بهره وری آب

تعریف بهره وری آب 

راندمان آب، کاهش میزان اتلاف آب با اندازه گیری مقدار آب مورد نیاز برای یک هدف خاص و میزان آب استفاده شده یا تحویل داده شده است. راندمان آب با  حفاظت آب تفاوت دارد، زیرا آن بر کاهش ضایعات تمرکز می کند، نه محدود کردن مصرف. راه حل های بهره وری آب نه تنها به کاهش میزان استفاده از آب آشامیدنی، بلکه همچنین بر کاهش استفاده از آب غیرقابل نوشیدن که مناسب است (مانند فلاش تانک توالت، آبیاری فضای عمومی و غیره) تمرکز می کند.

بهره وری آب همچنین بر تاثیری که مصرف کنندگان می توانند در آن با تغییرات رفتاری جزئی برای کاهش تلفات آب و با انتخاب محصولات با کارایی آب تأکید می کند. نمونه هایی از مراحل کارآمدی آب شامل تعمیر شیرهای آبی که نشت می کنند، گرفتن دوش به جای حمام کردن طولانی، نصب دستگاه های جابجایی در داخل مخزن توالت، و استفاده از ماشین های ظرفشویی و ماشین لباسشویی با ظرفیت کامل است.این ها چیزهایی هستند که تحت تعریف بهره وری آب قرار می گیرند، زیرا هدف آنها دستیابی به نتیجه مطلوب یا سطح خدمات با حداقل نیاز آب است.

اهمیت بهره وری آب

بر اساس گزارش دومین گزارش توسعه جهانی آب سازمان ملل متحد، اگر میزان مصرف فعلی ادامه یابد، دو سوم جمعیت جهان  تا سال 2025 در مناطق با تنش آبی زندگی خواهند کرد. افزایش تقاضای انسان برای آب همراه با تغییرات آب و هوایی به این معنی است که آینده عرضه آب ما مطمئن نیست. در حال حاضر، 2.6 میلیارد نفر آب آشامیدنی سالم در دسترس ندارند. بعلاوه این تغییرات در آب و هوا، رشد جمعیت و شیوه زندگی، به این مشکل اضافه شده است. 

تغییر در شیوه زندگی و فعالیت های انسان نیاز به سرانه آب بیشتری دارد. این موضوع رقابت برای آب در میان مصرف کشاورزی، صنایع و انسان را تشدید می کند.

سازمان ها

در اکثر کشورها، مردم این مشکل کمبود آب در حال رشد را به رسمیت شناخته اند. بهره وری آب، در حالی که هنوز یک اولویت مهم در برنامه های دولت نیست، نگرانی رو به رشدی بوده است. سازمان های جهانی مانند شورای جهانی آب، موسسه بین المللی مديريت آب و یونسکو در حال توسعه بهره وری آب در کنار حفاظت آن هستند.

اتحاد برای بهره وری آب، Waterwise، شورای حفاظت شهری کالیفرنیا و Smart WaterMark در استرالیا، و WaterBucket در کانادا، برخی از سازمان های غیر دولتی هستند که از بهره وری آب در سطح ملی و منطقه ای حمایت می کنند. سازمان های دولتی مانند محیط زیست کانادا، آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA)، آژانس محیط زیست در بریتانیا، وزارت محیط زیست و منابع آب در استرالیا سیاست ها و استراتژی هایی را برای افزایش بهره وری آب شناخته و ایجاد کرده اند. ایالات متحده EPA برنامه WaterSense خود را برای تشویق بهره وری آب در ایالات متحده از طریق استفاده از یک برچسب مخصوص محصولات مصرفی ایجاد کرد.

جمهوری خلق چین یک برنامه 5 ساله (2010-2015) را با هزینه ای بالغ بر 500 میلیارد یوان (781 میلیارد دلار) تا  600 میلیارد یوان (93.7 میلیارد دلار) برای ارتقای بیشتر 4000 گیاه آبی در چین اختصاص داده است. دولت امیدوار است که این مراحل به حفظ بهتر آب و تامین نیازها کمک کند. 

ایالت هندی هاریانا، سیاست آبهای روستایی 2012 را اجرا کرده است؛ تحت این سیاست، اتصالات اندازه گیری منفرد خانگی تا سال 2017 به 50 درصد از جمعیت روستایی برای جلوگیری از تلفات آب در روستاها داده خواهد شد. بخشی از صنعت همچنین مزایای بهره وری آب را به رسمیت شناخته است.

راه حل های بهره وری آب

مسکونی

در اینجا چند روش ساده برای استفاده از آب در خانه آمده است.

- بستن شیر آب در حین مسواک زدن - شیر باز بیش از شش لیتر در دقیقه آب هدر می دهد.

- نصب هواد هنده یا کاهنده جریان (NFR) در شیر آب و کاهش مصرف آب.

- شیرهایی که نشت می کنند درست شوند. با نشت آب از شیرها هزارن لیتر آب در سال هدر می رود.

تولید

- شناسایی و حذف اتلاف (مانند نشت) و فرآیندهای ناکارآمد (مانند دستگاه های اسپری دائمی در خطوط تولید با توقف و شروع).

- تغییر فرایندها و ماشین آلات کارخانه برای بهره وری بیشتر

- استفاده مجدد از فاضلاب که باعث صرفه جویی در آب می شود.

اخبار و اطلاعات مرتبط با بهره وری آب را در زیست آنلاین دنبال کنید.

آب ما را برای یک آینده ی پایدار متحد می کند

آب ما را برای یک آینده ی پایدار متحد می کند

زیست آنلاین: به گفته لیو ژنمین، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور اقتصادی و اجتماعی: آب ما را متصل و متحد می کند و"با همکاری در دهه موفق که به نام دهه" آب برای توسعه پایدار " نام گذاری شده است، می توانیم به آینده ای پایدار دست پیدا کنیم.

شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
آیا به راستی سمنان کم آب است؟

آیا به راستی سمنان کم آب است؟

حنیف رضا گلزار؛ پژوهشگر حوزه خاک، آب و جنگل

زیست آنلاین: در استان سمنان سالانه 1.3 میلیارد متر مکعب آب تولید می شود که 84 درصد آن (1.1 میلیارد متر مکعب) در بخش کشاورزی مصرف می شود.

چهار شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۳۰
ضرورت اولویت‌ بندی اقدامات برنامه ششم توسعه برای نمک‌زدایی از آب دریا

ضرورت اولویت‌ بندی اقدامات برنامه ششم توسعه برای نمک‌زدایی از آب دریا

معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست اولویت بندی اقدامات و تعهدات برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور با توجه به محدودیت‌های اعتباری و زمانی را از موارد مهم برای رسیدن به نتیجه در نمک زدایی از آب دریا عنوان کرد.

چهار شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
تابستان آینده سال آبی سخت‌تری در پیش داریم

تابستان آینده سال آبی سخت‌تری در پیش داریم

مدیرعامل آبفای استان تهران گفت: پیش‌بینی می‌شود سال آینده از نظر بارش‌ها فرق چندانی با امسال نداشته باشد و تابستان آینده شرایط سخت‌تری از نظر منابع آبی داشته باشیم.

پنج شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
لزوم توجه به نوع بهره برداری آب در ایران

لزوم توجه به نوع بهره برداری آب در ایران

آب در کشوری مانند ایران که ۹۰ درصد اقلیم آن خشک، نیمه خشک و فراخشک است ماده بسیار با ارزشی محسوب شود و نوع بهره برداری آب در ایران که با چنین اقلیمی، همواره باید مورد توجه قرار گیرد این در حالیست که نوع بهره برداری بخش کشاورزی و نیز شرب در ایران نسبت به دیگر کشورهای در وضعیت مساعدی قرار ندارد.

چهار شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
مقاله برتر دومین کنفرانس اقتصاد آب در بخش حسابداری و تحلیل اقتصادی

مقاله برتر دومین کنفرانس اقتصاد آب در بخش حسابداری و تحلیل اقتصادی

 زیست آنلاین: در حال حاضر کنفرانس اقتصاد آب مهمترین رویداد تخصصی  اقتصاد آب  در ایران است، از ميان مقالات ارسالی امسال به اين كنفرانس، بيش از 80 مقاله برای داوری مناسب تشخيص داده شده اند.

شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
مقاله برتر دومين كنفرانس اقتصاد آب ايران

مقاله برتر دومين كنفرانس اقتصاد آب ايران

زیست آنلاین: دومین کنفرانس دوسالانه افتصاد آب ایران با اعلام مقالات برتر خود در محورهای مختلف کنفرانس به کار خود پایان داد.

شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
کاهنده‌های مصرف آب در هتل‌ های تهران

کاهنده‌های مصرف آب در هتل‌ های تهران

مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و ارتقای بهره‌وری آب و آبفای وزارت نیرو بر لزوم نصب کاهنده‌ها و مدیریت بهینه مصرف آب در هتل‌های تهران تاکید کرد.

دوشنبه ۲۶ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
اتلاف آب در ايران ۳برابر ميانگين جهاني است

اتلاف آب در ايران ۳برابر ميانگين جهاني است

مديريت مصرف آب شرب در کشور همواره از دغدغه هاي جدي مديران صنعت آب به شمار مي رود و با وجود تلاش هاي زياد در دوره هاي مختلف دولت در سه دهه گذشته و اجراي برخي طرح هاي بازدارنده براي جلوگيري از اسراف و زياده روي در مصرف آب شرب، مصرف اين ماده حياتي همچنان بدون ضابطه و الگو ادامه دارد.

سه شنبه ۲۰ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
قابلیت حذف نیترات از آب آشامیدنی توسط سیستم ترکیبی بیوراکتور

قابلیت حذف نیترات از آب آشامیدنی توسط سیستم ترکیبی بیوراکتور

برای نخستین بار در کشور سیستم بیوراکتور انوکسیک، غشایی، کلرزنی، هوادهی حذف نیترات آب آشامیدنی در پژوهشگاه مواد و انرژی طراحی و ساخته شد.

یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
 باید ساختارهای بهره‌ برداری از منابع آب را تغییر دهیم

باید ساختارهای بهره‌ برداری از منابع آب را تغییر دهیم

رییس گروه بررسی‌های حقوقی شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: باید ساختارها در حوزه استفاده از آب تغییر کرده و این مساله را به خود مردم بسپاریم تا از حفر چاه‌های غیرمجاز جلوگیری شود و همچنین از قوای سه‌گانه در این رابطه کمک بخواهیم.

دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۴۵
دو هفته تا نهایی شدن طرح حسابداری ملی آب

دو هفته تا نهایی شدن طرح حسابداری ملی آب

مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و ارتقای بهره‌وری آب و آبفای وزارت نیرو از نهایی شدن طرح حسابداری ملی آب تا پایان سال جاری خبرداد.

شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ , ساعت ۰۵:۱۳
ضرورت اصلاح نگرش اقتصاد سبز از اقتصاد آب
در گفتگو با زیست آنلاین مورد بررسی قرار گرفت

ضرورت اصلاح نگرش اقتصاد سبز از اقتصاد آب

 آب را «جریان خون اقتصاد سبز» توصیف می‌کنند. به طوری که آب تنها بخشی از اقتصاد نیست، بلکه در همه بخشهای اقتصاد تنیده شده است و بدون آن اقتصاد نمی‌ تواند عمل کند. از این رو، آب محور تفکر نوین و راه ‌حل های اثربخش برای استقرار اقتصاد سبز به شمار خواهد آمد. همچنین، امنیت آبی و رشد سبز به طور جدایی‌ ناپذیری با هم پیوند دارند.

پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ , ساعت ۰۹:۱۹
واگذاری مدیریت آب به بخش خصوصی کلید حل مشکل
هدایت فهمی برای بهره وری آب تاکید کرد

واگذاری مدیریت آب به بخش خصوصی کلید حل مشکل

زیست آنلاین : هدایت فهمی دکترای منابع آب و مدیر دفتر برنامه ریزی آب و آبفای وزارت نیرو به انتقال مدیریت آب به بخش خصوصی تاکید کرده و می گوید دولت برای تولید ،فروش و بازار آب ناگزیر است که آب را به بخش خصوصی واگذار کند .

شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۰۶
jyane construction