پالایشگاه نفت

تعریف پالایشگاه نفت

پالایشگاه نفت  یک کارخانه فرایند صنعتی است که در آن نفت خام تبدیل شده و به محصولات مفید تر مانند بنزین سنگین، بنزین، سوخت دیزل، اساس آسفالت، روغن گرم کنده، نفت سفید، گاز مایع، سوخت جت و روغن های معدنی پلایش و تبدیل می شود. مواد خوراکی پتروشیمی مانند اتیلن و پروپیلن نیز می توانند به طور مستقیم با ترک خوردن نفت خام بدون نیاز به استفاده از محصولات پالایش شده از نفت خام مانند نفتا تولید شوند.

پالایشگاه های نفت به طور معمول بزرگ و مجتمع های صنعتی پرچالش هستند که لوله های گسترده ای با جریان های مایعات بین واحدهای پردازش شیمیایی بزرگ مانند ستون های تقطیر در سراسر آن وجود دارد. به طرق مختلف، پالایشگاه های نفت از بسیاری از تکنولوژی ها استفاده می کنند و می توانند به عنوان انواع کارخانه های شیمیایی مورد استفاده قرار گیرند.

نفت خام نفت معمولا توسط یک کارخانه تولید نفت مورد پردازش قرار می گیرد. معمولا یک انبار نفت در پالایشگاه نفت یا نزدیک آن وجود دارد که برای ذخیره مواد اولیه نفت خام و همچنین محصولات مایع فله ای استفاده می شود. 

پالایشگاه های نفتی، مجتمع های صنعتی بسیار بزرگ هستند که شامل بسیاری از واحدهای پردازش مختلف و امکانات کمکی مانند واحدها و مخازن ذخیره سازی می باشند. هر پالایشگاه دارای ترکیبات منحصر به فرد و ترکیبی از فرایندهای پالایشگاهی است که به طور عمده توسط محل پالایشگاه، محصولات مورد نظر و ملاحظات اقتصادی تعریف شده است.

یک پالایشگاه نفت به عنوان بخش مهمی از صنایع پایین دستی صنعت نفت در نظر گرفته می شود.

برخی از پالایشگاه های نفتی مدرن روزانه 800 هزار تا 900 هزار بشکه نفت نفت خام (127 هزار تا 143 هزار متر مکعب) را پردازش می کنند. طبق گزارش مجله نفت و گاز در جهان، در مجموع، 636 پالایشگاه تا پایان سال 2014 با ظرفیت 87.75 میلیون بشکه (13،951،000 مگاوات) به بهره برداری رسید.

بزرگترین پالایشگاه نفت

پالایشگاه Jamnagar بزرگترین پالایشگاه نفت است که از 25 دسامبر سال 2008 با ظرفیت 1.24 میلیون بشکه (197،000 مگاوات) شروع به کار کرده است. این پالایشگاه که واقع در گجرات هند هند است متعلق به صنایع Reliance است.

اخبار و اطلاعات مربوط به پالایشگاه های نفت را در زیست آنلاین بخوانید.

ارزیابی رویکرد پالایشگاه ها در راستای سلامت جهانی است

ارزیابی رویکرد پالایشگاه ها در راستای سلامت جهانی است

زیست آنلاین:وزیران محیط زیست و بهداشت کانادا، یک ارزیابی غربالگری از گازهای پتروشیمی و گازهای صنعتی و عملکرد پالایشگاه های نفت و گاز انجام داده اند، این ارزیابی به منظور تعیین استاندارد های مورد نیاز و درجه اهمیت آن بر سلامت جهانی انجام شده است.

دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
نفت کوره کم گوگرد محدودیت تردد دریایی برای ایران

نفت کوره کم گوگرد محدودیت تردد دریایی برای ایران

زیست آنلاین: در پاسخ به این سوال که کشورهای تولید کننده و ارائه دهنده نفت کوره چه مدت زمانی برای کاهش درصد گوگرد موجود در سوخت فرصت داشته اند؟ باید گفت که در سال  2008 موضوع کاهش انتشار آلاینده های هوا مطرح شده اما طی فرایند تصویب خواهی،  کمیته حفاظت از محیط زیست سازمان بین المللی دریانوردی از اکتبر سال 2016 اعلام نمود که ممنوعیت مورد نظر در سال 2020 اجرائی خواهد شد در واقع یعنی حدود 3 سال پیش؛ که این مدت، با توجه به موانع موجود، زمان مناسبی برای اعمال تکنولوژی های مورد نیاز نمی باشد.

دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۸:۳۰
بحران آب در صنعت نفت  و برخی راه کارهای مقابله با آن

بحران آب در صنعت نفت و برخی راه کارهای مقابله با آن

 سعید عزت پناهی

زیست آنلاین: یکی از الزامات جانمایی صنایع نفتی و صنایع پایین دستی آن ، در دسترس بودن آب برای استفاده در واحد پالایشگاهی و یا پتروشیمی است. بهترین گزینه برای مدیریت آب در صنعت نفت ، مدیریت آب و استفاده از پساب های صنعتی داخل صنعت  یا برون سازمانی است.

یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
jyane construction