت: ظرفیت فعلی نیروگاه‌های تجدیدپذیرحدود 700 مگاوات است و این رقم تا پایان برنامه ششم توسعه به پنج هزار مگاوات خواهد رسید. با وجود نوسانات اخیر بازار ارز، سازوکارهای جدیدی پیش‌بینی شده است تا مسیر توسعه تجدیدپذیرها را در کشور با سرعت و قدرت بیشتری ادامه بدهیم.

شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
نظام یارانه‌ شفاف نیست

نظام یارانه‌ شفاف نیست

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر، گفت: یکی از مهم ترین چالش های ما این است که در نظام یارانه‌ای سهم بخش های مختلف واضح نیست. به عنوان مثال صادرات پتروشیمی ها مشخص است اما میزان یارانه ای که نیروگاه ها به این حوزه می دهند گفته نمی شود.

جمعه ۱۲ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
تاملی بر علت واقعی نبودن قیمت آب در ایران

تاملی بر علت واقعی نبودن قیمت آب در ایران

معاون مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو می‌گوید که در همه جای دنیا به مساله‌ واقعی شدن قیمت آب توجه شده و به همین دلیل لازم است که در ایران نیز این موضوع مورد توجه قرار گیرد و آب به‌عنوان یک ماده کمیاب، مورد اهمیت تمام مشترکان واقع شود.

چهار شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۷:۰۰
اقتصاد صنعت برق بیمار  است

اقتصاد صنعت برق بیمار است

عضو هیات مدیره و معاون هماهنگی مالی و پشتیبانی شرکت توانیر: وقتی منابع و مصارف صنعت برق با همدیگر تراز نباشد، این اقتصاد نمی‌تواند روی پای خود بایستد و چرخ آن به درستی نمی‌چرخد؛ بنابراین به دلیل عدم تراز هزینه‌ها با درآمد‌ها در این صنعت، اقتصاد صنعت برق را بیمار می‌گوییم.

سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction