مدیریت پسماند

تعریف مدیریت پسماند 

مدیریت پسماند (یا دفع زباله) فعالیت ها و اقدامات لازم برای مدیریت پسماند از زمان شروع آن تا دفع نهایی آن است. این شامل جمع آوری، حمل و نقل، تصفیه و دفع زباله، همراه با نظارت و تنظیم فرآیند مدیریت زباله است. زباله می تواند جامد، مایع یا گاز باشد و هر حالت، روش های مختلف دفع و مدیریت دارد. مدیریت زباله با تمام انواع زباله، از جمله صنعتی، بیولوژیکی و خانگی، سرو  کار دارد. در برخی موارد زباله می تواند تهدیدی برای سلامت انسان باشد. زباله ها به وسیله فعالیت های انسانی تولید می شوند، به عنوان مثال استخراج و پردازش مواد خام از جمله این فعالیت ها است. مدیریت پسماند برای کاهش اثرات جانبی زباله در سلامت انسان، محیط زیست و یا زیبایی شناسی در نظر گرفته شده است. 

شیوه های مدیریت پسماند در میان کشورها (کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه) مناطق (مناطق شهری و روستایی) و بخش های مسکونی و صنعتی یکسان نیستند و می توانند رویکردهای متفاوت داشته باشند. بخش عمده ای از شیوه های مدیریت پسماند با مواد زائد جامد شهری (MSW) سرو  کار دارد که بخش عمده ای از زباله هایی است که توسط فعالیت های خانگی، صنعتی و تجاری تولید می شود.

اصول مدیریت پسماند

سلسله مراتب پسماند

سلسله مراتب زباله ها به کاهش، استفاده مجدد و بازیافت "3 Rs" اشاره می کند که استراتژی های مدیریت پسماند را با توجه به مطلوبیت آنها از نظر کمینه سازی ضایعات طبقه بندی می کند. سلسله مراتب زباله سنگ بنای اصلی ترین استراتژی های کاهش زباله است.

چرخه زندگی یک محصول

چرخه عمر با طراحی آغاز می شود، سپس از طریق تولید، توزیع و استفاده اولیه حاصل می شود و سپس از طریق مراحل سلسله مراتب پسماند، کاهش، استفاده مجدد و بازیافت دنبال می شود. هر مرحله در چرخه زندگی فرصت های مداخله در سیاست را فراهم می آورد تا نیاز به محصول را بازنگری کند تا بتواند مجددا به منظور کاهش پتانسیل های پسماند طراحی مجدد کند تا استفاده از آن گسترش یابد.

کارآیی منابع

بازده منابع نشان دهنده این است که رشد و توسعه اقتصادی جهانی نمی تواند در الگوهای تولید و مصرف فعلی حفظ شود. در سطح جهانی، بشریت منابع بیشتری را نسبت به توان پر کردن مجدد زمین استخراج می کند تا کالاها را تولید کند.

تاریخچه 

میزان زباله تولید شده به دلیل تراکم جمعیت کم توسط انسان و استفاده کم از منابع طبیعی  ناچیز بود. زباله های معمولی که در دوران پیش از مدرنیته تولید می شد عمدتا خاکستر و زباله های زیست محیطی انسانی بود و این ها به صورت محلی با حداقل تاثیرات زیست محیطی به زمین باز می گشتند.

مدیریت پسماند و حمل و نقل

روش های جمع آوری زباله در بین کشورهای مختلف متفاوت است. خدمات جمع آوری پسماند خانگی اغلب توسط مقامات دولتی محلی یا توسط شرکت های خصوصی برای زباله های صنعتی و تجاری ارائه می شود. بعضی از مناطق، به ویژه آن هایی در کشورهای کمتر توسعه یافته قرار دارند، سیستم های جمع آوری زباله رسمی ندارند.

جمع آوری خیابانی رایج ترین روش دفع در اکثر کشورهای اروپایی، کانادا، نیوزیلند و بسیاری از نقاط دیگر جهان توسعه یافته است که در آن ضایعات در فواصل منظم با کامیون های مخصوص جمع آوری می شوند.

مدل های مالی

در بیشتر کشورهای توسعه یافته، دفع پسماند های خانگی از مالیات ملی یا محلی تامین می شود که ممکن است مربوط به درآمد یا ارزش ملک باشد. دفع پسماند های تجاری و صنعتی معمولا به عنوان یک سرویس تجاری، اغلب به عنوان هزینه یکپارچه که هزینه های دفن را شامل می شود به حساب می آید. این عمل ممکن است پیمانکاران دفن پسماند را تشویق کند تا بهترین گزینه های دفع، مانند دفن زباله را نسبت به بهترین راه حل های زیست محیطی مانند استفاده مجدد و بازیافت، انتخاب کنند.

در برخی از مناطق مانند تایپه، مسئولین شهری از خانه ها و صنایع که زباله که تولید می کنند، عوارض دریافت می کنند.

استفاده مجدد

مواد قابل بازیافت که در طبیعت آلی هستند، از قبیل مواد گیاهی، ضایعات غذا و محصولات کاغذی، می توانند از طریق فرایندهای کمپوست و هضم برای تجزیه مواد ارگانیک بازیابی شوند. مواد آلاینده ای حاصل از آن به عنوان مالچ یا کمپوست برای اهداف کشاورزی و محوطه سازی بازیافت می شود.

اخبار و اطلاعات مربوط به مدیریت پسماند را در زیست آنلاین دنبال کنید.

بررسی وضعیت مدیریت پسماند در چهارمحال و بختیاری

بررسی وضعیت مدیریت پسماند در چهارمحال و بختیاری

با توجه به وضعیت توپوگرافی چهارمحال و بختیاری، شیب زمین و آب های روان، دفن سنتی و مکان یابی دفن زباله معضلی زیست محیطی این استان است که اگر به خوبی مدیریت نشود سلامت مردم به خطر خواهد افتاد.

سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۰۰
تا ۲۰ سال آینده در ایران جنگلی نخواهیم داشت

تا ۲۰ سال آینده در ایران جنگلی نخواهیم داشت

به گفته یک پژوهشگر محیط زیست، در هر ثانیه حدود ۳۵۰ مترمربع از جنگل‌ها و حدود ۴۰۰ مترمربع از مراتع ایران در حال از بین رفتن هستند و این روند نشان می‌دهد ایران تا بیست سال آینده جنگلی نخواهد داشت.

دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
 آلودگی زیست محیطی «کاوه سودا» شایعه یا واقعیت

آلودگی زیست محیطی «کاوه سودا» شایعه یا واقعیت

با وجود اینکه کارشناسان، گزارشی در مورد آلودگی زیست محیطی کارخانه «کاوه سودا»، ارایه نکرده اند و رصدهای لازم و پایش های زیست محیطی به طور مداوم و متناوب از این مجتمع انجام می شود، اما برخی رسانه ها با تکیه بر اظهارات برخی افراد و همچنین برخی اهالی روستاهای اطراف، اعلام کرده اند که آلودگی های زیست محیطی این واحد بیش از حد استاندارد بوده و در این زمینه مسئولان محیط زیست استان را به کوتاهی متهم می کنند.

دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
چند روش ساده برای حفاظت از زمین

چند روش ساده برای حفاظت از زمین

گاهی مردم گمان می برند که برای نجات زمین حتما باید کارهای بزرگ انجام دهند. آنها غافل از این هستند که اگر هرکس فقط چند نکته ساده را در راستای حفاظت محیط زیست رعایت کند، می توان زمین را حفظ نمود.

سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
هضم بی‌هوازی بهترین روش تبدیل پسماند شهری به منابع انرژی

هضم بی‌هوازی بهترین روش تبدیل پسماند شهری به منابع انرژی

برای تبدیل زباله به منابع انرژی چهار روش وجود دارد: هضم بی‌هوازی، تولید الکل، گازی کردن و پیرولیز که روش هضم بی‌هوازی بهترین گزینه است.

چهار شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
هجدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست  24 فروردین برگزار می شود

هجدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست  24 فروردین برگزار می شود

زیست آنلاین: هجدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست از تاریخ ۲۴ فروردین ماه سال ۱۳۹۸ به مدت ۴ روز، در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران در مساحتی بیش از 10 هزار متر برگزار می گردد.

چهار شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۳۰
بی‌ تدبیری نتیجه سیلاب های اخیر

بی‌ تدبیری نتیجه سیلاب های اخیر

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به وقوع سیلاب در کشور گفت: مجلس در قانون بودجه ۹۴ تصویب کرده بود حریم رودخانه‌هایی که آب جاری ندارند را به مردم بفروشند که خوشبختانه دولت از این قانون تمرد کرد. ما نباید به سیل معترض باشیم باید به بی‌تدبیری خودمان معترض باشیم.

سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۰۰
اقدامات سازمان محیط زیست در ساماندهی پسماندهای صنعتی

اقدامات سازمان محیط زیست در ساماندهی پسماندهای صنعتی

در کشور ما روزانه حدود 50 هزار تن پسماند تولید می شود که بخش زیادی از آن در طبیعت رها می شود. در این میان، حجم زباله های صنعتی نیز بسیار قابل تامل است، برخی آمارها نشان می دهد سالانه بیش از 30 میلیون تن پسماند صنعتی در کشور تولید می شود.

چهار شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
تولید سوخت تجدیدپذیر با استفاده از پسماند و جلبک

تولید سوخت تجدیدپذیر با استفاده از پسماند و جلبک

تولیدکنندگان سوخت تجدیدپذیر اعلام کرده‌اند که انتشار کربن دی‌اکسید در استفاده از دیزل تجدیدپذیر برابر صفر است زیرا میزان دی‌اکسیدکربن آزاد شده در اثر سوختن دیزل برابر است با میزان دی‌اکسیدکربنی که در ابتدا توسط مواد خام اولیه جذب شده است.

چهار شنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
وضعیت آب در بستر زاینده رود تا تالاب میقان

وضعیت آب در بستر زاینده رود تا تالاب میقان

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا از جریان آب در بستر زاینده رود خبرداد، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز گفت: با توجه به نبود مشکل و چالش در تالاب میقان اراک امکان ورود مسافر و گردشگر به این منطقه در ایام نوروز وجود دارد.

چهار شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
برنامه آمادگی در برابر سیلاب در تهران مورد توجه جدی قرار گیرد
حسینی میلانی: 

برنامه آمادگی در برابر سیلاب در تهران مورد توجه جدی قرار گیرد

رییس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی تهران از شهرداری خواست برنامه آمادگی در برابر سیلاب در تهران مورد توجه جدی قرار دهد و تاکید کرد: از شهرداری تهران می‌خواهم گزارشی از میزان آمادگی شهرداری در برابر سیلاب‌های مخاطره‌آمیز به شورای شهر ارسال نماید. 

دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
حفظ محیط زیست شهری اهداف اصلی شورای شهر تهران

حفظ محیط زیست شهری اهداف اصلی شورای شهر تهران

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران جدی کردن موضوع حفظ محیط زیست شهری و اولویت‌بخشی مسائل محیط زیستی را از جمله اهداف اصلی شورای اسلامی شهر تهران دانست و گفت: در واقع شورای پنجم شورای محیط زیستی است که به هیچ عنوان در مسائل محیط زیستی از تخلفات چشم پوشی نمی کند.

یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۳۰
تعهد ۱۷۰ کشور به کاهش مصرف پلاستیک

تعهد ۱۷۰ کشور به کاهش مصرف پلاستیک

۱۷۰ کشور جهان متعهد شدند تا سال ۲۰۳۰ میلادی مصرف پلاستیک را به طور چشمگیری کاهش دهند.

یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
با تعامل و همراهی در پی حل مشکلات باشیم نه بیان آن
مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران:

با تعامل و همراهی در پی حل مشکلات باشیم نه بیان آن

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: مسئولان سخنان بدون اطلاعات و هیجانی بیان نکنند.

شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
پسماندهای حاصل از خانه تکانی‌ نیازمند مدیریت بهینه

پسماندهای حاصل از خانه تکانی‌ نیازمند مدیریت بهینه

یک کارشناس پسماند اداره محیط زیست استان تهران با تاکید بر تفکیک پسماندهای حاصل از خانه تکانی‌ها گفت: بیشتر پسماندهای تولیدی حاصل از خانه تکانی‌ها پسماندهای حجیم شامل مبلمان منزل، کابینت آشپزخانه و... هستند بنابراین مدیران اجرایی پسماند باید تمهیداتی برای جمع‌آوری این دسته از پسماندها در روزهای پایانی سال داشته باشند.

جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
نامناسب بودن وضعیت دفن زباله در مرکز دفن آرادکوه

نامناسب بودن وضعیت دفن زباله در مرکز دفن آرادکوه

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران، از وضعیت انباشت و دفن ناقص زباله در مرکز دفن آرادکوه ابراز نارضایتی کرد و گفت: این شیوه مورد تایید سازمان حفاظت محیط زیست نیست و این موضوع از طریق ریاست جمهور هم پی گیری شده است.

سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
بازدید رئیس سازمان محیط زیست از تصفیه خانه‌ های واحدهای صنعتی اسلامشهر

بازدید رئیس سازمان محیط زیست از تصفیه خانه‌ های واحدهای صنعتی اسلامشهر

عیسی کلانتری، صبح امروز، ضمن بازدید از تصفیه خانه های واحدهای صنعتی اسلامشهر گفت: این بازدید در ادامه پیگیری‌های انجام شده برای رفع بوی نامطبوع جنوب غرب تهران، به ویژه عوارضی تهران- قم انجام شده است.

سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
 کاهش تراز آبی دریای خزر  تالاب انزلی را  تهدید می کند

کاهش تراز آبی دریای خزر تالاب انزلی را تهدید می کند

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گیلان، یکی از تهدیدات زیست محیطی تالاب انزلی را کاهش تراز آبی دریای خزر دانست و یادآور شد: تالاب انزلی در گذشته 11 متر عمق داشت، اما امروز حدود 45 درصد تالاب خشک شده است.

یکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
اقدامات حوزه خدمات شهری به دو بخش اقدامات ویژه و کارهای عادی برای ایام نوروز
در نشست خبری برنامه های نوروزی شهرداری تهران

اقدامات حوزه خدمات شهری به دو بخش اقدامات ویژه و کارهای عادی برای ایام نوروز

در نشست خبری برنامه های نوروزی شهرداری تهران، با اشاره به اینکه برنامه های حوزه خدمات شهری از ۱۵ اسفند به بعد در سطح شهر اجرایی می شود، گفت: اقدامات حوزه خدمات شهری به دو بخش اقدامات ویژه و کارهای عادی تقسیم خواهد شد که بر اساس آن ۷۴ اقدام ویژه و ۱۹ طرح نگهداشت از سوی این حوزه از تاریخ ۱۵ اسفند تا ۱۵ فرودین اجرایی می‌شود که به منظور بررسی هر چه بهتر اقدامات انجام شده، از سوی سازمان‌ها، شرکت ها و مناطق در پایان ارزیابی هایی هم صورت خواهد گرفت.

یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
ساخت بی سیم های قابل حمل از پلاستیک های غیرقابل بازیافت

ساخت بی سیم های قابل حمل از پلاستیک های غیرقابل بازیافت

محققان، برای تولید محصولات جدید از پلاستیک های غیرقابل بازیافت روش جدیدی ابداع کرده اند. یک شرکت انگلیسی به نام گومی از این پلاستیک های غیرقابل بازیافت برای تولید بلندگوهای بی سیم قابل حمل استفاده کرده که امکانات قابل قبولی دارند.

شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
نصب تاسیسات تصفیه پساب در دامداری ها  برای جلوگیری از آلایندگی محیط زیست
به عنوان سرمایه گذاری بلندمدت مطرح می شود:

نصب تاسیسات تصفیه پساب در دامداری ها برای جلوگیری از آلایندگی محیط زیست

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: نصب تاسیسات تصفیه پساب برای مجموعه های دامپروری هزینه زیادی به همراه دارد اما این کارسرمایه گذاری بلند مدتی برای جلوگیری از آلایندگی محیط زیست است.

شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
 زباله نماد ناکارآمدی جامعه مدرن و نشانه تخصیص نامناسب منابع

زباله نماد ناکارآمدی جامعه مدرن و نشانه تخصیص نامناسب منابع

مدیریت پسماند چالشی جدی برای شهرها است زیرا این خدمات شهری ضروری نیازمند یکپارچه‌سازی سیستم‌ها و مشارکت شهروندان و منابع مالی است که حتی تا ۵۰ درصد بودجه شهرداری‌ها را شامل می‌شود.

شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
مدیریت سبز الگویی ارزشمند در مصرف بهینه است

مدیریت سبز الگویی ارزشمند در مصرف بهینه است

نظام مدیریت سبز دارای دستور عمل اجرایی هشت بندی است که موضوع های صرفه جویی در مصرف آب، حمل و نقل و سفرهای کاری، مدیریت مواد زائد جامد، انواع انرژی، ساماندهی مصرف کاغذ و بازیافت آن، صرفه جویی در هزینه های مخابراتی، مدیریت تغذیه و پذیرایی در سازمان ها و تغییرات ضروری تاسیسات ساختمانی را دنبال می کند.

شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
مازندران پاک التیام بخش نوار جنگلی شمال کشور

مازندران پاک التیام بخش نوار جنگلی شمال کشور

استان مازندران که در نوار سبز شمالی ایران قرار دارد و جنگلهای آن همزمان با جنگلهای گیلان، جزو تامین کننده های اصلی اکسیژن هوای ایرانیان می باشد، یکی از مقاصد گردشگری در تمام فصول سال است. اما، پاکیزگی این استان و جاده ها و جنگلها مسئله ای است که اگر به آن توجه نشود می تواند این استان را به آلوده ترین بخش کشور تبدیل کند که سلامت کل ایران را تحت تاثیر قرار دهد.

پنج شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
بزرگترین مشکل محیط زیست از بین رفتن مسئولیت‌های اجتماعی است

بزرگترین مشکل محیط زیست از بین رفتن مسئولیت‌های اجتماعی است

مدیر کل محیط زیست استان تهران، در نشست هم اندیشی تشکل‌های محیط زیستی با مسئولان حفاظت محیط زیست استان تهران، گفت: حفظ محیط زیست وظیفه عمومی است و ما باید آحاد جامعه را نسبت به دغدغه‌ها، چالش‌ها و ظرفیت‌های محیط زیست حساس و آشنا کنیم که این موضوع مربوط به هم تخریب و هم حفظ محیط زیست است و مردم در آن نقش مهمی دارند البته ما در این حوزه غافل ماندیم.

چهار شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۴۲
هشدار ایجاد بحران جهانی در اثر ۲۵۰،۰۰۰ تُن زباله هسته ای    

هشدار ایجاد بحران جهانی در اثر ۲۵۰،۰۰۰ تُن زباله هسته ای    

مطالعه اخیری که توسط موسسه زیست محیطی Greenpeace انجام شده است در مورد بحران جهانی انباشته شدن زباله های هسته ای، با توجه به اینکه این مواد می توانند برای هزاران سال پرتوزا باقی بمانند، هشدار می دهد.

چهار شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۱۷
ابتكارات در اقتصاد چرخشی آب

ابتكارات در اقتصاد چرخشی آب

زیست آنلاین:  اقتصاد مدور عبارتی است که به نظر می‌رسد در سال‌های آینده یکی از مولفه‌های اصلی سازمان‌های بین‌المللی در طراحی راهبردهای تجارت و رشد اقتصادی باشد، یکی از راهکارهای مهم اقتصاد مدور در زمینه بحران آب، بازچرخانی و استفاده مجدد از آب خاکستری است که منجر به کاهش مصرف آب شهری و روستایی می‌گردد و بخصوص برای مناطقی که با مشکل کمبود آب مواجه هستند توصیه می‌شود.

دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
وضعیت ظروف یکبار مصرف در ایران
پلاستیک ها ادامه حیات کره زمین را با مخاطره روبه رو کرده اند

وضعیت ظروف یکبار مصرف در ایران

در برخی از کشورهای جهان ممنوعیت یا محدودیت استفاده از کیسه‌ها و ظروف پلاستیکی یک‌بارمصرف به‌صورتی جدی دنبال می‌شود. این در حالیست که با وجود شروع شدن تلاش‌های مدنی و فرهنگی در کشور اما هنوز در ایران قانون خاصی در این زمینه اعمال نشده است.

سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
اسراف مواد غذایی از سفره دولت تا سفره مردم
مدیریت سبز با نهادینه شدن در سازمان های دولتی تحول ایجاد می‌کند

اسراف مواد غذایی از سفره دولت تا سفره مردم

زیست آنلاین: نحوه مصرف کنونی ما هیچ قربانی دیگری به جز خود ما نخواهد داشت، این نوع کنونی مصرف که در آن اسراف گرایی موج می زند، تنها آینده فرزندان خودمان را بغرنج تر خواهد کرد.

یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
تلاش برای تغییر قوانین مربوط به پسماند مواد غذایی در اروپا

تلاش برای تغییر قوانین مربوط به پسماند مواد غذایی در اروپا

دو دانشجوی دختر آلمانی تلاش می‌کنند تا با جمع‌آوری امضاء بتوانند قوانین مربوط به پسماند مواد غذایی را تغییر دهند.

جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction