مدیریت مصرف انرژی

مدیریت مصرف انرژی

اغلب، هدف مدیریت مصرف انرژی، تشویق مصرف کننده برای مصرف کردن انرژی کمتر در ساعات پیک مصرف یا مصرف انرژی در ساعات غیر پیک مانند ساعات شب و آخر هفته است. مدیریت مصرف انرژی لزوما مجموع انرژی مصرفی را کم نمی کند، اما انتظار می رود که بتواند نیاز برای سرمایه گذاری در شبکه یا نیروگاه ها برای مقابله نیاز پیک را کاهش دهد. یک برنامه جدیدتر برای مدیریت مصرف انرژی، کمک به اپراتور های شبکه برای متعادل کردن تولید متناوب از واحد های بادی و خورشیدی است بخصوص زمانی که زمان و بزرگی مصرف انرژی با انرژی تجدیدپذیر تطابق ندارد. 

صنعت برق آمریکا در ابتدا به شدت به واردات انرژی خارجی متکی بود چه در قالب برق مصرفی و چه در قالب سوخت های فسیلی که بعد ها برای تولید برق استفاده می شوند. در طول مدت بحران انرژی در 1970، دولت فدرال قانون سیاست های تنظیم مقررات عمومی را با کاهش وابستگی به نفت خارجی و افزایش بهره وری انرژی و منابع انرژی تصویب کرد. 

این قانون صنایع را مجبور می کند که ارزان ترین برق ممکن را از تولید کنندگان مستقل برق بدست بیاورند که انرژی های تجدیدپذیر را ارتقاء داده و صنایع را تشویق می کند تا مقدار انرژی که نیاز دارند کاهش دهند. بنابراین برنامه های پیش رو برای رفاه انرژی و مدیریت تقاضا را به پیش می برد. 

اصطلاح مدیریت مصرف انرژی در بحران های انرژی سال های 1973 و 1979 به کار گرفته شد. دولت های بسیاری از کشورها اجرای برنامه های مختلف برای مدیریت تقاضا را بر عهده دارند.

مدیریت مصرف انرژی در دهه 1980 بصورت عمومی بوسیله انستیتوی تحقیقات الکتریسیته معرفی شد. امروزه، تکنولوژی های مدیریت مصرف انرژی به دلیل ادغام فناوری اطلاعات و ارتباطات و سیستم قدرت، شرایط جدیدی نظیر مدیریت یکپارچه تقاضا یا شبکه هوشمند، ملموس تر شده است.

عملکرد

استفاده از الکتریسیته می تواند در چارچوب های زمانی کوتاه و متوسط که بستگی به الگوهای آب و هوایی حال حاضر دارد، تغییر کند. عموما سیستم های الکتریسیته عمده، با تغییر تقاضا سازگار می شوند. اگرچه در طول مدت پیک، تلید اضافه اغلب با منابع با بهره وری کم تامین می شود. متاسفانه هزینه های مالی و محیط زیست در حال حاضر برای استفاده از این منابع پیک مصرف لزوما در سیستم قیمت گذاری خرده فروشی نیست. به علاوه توانایی یا تمایل مصرف کنندگان برق برای سازگاری با سیگنال های قیمت وسیله تغییر تقاضا بخصوص در چارچوب های زمانی کوتاه ممکن است کم باشد. در بسیاری از بازارها، مصرف کنندگان (مخصوصا مصرف کنندگان خرده پا) با قیمت گذاری زمان واقعی مواجه نخواهد شد. اما نرخ ها را بر اساس هزینه های متوسط سالیانه یا بوجود آمده پرداخت می کند.

فعالیت های مدیریت مصرف انرژی تلاش می کند مصرف و منبع الکتریسیته را به حالت بهینه نزدیک کند و کمک کند به رساندن سود های مصرف کننده برق برای کاهش تقاضایشان.

در سیستم های به روز، رویکرد یکپارچه برای مدیریت مصرف انرژی بصورت فزاینده ای در حال عمومی شدن است.

در کل، سازگاری با تقاضا می تواند به روش های گوناگون اتفاق بیفتد: پاسخ به سیگنال های قیمت مانند اختلاف دائمی نرخ ها برای زمان های صبح و عصر یا قیمت های بالای مناسبتی برای روزهای پر مصرف، تغییرات رفتاری که از طریق شبکه های فضای خانه بدست می آیند، کنترل های خودکار مانند تهویه هوای مطلوب کنترل از راه دور، یا با سازگاری بار دائمی با لوازم انرژی کارآمد.

پایه های منطقی

تقاضا برای هر کالایی می تواند با حرکت بازیگران بازار و دولت (قوانین و مالیات) اصلاح شود. مدیریت مصرف انرژی شامل اقداماتی است که تقاضا برای انرژی را تحت تاثیر قرار می دهند.

کاهش نیاز به انرژی بر خلاف آنچه که تولید کنندگان انرژی و دولت ها در طول بخش عمده ای از تاریخ صنعتی مدرن انجام داده اند، می باشد. در حالیکه قیمت های واقعی اشکال مختلف انرژی در طول بیشتر دوره های صنعتی، به علت اقتصاد مقیاس و تکنولوژی کاهش یافته است. 

در اقتصاد های برنامه ریزی شده در سطح مرکزی، یارانه انرژی یکی از ابزاری های اصلی توسعه اقتصادی است. یارانه انرژی به صنایع هنوز هم در برخی کشورها وجود دارد.

برخلاف وضعیت تاریخی، قیمت های انرژی و در دسترس بودن انتظار می رود که بدتر شود. دولت ها و بازیگران عمومی دیگر، تمایل دارند که معیارهای مصرف انرژی را به کار گیرند که مصرف بهینه انرژی را افزایش خواهد داد.

انواع مدیریت مصرف انرژی 

بهره وری انرژی 

بهره وری انرژی، استفاده از انرژی کمتر برای انجام فعالیت مشابه است. این قضیه شامل یک کاهش دائمی تقاضا با استفاده از وسائل خانگی با کارایی بیشتر مانند گرم کن آب، یخچال ها یا ماشین های لباسشویی می باشد.

پاسخ تقاضا

هر روش واکنشی یا پیشگیرانه برای کاهش، تقسیم تقاضا یا تغییر تقاضا. بصورت تاریخی، برنامه های پاسخ تقاضا بر روی کاهش پیک برای متوقف کردن هزینه بالای ساختن ظرفیت تولید، تمرکز کرده اند. اگرچه، برنامه های پاسخ تقاضا الان برای کم تغییر شکل بار شبکه و تولید انرژی منهای باد و خورشید، مورد توجه قرار گرفته اند. پاسخ تقاضا شامل همه تغییرات عمدی به الگوهای مصرف برق مشتریان نهایی که قصد دارند تا زمان بندی، میزان تقاضای لحظه ای یا مصرف برق کل را تغییر دهند.

تقاضای پویا

به منظور افزایش تنوع مجموعه ای از بارها، چند ثانیه های طول می کشد تا عملیات، عملیاتی را انجام دهد. مفهوم این است که با نظارت توان قدرت شبکه برق و نیز پارامترهای کنترل خود، بارهای فردی و متناوب در لحظات بهینه برای روشن کردن یا خاموش کردن سیستم بارگذاری کلی با تولید و کاهش تقارن قدرت بحرانی.

از آنجایی که این تغییر برای ابزارهایی که عملکرد چرخشی دارند، برای مصرف کننده های چندان جذاب نیستند.

منابع انرژی توزیع شده

تولید توزیع شده و انرژی توزیع شده، تولید در سایت یا انرژی منطقه ای، تولید و ذخیره سازی الکتریسیته است که بوسیله دستگاه های مختلف کوچک که به عنوان منابع انرژی هستند انجام می شود.

ایستگاه های نیروی متداول، مانند نیروگاه های زغال سنگ، گازی، هسته ای، برق آبی و نیروگاه های خورشیدی بزرگ مقیاس، متمرکز می شوند و اغلب نیاز است که انرژی الکتریکی در فواصل طولانی منتقل شوند.

مقیاس مدیریت مصرف انرژی 

مدیریت مصرف انرژی بطور گسترده به 4 گروه طبقه بندی می شوند، مقیاس ملی، مقیاس صنایع، مقیاس جامعه و مقیاس خانگی

مقیاس ملی

بهبود بهره وری انرژی یکی از استراتژِ های مهم مدیریت مصرف انرژی است. بهبود بهره وری می تواند از طریق قوانین و استانداردها در مسکن، ساختمان، لوازم، حمل و نقل، ماشین آلات و غیره بطور ملی اجرا شود.

مقیاس صنایع

در طول زمان پیک تقاضا، صنایع قادر هستند که گرمکن های ذخیره آب، پمپ های استخر و تهیه هوای مطبوع در مناطق وسیع برای کاهش کنترل پیک تقاضا مانند استرالیا و سوئیس را کنترل کنند. تقاضاهای تجاری و خانگی مهمترین بخش در این انواع تقاضای پیک هستند. 

مقیاس جامعه

نام های دیگر می توانند همسایه، حوزه یا بخش باشند. سستم های گرمایش مرکزی برای دهه های زیادی در مناطق زمستان های سرد وجود دارند. بطور مشابه، تقاضای پیک، در تابستان و مناطق گرم، نیاز است که مدیریت شود.

برای مطالعه اخبار و مطالب مرتبط با مدیریت مصرف انرژی سایت زیست آنلاین را دنبال کنید.

طرح‌های تشویقی وزارت نیرو برای کاهش میزان مصرف برق بخش خانگی

طرح‌های تشویقی وزارت نیرو برای کاهش میزان مصرف برق بخش خانگی

مدیرعامل شرکت توانیر با اشاره به طرح‌های تشویقی وزارت نیرو برای کاهش میزان مصرف برق بخش خانگی در ایام پیک مصرف تابستان، گفت: در صورت صرفه‌جویی ۱۰ درصدی در میزان برق مصرفی، ۲۰ تا ۳۰ درصد از مبلغ صورتحساب مشترکان کاهش می‌یابد.

چهار شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
چند روش ساده برای حفاظت از زمین

چند روش ساده برای حفاظت از زمین

گاهی مردم گمان می برند که برای نجات زمین حتما باید کارهای بزرگ انجام دهند. آنها غافل از این هستند که اگر هرکس فقط چند نکته ساده را در راستای حفاظت محیط زیست رعایت کند، می توان زمین را حفظ نمود.

سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
راهنمای صرفه جویی انرژی در خانه

راهنمای صرفه جویی انرژی در خانه

زیست آنلاین: افزايش مصرف انرژی و رشد فزاينده آن در كنار منابع محدود آن توجه به ضرورت صرفه جويی در مصرف انرژی را تاكيد می كند. از سوی ديگر، استفاده از منابع انرژی فسيلی باعث ايجاد پيامدهای زيست محيطی گوناگون در كوتاه مدت و درازمدت خواهد شد، در ادامه چند راهکار برای کاهش مصرف انرژی ارائه خواهد شد.

پنج شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
مدیریت بهتر مصرف با  ارائه پیشنهاداتی برای اصلاح قبوض برق

مدیریت بهتر مصرف با ارائه پیشنهاداتی برای اصلاح قبوض برق

شکل ظاهری قبوض برق در کشور بسیار نامطلوب بوده و به هیچ وجه نمیتواند بر رفتار مشترکین تاثیر بگذارد. به همین دلیل ضروری است تا اصلاح شکل ظاهری قبوض برق برای مشترکین هرچه سریعتر اجرایی گردد.

پنج شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۳۰
 چالش‌های بزرگ صنعت برق نیازمند سیاست گذاری کارآمد

چالش‌های بزرگ صنعت برق نیازمند سیاست گذاری کارآمد

صنعت برق با چالش‌های بزرگی دست و پنجه نرم می‌کند که عدم چاره‌اندیشی در کوتاه‌مدت و برنامه‌ریزی بلندمدت برای عواملی نظیر انحصار در بخش انتقال و توزیع، عدم شکل‌گیری رقابت در بخش تولید، رابطه مالی غلط شرکت‌ها با دولت، خصوصی‌سازی ناکارآمد و نبود متولی مشخص برای مدیریت مصرف،می‌تواند خسارت جبران ناپذیری بر پیکر این صنعت وارد کند، این بخش نیازمند تنظیم‌گر مستقل و کارآمد است.

دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
نیازمند مدیریت مصرف ۳۰۰۰ مگاواتی هستیم

نیازمند مدیریت مصرف ۳۰۰۰ مگاواتی هستیم

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر گفت: پیش‌بینی می‌شود مصرف برق کشور در زمان پیک بار در سال آینده ۶۱ هزار مگاوات باشد که برای این منظور باید سه هزار مگاوات مدیریت مصرف داشته باشیم.ما به هیچ عنوان علاقه‌مند نیستیم صادرات برق به کشورهای همسایه را با چالش مواجه کنیم.

دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
مدیریت مناسب بر مصرف از بروز هربحرانی در رابطه با خاموشی پیشگیری می کند

مدیریت مناسب بر مصرف از بروز هربحرانی در رابطه با خاموشی پیشگیری می کند

وزیر نیرو گفت: با ورود ۲۷ نیروگاه جدید در مدار تولید برق و مدیریت مناسب بر مصرف به دنبال پیشگیری ازهرگونه بحران احتمالی در ارتباط با خاموشی برق در تابستان هستیم.

دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
حفظ محیط زیست شهری اهداف اصلی شورای شهر تهران

حفظ محیط زیست شهری اهداف اصلی شورای شهر تهران

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران جدی کردن موضوع حفظ محیط زیست شهری و اولویت‌بخشی مسائل محیط زیستی را از جمله اهداف اصلی شورای اسلامی شهر تهران دانست و گفت: در واقع شورای پنجم شورای محیط زیستی است که به هیچ عنوان در مسائل محیط زیستی از تخلفات چشم پوشی نمی کند.

یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۳۰
تحقق سیستم «مدیریت سبز» در وزارت ارتباطات

تحقق سیستم «مدیریت سبز» در وزارت ارتباطات

وزارت ارتباطات توانست با مدیریت مصرف منابع در سال ۹۷، «نظام مدیریت سبز» را در این وزارتخانه محقق کند.

شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
توسعه فناوری در صنعت برق  از هدف‌های اصلی سال آینده

توسعه فناوری در صنعت برق از هدف‌های اصلی سال آینده

مدیرعامل توانیر گفت: نصب لوازم اندازه‌گیری هوشمند و مدیریت بار مشترک و تامین کننده را در دستور کار خود قرار دادیم تا با اطلاعات کامل بتوانند بارشان را مدیریت کنند.

چهار شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
رایگان شدن هزینه برق و آب و گاز  انگیزه صرفه جویی را از بین می برد

رایگان شدن هزینه برق و آب و گاز انگیزه صرفه جویی را از بین می برد

شواهد نشان می دهد که دقیقا از سالی که هزینه برق مدارس و مساجد رایگان شد، مصرف برق آنها افزایش قابل توجه یافت.

چهار شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
کاهش مصرف برق مشترکین پرمصرف امکان صادرات برق را فراهم می کند
ضرورت تعیین تعرفه خورشیدی برای مصارف مازاد پرمصرفان

کاهش مصرف برق مشترکین پرمصرف امکان صادرات برق را فراهم می کند

مصرف برق مشترکان پرمصرف در حالی است که ایشان نه تنها بهای برق خود رابه طور کامل پرداخت نمی­‌کنند بلکه متوسط یارانه ۲۰% از مشترکان پرمصرف نسبت به متوسط ۸۰% مشترکین در حدود ۲.۵ برابر و یارانه یک درصد مشترک بسیار پرمصرف نسبت به مصارف حداقلی بیش از ۶۵ برابر است؛ اگر مصرف برق مشترکین پرمصرف در فصل تابستان نیز مانند سایر مردم بود آنگاه بیش از ۷۰۰۰ مگاوات از توان مصرفی کل کشور کاسته شده و نه تنها خاموشی برق در کشور اتفاق نمی­افتاد بلکه صادرات برق نیز به کشور‌های همسایه نیز قطع نمی­شد.

سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
دولت به توسعه پایدار در کشور پایبند است؟/ افزایش۴۰ درصدی خرید برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر با ضرایب جدید

دولت به توسعه پایدار در کشور پایبند است؟/ افزایش۴۰ درصدی خرید برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر با ضرایب جدید

دولت چند سالی است که حمایت تولید برق تجدید پذیر را افرایش داده، تا ضمن اینکه تأمین نیاز داخلی برق کشور در واحد‌های کوچک مقیاس تسهیل شود، زمینه صادرات برق در مناطق مرزی نیز فراهم شود، اما آیا روند اجرایی طبق مصوبات پیش رفته است؟

دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
کارنامه صنعت برق در سال ۹۷

کارنامه صنعت برق در سال ۹۷

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد کانون توجه سیاست‌گذاران نیروی کشور در بخش برق به سه‌حوزه «مدیریت مصرف»، «ساخت نیروگاه‌های جدید» و «تسویه بدهی‌ها» معطوف بوده است. به‌اعتقاد متولیان و تصمیم‌سازان برق کشور، در بخش مدیریت مصرف اقداماتی صورت گرفته که به نوعی فرهنگ درست مصرف کردن را در میان مشترکان نهادینه کرده است.

دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
 مدیریت بهینه مصرف راه گشای تامین برق مورد نیاز کشور

مدیریت بهینه مصرف راه گشای تامین برق مورد نیاز کشور

وزیر نیرو گفت: نه فقط در تابستان آینده بلکه در همه تابستان‌های پیش رو، به مدد همت مردم و پاسخ مثبت به درخواست ما برای مدیریت مصرف، نه تنها مشکلی در تامین برق مورد نیاز کشور نخواهیم داشت بلکه می‌توانیم تامین کننده برق کشور‌های همسایه نیز باشیم.

یکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
 برای 90 درصد مشترکان پرمصرف کنتور هوشمند نصب می شود
تا تابستان سال آینده

برای 90 درصد مشترکان پرمصرف کنتور هوشمند نصب می شود

در حال حاضر کنتورهای هوشمند برای ۸۰ درصد مشترکان دیماندی نصب شده که تا تابستان سال آینده نیز قبل از پیک بار این عدد به ۹۰ درصد افزایش می‌یابد، نصب کنتورهای هوشمند موجب می‌شود میزان مصرف مشترکان به طور کامل رصد شود و خود مشترک نیز بتواند از میزان مصرف خود آگاهی کافی داشته باشد.

شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
فرهنگ مصرف بهینه انرژی از مدرسه آغاز می‌شود 

فرهنگ مصرف بهینه انرژی از مدرسه آغاز می‌شود 

زیست آنلاین: دانش آموزان معمولا به ساختمان مدرسه توجه ندارند و نمی‌دانند که انرژی گرمایشی و سرمایشی مدارس چگونه تامین شده و آیا به صورت بهینه مصرف می‌شود؟ پویش آموزش بهینه‌سازی مصرف انرژی ساختمان مدارس تلاش می‌کند با آموزش اولیه به مدیران آموزش و پرورش، معلمان و رابطان پژوهش، دانش‌آموزان را با فرهنگ مصرف بهینه انرژی آشنا کند. 

پنج شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
دو پیشنهاد برای مشترکین پرمصرف برق

دو پیشنهاد برای مشترکین پرمصرف برق

رئیس انجمن جامعه ایمن دو پیشنهاد برای مشترکین پرمصرف برق ارائه داد و اظهار داشت: پیشنهاد اول اینکه این مشترکین اقدام به نصب پنل خورشیدی کنند تا با تولید برق تجدیدپذیر در فصل تابستان و اوج بحران برق به کمک شبکه برق آمده و بحران برق را به حداقل برسانند. در این حالت آنها می­توانند حتی برق مازاد بر مصرف خود را هم به شبکه بفروشند و در نتیجه، مبلغ قبض خود را کاهش هم بدهند.

پنج شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
 تعرفه برق خورشیدی برای مصارف مازاد بر الگوی مصرف

تعرفه برق خورشیدی برای مصارف مازاد بر الگوی مصرف

اخیرا مسئولین وزارت نیرو طرحی را به هیئت دولت داده‌اند که به موجب آن، هرچند تعرفه برق مشترکین پرمصرف بیش از دیگران گران می‌­شود، اما به علت اختلاف کم بین مشترکین پرمصرف و کم‌مصرف، تاثیر چندانی هم بر مدیریت مصرف نخواهد داشت. به همین دلیل، لازم است تا تعرفه مازاد بر الگوی این مشترکین به نرخ خورشیدی تعیین شود تا در صورت ادامه به روند مصرف قبلی، مصارف مازاد ایشان از این طریق قابل تامین باشد.

پنج شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
قیمت برق برای مشترکین کم مصرف ثابت می ماند
افزایش قیمت برق تنها برای مشترکین پرمصرف

قیمت برق برای مشترکین کم مصرف ثابت می ماند

وزارت نیرو بنا دارد با هدف مدیریت مصرف و توسعه عدالت، در سال ۹۸ از مشترکین کم مصرف حمایت ویژه نماید. یکی از برنامه های وزارت نیرو در این زمینه، که با الگوبرداری از نمونه های جهانی تدوین شده، افزایش قیمت برق تنها برای مشترکین پرمصرف و ثابت نگه داشتن نرخ است.

پنج شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
آغاز تغییرات میزان مصرف برق در کشور

آغاز تغییرات میزان مصرف برق در کشور

سخنگوی صنعت برق با اشاره به اینکه اوج مصرف برق در هفته گذشته در مقایسه با­ هفته پیش از آن، ​ ۲۷۷ مگاوت کاهش داشته است افزود: میزان اوج مصرف برق در ۱۰ روز اول اسفند ماه ­بیش از ۵۹۱ مگاوات افزایش را نشان می‌دهد.

چهار شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
تعرفه‌های جدید برای مشترکان پرمصرف

تعرفه‌های جدید برای مشترکان پرمصرف

وزیر نیرو با اشاره به در نظر گرفتن تعرفه‌های جدید برای مشترکان پرمصرف گفت: این تعرفه‌ها نه به منظور تعریف منابع مالی جدید بلکه به عنوان تعرفه‌ای بازدارنده برای مشترکان پرمصرف در نظر گرفته شده است.

چهار شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
برنامه‌ ریزی جامع انرژی ایران در افق ۲۰ ساله/ کاهش تعداد شهرهای دارای تنش آبی
در حاشیه برگزاری نمایشگاه عکس با موضوع آب

برنامه‌ ریزی جامع انرژی ایران در افق ۲۰ ساله/ کاهش تعداد شهرهای دارای تنش آبی

در حاشیه برگزاری نمایشگاه عکس با موضوع آب: مدیرکل دفتر تحقیقات و توسعه فناوری شرکت توانیر گفت: براساس برنامه‌ریزی‌ها قرار شده که در افق ۲۰ ساله، برنامه جامع انرژی ایران تدوین شود. معاون راهبردی و نظارت بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، گفت: با توجه به وضعیت بارندگی‌ها و بودجه در نظر گرفته شده برای گذر از تابستان سال ۱۳۹۸، پیش‌بینی ما این است که بتوانیم شهرهای دارای تنش آبی را تا ۵۰ درصد با ایجاد سامانه‌هایی کاهش دهیم.

دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
 چند نکته ضروری مصوبه نصب کنتورهای هوشمند برای مشترکین برق

چند نکته ضروری مصوبه نصب کنتورهای هوشمند برای مشترکین برق

دانشیار دانشگاه تهران بیان داشت :مصوبه نصب کنتورهای هوشمند برق ظاهراٌ مصوبه خوبی است و در راستای اصلاح الگوی مصرف و کاهش شدت مصرف انرژی است که یکی از نگرانی های اصلی متخصصان و برنامه ریزان کشور در حوزه اصلاح الگوی مصرف انرژی می باشد. اما ذکر چند نکته برای این مصوبه ضروری است که باید مورد توجه نمایندگان واقعی مردم در مجلس شورای اسلامی قرار میگرفت.

دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
مدیریت مصرف و تقاضا مهمترین راهبرد وزارت نیرو در دوره جدید

مدیریت مصرف و تقاضا مهمترین راهبرد وزارت نیرو در دوره جدید

مدیرکل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت نیرو گفت:مدیریت مصرف و تقاضا به عنوان مهمترین راهبرد وزارت نیرو در دوره جدید مد نظر قرار گرفته و این به معنی آن است که مشترکان ایفا کننده نقش اصلی در مدیریت آب و برق در کشور خواهند بود.

دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
تأملی کوتاه بر آینده الگوهای مصرف را تغییر خواهد داد

تأملی کوتاه بر آینده الگوهای مصرف را تغییر خواهد داد

یک آینده پژوه گفت: اگر الگوهای مصرف و نگاهمان را به آینده عوض نکنیم، ما با دستان خود گلوی فرزندانمان را فشار می‌دهیم، زیرا آینده بدی برای آنها رقم خواهیم زد.

یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
پتانسیل بالای ایران برای صادرات برق به کشورهای همسایه
ایران قصد دارد که به‌عنوان هاب انرژی منطقه عمل کند

پتانسیل بالای ایران برای صادرات برق به کشورهای همسایه

وزیر نیرو با بیان اینکه ایران قصد دارد که به‌عنوان هاب انرژی منطقه عمل کند، اظهار داشت: ما حتی سرمایه گذاران داخلی و خارجی را دعوت می‌کنیم تا در ایران سرمایه گذاری کنند. حتی آمادگی آن را داریم که شبکه انتقالمان را در اختیار این سرمایه گذاران قرار دهیم تا خودشان با کشور‌های همسایه قرارداد منعقد و برق تولیدی خود را صادر کنند و در این حوزه قابل رقابت نیستیم، زیرا برای کشور‌های همسایه که از ایران برق وارد می‌کنند جایگزین مناسبتری وجود ندارد.

یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
 تدابیر وزارت نیرو برای مدیریت پیک بار سال آینده

تدابیر وزارت نیرو برای مدیریت پیک بار سال آینده

براساس پیش‌بینی‌ها برای تابستان سال آینده، ۸۰۰۰ مگاوات کمبود عملی برق خواهیم داشت که ۵۲۲۳ مگاوات آن توسط نیروگاه‌های حرارتی و مابقی توسط نیروگاه‌های برق آبی تجدیدپذیر و هم‌چنین مدیریت مصرف تأمین می‌شود که برای این مهم نیز گویا وزارت نیرو تدابیری را درنظر گرفته است.

شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
مدیریت سبز الگویی ارزشمند در مصرف بهینه است

مدیریت سبز الگویی ارزشمند در مصرف بهینه است

نظام مدیریت سبز دارای دستور عمل اجرایی هشت بندی است که موضوع های صرفه جویی در مصرف آب، حمل و نقل و سفرهای کاری، مدیریت مواد زائد جامد، انواع انرژی، ساماندهی مصرف کاغذ و بازیافت آن، صرفه جویی در هزینه های مخابراتی، مدیریت تغذیه و پذیرایی در سازمان ها و تغییرات ضروری تاسیسات ساختمانی را دنبال می کند.

شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
عبور از بحران  پیک ۹۸ با مدیریت مصرف/ تولید بیش از ۲ میلیارد کیلووات ساعت برق از منابع تجدیدپذیر
می‌توان تابستان ۹۸ را بدون خاموشی سپری کرد

عبور از بحران پیک ۹۸ با مدیریت مصرف/ تولید بیش از ۲ میلیارد کیلووات ساعت برق از منابع تجدیدپذیر

با مدیریت مصرف برق در تابستان گذشته، ۲ هزار مگاوات صرفه جویی صورت گرفته است و با توجه به اینکه ۱۰ درصد نیروگاه‌های کشور دارای بیش از ۴۰ سال عمر هستند، تصمیم گرفته شده تا با مدیریت مصرف، پیک برق ۹۸ بدون مشکل سپری گردد./ از تیرماه سال ۸۸ تا ابتدای اسفندماه سال جاری حدود دو میلیارد و ۸۳۰ میلیون کیلووات ساعت برق از محل انرژی‌های نو تولید شده که این میزان باعث صرفه‌جویی ۶۲۳ میلیون لیتری مصرف آب در کشور شده است.

چهار شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction