تصفیه خانه

تصفیه خانه چیست

تصفیه خانه برای تصفیه آب و فاضلاب طراحی ساخته می شود که به ترتیب تصفیه خانه آب و تصفیه خانه فاضلاب است. طراحی هر تصفیه خانه بسته به شرایط و میزان آب یا فاضلاب انجام می شود. 

تصفیه خانه فاضلاب

در ادامه توضیحی در مورد نحوه کارکرد تصفیه خانه فاضلاب آمده است.

فاضلاب چیست

از آب استفاده شده از فعالیت های داخلی، صنعتی، کشاورزی و پزشکی و حمل و نقل استفاده می شود. آب مورد استفاده پس از تغییر کیفیت، ترکیب و / یا دمای آن، تبدیل به فاضلاب می شود. با این حال، فاضلاب شامل آب آزاد شده از استخر یا مخازن برای تولید ماهی نیست.

انواع فاضلاب

فاضلاب به دوگروه اصلی تقسیم می شود.

فاضلاب خانگی، همه فاضلاب ها تولید شده در خانه ها می باشد (به عنوان مثال از توالت، دوش یا سینک ظرفشویی).

فاضلاب صنعتی از فعالیت های تولیدی، صنعتی و تجاری حاصل می شود و دارای ترکیب شیمیایی متفاوت با فاضلاب خانگی است.

به طور کلی، ما می توانیم فاضلاب شهری را از شهرداری ها مشخص کنیم. نسبت پساب متفاوتی نسبت به فاضلاب صنعتی و آب باران غیر جذب شده از طریق فاضلاب عمومی دارد.

فرآیند تصفیه فاضلاب شهری

1- درابتدا، فاضلاب از طریق سیستم فاضلاب اصلی که قطر آن به اندازه است که یک ماشین در آن به راحتی عبور می کند، بوسیله نیروی جاذبه به سمت تصفیه خانه فاضلاب جریان پیدا می کند. با داشتن چنین اندازه ای، شما به سختی می توانید تصور کنید که از چه چیزهایی به تصفیه خانه ها می رسد. از تشک، یخچال، شاخه های درخت تا کیف های پولی که توسط دزدان برای خلاص شدن از خطر دستگیری و ازبین بردن شواهد درون فاضلاب انداخته می شوند.

2- اولین مرحله مکانیکی، تصفیه اولیه یا پیش تصفیه است. جریان آب از طریق یخچال به دست می آید تا از خاک خارج شود. آب از طریق محفظه شنی عبور می کند تا مواد ریزدانه و سنگی جدا شوند. سپس ماسه در تخلیه دفع می شود. آب سپس به چنگک هایی می رسد که برای حذف اشیاء بزرگ از فاضلاب استفاده می شود. در ابتدا چنگک های درشت و سپس چنگک های کوچکتر که اشیاء کوچکتر از قبیل کبریت، ته مانده سیگار سیگار یا غذاهای هضم نشده را حذف می کنند.

3- پس از حذف اشیاء بزرگ، شن و ماسه باید از فاضلاب جدا شود. مشابه به محفظه شن، محفظه ماسه اجازه می دهد تا ماسه از بین برود. سپس،ماسه از مخزن حذف شده و در تخلیه دفع می شود. به علت آلودگی زیاد آن ها، شن و ماسه قابل استفاده مجدد نیستند.

4- مرحله رسوبگذاری بعدی، تصفیه اولیه است که در طی آن فاضلاب وارد به اصطلاح "حوضه پیش از رسوب" یا با اصطلاحات فنی، مخزن ته نشینی اولیه می شود. پس از تصفیه اولیه، میزان آلودگی فاضلاب به 60٪ کاهش می یابد.

5- تصفیه ثانویه، که مرحله بیولوژیکی نیز گفته می شود، بر اساس فرایندهای طبیعی است. تصفیه خانه های فاضلاب از باکتری هایی استفاده می کند که آلاینده ها را مصرف می کنند، به خصوص مواد آلی تجزیه پذیر، کربن و فسفر.

6- در طول مرحله بیولوژیکی، لجن اضافی (به عنوان مثال باکتری های بیش از حد) پمپ می شود و قبل از مخازن رسوب قرار می گیرد. در اینجا، لجن ته نشین می شود و برای تصفیه بیشتر به مخزن هضم (هاضم ها) انتقال می یابد.

7- در هاضم ها، لجن پمپ شده از مخازن رسوب گرم و مخلوط هستند. پس از آن، بیوگاز در طول فرایند هضم از لجن تولید می شود که تصفیه خانه ها می توانند دوباره از آن استفاده کنند، به عنوان مثال برای تولید انرژی الکتریکی و حرارتی.

8- هنگامی که هضم لجن به سطح مطلوب می رسد، مرحله دوم هضم در مخازن اتفاق می افتد. در اینجا، آب از لجن نیمه جامد جدا شده و برای تصفیه بیشتر به مراحل قبل ترمی رود، در حالی که نیمه جامد باقی به صورت مکانیکی آبگیری می شود.

9- لجن که به حد مطلوب هضم و آبگیری شده، در نهایت در تخلیه دفع شده است. در حدود یک ماه، لجن به طور کامل خشک و رسیده است. اگر با استانداردهای کشاورزی مطابقت داشته باشد، می توان آن را به عنوان کود در کشاورزی صنعتی استفاده کرد.

10- مرحله نهایی تصفیه فاضلاب بازرسی عمیق آب خروجی است. هدف از این بازرسی این است که سطح آلودگی را تجزیه و تحلیل کرده و اطمینان حاصل شود که آب تصفیه شده با بالاترین استانداردها مطابقت دارد که تعیین کننده انتشار یا استفاده مجدد از آن برای اهداف داخلی و / یا صنعتی است.

تصفیه خانه آب

تصفیه آب، هر فرآیندی است که کیفیت آب را بهبود می بخشد تا آن را برای یک هدف خاص مناسب تر سازد. استفاده نهایی ممکن است برای نوشیدن، تامین آب صنعتی، آبیاری، نگهداری جریان رودخانه، تفریحات آبی یا بسیاری از کاربردهای دیگر باشد، از جمله اینکه با خیال راحت به محیط زیست بازگردانده شود. تصفیه آب آلاینده ها و اجزای نامطلوب را حذف می کند یا غلظت آنها را به طوری کاهش می دهد برای استفاده کننده نهایی مطلوب باشد.

فرایند تصفیه آب

ترکیبی که از فرآیندهای زیر انتخاب شده است که برای تصفیه آب آشامیدنی شهری در سراسر جهان استفاده می شود.

- پیش کلر زنی برای کنترل جلبک و توقف رشد بیولوژیکی

- هوادهی همراه با پیش کلرینگ برای حذف آهن حل شده

- انعقاد برای لختگی و یا فیلتراسیون آهسته  شن و ماسه 

- کمک های انعقاده، همچنین به عنوان polyelectrolytes شناخته می شود - برای بهبود انعقاد و برای تشکیل قوی تر توده ها

- ته نشینی برای جداسازی جامدات که حذف مواد جامد معلقی است که در توده گیر افتاده اند

- فیلتر کردن برای حذف ذرات از آب یا عبور از طریق یک بستر شن و ماسه ای که می تواند شستشو و استفاده مجدد شود یا عبور از طریق یک فیلتر طراحی شده هدفمند که ممکن است قابل شستشو باشد.

اخبار و اطلاعات مربوط به تصفیه خانه را در زیست آنلاین دنبال کنید.

بازدید رئیس سازمان محیط زیست از تصفیه خانه‌ های واحدهای صنعتی اسلامشهر

بازدید رئیس سازمان محیط زیست از تصفیه خانه‌ های واحدهای صنعتی اسلامشهر

عیسی کلانتری، صبح امروز، ضمن بازدید از تصفیه خانه های واحدهای صنعتی اسلامشهر گفت: این بازدید در ادامه پیگیری‌های انجام شده برای رفع بوی نامطبوع جنوب غرب تهران، به ویژه عوارضی تهران- قم انجام شده است.

سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
کیفیت پایین آب  تامین آب شرب خوزستان  را با مشکل روبه رو کرده است

کیفیت پایین آب تامین آب شرب خوزستان را با مشکل روبه رو کرده است

نماینده مردم اهواز در مجلس گفت: در حال حاضر 50 درصد ورودی آب به تصفیه خانه‌ها از کارون است و با توجه به گل و لای بالای این رود، کیفیت آب اصلا خوب نیست.

چهار شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
جبران کم آبی و تولید آب فوق خالص با فناوری ایرانی

جبران کم آبی و تولید آب فوق خالص با فناوری ایرانی

دانشمندان ایرانی توانستند دستگاهی بسازند که می تواند انواع آب اعم از آب دریا، چاه و لوله کشی را به آب فوق خالص و عاری از آلودگی تبدیل کند.

یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
آب در ایران دچار بی‌ برنامگی است

آب در ایران دچار بی‌ برنامگی است

به اعتقاد یک کارشناس، در شرایط کنونی، مبحث آب در ایران از مشکلات زیادی رنج می‌برد و دچار بی‌برنامگی است؛ چراکه اصولا با تشکیلات مطالعاتی ناکارآمد روبه رو هستیم.

چهار شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
اضافه برداشت آب مدیریت نشود؛ تهران فرو می‌نشیند
رئیس هیئت مدیره انجمن آب و فاضلاب ایران :

اضافه برداشت آب مدیریت نشود؛ تهران فرو می‌نشیند

رئیس هیئت مدیره انجمن آب و فاضلاب ایران گفت: اگر جلوی روند کاهش تراز آب زیرزمینی گرفته نشود، فرونشست تشدید شده و به زیرساخت‌های مهمی از جمله فرودگاه امام، راه‌های شوسه و ریلی و سازه‌های مهم آسیب می‌رسد. اگر برداشت آب مدیریت نشود وقتی ما متوجه فرونشست می شویم که کار از کار گذشته و با سانحه هولناکی روبرو شده‌ایم و کاری هم از دستمان بر نمی‌آید.

شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
 شبکه آب‌رسانی ۹۹.۴۸ درصد جمعیت شهرها را تحت پوشش قرار می دهد

شبکه آب‌رسانی ۹۹.۴۸ درصد جمعیت شهرها را تحت پوشش قرار می دهد

۹۹.۴۸ درصد از جمعیت شهرها تحت پوشش شبکه آب شهری قرار گرفته‌اند و این رقم تا پایان دولت دوازدهم به میزان ۹۹.۷ درصد افزایش خواهد یافت.

یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
مقایسه چرخه حیات بیولوژی فیلترهای معمولی و زیستی

مقایسه چرخه حیات بیولوژی فیلترهای معمولی و زیستی

حد استاندارد آب آشامیدنی و کاربردهای آن با مقررات به شدت سختگیرانه مواجه شده که موجب هزینه‌ زیاد و پیچیدگی عملیاتی در تصفیه آب شده است. فیلتراسیون زیستی که باعث تجزیه بیولوژیکی ماده آلی می‌شود، به عنوان یک جایگزین برای فیلتراسیون معمولی در تصفیه آب آشامیدنی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۳۰
حذف استامینوفن و ایبوپروفن از محلول آبی با استفاده از بلوط به عنوان جاذب زیستی

حذف استامینوفن و ایبوپروفن از محلول آبی با استفاده از بلوط به عنوان جاذب زیستی

ترکیبات دارویی استامینوفن (ACT) و ایبوپروفن (IBP) پس از مصرف به طور کامل در بدن انسان متابولیزه نمی‌شوند و از طریق ادرار و مدفوع وارد محیط‌ زیست می‌شوند.

یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
ورود شیرآبه‌های زباله به رود هراز

ورود شیرآبه‌های زباله به رود هراز

کارشناس جغرافیای طبیعی و اقلیم شناسی هشدار داده به دلیل ورود شیرآبه‌های زباله به رود هراز، فاجعه زیست محیطی شدیدی پس از آبگیری سد هراز به وقوع می‌پیوندد که می‌تواند به عنوان بمب خبری در آینده منعکس شود.

سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
تولید سالانه ۴.۳ میلیارد متر مکعب پساب در کشور

تولید سالانه ۴.۳ میلیارد متر مکعب پساب در کشور

وزیر نیرو با بیان اینکه از محل ۷.۵ میلیارد متر مکعب آب مصرفی در بخش شرب و بهداشت سالانه چیزی حدود ۴.۳ میلیارد متر مکعب پساب تولید می شود، گفت: این میزان تولید پساب، سرمایه ارزشمندی است که باید مورد استفاده قرار بگیرد.

سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
ورود فاضلاب خام به رودخانه کارون در ۲۵ نقطه

ورود فاضلاب خام به رودخانه کارون در ۲۵ نقطه

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اهواز گفت: میانگین EC آبی که مردم در اهواز مصرف می‌کنند حدود ۱۶۰۰ میکروموس بر سانتیمتر است.

دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
 پروژه زیست اپ و تصفیه خانه بوستان نهج البلاغه منطقه 2

پروژه زیست اپ و تصفیه خانه بوستان نهج البلاغه منطقه 2

یک عضو شورای شهر تهران از لزوم استفاده از اپلیکیشن‌های جدید برای جمع‌آوری زباله و تفکیک آن از مبدا خبر داد.

یکشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۴۵
۵۰ درصد پساب تصفیه‌خانه‌ ها در کشاورزی استفاده می‌ شود

۵۰ درصد پساب تصفیه‌خانه‌ ها در کشاورزی استفاده می‌ شود

مدیر کل دفتر نظارت بر بهره برداری فاضلاب کشور گفت:اکنون­­۱۹۴ تصفیه خانه فاضلاب شهری در کشور درحال بهره برداری است که یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب فاضلاب شهری را تصفیه وپساب تولید می‌ شود.

یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۱۵
تأمین آب عاری از آرسنیک با سامانه تصفیه آب در هشترود

تأمین آب عاری از آرسنیک با سامانه تصفیه آب در هشترود

با نصب سامانه تصفیه آب در یکی از شرکت‌های فناور در هشترود استان آذربایجان شرقی، آب آشامیدنی عاری از آرسنیک و بو با ظرفیت ۱۰۰۰ مترمکعب در روز تامین می‌شود.

یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
موج مناسبی در صنایع استان اصفهان به منظور استفاده از پساب ایجاد شده است

موج مناسبی در صنایع استان اصفهان به منظور استفاده از پساب ایجاد شده است

بخش صنعت اصفهان برای ممانعت از توقف چرخ تولید قراردادهای متعددی با مجموعه آبفا به منظور ایجاد شبکه فاضلاب و تصفیه‌خانه و تامین پساب لازم این مراکز منعقد کرده است.

چهار شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
۴۴.۷ درصد از پساب تولیدی در آبهای سطحی تخلیه و ۲.۴۱ درصد نیز در تغذیه آبخوان‌ها استفاده می‌شود

۴۴.۷ درصد از پساب تولیدی در آبهای سطحی تخلیه و ۲.۴۱ درصد نیز در تغذیه آبخوان‌ها استفاده می‌شود

مدیرکل دفتر نظارت بر بهره برداری فاضلاب شرکت آبفای کشور از فعالیت ۱۸۳ تصفیه خانه فاضلاب در کشور خبر داد و گفت: این تصفیه خانه ها سالیانه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب پساب تولید می‌کنند.

چهار شنبه ۶ تیر ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۳۰
 سه تصفیه‌خانه در کردستان وارد مدار خواهد شد

سه تصفیه‌خانه در کردستان وارد مدار خواهد شد

کردستان تنها استان کشور است که سه تصفیه‌خانه فاضلاب تا پایان سال جاری در این استان وارد مدار می‌شود.

شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
 انعقاد تفاهم نامه همکاری با شرکت آب وفاضلاب شهر تهران و تحویل 30 میلیون متر مکعب آب تصفیه شده
رئیس محیط زیست شهرداری تهران خبر داد:

انعقاد تفاهم نامه همکاری با شرکت آب وفاضلاب شهر تهران و تحویل 30 میلیون متر مکعب آب تصفیه شده

رئیس مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار از آغاز فصل جدید همکاری با شرکت آب و فاضلاب شهر تهران خبر داد.

یکشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
با استفاده از پساب می‌توان به توسعه فضای سبز پرداخت

با استفاده از پساب می‌توان به توسعه فضای سبز پرداخت

با توجه به اهمیت فضای سبز، استفاده از پساب و بازچرخانی آب برای آبیاری فضای سبز مورد تاکید قرار می‌گیرد، به همین جهت در حال حاضر یک واحد تصفیه‌خانه محلی در کرج راه‌اندازی شده است.

شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۳۰
مخزن ۱۵ هزار مترمکعبی پاکدشت با حضور وزیر نیرو  بهره‌برداری شد

مخزن ۱۵ هزار مترمکعبی پاکدشت با حضور وزیر نیرو بهره‌برداری شد

در این طرح که شامل ۴۶۰ کیلومتر شبکه جمع‌آوری فاضلاب و ۹ کیلومتر خط انتقال فاضلاب است، تصفیه‌خانه‌ای در دو مدول و در مجموع با ظرفیت ۸۸ هزار مترمکعب  در شبانه‌روز احداث خواهد شد.

پنج شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
تاثیر تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در حل مشکلات زیست‌محیطی

تاثیر تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در حل مشکلات زیست‌محیطی

وجود تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در شهرک‌ها و نواحی صنعتی می‌تواند در بحث آب‌گردانی و استفاده دوباره از آب نقش مهم و حیاتی داشته باشد.

سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
هزینه ۲۲۲ میلیارد تومانی احداث سد سرنی

هزینه ۲۲۲ میلیارد تومانی احداث سد سرنی

مجری طرح احداث سد سرنی گفت: هزینه سامانه انتقال این سد ۴۴ میلیارد تومان، اعتبار تصفیه خانه ۷۸ میلیارد تومان و اعتبار احداث سد نیز ۱۰۰ میلیارد تومان است.

سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶ , ساعت ۰۷:۲۴
نمکزدایی از پساب ها با فرآیند ابداعی یک استارتاپ ایرانی

نمکزدایی از پساب ها با فرآیند ابداعی یک استارتاپ ایرانی

محققان در یک تیم استارتاپی در صدد هستند با فناوری نانو و کمک فرایند تقطیر غشایی به تصفیه پساب بپردازند.

شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ , ساعت ۰۳:۴۴
مدیریت آب اولویت منطقه 3 شهرداری تهران

مدیریت آب اولویت منطقه 3 شهرداری تهران

زیست آنلاین: سمیه سادات تارا، مسئول ایمنی، بهداشت و محیط زیست منطقه 3 در ارتباط با پتانسیل‌های این منطقه به طرح‌هایی مانند احداث پارک انرژی اشاره کرد و با تاکید بر ظرفیت بالای آب این منطقه از تلاش برای تصفیه و تامین آب مورد نیاز جهت آبیاری فضای سبز و سایر موارد سال آینده خبر داد.

چهار شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ , ساعت ۰۹:۰۴
اصلاح الکترود گرافیت برای تصفیه پساب‌های صنایع غذایی در پیل سوختی میکروبی

اصلاح الکترود گرافیت برای تصفیه پساب‌های صنایع غذایی در پیل سوختی میکروبی

پژوهشگران گروه محیط زیست دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تربیت مدرس، طی پژوهشی موفق به اصلاح الکترود گرافیت برای تصفیه پساب‌های صنایع غذایی در پیل سوختی میکروبی در محفظه‌ای بدون واسطه شدند.

دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۱۰
دستگاه تصفیه پساب رنگی با فناوری نانو تولید شد

دستگاه تصفیه پساب رنگی با فناوری نانو تولید شد

محققان کشور موفق به ساخت دستگاه تصفیه پساب رنگی شدند که این محصول توسط ستاد توسعه فناوری نانو به تولید رسیده است.

چهار شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۱۲:۱۰
دریاچه ارومیه در انتظار خروجی تصفیه‌خانه تبریز

دریاچه ارومیه در انتظار خروجی تصفیه‌خانه تبریز

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت : تنها منبع مطمئن تامین آب برای دریاچه ارومیه در حال حاضر، خروجی تصفیه‌خانه‌هاست.

پنج شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۰۶:۱۷
فیلترهای سبز در کشور کلمبیا / برنده جایزه بنیاد جهانی انرژی

فیلترهای سبز در کشور کلمبیا / برنده جایزه بنیاد جهانی انرژی

زیست آنلاین: پروژه «فیلترهای سبز-نوآوری در تالاب های مصنوعی» توسط کشور کلمبیا حاضر در هجدهمین دوره مراسم بنیاد جهانی انرژی که طی روزهای 25 و 26 دی ماه 96 در سالن اجلاس سران تهران برگزار خواهد شد معرفی می شود.

سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۱۱
عملیات اجرایی 5 تصفیه خانه فاضلاب در کردستان

عملیات اجرایی 5 تصفیه خانه فاضلاب در کردستان

شرکت آبفای کردستان هم اکنون در حال اجرای عملیات احداث 5 تصفیه خانه فاضلاب و یک تصفیه خانه آب است و 2 تصفیه خانه فاضلاب نیز در حال ارتقا هستند.

دوشنبه ۲۰ آذر۱۳۹۶ , ساعت ۰۲:۳۰
20 میلیون متر مکعب پساب تصفیه شده سالانه تحویل پالایشگاه تهران می شود

20 میلیون متر مکعب پساب تصفیه شده سالانه تحویل پالایشگاه تهران می شود

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: سالانه 20 میلیون متر مکعب پساب برابر با استاندارد مصوب سازمان محیط زیست کشور پالایشگاه نفت تهران تحویل داده می‌شود.

شنبه ۱۸ آذر۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۳۴
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction