آب های زیرزمینی

آب های زیرزمینی به آب هایی گفته می شود که در لایه های زیر زمین وجود دارند. به لایه آب زیرزمینی که می تواند در شکستگی های صخره ها و یا مصالح تحکیم نشده مانند شن و ماسه موجود باشد آبخوان یا سفره آب گفته می شود. در واقع سوراخ ها و خلل و فرج پوسته زمین از آب اشباع می باشد. 

آب های زیرزمینی، یکی از منابع اصلی آب شرب در دنیا می باشد. در ایالات متحده آمریکا بیش از نیمی از مردم، آب شرب خود را از آب های زیرمینی تامین می کنند که این موضوع نشان دهنده اهمیت آب های زیزمینی است.

در ایران، مدیریت آب های زیرزمینی به چالشی اساسی تبدیل شده است. برداشت بی رویه از سفره های آب زیرزمینی با حفر چاه های عمیق و افزایش برداشت آن به دلیل خشکسالی های بوجود آمده، منابع آن را به شدت کاهش داده و خسارت های جبران ناپذیری را به این منبع آب وارد کرده است. بسیاری از این چاه ها بصورت غیر قانونی حفر شده اند.

در کشور های اروپایی برداشت آب زیرزمینی حدود 8 درصد است در حالی که در کشور ایران این برداشت حدود 8 الی 10 برابر کشورهای اروپایی است. همین برداشت بی رویه باعث فرو نشست زمین می شود. همچنین با خالی شدن سفره های آب زیرزمینی، و به دلیل نشست، ذخیره مجدد آب در آن سفره غیر ممکن می شود. شور شدن منابع آب زیرزمینی یکی دیگر از اثرات منفی برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی است.

در شهری مانند تهران حدود نصف آب مصرفی به فاضلاب تبدیل شده که با نفوذ به آب های زیرزمینی باعث آلوده شدن آن می شود که خود تهدیدی بر سلامتی شهروندان می باشد. طبق برآورد کارشناسان هر 1 لیتر فاضلاب تصفیه نشده، قابلیت آلوده کردن 40 لیتر آب زیرزمینی را دارد.

در برخی از استان ها در جنوب کشورر به دلیل برداشت کامل آب های زیرزمینی، منابع آب شور شده و قابلیت مصرف ندارد. در یزد نیز برداشت بیش از حد، باعث شور شدن و بی کیفیت شدن آب آن شهر شده است.

یکی از راههای اصلی کاهش آلودگی آب های زیرزمینی احداث خطوط فاضلاب است. با احداث این خطوط و هدایت فاضلاب به تصفیه خانه، و تصفیه و تولید پساب با کیفیت، علاوه بر جلوگیری از نفوذ آلودگی به آبخوان، می توان از پساب، در آبیاری  فضای سبز شهرها، آب مورد نیاز صنایع و کشاورزی استفاده کرد که همین امر خود به کاهش برداشت آب های زیرزمینی منجر شده و به حفظ این منابع آبی ارزشمند کمک می کند.

مطالب و اخبار مربوط به آب های زیرزمینی، مدیریت این منابع و مشکلات آن را در زیست آنلاین مطالعه کنید.

آب ما را برای یک آینده ی پایدار متحد می کند

آب ما را برای یک آینده ی پایدار متحد می کند

زیست آنلاین: به گفته لیو ژنمین، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور اقتصادی و اجتماعی: آب ما را متصل و متحد می کند و"با همکاری در دهه موفق که به نام دهه" آب برای توسعه پایدار " نام گذاری شده است، می توانیم به آینده ای پایدار دست پیدا کنیم.

شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
جزییات بزرگ‌ترین طرح محیط زیستی ایران

جزییات بزرگ‌ترین طرح محیط زیستی ایران

عملیات اجرای طرح فاضلاب تهران، از سال ۱۳۷۴ در گستره‌ای به مساحت ۷۰ هزار هکتار در مناطق ۲۲‌گانه تهران و برای پوشش ۱۱ میلیون نفر جمعیت افق طرح ۱۴۱۰ آغاز به کار کرد. این طرح براساس اولویت‌های اجرایی به پنج فاز عملیاتی تقسیم شده و طبق برنامه حدود ۹۰۰۰ کیلومتر احداث شبکه جمع‌آوری، ۷۶کیلومتر تونل فاضلاب‌رو، نصب بیش از ۹۰۰ هزار انشعاب فاضلاب و احداث ۲۲ واحد تصفیه‌خانه در پروژه اجرا خواهد شد.

جمعه ۲۱ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
 افزایش 27 درصدی آورد رودخانه‌های استان سمنان در مقایسه با سال گذشته

افزایش 27 درصدی آورد رودخانه‌های استان سمنان در مقایسه با سال گذشته

معاون شرکت آب منطقه‌ای سمنان از افزایش 27 درصدی آورد رودخانه‌های استان سمنان در مقایسه با سال گذشته خبر داد و گفت: بیشتر آب سمنان با کشاورزی نیست می‌شود

چهار شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
میدان جاذبه زمین هم از اثر ذوب یخ‌های قطبی در امان نیست

میدان جاذبه زمین هم از اثر ذوب یخ‌های قطبی در امان نیست

یافته‌های جدید دانشمندان نشان می‌دهد افزایش ذوب یخ‌های یخچال‌ها و صفحات یخی، استخراج زیاد آب‌های زیرزمینی، و سدسازی‌های بیش از حد در طی قرن اخیر باعث تشدید بالا آمدن سطح آب‌ دریاها می‌شود.

دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۳۰
مقاله برتر دومین کنفرانس اقتصاد آب در بخش حسابداری و تحلیل اقتصادی

مقاله برتر دومین کنفرانس اقتصاد آب در بخش حسابداری و تحلیل اقتصادی

 زیست آنلاین: در حال حاضر کنفرانس اقتصاد آب مهمترین رویداد تخصصی  اقتصاد آب  در ایران است، از ميان مقالات ارسالی امسال به اين كنفرانس، بيش از 80 مقاله برای داوری مناسب تشخيص داده شده اند.

شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
 مساحت و ظرفیت فعلی منابع کشور قادر به تامین  مایحتاج 20 میلیون ایرانی است
لزوم تغییر الگوی مصرف؛

مساحت و ظرفیت فعلی منابع کشور قادر به تامین  مایحتاج 20 میلیون ایرانی است

لیلا زمانی، رییس گره توسعه پایدار سازمان محیط زیست

زیست آنلاین: روند کاهش منابع  تا جایی رسیده است  که اکنون مساحت و ظرفیت فعلی منابع کشور قادر است  مایحتاج تقریبا 20 میلیون ایرانی را تامین کند.

چهار شنبه ۲۸ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
 خطر نابودی آبخوان‌های کشور تا ۱۵ سال آینده
مدیرکل مدیریت مصرف و بهره‌وری وزارت نیرو:

خطر نابودی آبخوان‌های کشور تا ۱۵ سال آینده

مدیرکل مدیریت مصرف و بهره‌وری وزارت نیرو با اشاره به اینکه ایران جز ۲۰ کشور اول دنیا به لحاظ مصرف آب و انرژی است گفت: با استمرار وضعیت موجود بیشتر آب‌خوان‌های کشور حداکثر تا ۱۵ سال دیگر از بین خواهند رفت.

یکشنبه ۲۵ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
اتلاف آب در ايران ۳برابر ميانگين جهاني است

اتلاف آب در ايران ۳برابر ميانگين جهاني است

مديريت مصرف آب شرب در کشور همواره از دغدغه هاي جدي مديران صنعت آب به شمار مي رود و با وجود تلاش هاي زياد در دوره هاي مختلف دولت در سه دهه گذشته و اجراي برخي طرح هاي بازدارنده براي جلوگيري از اسراف و زياده روي در مصرف آب شرب، مصرف اين ماده حياتي همچنان بدون ضابطه و الگو ادامه دارد.

سه شنبه ۲۰ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
نرخ تقاضای آب در جهان رو به افزایش است
نماینده دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران:

نرخ تقاضای آب در جهان رو به افزایش است

آب شیرین یک منبع مهم برای سلامت، رفاه و امنیت است. بر اساس آخرین تحقیقات، تقاضای جهانی برای آب با نرخی برابر یک‌درصد در سال رو به افزایش است. این افزایش تقاضا در کنار سایر عوامل، تابعی از رشد اقتصادی و تغییر الگوهای مصرف بوده است.

سه شنبه ۲۰ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
 لازم است تا نگاه‌ حمایتی وزارت جهاد کشاورزی به چاه‌های غیرمجاز برداشته شود

لازم است تا نگاه‌ حمایتی وزارت جهاد کشاورزی به چاه‌های غیرمجاز برداشته شود

دبیر اجرای طرح تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: با توجه به تاثیر منفی وجود چاه‌های غیرمجاز در وضعیت منابع آبی ایران، لازم است تا نگاه‌های حمایتی وزارت جهاد کشاورزی به چاه‌های غیرمجاز برداشته شود و یک عزم ملی برای مقابله با این چاه‌ها به‌وجود آید.

چهار شنبه ۱۴ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
پیشرفت ۴۵ درصدی طرح احیاء و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی

پیشرفت ۴۵ درصدی طرح احیاء و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی

دبیر اجرای طرح تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: طرح احیاء و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی از سال ۱۳۹۴ آغاز شد و براساس برنامه سال ۱۳۹۷، اکنون با پیشرفت ۴۵ درصدی روبه‌رو هستیم.

یکشنبه ۱۱ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
مقام وزارت نیرو: به مردم نباید آدرس غلط داد
درواکنش به مطالب مطرح درباره سفره آب زیرزمینی در سیستان وبلوچستان

مقام وزارت نیرو: به مردم نباید آدرس غلط داد

انتشار مطالبی درباره کشف یک سفره جدید آب زیرزمینی در سیستان و بلوچستان بازتابها و واکنشهایی را به دنبال داشته که در این میان پژوهشگران حوزه آب معتقدند وجود چنین منبعی نمی تواند صحت داشته باشد و دفتر برنامه ریزی کلان آب وزارت نیرو نسبت به این موضوع روشنگری بیشتری کند. معاون دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو با رد مطالب ارایه شده در فضای مجازی درباره کشف یک سفره آب زیرزمینی در سیستان و بلوچستان تاکید کرد: این مطالب حاوی اطلاعات، دقیق نیست و نباید به مردم آدرس غلط داد.

شنبه ۳ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
شیب تند مهاجرت به مازندران

شیب تند مهاجرت به مازندران

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی مازندران گفت: مهاجرت غیربومی ها به این خطه شمال کشور در سال های اخیر روند رو به رشدی یافت.

سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
کیفیت آب در کلانشهر شیراز

کیفیت آب در کلانشهر شیراز

همه ساله همایشی به منظور تبادل تجربیات و آشنائی با آخرین دستاوردهای مدیران کنترل کیفیت و آزمایشگاه شرکت های آب و فاضلاب، در نقاط مختلف کشور برگزار می گردد. امسال، این همایش در تاریخ 29 و 30 آبان ماه در شهر شیراز برگزار خواهد شد.

دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
زوال تدریجی قانونگذاری در آب ‌های زیرزمینی

زوال تدریجی قانونگذاری در آب ‌های زیرزمینی

مساله حقوق آب و مالکیت آن، به ویژه در آب زیرزمینی به دلیل ماهیت آن،همواره یکی از چالش‌های اساسی مدیریت آب در دهه‌های اخیر بوده و وضع قوانین متعدد دراین زمینه نتوانسته از حفر چاه‌های غیرمجاز و صدور پروانه‌های بیش از ظرفیت توان آبی منابع زیرزمینی در هر دشت جلوگیری کند.

یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
کیفیت آب مسئله مدیریت آب شهری تهران

کیفیت آب مسئله مدیریت آب شهری تهران

در مدیریت منابع آبی شهر تهران، مجموعه به هم پیوسته ای از مخاطرات وجود دارد که بزرگترین آن، بحث کیفیت آب، چه در منابع آب سطحی و چه زیرزمینی است و به هیچ عنوان نباید از آن غفلت کرد.

شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
در زمان قحطی آب چه اتفاقی می‌افتد؟

در زمان قحطی آب چه اتفاقی می‌افتد؟

با بروز تغییرات آب و هوایی در جهان، شهرهای بیشتری در آستانه روز صفر و پایان یافتن ذخایر سدها و منابع آب زیرزمینی قرار دارند.

چهار شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
بهره‌گیری از ظرفیت گسل‌های آبدار، راه حل بحران آب در سیستان و بلوچستان

بهره‌گیری از ظرفیت گسل‌های آبدار، راه حل بحران آب در سیستان و بلوچستان

یک عضو هیات علمی دانشکده محیط زیست استفاده از آب‌های نامتعارف را راهکار حل بحران کم‌آبی در سیستان و بلوچستان دانست و گفت: استخراج آب‌های شیرین از گسل‌های آبدار، تصفیه پساب‌های شهری و صنعتی، کشاورزی با آب‌های شور و قنات‌ها مهمترین نمونه‌های منابع آب نامتعارف است که می‌تواند برای حل مشکلات آبی استان سیستان و بلوچستان مورد استفاده قرار گیرد.

یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۳۰
4 استان دچار خشکسالی است

4 استان دچار خشکسالی است

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در آخرین گزارش مربوط به خشکسالی، وضعیت ایران را از لحاظ مساحت و جمعیت تحت تاثیر خشکسالی تشریح کرد و نسبت به خشکسالی‌های درازمدت در برخی استان‌ها از جمله قم، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و چهارمحال و بختیاری هشدار داد.

سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
 تاثیر تغییرات اقلیمی  در آلودگی هوا

تاثیر تغییرات اقلیمی در آلودگی هوا

اگر از آلودگی هوا نیز چشم پوشی کنیم، خشکسالی و کم آبی ،از بین رفتن تدریجی تالاب‌های ایران از دیگر مخاطرات زیست محیطی کشورمان به حساب می آید.

چهار شنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۱۸
آب کارستی بحران آب شرب کشور را حل نمی‌ کند

آب کارستی بحران آب شرب کشور را حل نمی‌ کند

مطالعات محققان سازمان زمین‌شناسی نشان می‌دهد که کرمانشاه و ارتفاعات هزار مسجد مناطق امیدبخش آب‌های ژرف هستند، ولی این پژوهشگران اعلام کردند این منابع بحران کمبود آب را حل نمی‌کند و باید به سمت مدیریت مصرف آب حرکت کنیم.

چهار شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۱۲
وضعیت منابع آب در ایران

وضعیت منابع آب در ایران

اعظم فروزان

زیست آنلاین: این روزها بحث بحران آب و وضعیت منابع آب در ایران بسیار جدی و هر منطقه از کشور به شکلی درگیر این بحران شده است. خشک شدن پیکره های منابع آب سطحی چون دریاچه ها، تالابها، رودخانه ها و زوال کمی و کیفی منابع آب زیرزمینی چهره طبیعت ایران را دگرگون کرده است.

شنبه ۳ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
تامین آب دریاچه خلیج ‌فارس در آینده دشوار خواهد بود

تامین آب دریاچه خلیج ‌فارس در آینده دشوار خواهد بود

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر با بیان اینکه تامین آب دریاچه خلیج فارس در آینده دشوار خواهد بود، گفت: منطقه ۲۲ ذخیره آب کافی ندارد.جنگل‌های چیتگر نیز دچار افت آب‌های زیرزمینی شده‌اند و در نتیجه مجموعه چیتگر به شدت با مشکل کمبود آب مواجه است.

دوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
کاهش آب‌ های سطحی به زیر ۱۰۰ میلیارد مترمکعب

کاهش آب‌ های سطحی به زیر ۱۰۰ میلیارد مترمکعب

رئیس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به وضعیت آب‌های سطحی و زیرزمینی کشور اظهار کرد: میزان آب‌های سطحی طی پنج سال گذشته به زیر ۱۰۰ میلیاردمترمکعب رسیده است همچنین ۳۸۰ دشت کشور در وضعیت قرمز قرار دارند.

جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
محکومیت آلمان به دلیل میزان بالای نیترات در آب‌های زیرزمینی

محکومیت آلمان به دلیل میزان بالای نیترات در آب‌های زیرزمینی

قضات دیوان عالی اروپا از دولت آلمان خواسته‌اند تا اقدامات بیشتری برای مقابله با میزان بالای نیترات در آب‌های زیرزمینی این کشور به عمل آورد.

جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
ممنوعیت توسعه بهره‌برداری از آب در دشت های سمنان

ممنوعیت توسعه بهره‌برداری از آب در دشت های سمنان

توسعه برداشت آب در ۱۵ دشت استان سمنان به دلیل افت قابل ملاحظه سطح آبهای زیرزمینی ممنوع شده است.

شنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۳۰
 مدیریت یکپارچه عملیات آبخیزداری مهمترین راهکار تأمین منابع آبی
در گزارش فائو آمده است:

مدیریت یکپارچه عملیات آبخیزداری مهمترین راهکار تأمین منابع آبی

بسیاری از کشورهای جهان به دلیل نقش گسترده اجرای عملیات آبخیزداری در توسعه کشاورزی و امنیت غذایی، به سمت اجرای آن حرکت کرده اند. مدیریت یکپارچه آبخیزداری از خسارات شدید تبخیر منابع آبی، کاهش آب در سفره های زیر زمینی، فرسایش خاک و نابودی منابع طبیعی جلوگیری می کند و مهم ترین راهکار در تأمین منابع آبی محسوب می شود.

دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۰۰
 اجرای طرح ملی اکتشاف آب‌ زیرزمینی در استان های خراسان رضوی و یزد

اجرای طرح ملی اکتشاف آب‌ زیرزمینی در استان های خراسان رضوی و یزد

با توجه به اینکه از فناوری‌های روز دنیا به‌ منظور اکتشاف آب در کشورهای پیشرفته استفاده می‌شود، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز در صدد است تا این فناوری را به کشور منتقل و اجرا کند.

پنج شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
حذف آلودگی نفتی آب‌های زیر زمینی در مناطق نفت‌خیز

حذف آلودگی نفتی آب‌های زیر زمینی در مناطق نفت‌خیز

ریزش مواد نفتی در لایه‌های عمقی زمین تا آب‌های زیر زمینی امتداد می‌یابد، ولی نکته حائز اهمیت این است که هیدروکربن‌ها تا رسیدن به منابع آب‌های زیر زمینی یکسری فرآیندهای طبیعی را طی می‌کنن

یکشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
شش راه حفاظت از آبهای زیرزمینی در روز زمین

شش راه حفاظت از آبهای زیرزمینی در روز زمین

مترجم: شهره صدری

روز زمین بهانه ای است برای یادآوری حفاظت از سیاره زمین. در این روز سایت جهانی بنیاد آب زیرزمینی به راه هایی برای حفاظت از منابع آب زیرزمنی اشاره کرده است. 

دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۳۰
jyane construction