آلودگی هوا

آلودگی هوا چیست ؟

به وجود انواع آلاینده ها در هوا که می توانند جامد، مایع و یا گاز باشند آلودگی می گویند. آلودگی هوا می تواند علت طبیعی داشته باشد مانند ریزگردها و آتشفشان ها یا غیر طبیعی مانند آلودگی هوا بوسیله ماشین ها توسط انسان.

سالانه حدود 4 میلیون نفر بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند. حدود 60 درصد مرگ های ناشی از آلودگی ها به دلیل آلودگی هوا است. پس از آن آلودگی آّب در رتبه دوم قرار دارد.

آلودگی هوا برای سلامتی انسان ها بسیار خطرناک می باشد و می تواند باعث بیماری های تنگی نفس، آسم و سکته قلبی شود. هچینی پرخاشگری و خواب آلودگی نیز می تواند بوجود بیاید. 

عوامل آلوده کننده هوا عبارتند از:

سوخت های فسیلی :

امروزه برای حمل و نقل مجبور به استفاده از نفت و مشتقات آن مانند بنزین، گاز، گازوئیل و غیره می باشیم. وسائط نقیه یکی از عوامل آلودگی هوا می باشند.

سوختن جنگل ها :

سوختن جنگل ها که هر روز شاهد آن هستیم یکی از عوامل آلودگی است.

کشاورزی :

سموم و آفت کش ها می توانند باعث آلودگی هوا شوند.

کارخانجات و صنایع :

آلاینده های خروجی از کارخانجات یکی از عوامل اصلی آلودگی هوا می باشند.

ریزگردها و طوفان ها هم یکی دیگر از عوامل آلوده کننده هوا هستند.

متان، مونوکسید کربن، سرب، جیوه، گوگرد دی اکسید و بنزن از مهمترین آلاینده های هوا می باشند.

آلوده ترین شهرهای جهان عبارتند از: دهلی نو کشور هند، پاتنا کشور هند، گوالیور کشور هند، ریپور کشور هند و کراچی کشور پاکستان.

در ایران هم آلودگی ها معضل بسیار بزرگی است. کلان شهرها و برخی شهرهای دیگر ایران درگیر آلودگی هوا هستند. در زمستان به علت وارونگی دما، این آلودگی افزایش پیدا می کند به طوری که در کلان شهرها در بعضی روزها مدارس تعطیل شده و شرایط هوا وضعیت خطرناک برای همه گروه های سنی پیدا می کند. و برخی کارخانجات اطراف شهرها موقتا تعطیل می شوند. خودروهای بی کیفیت و فرسوده، صنایع و کارخانجات از عوامل آلودگی کلان شهر ها، علی الخصوص تهران می باشد.

در جنوب و جنوب غرب ایران وجود ریزگردها باعث آلودگی شهرها شده است و مردم خوزستان دچار مشکلات فراوانی شده اند و زندگی و کسب و کار آنها تحت تاثیر قرار گرفته است. شدت این آلودگی به حدی است که در بعضی روزها فاصله دید به کمتر از 20 متر می رسد.

برای کنترل آلودگی، چندین سال اجرای طرح ترافیک در دستور کار قرار گرفت اما نتیجه رضایت بخشی حاصل نشد. نوسازی و گسترش ناوگان حمل و نقل عمومی و استفاده از خودروها و موتورهای برقی می تواند باعث کاهش آلودگی شود. 

مطالب مربوط به آلودگی هوا و اثرات آن را در زیست آنلاین دنبال کنید.

انتقال صنایع آلاینده به پاکدشتی که دارای بیشترین میزان آلایندگی است

انتقال صنایع آلاینده به پاکدشتی که دارای بیشترین میزان آلایندگی است

رئیس اداره محیط زیست شهرستان پاکدشت گفت: طی دو سه دهه اخیر به‌تدریج با اقدامات قانونی شهرداری‌ها و محیط زیست در شهر تهران واحدهای آلاینده مجاز و غیرمجاز از داخل شهر خارج شدند. این واحدها موظف بودن که پس از خروج از شهر تهران به شهرک‌های صنعتی اطراف آن منتقل شوند اما بخش زیادی از این کارگاه‌های آلاینده، برخلاف قوانین و مقررات در شهرستان‌های اطراف استان تهران و در مکان‌های استیجاری مشغول فعالیت شدند. این در حالی است که در بخش آلودگی هوا بیشترین صنایع آلاینده در شهرستان پاکدشت قرار دارد.

یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
آتش سوزی تهدید جدی عرصه های طبیعی مازندران

آتش سوزی تهدید جدی عرصه های طبیعی مازندران

نیاز کشاورزان به افزایش درآمد از محل کشت دوم محصولات زراعی گندم، جو، کلزا و برنج در کنار کشاورزی سنتی و دست و پا شکسته مکانیزه در مازندران، استانی که ۹۰ درصد از عرصه‌های آن جزء منابع طبیعی محسوب می‌شود سبب شد تا به آتش کشیدن عمدی و یا ناخواسته کاه و کلش محصولات کشاورزی علاوه بر تخریب خاک حاصلخیز و آلودگی محیط زیست، دامن طبیعت این خطه شمال کشور را نیز هر از چند گاهی بگیرد.

شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
پاکدشت دارای بیشترین صنایع آلاینده هوای تهران

پاکدشت دارای بیشترین صنایع آلاینده هوای تهران

به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در بخش آلودگی هوا بیشترین صنایع آلاینده در شهرستان پاکدشت و در بخش آلودگی آب، شهرستان ری بیشترین واحدهای آلاینده را دارد. همچنین سومین شهرستان در بحث صنایع آلاینده ورامین است.

جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۰۰
افزایش ۱۰ درصدی تعداد حریق منابع طبیعی در سال جاری

افزایش ۱۰ درصدی تعداد حریق منابع طبیعی در سال جاری

بارش های فراوان سال زراعی ۹۸-۹۷ با اینکه برای برخی مناطق کشور زیانبار بود اما طبیعت خشکیده ایران را پس از سال ها کم بارشی، سیراب کرد و جان تازه ای به این طبیعت مرده یا به عبارتی افسرده حال بخشید. فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: در سه ماهه امسال به دلیل پوشش گیاهی مناسب، تعداد آتش سوزی‌ها در منابع طبیعی به ۳۳۰ فقره رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
‌تشکیل پرونده قضایی علیه واحدهای متخلف در عسلویه و کنگان

‌تشکیل پرونده قضایی علیه واحدهای متخلف در عسلویه و کنگان

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در نشست خبری اظهار کرد: تا کنون ۱۳ پرونده قضایی در عسلویه و کنگان بر علیه واحدهایی که ضوابط محیط زیست را رعایت نکرده اند، تشکیل شده است.

پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
عامل آلودگی هوای این روزهای تهران

عامل آلودگی هوای این روزهای تهران

از ابتدای سال تاکنون هوای پایتخت پنج روز در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشته است که علت آن در هر پنج روز، افزایش غلظت "آلاینده ازن" بود.

پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۸:۳۰
مخالفت سرسختانه سازمان محیط زیست با تولید سواری دیزلی

مخالفت سرسختانه سازمان محیط زیست با تولید سواری دیزلی

مخالفت سرسختانه سازمان محیط زیست با تولید سواری دیزلی به دلیل نبود کیفیت سوخت و اصرار خودروساز از سوی دیگر، موضوعی است که این روزها محل مناقشه قرار گرفته است و صحبت‌های متفاوتی از جبهه‌های مختلف به‌گوش می‌رسد.

چهار شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
تدوین لایحه ترویج ساختمان‌های سبز

تدوین لایحه ترویج ساختمان‌های سبز

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران از تدوین لایحه ترویج ساختمان‌های سبز با استفاده از بسته‌های تشویقی و حمایتی و تصویب آن توسط شورای اسلامی شهر تهران در آینده نزدیک خبر داد.

چهار شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
انسان و آتشفشان؛ عاملین اصلی گرمایش جهانی

انسان و آتشفشان؛ عاملین اصلی گرمایش جهانی

زیست آنلاین: محققان اظهار دارند؛ انسانها و آتشفشان ها در طول 140 سال گذشته تقریبا تمام گرمایش جهانی را ایجاد کرده اند.

سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۸:۳۰
توجه ویژه به حفاظت محیط زیست اردکان و استقرار صنایع بدون آلایندگی در این شهر

توجه ویژه به حفاظت محیط زیست اردکان و استقرار صنایع بدون آلایندگی در این شهر

رئیس حفاظت محیط زیست اردکان گفت: شهرستان اردکان از جایگاه ویژه‌ای در حوزه حفاظت محیط زیست برخوردار است و از این رو نیاز به توجه ویژه هم دارد. فرماندار اردکان با بیان اینکه باید صنایعی در چرخه تولید شهرستان مستقر شوند که به وضعیت محیط‌ زیستی آسیب وارد نکنند و مطالعات لازم صورت گرفته و هم‌صدایی همه دستگاه‌های مرتبط در این زمینه وجود داشته باشد گفت: چاپکار علمی و مستند درباره وضعیت آلایندگی صنایع انجام و نتایج آن به اطلاع عموم برسد.

دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
تخریب های زیست محیطی معادن گینه

تخریب های زیست محیطی معادن گینه

زیست آنلاین: با وجود آنکه معادن گینه، درآمدهای مالیاتی زیادی را برای دولت فراهم آورده  و هزاران شغل ایجاد کرده است، آسیب های بسیار زیادی را نیز برای ساکنین گینه به همراه داشته است که مهم ترین و بارز ترین آن؛ آسیب به منابع آبی است که ساکنین برای مصارف خود از آن استفاده می کنند.

دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۳۰
محیط زیست کردستان حامی تولید و اشتغال

محیط زیست کردستان حامی تولید و اشتغال

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان، امروز در نشست با خبرنگاران استان به مناسبت هفته محیط زیست، گفت: این اداره کل در راستای تحقق شعار سال از تولید و اشتغال در استان با رعایت و توجه ویژه به الزامات زیست محیطی حمایت خواهد کرد.

شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۰۰
تاکید مجدد بر مخالفت محیط زیست با تولید سواری دیزل

تاکید مجدد بر مخالفت محیط زیست با تولید سواری دیزل

مسعود تجریشی با بیان اینکه در حال حاضر در کلانشهرها با مشکل افزایش غلظت آلاینده «ناکس» مواجه هستیم، با اشاره به تاثیر این آلاینده بر افزایش میزان گاز ازن تصریح کرد: ازن باعث سرطان پوست می‌شود و این موضوع غیر قابل انکار است. در نامه‌ای هم که به وزارت صنعت ارسال کردیم، در این‌باره توضیح دادیم و مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست را با تولید سواری دیزلی با ذکر دلایل اعلام کردیم.

شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
احتمال افزایش غلظت ازن در هوای تهران

احتمال افزایش غلظت ازن در هوای تهران

مدیر واحد مدل‌سازی و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به اینکه در حال حاضر هوای تهران با شاخص ۵۲ PPM در شرایط سالم قرار دارد، گفت: احتمال افزایش غلظت آلاینده ازن در برخی ساعات امروز وجود دارد.

جمعه ۱۷ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۹:۰۰
تاکید بر"شکست آلودگی هوا" در روز جهانی محیط زیست

تاکید بر"شکست آلودگی هوا" در روز جهانی محیط زیست

از سال ۱۹۷۲ میلادی تاکنون "پنجم ژوئن" روز جهانی محیط زیست محسوب می‌شود که هر سال یک موضوع مهم زیست‌بومی را شعار محوری خود قرار می‌دهد تا تاکیدی خاص بر نگرانی محیط زیستی در آن دوران باشد.

پنج شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
با وجود قوانین کاهش آلودگی دستیابی به آسمان پاک به یک رویا تبدیل شده است
به مناسبت روز جهانی محیط زیست

با وجود قوانین کاهش آلودگی دستیابی به آسمان پاک به یک رویا تبدیل شده است

پنجم ژوئن، روز جهانی محیط زیست با شعار «آسمان پاک، زمین سبز» است. آسمان پاکی که آرزوی تعداد زیادی از شهروندان ایرانی به ویژه کلانشهرنشینان است اما چرا به آسمان پاک دست پیدا نمی کنیم؟، معاون سازمان محیط زیست استثناگذاری در اجرای قانون را عامل این وضع می داند.

چهار شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۰۰
از نگاه یک سازمان جهانی چالش‌های "شهر سالم" چیست؟

از نگاه یک سازمان جهانی چالش‌های "شهر سالم" چیست؟

سازمان جهانی بهداشت (WHO) از چندین دهه قبل فعالیت‌ هایی را در راستای بهبود سلامت شهرها داشته و اقدامات کلیدی متعددی را در این خصوص ارائه کرده است که از آن جمله می‌توان به شبکه شهرهای سالم سازمان جهانی بهداشت و دیگر شبکه‌ها و اقدامات متعددی اشاره کرد که از شهرها در راستای فعالیت در موضوعات ویژه‌ای حمایت می‌کند.

دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
همایش بزرگ دوچرخه سواری در پارک لاله تهران

همایش بزرگ دوچرخه سواری در پارک لاله تهران

سوم ژوئن برابر با 13 خرداد روز جهانی "دوچرخه" است. به همین مناسبت قرار است که امروز عصر، ساعت ۶ بعدازظهر، یک گردهمایی با حضور مدیران شهری و فعالان محیط زیست در پارک لاله تهران برگزار شود.

دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
آیا سواری‌های دیزلی وارد چرخه تولید می‌شوند؟

آیا سواری‌های دیزلی وارد چرخه تولید می‌شوند؟

عیسی کلانتری گفت: «مرکز تحقیقات موتور ایران خودرو» از حدود یک دهه پیش، مطالعاتی روی موتور سواری دیزلی انجام داده و گویا در این زمینه سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیون یورویی نیز داشته است و در حال حاضر نیز دنبال تولید و توسعه موتورهای دیزلی است.

شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۳۰
تنها بخش خصوصی واقعی در کشور حوزه تجدیدپذیرها است

تنها بخش خصوصی واقعی در کشور حوزه تجدیدپذیرها است

بر اساس اظهارات کارشناسان ایران ۷۷ هزار مگاوات ظرفیت تامین انرژی برق دارد که نیم درصد آن متعلق به انرژی‌های تجدیدپذیر (بالغ بر ۴۲۰ مگاوات) است که از میزان ۷۷ هزار مگاوات ظرفیت تولید برق، ۱۱ تا ۱۲ هزار مگاوات انرژی برق آبی و مابقی نیز ترکیبی از انرژی‌های سوختی است. این در حالی است که کشورمان در کاپ ۲۲ متعهد به کاهش ۴ درصدی گازهای گلخانه‌ای شده و یکی از راه‌کارهای کاهش گازهای گلخانه‌ای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر است.

شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۳۰
ساخت دستگاهی برای حذف ریزگردها و ترکیبات آلی از هوا

ساخت دستگاهی برای حذف ریزگردها و ترکیبات آلی از هوا

محققان دانشگاه آزاد مرودشت با استفاده از نانو کربن و رشته‌های میکروکربن دستگاه پرتابلی برای تصفیه هوا و ریزگردها تولید کردند.

جمعه ۱۰ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۹:۳۰
عملکرد ما در حفظ تنوع زیستی ضعیف بوده است
رئیس سازمان محیط زیست در همایش روز جهانی تنوع زیستی

عملکرد ما در حفظ تنوع زیستی ضعیف بوده است

«عیسی کلانتری» امروز، در همایش روز جهانی تنوع زیستی در سازمان تحقیقات و آموزش و ترویج کشاورزی، گفت: تنوع زیستی امانتی در دست ماست که باید برای حفظ آن برای نسل های بعد تلاش جدی کرد. عملکردمان در دهه های اخیر سبب شده امانت دار خوبی برای تنوع زیستی کشور نباشیم.

سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
محبوبیت و افزایش روز افزون خودروهای برقی در جهان

محبوبیت و افزایش روز افزون خودروهای برقی در جهان

افزایش روز افزون خودروهای برقی و محبوبیت استفاده بیشتر از این خودروها موجب شده شرکت‌های خودروساز در سراسر جهان به رقابتی تنگاتنگ پرداخته و هر یک از برنامه‌های خود در طراحی و تولید خودروهای بهتر و با توان پیمایش بیشتر رونمایی کنند.

سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
تاکید بر همکاری های مشترک ایران و اکوادور

تاکید بر همکاری های مشترک ایران و اکوادور

سفیر اکوادور در ایران با عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دیدار و در خصوص همکاری های مشترک جمهوری اسلامی ایران و اکوادور و وضعیت زیست محیط دو کشور بحث و تبادل نظر کرد.

سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۰۰
تولید سوخت پاک با روش جدید توسط محققان کشور

تولید سوخت پاک با روش جدید توسط محققان کشور

به منظور حفظ محیط زیست و جلوگیری از انتشار آلاینده‌هایی مثل اکسید گوگرد در جو زمین، در سال‌های اخیر قوانین سخت گیرانه‌ای بر میزان مجاز گوگرد موجود در سوخت‌های فسیلی از قبیل گازوئیل وضع شده و بر این اساس در ایران تلاش‌هایی در این زمینه صورت گرفته است.

یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
آینده خودروهای برقی در جهان و ایران

آینده خودروهای برقی در جهان و ایران

صنعت حمل ونقل یکی از مهمترین صنایع مصرف کننده سوخت است که به دنبال جایگزین کردن خودروهای احتراق داخلی با خودروهای برقی است. خودروهای برقی قابل شارژ به دلیل آلودگی پایین و بازدهی بالایکی از بهترین کاندیداها برای جایگزینی خودروهای مبتنی بر سوخت های فسیلی پا به عرصه وجود گذاشته اند و پیشرفت های شگفت انگیز اخیر در صنعت باتری و تأسیسات شارژ این خودروها باعث شده که مشکل شارژ که بزرگترین مانع بر سر راه گسترش این خودروها است تا حدودی حل شود.

شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۰۰
صرفه‌جویی صد میلیون لیتر بنزین با فیلترهوای نانویی

صرفه‌جویی صد میلیون لیتر بنزین با فیلترهوای نانویی

سال گذشته بیش از ۱۰۰ هزار فیلتر نانویی شرکت فرانگار شرق در خودروهای داخلی مورداستفاده قرار گرفته است. به اعتقاد مدیرعامل شرکت فرانگار شرق در صورتی که تمام ظرفیت خط تولید این شرکت وارد بازار شود، سالانه صد میلیون لیتر در مصرف سوخت و ده هزار میلیارد ریال در بخش مقابله با آلودگی‌ هوا صرفه‌جویی خواهد شد.

پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
همکاری چند شرکت مطرح برای تولید باتری خودروی برقی و راه اندازی بزرگراهی برای شارژ خودروها

همکاری چند شرکت مطرح برای تولید باتری خودروی برقی و راه اندازی بزرگراهی برای شارژ خودروها

شرکت خودروسازی ولوو، اعلام کرد که با ال‌جی و یک شرکت دیگر به منظور تولید باتری خودروهای برقی قرارداد همکاری به امضا رسانده و منعقد کرده است. همچنین، آلمانی ها، به تازگی از راه اندازی یک بزرگراه جدید در این کشور خبر داده اند که قادر است کامیون‌های برقی را در حین حرکت شارژ کند.

چهار شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
ترس از آلودگی هوا کامیون های بستنی لندن را در معرض خطر قرار می دهند

ترس از آلودگی هوا کامیون های بستنی لندن را در معرض خطر قرار می دهند

زیست آنلاین: شوراهای زیست محیطی لندن تهدید کردند که اگرچه آهنگ های موسیقی کامیون های یخچال به عنوان  یکی از خاطرات شاد دوران کودکی بریتانیایی ها شناخته شده است، اما این نوستالژی نمی تواند از سطح آلودگی ایجاد شده از طرف آن ها، اندکی بکاهد و اگر کامیون های بستنی فروشی سازگار با محیط زیست نشوند، باید خیابان ها را ترک کنند.

چهار شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۲۰
پیامدهای منفی آلودگی هوا

پیامدهای منفی آلودگی هوا

آلودگی هوا به محیط زیست و سلامت بدن آسیب وارد می‌کند. بیماری‌های تنفسی، احساس خستگی و سردرد، اضطراب، مشکلات قلبی-عروقی، مشکلات باروری، آسیب دیدن کبد و سیستم عصبی از جمله پیامدهای آلودگی هوا هستند.

سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۰۰
jyane construction