مدیریت پسماند

تعریف مدیریت پسماند 

مدیریت پسماند (یا دفع زباله) فعالیت ها و اقدامات لازم برای مدیریت پسماند از زمان شروع آن تا دفع نهایی آن است. این شامل جمع آوری، حمل و نقل، تصفیه و دفع زباله، همراه با نظارت و تنظیم فرآیند مدیریت زباله است. زباله می تواند جامد، مایع یا گاز باشد و هر حالت، روش های مختلف دفع و مدیریت دارد. مدیریت زباله با تمام انواع زباله، از جمله صنعتی، بیولوژیکی و خانگی، سرو  کار دارد. در برخی موارد زباله می تواند تهدیدی برای سلامت انسان باشد. زباله ها به وسیله فعالیت های انسانی تولید می شوند، به عنوان مثال استخراج و پردازش مواد خام از جمله این فعالیت ها است. مدیریت پسماند برای کاهش اثرات جانبی زباله در سلامت انسان، محیط زیست و یا زیبایی شناسی در نظر گرفته شده است. 

شیوه های مدیریت پسماند در میان کشورها (کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه) مناطق (مناطق شهری و روستایی) و بخش های مسکونی و صنعتی یکسان نیستند و می توانند رویکردهای متفاوت داشته باشند. بخش عمده ای از شیوه های مدیریت پسماند با مواد زائد جامد شهری (MSW) سرو  کار دارد که بخش عمده ای از زباله هایی است که توسط فعالیت های خانگی، صنعتی و تجاری تولید می شود.

اصول مدیریت پسماند

سلسله مراتب پسماند

سلسله مراتب زباله ها به کاهش، استفاده مجدد و بازیافت "3 Rs" اشاره می کند که استراتژی های مدیریت پسماند را با توجه به مطلوبیت آنها از نظر کمینه سازی ضایعات طبقه بندی می کند. سلسله مراتب زباله سنگ بنای اصلی ترین استراتژی های کاهش زباله است.

چرخه زندگی یک محصول

چرخه عمر با طراحی آغاز می شود، سپس از طریق تولید، توزیع و استفاده اولیه حاصل می شود و سپس از طریق مراحل سلسله مراتب پسماند، کاهش، استفاده مجدد و بازیافت دنبال می شود. هر مرحله در چرخه زندگی فرصت های مداخله در سیاست را فراهم می آورد تا نیاز به محصول را بازنگری کند تا بتواند مجددا به منظور کاهش پتانسیل های پسماند طراحی مجدد کند تا استفاده از آن گسترش یابد.

کارآیی منابع

بازده منابع نشان دهنده این است که رشد و توسعه اقتصادی جهانی نمی تواند در الگوهای تولید و مصرف فعلی حفظ شود. در سطح جهانی، بشریت منابع بیشتری را نسبت به توان پر کردن مجدد زمین استخراج می کند تا کالاها را تولید کند.

تاریخچه 

میزان زباله تولید شده به دلیل تراکم جمعیت کم توسط انسان و استفاده کم از منابع طبیعی  ناچیز بود. زباله های معمولی که در دوران پیش از مدرنیته تولید می شد عمدتا خاکستر و زباله های زیست محیطی انسانی بود و این ها به صورت محلی با حداقل تاثیرات زیست محیطی به زمین باز می گشتند.

مدیریت پسماند و حمل و نقل

روش های جمع آوری زباله در بین کشورهای مختلف متفاوت است. خدمات جمع آوری پسماند خانگی اغلب توسط مقامات دولتی محلی یا توسط شرکت های خصوصی برای زباله های صنعتی و تجاری ارائه می شود. بعضی از مناطق، به ویژه آن هایی در کشورهای کمتر توسعه یافته قرار دارند، سیستم های جمع آوری زباله رسمی ندارند.

جمع آوری خیابانی رایج ترین روش دفع در اکثر کشورهای اروپایی، کانادا، نیوزیلند و بسیاری از نقاط دیگر جهان توسعه یافته است که در آن ضایعات در فواصل منظم با کامیون های مخصوص جمع آوری می شوند.

مدل های مالی

در بیشتر کشورهای توسعه یافته، دفع پسماند های خانگی از مالیات ملی یا محلی تامین می شود که ممکن است مربوط به درآمد یا ارزش ملک باشد. دفع پسماند های تجاری و صنعتی معمولا به عنوان یک سرویس تجاری، اغلب به عنوان هزینه یکپارچه که هزینه های دفن را شامل می شود به حساب می آید. این عمل ممکن است پیمانکاران دفن پسماند را تشویق کند تا بهترین گزینه های دفع، مانند دفن زباله را نسبت به بهترین راه حل های زیست محیطی مانند استفاده مجدد و بازیافت، انتخاب کنند.

در برخی از مناطق مانند تایپه، مسئولین شهری از خانه ها و صنایع که زباله که تولید می کنند، عوارض دریافت می کنند.

استفاده مجدد

مواد قابل بازیافت که در طبیعت آلی هستند، از قبیل مواد گیاهی، ضایعات غذا و محصولات کاغذی، می توانند از طریق فرایندهای کمپوست و هضم برای تجزیه مواد ارگانیک بازیابی شوند. مواد آلاینده ای حاصل از آن به عنوان مالچ یا کمپوست برای اهداف کشاورزی و محوطه سازی بازیافت می شود.

اخبار و اطلاعات مربوط به مدیریت پسماند را در زیست آنلاین دنبال کنید.

ابتكارات در اقتصاد مدور آب

ابتكارات در اقتصاد مدور آب

زیست آنلاین:  اقتصاد مدور عبارتی است که به نظر می‌رسد در سال‌های آینده یکی از مولفه‌های اصلی سازمان‌های بین‌المللی در طراحی راهبردهای تجارت و رشد اقتصادی باشد، یکی از راهکارهای مهم اقتصاد مدور در زمینه بحران آب، بازچرخانی و استفاده مجدد از آب خاکستری است که منجر به کاهش مصرف آب شهری و روستایی می‌گردد و بخصوص برای مناطقی که با مشکل کمبود آب مواجه هستند توصیه می‌شود.

دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
وضعیت ظروف یکبار مصرف در ایران
پلاستیک ها ادامه حیات کره زمین را با مخاطره روبه رو کرده اند

وضعیت ظروف یکبار مصرف در ایران

در برخی از کشورهای جهان ممنوعیت یا محدودیت استفاده از کیسه‌ها و ظروف پلاستیکی یک‌بارمصرف به‌صورتی جدی دنبال می‌شود. این در حالیست که با وجود شروع شدن تلاش‌های مدنی و فرهنگی در کشور اما هنوز در ایران قانون خاصی در این زمینه اعمال نشده است.

سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
اسراف مواد غذایی از سفره دولت تا سفره مردم
مدیریت سبز با نهادینه شدن در سازمان های دولتی تحول ایجاد می‌کند

اسراف مواد غذایی از سفره دولت تا سفره مردم

زیست آنلاین: نحوه مصرف کنونی ما هیچ قربانی دیگری به جز خود ما نخواهد داشت، این نوع کنونی مصرف که در آن اسراف گرایی موج می زند، تنها آینده فرزندان خودمان را بغرنج تر خواهد کرد.

یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
تلاش برای تغییر قوانین مربوط به پسماند مواد غذایی در اروپا

تلاش برای تغییر قوانین مربوط به پسماند مواد غذایی در اروپا

دو دانشجوی دختر آلمانی تلاش می‌کنند تا با جمع‌آوری امضاء بتوانند قوانین مربوط به پسماند مواد غذایی را تغییر دهند.

جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
مشکل امروز کشور در بخش محیط زیست « نگرش های غلط » است

مشکل امروز کشور در بخش محیط زیست « نگرش های غلط » است

زیست آنلاین: به گفته معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، امروز شاهد بحران محیط زیست هستیم و باید اظهار داشت که مشکل امروز کشور در بخش محیط زیست « نگرش های غلط » است.

پنج شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
تکلیف پسماندهای پزشکی مراکز خرد درمانی معلوم نیست

تکلیف پسماندهای پزشکی مراکز خرد درمانی معلوم نیست

محمد حسین بازگیر درباره مدیریت پسماندهای بیمارستانی تهران گفت: روزانه حدود ۱۰۰ تن پسماند پزشکی از نوع زباله‌های عفونی و زباله‌های تیز و برنده از مراکز درمانی سطح شهر تهران به سازمان مدیریت پسماند شهرداری تحویل داده می‌شود که برای بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها است و تکلیف پسماندهای پزشکی سایر مراکز خرد درمانی از از جمله هزاران مطب فعال معلوم نیست.

چهار شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
 آلودگی میکروپلاستیک بقای موجودات آبزی را تهدید می کند

آلودگی میکروپلاستیک بقای موجودات آبزی را تهدید می کند

محققان دانشگاه آنگلیا راسکین انگلیس با بررسی اثر آلودگی میکروپلاستیک بر موجودات آبزی و به ویژه صدف های سیاه دریافتند که این نوع آلودگی موجب کاهش توانایی این جانوران در تولید رشته های چسبناکی می شود که برای حفظ بقای آن ها ضروری هستند.

چهار شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
جایگاه اقتصاد سبز و وضعیت آن در ایران

جایگاه اقتصاد سبز و وضعیت آن در ایران

زیست آنلاین به منظور  بررسی  وضعیت اقتصاد سبز در ایران سلسله مصاحبه هایی را ترتیب داده است تا طی آن بتواند  پاسخ  چند سوال اساسی در این زمینه را بیابد. جایگاه اقتصاد سبز در اقتصادایران کجاست؟چقدر اقتصاد سبز در تعیین سیاستهای اقتصادی کشور نقش دارد؟متولی اقتصاد سبز در ایران کدام نهاد یا وزارتخانه است؟ تاکنون چه فعالیتهایی در این زمینه شده است؟در این راستا اولین مصاحبه  را با خانم دکتر کتایون حجتی مدیر دفتر توسعه پایدار و اقتصاد محیط زیست سازمان محیط زیست انجام داده که در ادامه آورده شده است.

یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
آیندگان و چالشی به نام گورستان های هسته‌ای

آیندگان و چالشی به نام گورستان های هسته‌ای

ضایعات هسته‌ای همواره ناخواسته تولید می‌شوند و سالهاست که آن را دفن می‌کنیم. عده ای با این کار موافقند و عده‌ای مخالف. اما این پسماندها به طور فزاینده ای رو به افزایش هستند.

یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
بحران آلودگی هوا در کنگان دغدغه مسئولان محیط زیست

بحران آلودگی هوا در کنگان دغدغه مسئولان محیط زیست

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: از سال گذشته تاکنون هیچ روز پاکی در کنگان نداشته‌ایم و تعداد روزهای وضعیت قابل قبول ۱۵۹ روز بوده است و دو روز نیز خطرناک بوده است.

یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
سفر به گورستان هزارتوی زباله‌ های هسته‌ای
فنلاند؛

سفر به گورستان هزارتوی زباله‌ های هسته‌ای

اونکالو در فنلاند محل دفن صدها هزار تن زباله رادیواکتیو است. ۳۰ درصد برق در این کشور از سوخت هسته‌ای راکتورهای نیروگاه «اولکیلوتو» تامین می‌شود. «اتاق واکنش» (reactor room) یکی از توانمندترین رآکتورهای هسته‌ای دنیا در این نیروگاه قرار دارد.

سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
پسماندهای پزشکی یکی از معضلات خوزستان

پسماندهای پزشکی یکی از معضلات خوزستان

مدیر توسعه فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: وضعیت پسماندهای پزشکی یکی از معضلات خوزستان است چرا که این پسماند به صورت مخلوط با پسماندهای شهری به محل‌های دفن هدایت می‌شود.

سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
عدم مدیریت پسماند یک بلای خاموش خواهد بود

عدم مدیریت پسماند یک بلای خاموش خواهد بود

هر کاری در مدیریت پسماند انجام دهیم، باز هم حدود 40 تا 50 درصد دورریز خواهیم داشت که باید به صورت اصولی دفن شوند، در غیر این صورت می‌تواند یک بلای خاموش باشد که در بلندمدت آثار خود را بر محیط زیست و سلامت نشان دهد، از این رو قدم نخست برای دفن بهداشتی، مکان‌یابی مناسب برای این کار است که در بسیاری از مناطق این مکان مورد تأیید است

سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
ارتباط مستقیم کاهش پسماند غذا با کاهش مصرف آب

ارتباط مستقیم کاهش پسماند غذا با کاهش مصرف آب

٧٠ درصد آب در جهان برای کشاورزی و تولید غذا برداشت می شود اما یک سوم غذای تولید شده در چرخه توزیع و مصرف مواد غذایی از بین می رود. این یعنی کاهش پسماند غذا با کاهش مصرف آب ارتباط مستقیم دارد.

شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
غیرقابل زیست شدن تهران تا ۲۰ سال دیگر به خاطر تولید انبوه زباله

غیرقابل زیست شدن تهران تا ۲۰ سال دیگر به خاطر تولید انبوه زباله

استاندار تهران خواستار تشویق تهرانی ها به تولید کم تر زباله شد و گفت: تولید انبوه زباله تا ۲۰ سال دیگر تهران را غیرقابل زیست می کند.

جمعه ۱۴ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
ارزش پسماندهای قابل‌ بازیافت انسانی و حیوانی

ارزش پسماندهای قابل‌ بازیافت انسانی و حیوانی

پسماندهای انسانی و حیوانی یک تهدید بالقوه برای سلامت عمومی جامعه به حساب می‌آیند. در سال ۲۰۱۴ میزان پسماندهای انسانی و حیوانی قابل‌ بازیافت ۴.۳ میلیارد تن بوده است که در حال حاضر به بیش از آنچه تصور می‌شده رسیده است.

جمعه ۷ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
عجیب‌ترین راهکارهای زیست‌ محیطی برای مقابله با تغییرات اقلیمی و مدیریت پسماند

عجیب‌ترین راهکارهای زیست‌ محیطی برای مقابله با تغییرات اقلیمی و مدیریت پسماند

دانشمندان و پژوهشگران از گروه های گوناگون، پنج راهکار برای کاهش اثرات گرمایش زمین، تغییرات آب و هوایی و مقابله با بحران پسماند غذایی و پلاستیکی ارائه کرده‌اند که باوجود مفید بودن دارای اشکالاتی نیز هستند.

سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
تبدیل زباله به طلای کثیف همچنان در حد شعار و کاغذبازی

تبدیل زباله به طلای کثیف همچنان در حد شعار و کاغذبازی

تبدیل زباله به طلای کثیف شعار محوری استانداران مازندران بود که تاکنون به نتیجه نرسیده است و هر روز میلیاردها ریال برای جمع آوری و دپوی زباله خرج می شود.

یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
شیرآبه‌ پسماندها خطرناک‌تر از بمب‌های شیمیایی در مازندران

شیرآبه‌ پسماندها خطرناک‌تر از بمب‌های شیمیایی در مازندران

دفن زباله و پسماند سالهاست که به معضلی جدی و بحرانی برای استان مازندران تبدیل شده است. نماینده مردم بابلسر و فریدونکنار در مجلس گفت: حجم نشت شیرآبه‌های پسماندها در مازندران 10ها برابر از بمب‌های شیمیایی خطرناک‌تر است.

یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
تولید اتانول و بیوگاز از باگاس نیشکر با استفاده از پیش‌تیمار قلیایی سدیم

تولید اتانول و بیوگاز از باگاس نیشکر با استفاده از پیش‌تیمار قلیایی سدیم

اخیراً تولید بیواتانول و بیوگاز از مواد اولیه مختلف مانند باگاس نیشکر بسیار مورد توجه واقع شده است که یکی از مشکلات فرایندی آن مرحله پیش‌تیمار می‌باشد.

شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
اهداف توسعه پایدار ژاپن تا سال ۲۰۳۰ با برنامه های زیست محیطی

اهداف توسعه پایدار ژاپن تا سال ۲۰۳۰ با برنامه های زیست محیطی

ژاپن تلاش دارد با تکیه بر دانش و تجربه خود به اهداف توسعه پایدار دست یابد، اهدافی که سازمان ملل برای سال ۲۰۳۰ در نظر گرفته است. این برنامه نگاه نزدیک به پیشگامی های این کشور در مسیر توسعه پایدار می پردازد.

جمعه ۳۰ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
استفاده از پسماندهای صنایع تبدیلی انار برای تولید محصولات با ارزش

استفاده از پسماندهای صنایع تبدیلی انار برای تولید محصولات با ارزش

توسعه فناوری نانو منجر به تولید محصولات با ارزش و جدید در صنایع غذایی شده است که می‌توان پسماندهای کم‌ارزش را به محصولات مفید تبدیل کرد. دکتر حسین صباحی، عضو رسمی هیئت ­علمی نانو­بیوتکنولوژی دانشکده­‌ی علوم و فنون دانشگاه تهران، اخیراً موفق به انتشار مقاله­‌ی ارزشمندی در زمینه­‌ی تولید یک ماده­‌ی قارچ‌کش نوین توسط فرایند ساده و ارزان میان‌افزایی با استفاده از مونت‌موریلونیت ناخالص (Mt) و عصاره­‌ی پسماند میوه انار، شده است.

یکشنبه ۲۵ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
سیاستگذاری  مغفول مانده در حوزه پسماند کشور

سیاستگذاری مغفول مانده در حوزه پسماند کشور

با توجه به افزایش جمعیت در شهرها طی سالیان اخیر، این سکونتگاه‌های انسانی از اهمیت به‌سزایی برخوردار شده اند.

دوشنبه ۱۲ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
بازیافت کمتر از ۱۵ درصد نخاله‌های ساختمانی پایتخت

بازیافت کمتر از ۱۵ درصد نخاله‌های ساختمانی پایتخت

رییس اداره محیط زیست شهر تهران با بیان اینکه در تهران روزانه ۵۰ هزار تن نخاله ساختمانی تولید می‌شود، گفت: متاسفانه تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد این زباله‌ها بازیافت می‌شود و بیش از ۸۰ درصد آن دپو می‌شود.

سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۳۰
بررسی وضعیت تولید برق از زباله در ایران و جهان

بررسی وضعیت تولید برق از زباله در ایران و جهان

محدودیت منابع انرژی و مشکلات ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی، رشد بی رویه جمعیت شهر‌ها و افزایش آن‌ها سبب شده است که حجم زیاد زباله‌های آلی تولیدی سلامت جامعه بشری را به خطر اندازد.امروزه تفکیک، بازیافت و استفاده از زباله با عنوان طلای سیاه یکی از مهمترین شاخص‌های توسعه پایدار برای کشور‌ها محسوب می‌شود و تولید برق از زباله در کشور‌های توسعه یافته به دقت، با سرعت و قانونمند مورد تحقیق، بررسی و اجرا قرار گرفته است.

یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
وضعیت بحرانی محیط زیست اصفهان

وضعیت بحرانی محیط زیست اصفهان

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان تنها ورودی آب به حوضه آبخوان دشت اصفهان رودخانه زاینده‌رود است، گفت: اگر فرایند برداشت بی‌رویه از منابع آب‌های زیرزمینی کنترل و جلوگیری نشود، طبیعتاً فرونشست‌ زمین در دشت‌های مختلف استان اصفهان اتفاق خواهد افتاد.

شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
مدیریت پسماند در ایران حال و روز خوبی ندارد

مدیریت پسماند در ایران حال و روز خوبی ندارد

ایرانی‌ها سالانه ۲۰ میلیون تن زباله تولید می‌کنند که ۱۷۷ هزار تن آن را زباله‌های پلاستیکی تشکیل می‌دهد. زباله‌هایی که سهم ۱۵ درصدی از زباله‌های جهان دارند و توسط یک درصد از جمعیت دنیا یعنی ما ایرانیان تولید می‌شوند.

چهار شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
چالش‌های بودجه‌ای سازمان محیط زیست برای مدیریت پسماند

چالش‌های بودجه‌ای سازمان محیط زیست برای مدیریت پسماند

مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه حال و روز مدیریت پسماند کشور خوب نیست، گفت: متاسفانه در حال حاضر به دلیل مدیریت نادرست پسماند، صنعت بازیافت کشور، پلاستیک‌کهنه‌ها را از عراق وارد می‌کند این درحالیست که جمع‌آوری پسماند خشک مثل پلاستیک‌ها و شیشه‌ها ضمن حفظ محیط زیست مانع خروج ارز از کشور می‌شود.

دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
حمایت از استارت ‌آپ ‌های جمع ‌آوری زباله

حمایت از استارت ‌آپ ‌های جمع ‌آوری زباله

مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه مدیریت پسماند شهری فرصت خوبی برای اشتغال‌زایی و افزایش تولید ناخالص داخلی است، از برنامه این سازمان برای حمایت از شرکت‌های خصوصی و استارت‌آپ‌ها به منظور جمع‌آوری پسماندهای خشک خبر داد.

شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
کشور در جمع‌ آوری پسماند با مشکل روبروست

کشور در جمع‌ آوری پسماند با مشکل روبروست

رئیس شورای عالی استان ها با بیان اینکه در حوزه مدیریت شهری در مورد جمع آوری پسماند و زباله با مشکل جدی روبرو هستیم، گفت: بطور متوسط در کشور تولید زباله توسط هر فرد روزانه ۷۰۰ گرم است در صورتی که در دنیا این میزان ۳۰۰ گرم است .

جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction