بهره وری آب

تعریف بهره وری آب 

راندمان آب، کاهش میزان اتلاف آب با اندازه گیری مقدار آب مورد نیاز برای یک هدف خاص و میزان آب استفاده شده یا تحویل داده شده است. راندمان آب با  حفاظت آب تفاوت دارد، زیرا آن بر کاهش ضایعات تمرکز می کند، نه محدود کردن مصرف. راه حل های بهره وری آب نه تنها به کاهش میزان استفاده از آب آشامیدنی، بلکه همچنین بر کاهش استفاده از آب غیرقابل نوشیدن که مناسب است (مانند فلاش تانک توالت، آبیاری فضای عمومی و غیره) تمرکز می کند.

بهره وری آب همچنین بر تاثیری که مصرف کنندگان می توانند در آن با تغییرات رفتاری جزئی برای کاهش تلفات آب و با انتخاب محصولات با کارایی آب تأکید می کند. نمونه هایی از مراحل کارآمدی آب شامل تعمیر شیرهای آبی که نشت می کنند، گرفتن دوش به جای حمام کردن طولانی، نصب دستگاه های جابجایی در داخل مخزن توالت، و استفاده از ماشین های ظرفشویی و ماشین لباسشویی با ظرفیت کامل است.این ها چیزهایی هستند که تحت تعریف بهره وری آب قرار می گیرند، زیرا هدف آنها دستیابی به نتیجه مطلوب یا سطح خدمات با حداقل نیاز آب است.

اهمیت بهره وری آب

بر اساس گزارش دومین گزارش توسعه جهانی آب سازمان ملل متحد، اگر میزان مصرف فعلی ادامه یابد، دو سوم جمعیت جهان  تا سال 2025 در مناطق با تنش آبی زندگی خواهند کرد. افزایش تقاضای انسان برای آب همراه با تغییرات آب و هوایی به این معنی است که آینده عرضه آب ما مطمئن نیست. در حال حاضر، 2.6 میلیارد نفر آب آشامیدنی سالم در دسترس ندارند. بعلاوه این تغییرات در آب و هوا، رشد جمعیت و شیوه زندگی، به این مشکل اضافه شده است. 

تغییر در شیوه زندگی و فعالیت های انسان نیاز به سرانه آب بیشتری دارد. این موضوع رقابت برای آب در میان مصرف کشاورزی، صنایع و انسان را تشدید می کند.

سازمان ها

در اکثر کشورها، مردم این مشکل کمبود آب در حال رشد را به رسمیت شناخته اند. بهره وری آب، در حالی که هنوز یک اولویت مهم در برنامه های دولت نیست، نگرانی رو به رشدی بوده است. سازمان های جهانی مانند شورای جهانی آب، موسسه بین المللی مديريت آب و یونسکو در حال توسعه بهره وری آب در کنار حفاظت آن هستند.

اتحاد برای بهره وری آب، Waterwise، شورای حفاظت شهری کالیفرنیا و Smart WaterMark در استرالیا، و WaterBucket در کانادا، برخی از سازمان های غیر دولتی هستند که از بهره وری آب در سطح ملی و منطقه ای حمایت می کنند. سازمان های دولتی مانند محیط زیست کانادا، آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA)، آژانس محیط زیست در بریتانیا، وزارت محیط زیست و منابع آب در استرالیا سیاست ها و استراتژی هایی را برای افزایش بهره وری آب شناخته و ایجاد کرده اند. ایالات متحده EPA برنامه WaterSense خود را برای تشویق بهره وری آب در ایالات متحده از طریق استفاده از یک برچسب مخصوص محصولات مصرفی ایجاد کرد.

جمهوری خلق چین یک برنامه 5 ساله (2010-2015) را با هزینه ای بالغ بر 500 میلیارد یوان (781 میلیارد دلار) تا  600 میلیارد یوان (93.7 میلیارد دلار) برای ارتقای بیشتر 4000 گیاه آبی در چین اختصاص داده است. دولت امیدوار است که این مراحل به حفظ بهتر آب و تامین نیازها کمک کند. 

ایالت هندی هاریانا، سیاست آبهای روستایی 2012 را اجرا کرده است؛ تحت این سیاست، اتصالات اندازه گیری منفرد خانگی تا سال 2017 به 50 درصد از جمعیت روستایی برای جلوگیری از تلفات آب در روستاها داده خواهد شد. بخشی از صنعت همچنین مزایای بهره وری آب را به رسمیت شناخته است.

راه حل های بهره وری آب

مسکونی

در اینجا چند روش ساده برای استفاده از آب در خانه آمده است.

- بستن شیر آب در حین مسواک زدن - شیر باز بیش از شش لیتر در دقیقه آب هدر می دهد.

- نصب هواد هنده یا کاهنده جریان (NFR) در شیر آب و کاهش مصرف آب.

- شیرهایی که نشت می کنند درست شوند. با نشت آب از شیرها هزارن لیتر آب در سال هدر می رود.

تولید

- شناسایی و حذف اتلاف (مانند نشت) و فرآیندهای ناکارآمد (مانند دستگاه های اسپری دائمی در خطوط تولید با توقف و شروع).

- تغییر فرایندها و ماشین آلات کارخانه برای بهره وری بیشتر

- استفاده مجدد از فاضلاب که باعث صرفه جویی در آب می شود.

اخبار و اطلاعات مرتبط با بهره وری آب را در زیست آنلاین دنبال کنید.

افزایش قیمت آب به تنهایی بازدارنده نیست

افزایش قیمت آب به تنهایی بازدارنده نیست

یک کارشناس منابع آبی معتقد است که افزایش قیمت آب شهری با ساز و کار پلکانی یا صرفاً برای پرمصرف‌ها، به تنهایی نمی‌تواند سبب کاهش مصرف شود، بلکه این راهکار در کنار سایر راهکارهای مدیریت مصرف آب شهری به ویژه فرهنگ‌سازی مصرف درست آب، پاسخگوی بحران فزاینده آب شهری در ایران است.

دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۰۰
پایان سومین کنفرانس "هیدرولوژی مناطق نیمه خشک" با معرفی برترین‌ها

پایان سومین کنفرانس "هیدرولوژی مناطق نیمه خشک" با معرفی برترین‌ها

مراسم اختتامیه سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی مناطق نیمه خشک با محوریت آب، انسان و طبیعت، شب گذشته از سوی جهاد دانشگاهی و با مشارکت اتاق بازرگانی در سنندج برگزار شد و برترین‌های آن معرفی شدند.

پنج شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۳۰
ناتوانی دولت ها از محافظت دانش آموزان در برابر سرب در آب آشامیدنی 

ناتوانی دولت ها از محافظت دانش آموزان در برابر سرب در آب آشامیدنی 

زیست آنلاین: 31 ایالت و واشنگتن، D.C.، در حال  سیاست گذاری هایی هستند تا آن ها را در مقابل میزان سرب موجود در آب آشامیدنی محافظت گرداند.

سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
بحران آب در صنعت نفت  و برخی راه کارهای مقابله با آن

بحران آب در صنعت نفت و برخی راه کارهای مقابله با آن

 سعید عزت پناهی

زیست آنلاین: یکی از الزامات جانمایی صنایع نفتی و صنایع پایین دستی آن ، در دسترس بودن آب برای استفاده در واحد پالایشگاهی و یا پتروشیمی است. بهترین گزینه برای مدیریت آب در صنعت نفت ، مدیریت آب و استفاده از پساب های صنعتی داخل صنعت  یا برون سازمانی است.

یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
مدیریت منابع آب راه حل تنش ها و چالش های بحران آب

مدیریت منابع آب راه حل تنش ها و چالش های بحران آب

ایران از جمله کشورهایی است که سطح مناسبی از دسترسی ۹۹ درصد جمعیت شهری و ۷۵ درصد روستاییان به آب آشامیدنی را فراهم کرده است. در کنار این دستاورد مهم، جوامع انسانی متأثر از تنش‌های آبی در سال‌های اخیر در ایران به شدت افزایش یافته به طوری که در تابستان ۱۳۹۷، بیش از ۴۰ درصد جمعیت کشور تحت تنش آبی بودند.

یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
در ایام نوروز موزه های آب را فراموش نکنید/ معرفی موزه آب یزد

در ایام نوروز موزه های آب را فراموش نکنید/ معرفی موزه آب یزد

یکی از تفریحات مردم در ایام نوروز بازدید از موزه ها است و موزه‌های آب، یکی از مکانهایی است که در ایام نوروز باز هستند. این موزه‌ها در سعدآباد، یزد، اصفهان، شاهرود و هرمزگان واقع هستند که در ایام نوروز پذیرای بازدیدکنندگان و مهمانان نوروزی می باشند.

یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
مهم‌ترین چالش هدررفت منابع آب در ایران
بی‌توجهی به برنامه آمایش سرزمین

مهم‌ترین چالش هدررفت منابع آب در ایران

کشور ما در سال‌های اخیر تحت تأثیر ۳ عامل "رشد سریع و الگوی نامناسب استقرار جمعیت"، "کشاورزی ناکارآمد" و "سوء‌مدیریت" با چالش‌ها و مشکلات ناشی از کمبود آب و استفاده نادرست از منابع آبی روبه‌رو شده که از آن تحت عنوان "بحران آب در ایران" یاد می‌شود.

جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۰۰
 مصرف آب در ایران  فراتر از میانگین جهانی

مصرف آب در ایران فراتر از میانگین جهانی

میزان مصرف آب در ایران حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد فراتر از میانگین جهانی است. بر اساس اعلام بانک جهانی، سرانه مصرف آب خانگی برای کشورهای بیابانی مانند ایران باید ۷۰ لیتر در شبانه‌روز باشد، اما اکنون بیش از این مقدار در شبانه‌روز مصرف می‌شود.

چهار شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
چند راهکار برای حل بحران آب در کشاورزی

چند راهکار برای حل بحران آب در کشاورزی

به گفته یک کارشناس حوزه آب، برای اصلاح وضعیت منابع آبی، در ابتدا باید اولویت‌های اصلی شناخته و از رفتن به سمت بحث‌های احساسی، غیرضروری و غیرفنی هم‌چون آب ژرف جلوگیری شود و شرایط فعلی را با ایجاد ساز و کاری سر و سامان داد.

سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
اقتصاد نمی‌تواند راهگشای حل بحران آبی در ایران باشد

اقتصاد نمی‌تواند راهگشای حل بحران آبی در ایران باشد

یک کارشناس حوزه منابع آبی و اقتصاد کشاورزی، معتقد است اقتصاد نمی‌تواند راهگشای حل بحران آبی در ایران باشد، چراکه آب به‌عنوان یک نهاده در سبد تولید کشاورزان قرار دارد و اگر آب از این سبد حذف شود، بی‌شک تولید محصول کشاورزی و امنیت غذایی به هم خواهد خورد.

دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
کاهش مصرف آب در کشاورزی راه نجات ایران از بی‌آبی

کاهش مصرف آب در کشاورزی راه نجات ایران از بی‌آبی

اگر در کشاورزی آب به درستی مصرف شود و هدررفت آن به حداقل برسد، بهره وری آن افزایش یافته و زمینه کشاورزی پایدار فراهم خواهد شد. این سبک از کشاورزی ممکن نیست مگر با هوشمند سازی کشاورزی و استفاده از تکنولوژی های نوین، به خصوص در زمینه سیستم های آبیاری در کشاورزی.

جمعه ۱۷ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
کشاورزی هوشمند راهکار افزایش بهره وری آب

کشاورزی هوشمند راهکار افزایش بهره وری آب

آب مایه حیات، غیر قابل جایگزین و متعلق به همه ساکنین کره زمین می باشد. روند رو به افزایش جمعیت و گسترش شهر نشینی نیاز مند تامین آب جهت شرب و بهداشت جامعه، امنیت غذایی، محیط زیست افراد، تامین آب کشاورزی و صنعت است. اما، همانطور که می دانیم بیشترین سهم آب شیرین در کشاورزی مصرف می شود. پس، لزوم راهکارهایی که به کاهش مصرف آب و افزایش بهره وری از آن بیانجامد ضروری و حیاتی است. از جمله آن کشاورزی هوشمند است.

سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
 اقتصاد آب عامل افزایش سرانه مصرف آب در ایران
در تهران سهم آب در سبد خانوار کمتر از نیم درصد است

اقتصاد آب عامل افزایش سرانه مصرف آب در ایران

مدیرکل علوم طبیعی کمیسیون ملی یونسکو و رییس مرکز مدیریت آب شهری تهران گفت: یکی از موضوعاتی که موجب شده سرانه مصرف آب در ایران بسیار بالاتر از کشورهای پیشرفته باشد، موضوع اقتصاد آب است؛ چراکه در تهران سهم آب در سبد خانوار کمتر از نیم درصد است که این عدد در مقایسه با کشورهای اروپایی عددی پایین به حساب می‌آید.

سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
دعوت به همکاری وزارت نیرو از سمن ها در حوزه آب و انرژی

دعوت به همکاری وزارت نیرو از سمن ها در حوزه آب و انرژی

زیست آنلاین: محمد فاضلی، مشاور وزیر نیرو در مراسم بزرگداشت روز ملی آب گفت: از تمام سمن ها، متخصصین و تمام افراد مسئول در حوزه آب و انرژی دعوت کنم تا به این مرکز به عنوان یک مرکز میان بخشی میان حاکمیت و مردم نگاه کنند و با ما همکاری نمایند تا بتوانیم در میان دستگاه ها و نهاد ها و مردم به یک نتیجه مناسب و مطلوب دست یابیم و با گره گشایی در مسائل آب حقوق ذینفعان حوزه آب را حفظ کنیم.

دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۳۰
 آب مهمترین چالش پیش روی استان تهران

آب مهمترین چالش پیش روی استان تهران

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت:بر اساس اطلاعات به دست آمده از سند آمایش سرزمین مهمترین چالش پیش روی این استان آب و سپس آسیب های اجتماعی است.

چهار شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
 ایجاد بازار آب بهره‌ وری مصرف آب را بهبود می بخشد
در نشست کارگروه کارشناسی کمیته ماده 12 مطرح شد

ایجاد بازار آب بهره‌ وری مصرف آب را بهبود می بخشد

ایجاد بازار آب موضوعی بود که در نشست اخیر کارگروه کارشناسی کمیته ماده 12 از سوی بخش خصوصی مورد تأکید قرار گرفت. به باور فعالان اقتصادی اگر بازار آب شکل بگیرد، بهره‌وری در مصرف آب بهبود پیدا می‌کند.

یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
افزایش تولید محصولات کشاورزی در کنار بهینه‌سازی مصرف آب

افزایش تولید محصولات کشاورزی در کنار بهینه‌سازی مصرف آب

مدیرعامل سابق شرکت مدیریت منابع آب ایران ضمن انتقاد از میزان مصرف بالای آب در بخش کشاورزی، گفت: در حال حاضر میزان برداشت محصولات کشاورزی ۱۲۰ میلیون تن است که برای این میزان، ۹۸ تا ۹۹ میلیارد مترمکعب آب مصرف می‌شود و این در شرایطی است که اگر بهینه‌سازی مصرف صورت گیرد، می‌توان با این میزان آب، ۲۵۰ میلیون تن مواد غذایی تولید کرد.

چهار شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
بهبود وضعیت آب‌رسانی در کشور / افزایش ۶۰ درصدی میزان بارش طی ۴۰ سال

بهبود وضعیت آب‌رسانی در کشور / افزایش ۶۰ درصدی میزان بارش طی ۴۰ سال

طی سال گذشته، ۱۵۸۳ روستا با جمعیتی بالغ بر یک میلیون و ۱۷۳ هزار نفر، از آب شرب سالم و بهداشتی برخوردار شده‌اند. امسال نیز با توجه به افزایش میزان درآمد برای آب‌رسانی شرب روستاها و عشایر، می‌توان امید داشت وضعیت آب‌رسانی بهبود یابد، همچنین بارندگی‌های مناسب چند ماه اخیر صرف جبران کسری ۲۵۰ میلیون مترمکعبی سدهای تهران در سال آبی گذشته شده است.

یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
اضافه برداشت آب مدیریت نشود؛ تهران فرو می‌نشیند
رئیس هیئت مدیره انجمن آب و فاضلاب ایران :

اضافه برداشت آب مدیریت نشود؛ تهران فرو می‌نشیند

رئیس هیئت مدیره انجمن آب و فاضلاب ایران گفت: اگر جلوی روند کاهش تراز آب زیرزمینی گرفته نشود، فرونشست تشدید شده و به زیرساخت‌های مهمی از جمله فرودگاه امام، راه‌های شوسه و ریلی و سازه‌های مهم آسیب می‌رسد. اگر برداشت آب مدیریت نشود وقتی ما متوجه فرونشست می شویم که کار از کار گذشته و با سانحه هولناکی روبرو شده‌ایم و کاری هم از دستمان بر نمی‌آید.

شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
میانگین مصرف آب در شهر تهران، دوونیم برابر میانگین جهانی
حدود یک میلیارد و ۳۵۰ هزار مترمکعب آب برای جمعیت تهران تولید می شود

میانگین مصرف آب در شهر تهران، دوونیم برابر میانگین جهانی

حدود یک میلیارد و ۳۵۰ هزار مترمکعب آب، برای جمعیت حدود ۱۴ میلیون نفری استان تهران، تولید می‌شود که از این میزان، بیش از ۷۰ درصد از منابع سطحی و سدها و بقیه از منابع زیرزمینی به‌دست می‌آید، مصرف متوسط یک خانوار تهرانی حدود ۲۰ متر مکعب در ماه است که با کاهش ۱۰ درصدی مصرف آب، معادل ۱۲۰ میلیون مترمکعب که مصرف سالانه دو استان است، صرفه‌جویی خواهد شد.

شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
آب ما را برای یک آینده ی پایدار متحد می کند

آب ما را برای یک آینده ی پایدار متحد می کند

زیست آنلاین: به گفته لیو ژنمین، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور اقتصادی و اجتماعی: آب ما را متصل و متحد می کند و"با همکاری در دهه موفق که به نام دهه" آب برای توسعه پایدار " نام گذاری شده است، می توانیم به آینده ای پایدار دست پیدا کنیم.

شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
آیا به راستی سمنان کم آب است؟

آیا به راستی سمنان کم آب است؟

حنیف رضا گلزار؛ پژوهشگر حوزه خاک، آب و جنگل

زیست آنلاین: در استان سمنان سالانه 1.3 میلیارد متر مکعب آب تولید می شود که 84 درصد آن (1.1 میلیارد متر مکعب) در بخش کشاورزی مصرف می شود.

چهار شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۳۰
ضرورت اولویت‌ بندی اقدامات برنامه ششم توسعه برای نمک‌زدایی از آب دریا

ضرورت اولویت‌ بندی اقدامات برنامه ششم توسعه برای نمک‌زدایی از آب دریا

معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست اولویت بندی اقدامات و تعهدات برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور با توجه به محدودیت‌های اعتباری و زمانی را از موارد مهم برای رسیدن به نتیجه در نمک زدایی از آب دریا عنوان کرد.

چهار شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
تابستان آینده سال آبی سخت‌تری در پیش داریم

تابستان آینده سال آبی سخت‌تری در پیش داریم

مدیرعامل آبفای استان تهران گفت: پیش‌بینی می‌شود سال آینده از نظر بارش‌ها فرق چندانی با امسال نداشته باشد و تابستان آینده شرایط سخت‌تری از نظر منابع آبی داشته باشیم.

پنج شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
لزوم توجه به نوع بهره برداری آب در ایران

لزوم توجه به نوع بهره برداری آب در ایران

آب در کشوری مانند ایران که ۹۰ درصد اقلیم آن خشک، نیمه خشک و فراخشک است ماده بسیار با ارزشی محسوب شود و نوع بهره برداری آب در ایران که با چنین اقلیمی، همواره باید مورد توجه قرار گیرد این در حالیست که نوع بهره برداری بخش کشاورزی و نیز شرب در ایران نسبت به دیگر کشورهای در وضعیت مساعدی قرار ندارد.

چهار شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
مقاله برتر دومین کنفرانس اقتصاد آب در بخش حسابداری و تحلیل اقتصادی

مقاله برتر دومین کنفرانس اقتصاد آب در بخش حسابداری و تحلیل اقتصادی

 زیست آنلاین: در حال حاضر کنفرانس اقتصاد آب مهمترین رویداد تخصصی  اقتصاد آب  در ایران است، از ميان مقالات ارسالی امسال به اين كنفرانس، بيش از 80 مقاله برای داوری مناسب تشخيص داده شده اند.

شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
مقاله برتر دومين كنفرانس اقتصاد آب ايران

مقاله برتر دومين كنفرانس اقتصاد آب ايران

زیست آنلاین: دومین کنفرانس دوسالانه افتصاد آب ایران با اعلام مقالات برتر خود در محورهای مختلف کنفرانس به کار خود پایان داد.

شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
کاهنده‌های مصرف آب در هتل‌ های تهران

کاهنده‌های مصرف آب در هتل‌ های تهران

مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و ارتقای بهره‌وری آب و آبفای وزارت نیرو بر لزوم نصب کاهنده‌ها و مدیریت بهینه مصرف آب در هتل‌های تهران تاکید کرد.

دوشنبه ۲۶ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
اتلاف آب در ايران ۳برابر ميانگين جهاني است

اتلاف آب در ايران ۳برابر ميانگين جهاني است

مديريت مصرف آب شرب در کشور همواره از دغدغه هاي جدي مديران صنعت آب به شمار مي رود و با وجود تلاش هاي زياد در دوره هاي مختلف دولت در سه دهه گذشته و اجراي برخي طرح هاي بازدارنده براي جلوگيري از اسراف و زياده روي در مصرف آب شرب، مصرف اين ماده حياتي همچنان بدون ضابطه و الگو ادامه دارد.

سه شنبه ۲۰ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
قابلیت حذف نیترات از آب آشامیدنی توسط سیستم ترکیبی بیوراکتور

قابلیت حذف نیترات از آب آشامیدنی توسط سیستم ترکیبی بیوراکتور

برای نخستین بار در کشور سیستم بیوراکتور انوکسیک، غشایی، کلرزنی، هوادهی حذف نیترات آب آشامیدنی در پژوهشگاه مواد و انرژی طراحی و ساخته شد.

یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction