تالاب

تالاب زمینی است که بصورت دائمی یا فصلی بوسیله آب اشباع شده است. مهمترین ویژگی که تالاب ها را از دیگر اشکال زمین ها یا مکان های داری آب متمایز می کند، پوشش گیاهی و گیاهان آبی آن است که با خاک های اشباع از آب سازگار شده است.

تالاب ها نقش مهمی در محیط زیست ایفا می کنند. عمدتا تصفیه آب، کنترل سیلاب، کاهش کربن و پایداری خطوط ساحلی را انجام می دهند. تالاب ها همچنین بیشترین تنوع زیستی همه اکوسیستم ها را در بر می گیرد و به عنوان خانه طیف گستره ای از گیاهان و حیوانات به گونه های مختلفی جانوران خدمت رسانی می کنند. 

تالاب ها در همه قاره ها به جز قطب جنوب و بصورت طبیعی تشکیل می شوند. بزرگترین این تالاب ها در بستر رودخانه آمازون، دشت غربی سیبری و پانتانیال در جنوب آمریکای جنوبی وجود دارند. آب موجود در تالاب ها می توانند شور یا شیرین باشند.

ارزیابی سازمان ملل متحد نشان داده است که تخریب محیط زیست سیستم تالاب ها بیشتر از سایر اکوسیستم ها است.

تلاش های بین المللی که برای حفاظت انجام می پذیرند در ارتباط با توسعه ابزار های ارزیابی سریع برای اطلاع رسانی به مردم در مورد مسائل تالاب استفاده می شوند.

مهمترین عاملی که تالاب ها را بوجود می آورند سیلاب ها هستند. مدت زمان سیلاب مشخص می کند که تالاب، پوشش گیاهی آبزی، باتلاق یا جنگلی باشد.

تالاب ها به دلیل تفاوت ها در توپوگرافی، هیدرولوژی، پوشش گیاهی و عوامل دیگر به طور گسترده ای متفاوتند.

تالاب ها می توانند به دو گروه اصلی تقسیم می شوند. مناطق جزر و مدی و مناطق غیر جزر و مدی

تالاب ها دو عملکرد مهم در رابطه با تغییر اقلیم انجام می دهند. آن ها با استفاده از توانایی خود در ترسیب کربن، و اثرات سازگاری از طریق توانایی در ذخیره و تنظیم آب، دارای اثرات کاهش می باشند. تالاب ها در سراسر جهان به طور تقریبی 45 میلیون تن کربن را سالیانه ذخیره کرده و از انتشار آن جلوگیری می کنند.

متاسفانه تالاب های بزرگ و معروفی در ایران خشک شده اند که مهمترین آنها تالاب هورالعظیم و تالاب هامون هستند که خشکی آنها باعث ایجاد پدیده گرد و غبار می شود.

گزارشات در مورد تالاب های ایران را در زیست آنلاین دنبال و مطالعه کنید.

حفاظت از تالابها در مهار سیلاب موثر است

حفاظت از تالابها در مهار سیلاب موثر است

بعد از وقوع سیل زمزمه‌هایی از مجلس شنیده می‌شود که اعتبارات مربوط به حفاظت از تالاب‌ها به جبران خسارات سیل و سیلاب اختصاص یابد درحالی‌که به‌هیچ‌عنوان کار درستی نیست و باید این اعتبارات را حفظ کنیم. وجود تالابها باعث شد، حجم آب ناشی از بارش‌های سنگین اخیر روانه آن شود.

سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
برآورد خسارت سیل به زیستگاه‌های طبیعی/ آخرین وضعیت تالاب‌های ایران
نشست خبری به مناسبت روز جهانی زمین در سازمان حفاظت محیط زیست

برآورد خسارت سیل به زیستگاه‌های طبیعی/ آخرین وضعیت تالاب‌های ایران

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه سیل‌های اخیر باعث ورود حجم زیادی از رسوبات به رودخانه‌ها و تالاب‌ها شده است، گفت: این رسوبات می‌تواند باعث پر شدن مخزن تالاب‌ها، تغییر زیستگاه‌ها و جابجایی برخی گونه‌های آبزی شود. / مدیرکل دفتر اکوسیستم‌های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: هیچ گزارشی مبنی بر آلودگی نفتی در هور العظیم دریافت نشده است.

دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
حدود ۲۰ درصد کل مساحت هامون آبگیری شده است

حدود ۲۰ درصد کل مساحت هامون آبگیری شده است

با توجه به آبگیری تالاب هامون در یک ماه گذشته، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه وضعیت هامون مثل بیماری است که از ICU به بخش منتقل شده است، گفت: حدود ۲۰ درصد کل مساحت هامون آبگیری شده است. 

پنج شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۸:۳۰
قانون در زمینه تاراج حقوق نسلهای آینده ساکت است

قانون در زمینه تاراج حقوق نسلهای آینده ساکت است

کلانتری با تاکید بر اینکه حقوق نسل‌های آینده را تاراج کرده‌ایم و قانون در این زمینه ساکت است، خاطرنشان کرد: از نظر قانون نسل‌های آینده هیچ حقی ندارند و قوانین موجود اجازه داده که نسل کنونی بدون هیچ محدودیتی از منابع استفاده کند، بنابراین قانون اجازه توسعه ناپایدار را داده است و توسعه پایدار تبدیل به یک قانون نشده است.

چهار شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۰۰
مدیریت آب از دیدگاه حقوقی

مدیریت آب از دیدگاه حقوقی

وقتی صحبت از مدیریت منابع آب می‌شود، مقصود یک مفهوم وسیع و گسترده است که مشتمل بر سه عنصر اساسی استوار یعنی حفظ منابع آبی، صدور اجازه بهره‌برداری و نظارت بر بهره‌برداری از منابع آبی در حوضه‌های آب‌ریز کشور است.

دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
تامین حفظ حقابه تالاب بندعلیخان

تامین حفظ حقابه تالاب بندعلیخان

کلانتری با تاکید محیط زیست بر تامین حق‌آبه تالاب بندعلیخان گفت: خوشبختانه با توجه به بارشهای خوب امسال این تالاب دارای آبگیری خوبی بوده و احیا شده است و امیدواریم بتوانیم با همکاری وزارت نیرو بر اساس قانون حفظ تالاب‌ها، حقابه این تالاب بسیار ارزشمند را تأمین کنیم.

شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۳۰
تالاب «آق گل» قطب مهم گردشگری استان همدان

تالاب «آق گل» قطب مهم گردشگری استان همدان

تالاب آقگل در جنوب شرقی شهر تازه تأسیس اسلام‌شهر آق‌گل از توابع ملایر و روستای توتل در کنار کوه کت در مرز استان‌های همدان و مرکزی واقع شده‌است و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۰۰
هشدار جدی درباره ته‌نشین شدن گل‌های ناشی از سیل
وضعیت پساسیل خوزستان

هشدار جدی درباره ته‌نشین شدن گل‌های ناشی از سیل

مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به برخی بایدها و نبایدها برای جبران خسارت‌های ناشی از سیل نسبت به ایجاد کانون‌های جدید گرد و غبار در خوزستان به علت ته‌نشین شدن گل‌های ناشی از سیل هشدار جدی داد.

سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۸:۳۰
سیراب شدن هورالعظیم به سبب سیل

سیراب شدن هورالعظیم به سبب سیل

حجم زیادی از سیل اخیر در خوزستان وارد تالاب هورالعظیم گردیده و تا دومیلیارد مترمکعب از این تالاب آبگیری شده است. مدیر کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان از آبگیری هورالعظیم ایران و عراق تا دو میلیارد متر مکعب خبر داد و گفت: جاده‌های دسترسی داخل تالاب مانع آبگیری تالاب در همه بخش‌ها می‌شود و باید بازگشایی جاده‌ها و یکپارچه‌سازی تالاب هورالعظیم در دستور کار قرار گیرد.

دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
هشدار یگان محیط زیست در مورد رهاسازی ماهیان قرمز

هشدار یگان محیط زیست در مورد رهاسازی ماهیان قرمز

در آستانه روز طبیعت (سیزده‌بدر)، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور نسبت به خطرات ناشی از رهاسازی ماهیان قرمز برای آبزیان بومی کشور هشدار داد و تاکید کرد: شهروندان از رها کردن ماهی‌های قرمز در آب‌های آزاد کشور از جمله رودخانه‌ها، تالاب‌ها، دریاچه‌ها و سدها جدا بپرهیزند.

دوشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۰۰
بررسی ضرورت هاي طراحی ابنیه با رویکرد معماري اکولوژیک در اکوسیستم تالاب میانکاله

بررسی ضرورت هاي طراحی ابنیه با رویکرد معماري اکولوژیک در اکوسیستم تالاب میانکاله

اکبر مزورعی، امامیان فر

تالاب میانکاله واقع در استان مازندران در 25 کیلومتري شمال واقع است. این شبه جزیره نام خود را از دو کاله گرفته است. تالاب محصول فرایند فرمولوژیکی جریان دائمی آب دریاي خزر است. در تالاب باید هرگونه تصرف از نظر اکولوژیکی مورد بررسی قرار گیرد، بهره برداري بدون برنامه و مداخله جویانه بشر در طبیعت، تخریب و نابودي آن رادر پی دارد.

پنج شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
آمادگی تالاب میقان در ایام نوروز

آمادگی تالاب میقان در ایام نوروز

تالاب میقان (تالاب کویری میقان) از تالاب‌های ایران است که در استان مرکزی و در ۸ کیلومتری شمال شرقی اراک و جنوب غربی داوودآباد قرار گرفته‌است. در سالهای با بارندگی مناسب، تالاب دارای آب قابل توجه است و در سالهای کم آبی عموماً سطح تالاب خشک شده و به حالت کویری در می‌آید. با توجه به نبود مشکل و چالش در تالاب میقان اراک امکان ورود مسافر و گردشگر به این منطقه در ایام نوروز وجود دارد.

چهار شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
وضعیت آب در بستر زاینده رود تا تالاب میقان

وضعیت آب در بستر زاینده رود تا تالاب میقان

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا از جریان آب در بستر زاینده رود خبرداد، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز گفت: با توجه به نبود مشکل و چالش در تالاب میقان اراک امکان ورود مسافر و گردشگر به این منطقه در ایام نوروز وجود دارد.

چهار شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
آینده مبهم خزر با طرح انتقال آب

آینده مبهم خزر با طرح انتقال آب

طرح انتقال آب خزر با پیگیری رئیس‌جمهور و معاونش در سازمان محیط زیست با وجود همه مخالفت‌ها جان گرفته است، اما بیلان و کیفیت آب، اثرات محیط زیستی، اقتصادی و اجتماعی در این طرح باید بررسی شود.

سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
تجاوز به تالاب میانکاله با احداث جاده
سازمان محیط زیست باید پاسخگو باشد

تجاوز به تالاب میانکاله با احداث جاده

فعالان محیط زیست در منطقه میانکاله و آشوراده معتقدند احداث جاده در این منطقه، تجاوز به حریم تالاب میانکاله است و سازمان محیط زیست باید پاسخگو باشد. این فعالان می‌گویند بیل‌های مکانیکی با تجاوز به حریم تالاب میانکاله ساخت پل یا جاده‌ای به جزیره آشوراده را آغاز کرده‌اند که حتی در طرح بحث‌برانگیز گردشگری آشوراده هم اسمی از آن نبود.

شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
لیپار تالابی با آب های صورتی

لیپار تالابی با آب های صورتی

تالاب صورتی لیپار در سواحل مکران از معدود پدیده‌های منحصر به‌فرد گردشگری ایران است که همتایان انگشت شماری در جهان دارد.

شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
تلاش کارشناسان ایرانی و ژاپنی در اجرای طرح اکولوژیک تالاب انزلی

تلاش کارشناسان ایرانی و ژاپنی در اجرای طرح اکولوژیک تالاب انزلی

نماینده دفتر جایکا در ایران طی سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲، با اشاره به اینکه پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی به مدت ۱۵ سال ادامه داشته است، گفت: کارشناسان ایرانی و ژاپنی همه تلاش خود را برای اجرای طرح مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی انجام داده‌ و تاکنون با کمک هم به نتایج خوبی نیز دست یافته‌اند که تاسیس کمیته مدیریت تالاب انزلی از جمله مهمترین نتایج این همکاری‌ها بوده است.

پنج شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
حقابه دریاچه ارومیه برخی تالاب‌ها را با مشکل کم آبی مواجه کرده است

حقابه دریاچه ارومیه برخی تالاب‌ها را با مشکل کم آبی مواجه کرده است

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: تالاب‌ها در گودترین بخش‌ها ایجاد شده‌اند اما توسعه کشاورزی و کمبود بارندگی‌ها، آبگیری تالاب‌ها را با مشکل مواجه کرده است، از طرفی  در گذشته آب کشاورزی بعد از فصول کشاورزی در اختیار تالاب‌ها بود اما به دلیل اهمیت دریاچه ارومیه با مسدود کردن سر دهنه رودخانه‌ها و انهار، این حقابه به دریاچه ارومیه داده می‌شود که برخی تالاب‌ها را با مشکل کم آبی مواجه کرده است.

دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
 کاهش تراز آبی دریای خزر  تالاب انزلی را  تهدید می کند

کاهش تراز آبی دریای خزر تالاب انزلی را تهدید می کند

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گیلان، یکی از تهدیدات زیست محیطی تالاب انزلی را کاهش تراز آبی دریای خزر دانست و یادآور شد: تالاب انزلی در گذشته 11 متر عمق داشت، اما امروز حدود 45 درصد تالاب خشک شده است.

یکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
 ۸۰ درصد تالاب های کشور در معرض تهدید هستند

۸۰ درصد تالاب های کشور در معرض تهدید هستند

سرپرست معاونت آموزشی – پژوهشی پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی، با بیان اینکه امروزه ۸۰ درصد تالاب های کشور در معرض تهدید هستند، تصریح کرد: شهروندان، جوامع محلی و تمامی ذینفعان تالاب می توانند نقشی مهم در حفاظت از این پهنه ها بازی کنند.

سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
مصائب یک تالاب: میخ آخر بر تابوت انزلی

مصائب یک تالاب: میخ آخر بر تابوت انزلی

با تمام زیبایی ها و محبوبیتی که تالاب انزلی دارد، اما عوامل زیادی سبب شده است تا در سال های گذشته، عمق این پهنه آبی کاهش یابد و بیم آن می رود که به سرنوشتی مشابه دریاچه ارومیه گرفتار شود.

یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
بزرگترین مشکل محیط زیست از بین رفتن مسئولیت‌های اجتماعی است

بزرگترین مشکل محیط زیست از بین رفتن مسئولیت‌های اجتماعی است

مدیر کل محیط زیست استان تهران، در نشست هم اندیشی تشکل‌های محیط زیستی با مسئولان حفاظت محیط زیست استان تهران، گفت: حفظ محیط زیست وظیفه عمومی است و ما باید آحاد جامعه را نسبت به دغدغه‌ها، چالش‌ها و ظرفیت‌های محیط زیست حساس و آشنا کنیم که این موضوع مربوط به هم تخریب و هم حفظ محیط زیست است و مردم در آن نقش مهمی دارند البته ما در این حوزه غافل ماندیم.

چهار شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۴۲
افزایش تراز سطح دریاچه ها و آبگیری برخی از آنها به دلیل افزایش بارشها

افزایش تراز سطح دریاچه ها و آبگیری برخی از آنها به دلیل افزایش بارشها

بارش‌ها و بارندگی‌های اخیر، مهمترین دلایل افزایش تراز دریاچه ارومیه و برخی از دریاچه‌های استان فارس در حد ۲۰ یا ۳۰ درصد آبگیری شد.

چهار شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
تاثیر  آبگیری هورالعظیم در کنترل گرد و غبار

تاثیر آبگیری هورالعظیم در کنترل گرد و غبار

مدیر دفتر اکوسیستم‌های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه تالاب هورالعظیم پرآب شده است، گفت: آبگیری هورالعظیم به‌طور قطع در کنترل گرد و غبار منطقه و تلطیف هوا تاثیر خواهد داشت و بقای شرایط موجود در گروی تامین حق‌آبه این تالاب از سوی وزارت نیرو است.

دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
پایش تصاویر ماهواره ای از کاهش مساحت تالابها و خلیج گرگان خبر داد

پایش تصاویر ماهواره ای از کاهش مساحت تالابها و خلیج گرگان خبر داد

سازمان فضایی ایران اعلام کرد: تصاویر ماهواره‌ای از تغییر مساحت ۳ تالاب و کاهش سطح آب خلیج گرگان در استان گلستان خبر می دهند. سازمان فضایی ایران نتایج پردازش و تحلیل داده های ماهواره ای از وضعیت تغییراتی مساحتی ۳ تالاب آلاگل، آلماگل و آجی گل در استان گلستان را برمبنای داده های ۴۰ ساله، منتشر کرد.

یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
عدم تامین حق آبه های زیست محیطی تالاب ها را در معرض خشکی قرار داده است

عدم تامین حق آبه های زیست محیطی تالاب ها را در معرض خشکی قرار داده است

‌مدیر کل اداره محیط زیست استان قم در رابطه با تامین حق آبه ی زیست محیطی رودخانه ها بیان کرد: در سال‌های گذشته در این رودخانه آب جریان داشته است، اما متاسفانه به دلیل اقدامات نابخردانه ای همچون سد سازی‌ها و پروژه هایی که به نام توسعه انجام شده است، این حق آبه های زیست محیطی قطع شده و تالاب های استان قم در معرض خشکی قرار گرفته است.

یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
شادی ایرانیان از آبگیری دوباره هامون

شادی ایرانیان از آبگیری دوباره هامون

خشکسالی در سیستان و بلوچستان سال‌هاست که یکی از مشکلات این استان به شمار می‌آید. خشکسالی موجب مهاجرت تعداد زیادی از شهروندان این استان به دیگر نقاط ایران از جمله مناطق شمالی مانند مازندران و گلستان شده است.

دوشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۳۰
مدیریت تالاب‌ها نیازمند همکاری همه دستگاه‌های اجرایی است

مدیریت تالاب‌ها نیازمند همکاری همه دستگاه‌های اجرایی است

مدیرکل اکو سیستم‌های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه برای مدیریت تالاب‌ها حرکت رو به جلویی شروع کرده‌ایم، گفت: تالاب‌ها اکوسیستم‌های حساسی هستند و برای مدیریت تالاب‌ها نیازمند مشارکت همه دستگاه‌ها هستیم.

سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
نگذاریم تالاب هایمان به بیابان تبدیل شوند

نگذاریم تالاب هایمان به بیابان تبدیل شوند

به گفته مسئولان ارشد وزارت نیرو در سیستان و بلوچستان در سال زراعی گذشته از 820 میلیون مترمکعب حق آبه سالانه ایران از رودخانه هیرمند تنها 3 میلیون مترمکعب یعنی سه دهم درصد آن وارد کشور شده است.

یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
فرهنگسازی مهم ترین راهکار احیای منابع طبیعی و تالاب ها

فرهنگسازی مهم ترین راهکار احیای منابع طبیعی و تالاب ها

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان، در همایش بین المللی تالاب گاوخونی (تهدیدها و امیدها) و بررسی بحران و ارائه راهکارهای مناسب زیست محیطی که به مناسبت روز جهانی تالاب ها امروز صبح در تالار شهید فتوحی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار گردید، گفت: اگر در این زمینه فرهنگسازی نشود نمی توان راهی از پیش برد البته فرهنگسازی نیازمند زمان است.

شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction